Gruusia 2020

Kas keegi on lennanud viimasel ajal Tbilissi ja oskab öelda, mis ootab ees lennujaamas seoses covidi ja kontrollmeetmetega ning milline on olukord kohapeal üldiselt.

Tänan.

Gruusia ei võta rahvusvahelisi lende vastu 1. oktoobrini, v.a. RIX, MUC, CDG Tbilisisse. Seni pole AirBaltic sinna lennanud.

Veigo

Kust selline info?

Tbilisi lennujaam näitab Air Balticu saabumisi/lahkumisi.

Eile lendas Georgian Airways isegi Tallinna, ilmselt jalgpallikoondise pärast.

AirBaltic siiski lendab sinna mingist augusti kuupäevast. Tagantjärgi enam ei tea täpset kuupäeva. Järgmine lend on homme. Flightradar24 näitab ka eelnevaid lende.

Jh, minu andmetel augustis alustas 1 lennuga (plaanis oli 2,aga Georgia ei võtnud kahte lendu vastu). Sept näitab 2 lendu. Minul piletid 13.09 ja hetkel pole mingit infot, et lendu ei toimu.

Ok, ju siis lendab, peast panin ;)

Septembris toimuvaid lende mujalt maailmast (ehk siis praegusel hetkel ainult Euroopast) Gruusiasse saab vaadata ka nende välisministeeriumi kodukalt (seal ei ole kõik tavapärased liinilennud, kusjuures, mõned on näiteks kodanikele või üliõpilastele mõeldud tšarterlennud jms):

https://mfa.gov.ge/MainNav/CoVID-19-sakitkhebi/flights.aspx

Nagu ülalpool siin juba öeldud, siis RIX, MUC ja CDG ainsad kohad hetkel, kust liinilennuga tavainimene Tbilisisse lennata saab (ilma karantiinipiiranguteta). Ja ainult nende riikide kodanikud. Ja ainult kindlad lennufirmad - AirBaltic, Lufthansa, Air France (LOTile ja Wizzairile ja muudele pole mõtet osta). See kehtib kuni 1.oktoobrini. Aga seda on juba mitu kuud pikendatud, nii et ega see 1.oktoobergi kivisse raiutud pole.

Seal välisministeeriumi kodukal ka ametlik piiriületuse info- vt paremal üleval Covid-19 menüüst (ise pole viimasel ajal käinud, kuidas reaalne seis on, ei tea) - selle järgi tuleb enne täita paberil vorm ja kohapeal mõõdetakse kehatemperatuuri

https://mfa.gov.ge/News/As-per-the-decision-of-the-Coordination-Council-Ge.aspx?lang=en-US

Lennud Tbilissi toimivad. Lennujaamas suunati osad meist veterinaari juurde kontrolli ( esimene meesarst, kes vastu tuli tekitas sellise mõtte).  2 -ks päeva peale kontrolli saabus meilile kinnitus, et oleme negatiivsed.  5 päeval helistati meie kohalikule saatjale ja tunti huvi meie tervise kohta. Kõikjal on temperatuuri kontroll ja maski kandmis kohustus. Kõik linnad on turistidest tühjad. Paljud head restod on kinni. Enamus vaatamis väärseid kohti ,kus varem küsiti raha, on tasuta. Pea asi et tuled. Palju on ka kohti mis on kinni. Tbilissis näiteks köisraudtee, mis ema kuju juurde peaks viima on kinni. Tuleb marssida  jala üles. Batuumis ja Kutaisis sama lugu. Aga söök ja vastuvõtt on soe.

Eile teavitas ka LOT et nende 1. oktoobriks planeeritud Tbilisi  lendude taasalustamine on määramata ajaks edasi lükatud

@Kadimar, mida nende 2 päeva jooksul, kus vastust ootasite, teha võis ja mida mitte? Ehk kas kästi hotellis konutada või lubati kohalikega distantsi hoides linna/loodusesse ka?

Praeguse info järgi on 1.novembrini Jürimaale lendamised peatatud välja arvatud RIX, MUC, CDG. Gruusia on avanud oma piirid reisijatele Saksamaalt, Prantsusmaalt, Lätist, Leedust, Eestist.

Kõik viis riiki on avanud piirid ka Gruusiale. Uudistes öeldakse, et ka WizzAir taastab Riiast lennud Kutaisi 4.oktoobrist. https://agenda.ge/en/news/2020/2876

Täpsem info on ka siin: https://www.iatatravelcentre.com/world.php

Veel tuleb enne lendu Jürimaa valitsuse koduleheküljel täita üks ankeet, kus on andmed sinu telefoni number, kohaliku tuttava number jne https://stopcov.ge/en/Protocol

https://reisitargalt.vm.ee/riigid/gruusia/?fbclid=IwAR2rKNJcSStxzYQbhALzKpeAQ-FX5caQnaqZf5WepyJyo6_s7e-l_3chwns

Eesti kukub sellest nimekirjast oma kasvava näitajaga varsti välja.

Praeguse seisuga Eestist Gruusiasse saab (Airbalticu, Lufthansa või Air France'iga lennates ja just ühes neist eelmainitud RIX, MUC või CDG ehk Riia, Müncheni või Pariisi lennujaamas ümber istudes) ja eestlane automaatselt karantiini jääma ei pea (juhul kui 2 nädala jooksul mujale reisinud ei ole ja ankeedis muu ka korras on). Endal sel nädalavahetusel minek ja muretsen Eesti kasvavat koroonakordajat vaadates ja Kadimari postitust lugedes, et äkki rakendatakse Gruusiasse saabudes ja testi vastuseid oodates, teades, et tulen riigist, kus teine laine jõudu kogub, ikkagi mingeid piiranguid. Päris karantiini ei panda, aga äkki tahavad mind testi tulemusteni isoleerida, või vähe leebemalt, nagu Eestis, et pärast esimese, lennujaamatesti negatiivseks osutumist võid ettevaatlikult liigelda, aga päris vabalt ringi käimiseks pead teise, nädal hiljem tehtava testi tulemused ka ära ootama. Või kui ka pannakse karantiini -- Gruusias valitakse karantiinihotell (kuulu järgi pigem hostel) sinu eest, aga kulud pead ikkagi ise katma -- kui teaks, et pean kaks esimest ööpäeva karantiinis veetma, ei hakkaks praegu ööbimist topelt broneerima :D.

ftr8

Hotellid/hostelid on üsna tühjad, ette broneerimine pole vajalik. Piisab, kui valid mõned sobivad enne internetist välja. Osad majutusasutused müüvad endiselt ööbimisi, kuigi on juba mõnda aega suletud klientide puudumise tõttu.

Me ei pidanud kuskil olema, ehk saime hotelli ja siis linnapeale. Garantiini ei olnud. Hotellitest veel nii palju, et enamuses hommiku sööki ei saa. Köögid suletud. Taksod võtavad peale vaid 2 inimest.

Lendasin 13.09 ja tagasi siis 21.09. Lennujaamas tehti covidi test, sest märkisin deklaratsiooni täites, et olen nõus enda laskma vabatahtlikult testida. Tundus , et pea pool lennukit oli samamoodi käitunud. Nö vabatahtliku testi eest kasseeriti 240 lari ( julgemad vaidlesid ja said tasuta). Kes seda lahtrit ei täitnud, lasti kohe üle (temperatuuri mõõdeti). Testi tulemuse sain  juba sama päeva pealelõunat, mingeid piiranguid ei seatud. Mask peab olema koguaeg käepärast, et vajadusel ette panna.

Tasub siiski ette broneerida elamine, sest mõned kohad tegelikkuses ei võta vastu. Meil nii Tbilisis juhtus.

Rahvast on kõikjal harjumatult vähe, aga ega see häiri, vbl isegi vastupidi.

Batumis pooled kohad kinni, aga sest pole eriti lugu. Kahjuks olid meres meduuside hordid, ujuda eriti ei saanud (Batumi rannas siis).

Käisin ka Stepatsmindas ja tegin matka Meteo Stationi juurde ehk nö Kazbegi baaslaagrini. Sellel hommikul (öösel), vaatamata lubavale ilmale, ei läinud tippu ühtegi inimest (headel aegadel ca 100). Matkajaid oli ka ikka väga napilt. Hotellis ja restoranis olime seal ainukesed külastajad :( Kahju, turismist elatuvatele inimestele ikka keerulised ajad.

Aga Gruusia on ikka endine oma soojuse ja sõbralikkusega :)

Lennujaamas suunatakse testi tegema. Maksab 250 lari ehk nii 65€. Mingeid tulemusi ei teadvustata, küll aga sain mingilt ametnikult 4 päeva hiljem kõne, et kas minuga on kõik korras ja veel paar küsimust.. Ei teagi kas helistasid terviseankeendis jagatud Eesti numbri või Gruusia numbri peale (ostsin kohaliku sim-kaardi peamiselt data jaoks)..

Praegu vaatan, et AirBalticul on Gruusiasse hullumeelsed hinnad, alates 800€ edasi-tagasi. Miks mitte küsida, sest lennuk oli täiesti täis.

Enamasti olen öömajas ainuke külaline ja paljud kohad on üldse kinni. 20 lari eest (5€) eest saab kodumajutuses toa (sageli koos koduveini degusteerimisega).

Käidud. Lendasin 20. septembril läbi Riia Tbilisisse ja 1. oktoobril sama teed pidi tagasi. Lennuk Riiast Tbilisisse, AirBaltic, mis lendab praegu ainult kaks korda nädalas, oli täis, kuulsin nii eesti, läti kui gruusia keelt. Tbilisi lennujaamas ootas kadalipp kehatemperatuuri kontrolli, koroonatestide ala ja passikontrolliga. Olin valmis end testida laskma, aga piirivalvur juhatas kõik eestlased hüüdega otse passikontrolli. Järjekorras seistes sain aru, miks: kaasmaalasi oli tõesti palju, tegemist oli pensionäride turismigrupiga ja igaühel Synlabi logoga paber näpus. Kell oli nelja paiku hommikul ja mul ei olnud mingit tahtmist tagasi testialasse minna, et siis pärast testi uuesti passikontrolli järjekorras seista, nii et otsustasin õnne proovida: võtsin sülearvuti lahti ja avasin .pdf-faili oma reede õhtul Synlabist kätte saadud koroonatesti tulemustega, millel selges eesti keeles kirjas "negatiivne". Passikontroll vaatas üle, et nimi testitulemuste paberil ja passis omavahel klapivad ja uskus, kui ütlesin, et "negatiivne" tähendab eesti keeles negatiivset ning lasi mu riiki sisse. Ilma liikumispiirangute/karantiinikohustuseta. Mõned päevad hiljem helistati eesti numbrile, mille riiki saabudes ette antud ankeeti märkisin, pärimaks järele, kas kõik hästi. 

Pisikeseks probleemiks nii minnes kui tulles oli transport lennujaama ja linna vahel. Vältimaks mõttetut ootamist ja teadmiseks neile, kes on harjunud öise linnaliinibuss 137ga kesklinnast lennujaama saama: liigub küll päevane 37 (esimene kesklinnast ooperi juurest 7:13, viimane kell 22:38, laupäeval-pühapäeval 22:13, 40 minutiga lennujaamas), aga öösel tuleb siiski takso võtta. Hinnavahe on numbreid vaadates meeletu (linnaliinibussiga saab 0,5 lariga, taksoga 25ga), aga tegelikult on keset ööd 18 km eest ~6€ maksta naljamäng. Kui saabudes/lahkudes ei taha larides arveldada, siis Gruusias toimib väga hästi ka Bolti (endine Taxify) rakendus. Taksosõidu koroonaaegne limiit on 2 reisijat, mõlemad tagaistmel, aga sõitjad juba leidnud taksojuhtide seas on levinud tegu taksosilt auto katuselt ära koristada ja siiski 3-4 reisijat peale mahutada. Politsei ei saa sellisel juhul midagi teha, sest tegemist oleks justkui eraautoga. Samuti ei pea sellisel juhul taksos maski kandma, kuigi võib. Avalikes siseruumides on see kohustuslik. Restoranis maha istudes võib maski ära võtta. Taksojuhid olid kusjuures ainsad, kelle seas koroonaeitamist/-skeptilisust kohtasin, teistel olid ikka maskid ees, kuigi tavaline oli komme katta maskiga ainult suu, jättes nina vabaks.

Öömaja osas soovitaks enne netist (airbnb või booking.com) paar (varu)varianti välja otsida. Hiljutised kommentaarid on garantiiks, et koht töötab. Kohapeal võib samuti õnne proovida, aga paljud majutuskohad on hetkel pausi teinud või üldse lõpetanud, ilma et silt uksel sellele kuidagi viitaks. 10€ eest saab kesklinnas juba väga viisaka apartemendi mille juurde kuuluvad köök, vannituba, rõdu, kiire wifi ja vajadusel hoolitsev, aga mitte liialt pealetükkiv omanik. Tbilisi linn on wifiga väga hästi varustatud, internetti saab kasutada nii pea igas söögikohas kui kesklinna suurematel tänavatel tasuta "Tbilisi loves you" võrgus . 

Seda tõesti, et kuigi riik on majanduslikult väga kehvas seisus, turismitööstus on tagasi 2005. aasta seisus, lari kurss on euroga võrreldes langenud ~3,75ni (13. märtsil, kui pandeemia välja kuulutati, oli see veel 3,09), on inimesed sõbralikud nagu ennegi.

Tbilisi tavaliselt (vene) turistidest kihavas vanalinnas on inimesi vähe, aga kuna kohalikud on just juulis-augustis-septembris kestnud puhkustelt naasmas, on linn taas ellu ärkamas ja isegi ööelu üle ei saa kurta. Ööklubid nagu Khidi ja Bassiani on küll suletud, aga baarid (rahvusvahelisematest ntks Dive ja Canudos) ja ülejõe loomelinnak Fabrika kihavad noortest, kes on kevadisest komandanditunnist ja sotsiaalsest isolatsioonist tüdinud. Aga ka Gruusias tõstab pead koroonaviiruse teine laine. Minu sealviibimise ajal kuulutati Musta mere äärne Adžaaria (mille alla kuulub ka Batumi) punaseks tsooniks, milles asuvate linnade vahel keelati ära isegi ühistranspordi liikumine. Nüüd lisandus murekoormale muidugi ka Armeenia-Aserbaidžaani sõda, kus Gruusia ametlik poliitika on neutraalsus, mida heidetakse samas mõlemalt poolelt ka grusiinidele ette... Igati keeruline olukord.

Wizzair tegi lõpuks esimese lennu peale märtsis liinide sulgemist Riia-Kutaisi-Riia. Enne lendu juba nõuti ankeedi täitmist, mis on vajalik Lätti sisenemiseks. Lennujaamas ankeeti siiski ei nõutud ja stjuardessid jagasid ise ankeedi blankette lennukis, hiljem korjasid nad ankeedid ise kokku.

mondrai, kas keegi seda neetud koroona testi tulemust ka kontrollis, nõudis vastust näha?