trip-krainetrip-ukraine-dark
Hääletamine Poolas

Kellel on kogemusi hääletamisega läbi Poola? Enda värske kogemus selline, et Poolas hääletada pea võimatu, kuna lihtsalt ei võeta peale. Viis tundi ja rohkemgi ühel kohal passida pole mingi eriline "saavutus". Mõned üksikud siiski peatuvad ja kuidagi moodi ikka saab liikuma, aga need on mingid kiiksuga (heas mõttes) imeinimesed, kes samal moel kunagi reisinud või lihtsalt heatahlikud. Küsisime kohalike käest, et milles asi ja saime vastuseks, et hääletajad olevat kunagi rooli taga olijaga halvasti käitunud, et inimesed kardavad. Millised on teie kogemused? Omal sai küll antud lubadus, et never ever ei võta hääletavaid poolakaid ise peale ...

Pole see Poola nii hull midagi:) Mina hääletasin seal viimati aasta tagasi ja enne seda olen ka mitmed korrad samal viisil seal reisinud. Kui tarvis lihtsalt läbi sõita siis soovitan valida rekkad- väga abivalmid ja sõbralikud juhid (vahel vaid pisut siivutud, kuid küsimusele eitava vastuse saanult ei muutu ei kurjaks ega ohtlikuks- elu läeb edasi); pole karta, et visatakse kusagil tundmatus linnas ja tundmatul suunal välja- pigem otsivad sulle raadio teel mõne kolleegi, kes sind edasigi viib. Kui aga tarvis kusagile konkreetsesse linna sisse saada, siis hääletada pigem väiksemaid autosid. Vene keele oskus tõenäoliselt kohustuslik, või ka pisut poola keelt... Igatahes minu hinnangul on Poola üks kergemini hääletatavaid maid;):)

Värske kogemus olemas, hääletamise ja pealesaamisega polnud mingit probleemi põhjast lõunani välja. Üle tunni seista ei tulnud kusagil. Vaid teed on neil kitsukesed, pead hea koha leidma, kus peatuma mahuks. Ja keeleoskusega on lood nadid jah, seda nii vene kui inglise keele suhtes. Pigem siis kõneldi juba saksa keelt. Aga hea tahtmise juures saab alati hakkama:)

Üldiselt ega hääletamine väga lihtne polnudki. Kultuuriliselt suht suletud, religioon teeb oma töö. Kord aga kõndisime sõbrannaga teeääres ning eht-umbkeelsed poolakad, sellised vaesemapoolsed, kuid positiivselt meelestatud, peatasid auto ja viskasid meid mõnikümmend kilomeetrit edasi. Meenub ka üks seltskond mikrobussiga, mille omanik viis meid koju puhkama. Tema abikaasa ja tütar hoolitsesid kõhutäie eest. Sellest eelmisel küüdil anti aga meile üpris suur summa raha. . . . Trip.ee lisas postitusele suured algustähed!

Merka ja Maximum, tundub, et kulgesite üksinda. Sel juhul hääletamine kergem. Mingil juhul ei saa vahet teha, nüüd hääletan neid või teisi autosid. Poolas tuleb hääletada ka motikat. Võrrelda Saksamaaga ei saa. Seal kutsusid inimesed linna nimetust nähes suisa ise peale või äärmisel juhul tuli oodata 10 min. Keeletega polnud Poolas probleemi- vene, saksa, inglise vabalt suus ja mõned sõnad poolakat, aga hääletamiskogemusena ikkagi kõige nõmedam maa. ;(

Ma olen korra Poolas hääletades ära eksinud :) Siis oli sihtpunktiks Holland ja tulin Eesti poolt ning olin üksi ja ilma kaardita. Ühel hetkel avastasin end ümber mingi suure linna sõita üritades kuskil väiksemas asulas ja enam ei teadnud, kuhu poole peaksin suunduma. Korra sattusin mingi sellise venna otsa ka, kes tahtis midagi muud, kui mind sõidutada. Aga teised korrad on läinud libedalt, kuigi vahel ka tüütult, sest Poola on nii suur. Ja neid kordi on olnud kuskil kümne piires. Kahekesi hääletades on olnud mõnevõrra lihtsam ja kindlasti huvitavam. Viimasel korral tulin Tsehhi poolt ja suundusin Eestisse, siis läks küll teekond väga ruttu. Vene keel on alati kasuks tulnud. Inglise keelt vist räägivad pigem nooremad.

Sattusin ükskord täitsa üksi Eestist Saksamaale hääletama ja Poolas küll erilist probleemi ei olnud pealesaamisega. Minu jaoks oli kõige hullem Saksamaal kiirteedega... Sakslased vaatasid lihtsalt kurja pilguga mind, kui parklas silti hoidsin. Peale võttis mind ainult üks tšurka, kes lubas mind linna ära viia kui me korraks tee kõrvale tõmbame ja ma pealt vaatan. Õnneks sai ta lõpuks mu "ei-st" aru. Poolas sain väga mitme rekkajuhiga sõbraks, kellega vestlesime enamasti saksa-vene-poola segakeeles. Igal korral jäi mulje, et nad tahaksid mind endale kohe naiseks võtta. Üks juhtum oli ka natuke "huvitavam". Võttis mind peale kell 6 hommikul üks pagar, kes muud keelt ei osanud kui internatsionaalset sõnavara. Küsimus "sks, sks?" on vist loomulik jäänuk sellest perioodist, kui Poolat läbi sõites tee ääres ikka teise eesmärgiga hääletavaid tüdrukuid näha võis. (Klassireisidest 90.ndatel mäletan seda.) Viimasel ajal on nood küll kusagile ära kadunud. Ma arvan, et eraautodega saab palju kiiremini edasi kui veniva rekkaga. Rekkadega hääletades võttis teekond aega kaks päeva. Edu!