Hetkeseis Prantsusmaaga?

Elame muutuvas ajas ja infot on jube palju, aga operatiivset infot vähe. Küsin parem siit, kelleltki, kes just käinud või lihtsalt teab. 

Augusti lõpus lendan Tallinnast Nizzasse ja sealt lähen kohe rongiga edasi Itaaliasse. Tagasi sama teed. Olen vaktsineerimata ja koroonat pole ka õnnestunud saada, seega on tunne natuke teisejärguline ja priviligeerimata, aga see selleks :) Kas Tallinna lennujaamas saab kohe enne reisi sellist testi teha, millega Prantsusmaa lennule lastakse? Ja kas see ongi mu ainus testimine?

Jah, elame muutuvas ajas. 

Miks sa seda kuus kuud ette küsid? Keegi ei tea ega oska vastata midagi kindlat.

Nädal aega enne lendu vaatad, kas mõlemas riigis on sel hetkel sisenemiseks lubatud antigeeni test. Kui jah, teed selle lennujaamas (40 eurot) - võimalik, et päev varem (lennujaama testimispunkt avatakse kell 9. pärast varahommikuste lendude väljumist).

Tagasitulekuks vajad tõenäoliselt Prantsusmaale sisenemiseks uut, Itaalias tehtud antigeeni testi. Aga neid reegleid (ja seda, kas vaktsineerimata inimestel sel hetkel lubatakse Prantsusmaal rongiga sõita) vaatad ikka nädal enne reisi, varem pole mõtet fantaseerida ja plaane paika panna. 

Antigeeni testimispunktid on tänapäeval kõigis suuremates vaksalites ja lennujaamades, maksad ja saad 15-30 minutiga tulemuse - Itaalias kindlasti hätta ei jää, kui seda testi vaja peaks olema.

Miks sa seda kuus kuud ette küsid??????

Nii muutuv see aeg ka e i ole, et eilsest augusti lõpuni kuus kuud on....

Selles suhtes oli tal siiski õigus, et vaata parem nädal aega ennem lendu reeglid üle. Hetkel kõige värskem info:

https://paris.mfa.ee/et/oluline-info-koroonaviiruse-kohta-prantsusmaal/

Pigem ju siis paras aeg praegu ära vaktsineerida

5 nädala pärast siiski :) 

Enda vaktsineerimise vajaduses pole ma ikka veel piisavalt veendunud, lihtsalt mugavuse pärast ei tahaks tervisega seotud otsuseid teha. Vast saab need mõned testid ikka tehtud. 

Tallinnas testiks. Tallinn-Nice-Itaalia toimub ühe päeva jooksul, öö veedan Itaalia piiri lähistel, hommikul rongiga edasi ja siis juba oma transport ringsõitudeks. Tagasi tulles saaks Itaalias testi teha ja sellega saaks siis jälle ühe hooga Prantsusmaa kaudu Tallinna. 

Või mis?

Elu on ikka üks huvitav rada mida tallata. Lapsena hoolitsevad vanemad meie heaolu eest, vaktsineeritakse juba varakult, leetrid, tuulerõuged jne. Hiljem kes leiab suitsud, kes alkoholi, narkootikumid, ebatervisliku toitumise-eluviisi. Igasugused muud ekstreemsused mis võivad meid haiglasse saata ja siis tuleb üks peenike süstal vaktsiiniga, mida kardetakse.  
Trepikojas võib narkomaan oodata, kes nuga annab. Mobiiltelefon käes liiklusse sukeldudes oleme ohuks nii autojuhtidele kui autojuhtidena nõrgematele liiklejatele.  Lennuk võib alla kukkuda. 
Samas see kõik on täiesti loogiline. Alles hiljuti oli uudis sellest, kuidas auto teelt välja sõitis, mesilane autosalongis.

Ahjaa, ibuprofeen, igasugused külmetushaiguste vastu käismüügis olevad ravimid mõjuvad halvasti organismile, isegi looduslik jama mida müüakse mõjub organismile halvasti.

Ei tahtnud seda kirjutada aga lihtsalt uskumatu. Kui soov on reisida ja ennast vabalt tunda, lase ennast vaktsineerida ja naudi elu.

Tur1st, tore, et sul on oma arvamus. Mul on oma keha suhtes oma. Ma ei karda vaktsiini, ma ei eita vaktsiinide vajalikkust, riskigrupid võiksid olla vaktsineeritud. Mina pole riskigrupp ja olen need kaks aastat üsna tavapärast elu elanud, koguaeg kontoris tööl olnud, koroonahaigetega ka kokku puutunud ja mitte haigestunud. Viirust saab vältida ka ilma vaktsiinita. Tablette pole ka vaja läinud, ei suitseta, pudel punast veini aastas, kui sedagi. Igasugu asju võib juhtuda, tõepoolest, aga see on elu. 

Olen mõelnud teha, aga ei taha olla forsseeritud, agiteeritud ega noomitud. Minu küsimus oli testimise kohta.

Muqu küsimus oli, kas siit lennule minemine jääb ainsaks testimiseks ja ootas lihtsat vastust. Vastus – kindlasti ei jää see ainsaks testiks.

Soovides siseneda mõnda kauplusse, restorani, kohvikusse, meelelahutusasutusse, haiglasse, bussile või rongile, peab sul olema kuni 48h värske negatiivne test või läbipõdemist/vaktsineerimist tõendav dokument uksel ette näidata. Itaalias täpselt sama. Kui veel juhtumisi kusagil seal positiivse testi hangid?

Valik on seega järgmine, kas teha reisil ülepäeviti uus tasuline test, kulutada testimispunktidele palju aega, närve ja raha või reisida muretult omades taskus kehtivat vaktsineerimispassi.

Itaalias minu teada hetkel mingeid piiranguid ei ole, et peaks pidevalt tõendit näitama. See on äkki seotud piirkondliku nakatumisega ja kuna kogu Itaalia on hetkel nende oma süsteemi järgi valge, siis seda vaja pole. Võimalik, et teiste värvidega tulevad tõesti sellised piirangud.

https://www.governo.it/it/articolo/domande-frequenti-sulle-misure-adottate-dal-governo/15638

Prantsusmaal võib augustis mingi süsteem kehtima hakata, aga täpsemalt pole kuulda olnud. President ütles, et süsteem tuleb. Nüüd peavad teised välja mõtlema, et milline ja kuidas.

Kuna Prantsusmaa läbimine transiidina on kehtiva testiga, siis pole isegi uute võimalike reeglitega probleemi ja võib vajadusel ka söömas ja poes ära käia.

Küsimus testimise kohta sisaldas ka mittevaktsineerimise manifesteerimist, sestap käsitletakse ka vastustes vaktsineerimist.

Lähenemise “viirust saab vältida ka vaktsiinita” kohta on tabavalt öelnud professor Maimets, et tuleb mõista, et viiruse piiramiseks on vaid kaks võimalust: 16.-17. sajandi võimalus ehk isolatsioon ning 20. sajandi võimalus ehk vaktsiinid. Vt pikemalt https://www.err.ee/1608274125/maimets-vaktsineerimise-edenemisest-peapaitamisega-enam-ei-saa

Tõenäoliselt mõtles teemaalgataja nii öeldes vaid iseendale, ehkki ka üksikisiku puhul taandub see lõpuks samale valikule, lihtsalt on inimesi, kellele nakkus võib mõjuda halvemini ja kellele kergemini, ning arusaadavalt on nakkushaiguse puhul igaühe vastutus mitte ainult ta ise, vaid ka teised nakatuda võivad, ja ühiskonna asi see igaühele ka selgeks teha.

Ühiskondade ja terve maailma puhul tähendabki see, et kui inimesed 20. sajandi võimalusest keelduvad, siis kasutatakse neid 16. sajandi võtteid, ja sealt ka testid ja kõikvõimalikud piirangud, mille kohta lõputud oma eeltööta küsimised viimastel nädalatel Tripi on ära ummistanud.

Kui Prantsusmaa ja Itaalia kaaluvad mittevaktsineeritute mittelubamist restoranidesse, siis see on ühtaegu nii nende isoleerimine kui ka teadlik suunamine tänapäeva võimaluste poole - mida Prantsusmaal miljonid pärast seda teadet ka kuulda võtsid.

Kanada jällegi teatas, et avab riigipiirid vaid vaktsineeritutele. Reisifoorumites ka lihtsam, pole arutamist, kes ja millal ja millise testi peab tegema ja kuidas kohvikusse saab. Riiki on oodatud on vaid inimesed, kes väldivad viirust vaktsiiniga, teised jäävad koju isolatsiooni.

Päris nii lihtne see elu ei ole. See nädal tehakse Itaalia green pass süsteemi detailid teatavaks aga eeldatavasti nõutakse vaktsineerimist või pidevat testimist nii restoranidesse sisenemiseks, rongide kasutamiseks kui ka muudes kohtades: https://www.thelocal.it/20210719/latest-italy-set-to-announce-expanded-green-pass-scheme-this-week/

Igaks juhuks mainin, et ei käinud Toompeal meelt avaldamas ega kavatse selle sektiga ühineda. Olen lihtsalt rohkem loodusravi ja Hiina meditsiini pooldaja ja see on mind aastakümneid heas korras hoidnud. Ei eita Lääne meditsiini, kui vaja, aga usun keha tarkusse ja mõtlemise jõusse. Ettemuretsemist ei harrasta.  Vaktsineerimisteemast on saanud usuküsimus ja igal oma tõde. Usu teemal teadagi ei vaielda, ja õige ka. 

Tuttav itaallane ütles ka just, et homme otsustatakse. Eks siis otsustan ka ise.

Vabanda,aga jääb selgusetuks mida siis homme otsustad?Loodetavasti ikka vakstineerimist...

Jah, homme otsustatakse seal pigem piiranguid lähitulevikuks ehk väga suure tõenäosusega ei selgu seoses augusti lõpuga veel mitte midagi.

Itaalia on jagatud tsoonideks ning vastavalt riskiastme värvidele siis eraldi piirkondadele õigus ise vastavaid piiranguid kehtestada, aga augusti lõpp on veel piisavalt kaugel, seega tõenäoliselt üsna vara veel loota mingit kinnitatud infot selleks ajaperioodiks.

Vaktsineerimine nüüd küll usu teema ei ole. See on ikka teaduslik ja matemaatiline. Kui piisavalt palju inimesi on vaktsineeritud tekib karjaimmunsus ning tõenäosus normaalse(ma) elu juurde naasta on suurem. 

Isegi kui sa vaktsineerimist ei poolda, ei tasu seda reisifoorumis kuulutada, kus kogukond hoiab sisuliselt hinge kinni, et sügisel piirid jälle kinni ei läheks suuresti sp, et osa ühiskonnast ei pidanud (mis iganes põhjustel) vaktsineerimist vajalikuks.

Hapnik, ma ei räägi nn usust mitte vaidluse üleskiskumiseks, vaid ses mõttes, et kõigil on oma seisukoht, kogemused tuttavatega, sisetunne. Teadlased annavad kindlasti oma parima, aga kõike ei saa läbi katsetada (ravimite koosmõjud jms). Mul paar tuttavat vaktsineeritut haigestusid hiljuti ja mitte väga kergelt. Ka vaktsineeritud võivad olla nakkuskandjad. Me ikka veel ei tea paljusid asju, miks peaksin veendunud olema, kui ise olen 2 aastat puutumata jäänud, olles kõigi nakatumisvõimaluste keskel. Aasta tagasi käisin Prantsusmaal ka, maailm ei olnud päris kinni midagi, neile, kes ette võtsid. Reisida saab ka vastutustundlikult. 

Ilmselt lasen endale ühe Pfizeri kokteili segada, et reisi lihtsamaks teha. Imelik on oma sisetunde vastu käituda

Kunagi alguses oli ainus raudpoltkindel seisukoht, et vaktsineerime kõik ära ja maailmas saabub jälle rahu ja stabiilsus. Kui aga vaktsineeritud haigestuma hakkasid, siis pika hambaga tunnistati, et ei läinud päris  plaanipäraselt. Seega täit tõde ei tea keegi ja igasugune siltide kleepimine on etteruttamine. Pakun välja, et mingi kolme aasta pärast saame paljusid tänaseid tegevusi välja naerda. Nii ta on.

Ikka vastupidi on olnud. Alguses oli lootus, et õnnestub teha vaktsiin, mis pakuks mingit kaitset surmade ja raskete haigestumiste vastu, kergendades meditsiinisüsteemi tööd. Siis saidki üsna kiiresti esimesed vaktsiinid valmis, testiti, ja leiti toimivat. 

Nüüd on neid juba mõnda aega kasutatatud ja mitmesajamiljoniliste populatsioonide pealt on selgelt olnud näha, et läks pareminigi kui oli loota, vaktsiinid aitavad lausa väga hästi raske haigestumise ja surmade vastu, aga vähendavad ka kergemat haigestumist ja isegi nakkuse edasikandmist. Isegi uute variantide vastu on seniste vaktsiinide kaitse päris hea. 

Pandeemia on sisuliselt muutunud vaktsineerimata inimeste pandeemiaks - haiglates ja surnute seas on nullilähedane protsent vaktsineeritud inimesi. Vaktsineeritud inimeste seas valitsebki "rahu ja stabiilsus".

Iseasi, et paljudes kohtades pole veel piisavalt vaktsiini, ning nii mõneski paigas, kus vaktsiini on piisavalt, sh Eesti jt endise idabloki riigid, on palju vaktsiinivastasust. See viimane ei ole siis vast olnud "plaanipärane".

@Muqu

Me ei tea seda ka mida covidi läbi põdemine pikemas perspektiivis tähendab, st mis on pikaajalised kõrvalmõjud.  See on ju väga tore, et sa senini oled sellest pääsenud aga fakt on see, et iga järgmine tüvi on tugevam, vastupanuvõimelisem ning vaktsineerimata inimesed muutuvad riskigrupiks.

Mis puudutab reisimisse siis jah, reisimine oli võimalik. Sai isegi käidud EL piires mitmes kohas, kuid see ei olnud kuidagi tavapärase reisimisega võrreldav. Ma ei näe kuidagi seost vastutustundlikul reisimisel ja poliitilistel otsustel piirangute seadmisel, kui nakatumine kasvab. Ehk mikrotasandil sa võid ju enda reisi ära teha kandes maski, käsi desotada ja istuda reisil olles toas ja käega vastu rinda lüües öelda, et reisin vastutustundlikult.  Makrotasandil on aga siiski vaja paremat lahendust kui aastas 5-6 kuud sisuliselt lockdownis olla ja vahelduva eduga teenuseid ja kaupu võimaldada. Nüüd, kui surve haiglates on vähenenud on jätkuvalt vaja mõelda ka majandusele ning võimalikult palju hoida ühiskonda jooksvalt toimimas, sh lisaks nähtavale (koolid, kohvikud ja spad jms lahti) võimaldada laiemalt teenuste ja kaupade pakkumist. See, et tehased ja tööstused viimase 1,5 a jooksul on osakoormusega töötanud annab tunda nii pakkumuses kui hinnas.

See, et ma tahan omaenda kehaga seotud otsused hoolikalt läbimõeldult ja ilma riigipoolse propaganda ja pealesurumiseta ise teha, ei tee minust automaatselt veel katku maaletoojat. 

Mulle õnneks piisab reisi nautimiseks lendamisest, loodusest, arhitektuurist, päikesest, merest ja meeldivast kaaslasest koos kõige selle juurde kuuluvaga. Ei jäänud nagu millestki ilma. Desovahendit kasutasin paar korda siis, kui koroona veel väga uus teema oli, aga tundus nahale halb variant ja hakkasin ehk lihtsalt veidi sagedamini käsi pesema - kätepesu võin küll viiruste vastu soovitada :)

Reisiküsimusest on jälle kätepesuni jõutud - seega võib vist selle teema lõpetada.