trip-krainetrip-ukraine-dark
Hinnatase 2017 Aasias

Tere,

plaanis perega 2017/2018 talvel Aasiasse sõita - ema, isa, lapsed 1a, 3a 5a. Kuna pere on suur aga soovime olla kohapeal ca 1 kuu, siis soovin otsida kohta, kus on lastega mõnus ja hinnatase selline, et saab rahulikult kuukene ka väiksema eelarvega hakkama. Varem oleme käinud Tais, Krabil - koht meeldis väga ja vähemalt meil 2 nädala jooksul seal igav ei hakanud (siis olid vanemad lapsed 1,5 ja 3,5) - puhkasime ja chillisime niisama rannas - seega suuri seiklusi ei otsi, vaid ilusat vett, head kliimat ja, et majutus ja toit oleksid võimalikult soodsad aga samas kõik vajalikud tingimused laste jaoks täidetud (pesemine, puhtus jmt). Kas Tai on võrreldes nt Hainani saare, Malaisi, Singapuri, Bali jmt tõesti tunduvalt odavam? Lugesin vanemaid postitusi ja seal pidevalt soovitati lastega just nimelt ainult Taid...aeg on aga edasi läinud ja vb on asjad muutunud. Vaatasin, et piletihinnad on üsna sarnased igale poole.

Tänud ette, kes vastavad ja natuke aitavad.

Singapur on tihti maailma kõige kallimate linnade nimekirjas esikohal. Malaisia keskmine palk on kuni kaks korda kõrgem kui Tais ja hinnad selle võrra kallimad. Tais on väljas söömise kultuur ja hinnad kõigile samad. Seega on turistile avatud kõik kohad, kus jaksab maksta 9000 bahti (Tai miinimumpalk, ca 250 eurot) kuni 15 000 (tüüpiline lihttöö keskmine, ca 400 eurot) kuus teeniv inimene. Sest paradoksaalselt pole 9000 bahti teeniv inimene nii rikas, et omada korralikku kööki ja söögitegemisvahendeid - tihti on just väiksemat palka teenivad inimesed tüüpiline tänavatoidu sihtgrupp, sest juurdehindlus on seal nii väike, et odavam on väljas süüa, kui hakata kodus toidutegemistingimusi looma.

Nende kolme koha vahel konkurentsitult võidab Tai, nii toidu kui majutuse osas. Majutuse hind vastab päris hästi keskmisele kuupalgale, seega pole võimalik seda Malaisias pakkuda sama hinnaga kui Tais. Rääkimata Singapurist, kus keskmine kuupalk on 4000 euro kanti. Seepärast on ka Malaisia hinnatase kõrgem - kõik, kes sind teenindavad, saavad kaks korda rohkem palka kui Tais, seega pole võimalik pakkuda Tai hinnataset.

Bali ja Hainaniga võivad teised võrrelda.

Ümberringi on Taist veel odavamad Vietnam, Laos, Myanmar, Kambodža, Filipiinid. Keskmine kuupalk 2-3 korda väiksem, sõltuvalt kohast. Seal tuleb mängu kaks asja -

  1. majutuse kvaliteet. Tai on jõudnud tasemele, kus ka 400 eurot kuus teeniv inimene elab enam-vähem eurooplasele vastuvõetavates tingimustes. Eurooplasele täielikult vastuvõetav tase pole väga kallis, ka paljud taid elavad juba sellel tasemel. Nendes odavamates riikides tüüpiline kohalik eluase ei ole eurooplasele talutav. Euroopalik tase on pigem välismaalasele suunatud eraldi luksus, mille eest küsitakse "välismaalase" hinda. Seega talutava kvaliteedi eest maksta tuleb mitte 400-eurose kuupalgaga inimesena nagu Tais, vaid pigem 1000-3000 eurose välismaalase kombel.
  2. väljas söömise kultuur. Seda on veel Vietnamis, mujal mitte väga. Seega on söögikohad peamiselt välismaalastele. Kohalik võib teenida keskmiselt 1-3 dollarit päevas, aga restoranis riis maksab 5 dollarit ja liha 15 dollarit, sest kohalikud ei söö väljas, vaid kokkavad kodus, ja hinnad on Euroopa tasemel.

Täpsustan, Singapur on kalleim linn elamiseks! Meie turisti jaoks hinnatase peaaegu kodus (söömine, ööbimine), kui siis nõks veel ülespoole. Ei midagi katastroofilist, aga ega Singapuris üle 2 päeva teha ole!

Kui otsite odavat maad, siis Vietnam! Kasuta tripi otsingut, siis Vietnami (rannapuhkuse) kohta postitusi palju, kogu info olemas....

Ise lähen 2 nädala pärast kaheks nädalaks Aasiasse: Tai-Kambodza-Jaapan. Suurema osa ajast olengi Kambodzas, see riik võlubki just oma eheduse (nagu Tai 20 aastat tagasi) ja erakordselt soodsate hindade tõttu. Pluss muidugi Angkor Wat. Hinnatase on igatahes Taist veel soodsam. Majutused leidsin näiteks vahemikus 8-27 dollarit öö eest, igal pool on saada ka veel tunduvalt odavamat majutust, aga need on kõik otse linna keskel v mere ääres, bassein, konditsioneer, külmkapp, lcd teler. Nii et ööbimise keskmiseks hinnaks tuli 17,5 eur öö eest. Kuuks ajaks, kui tahate vaid ühes kohas see aeg olla, on teil kindlasti võimalik mingi kinnisvara rentida tunduvalt odavama hinnaga, aga mina plaanin riigis ringi liikuda trajektooril Koh Kong- Sihanoukville- Phnom Penh- Siam Reap. Keskmine prae hind restoranides on suurusjärgus 3 kuni 4 dollarit ja kohalik külm vaadiõlu 0,5- 1 dollar. Ja need on kõik nn. turistihinnad turismikeskustes, mujal riigis on hinnad sellest veel kõvasti odavamad.

Birma ja Filipiinid ei ole Taist kindlasti odavamad sihtkohad. Birmas on turistidele suunatud infrastruktuur veel üsna vähe arenenud, mistõttu ei ole seal konkurents majutuse hindasid alla löönud. Lisaks ei ole turistidel lubatud peatude enamikes odavates kohtades, sest need on möeldud vaid kohalikele inimestele. Tänavasöögi hinnad on siiski võrreldavad. Filipiinide majanduskasv on tekitanud olukorra, kus näiteks toidupoodides on hinnad kohati kõrgemad kui Eestis. Tänavatoit on jätkuvalt pigem odav. Hea hinnaga ööbimiskohti leidub, aga neid on kindlasti vähem ja raskem leida kui Tais, sest turistide koguarv on Filipiinidel ca 5 korda väiksem, mis tähendab väiksemat nõudlust majutuskohtade järgi kui Tais. Laose ja Kambodža enamus piirkondi on aga Taiga võrreldava hinnatasemega või ka odavamad, sest need riigid on enda arengus Taist omajagu maas.

Aitäh väga hea info eest. Lugesin vanematest teemadest, et aasias on siselennud väga soodsad. Missuguse saidi pealt ma neid vaadata saaksin? Air Asia piletid ei olnud sugugi soodsad.

Mina olen Kambodžas käinud korduvalt, mitmes erinevas kandis lühiajaliselt. Minu jaoks söömine ja kvaliteetne majutus on olnud kallim kui Tais, toit kordades kallim. Kohapeal elavate välismaalastega suheldes olen aru saanud, et olusid peab väga hästi tundma, et avaneks alla 100-eurose kuupalgaga kohaliku hinnatase. Kahtlemata on odavus saavutatav, aga mitte Tai hõlpsusega.

Siselende saab otsida www.traveloka.com ja siis võtta otse lennufirma kodukalt.

Oleme pensioni peal aktiivsed rändajad ja teinud iga üksi või kaksi omal käel reiside kohta kulude statistikat viimase 12 a jooksul. Kuigi on nende aastate jooksul inflatsioon toimunud ja igal trippijal erinev elustiil. on järgnevad arvud hinnataseme võrdluseks. Päevakulu sisaldab hotelli, söögi, kohapeal sõitude ja tuuride maksumust. Üldkulu saamiseks tuleb lisada viisa. lennupiletite ,reisikindlustuse maksumus. Muidugi on hotellid budget tüüpi ja puhtad, taksosõite minimaalselt, linnades kasutame ühistransporti või tuk-tukke, söögikohad söökla tüüpi ja ka tänavaköögid, mitte restoranis.Peab ka arvestama et ei ole kallites randades lebotajad vaid aktiivsed mööda maad rändajad. Päeva kulu eurodes ühele - 15 euri- Pöhja-Tai, Iraan, Nepaal, Lääne-Ukraina, 20 euri- Jaava,Löuna-Hiina, Vietnam, Birma. Krimm, Maroko, Sri Lanka, Usbekistan 30 euri- Borneo, Gruusia, Bulgaaria, 40 euri- Hispaania palverännak,Portugal, Poola 60 euri- Jaapan.

Ma ei ütleks, et Kambodza väga odav riik oleks: https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Cambodia Ja miinimum palk on seal hetkel $154 mida jälle järgmise aasta alguses tõstetakse.

Leidsin ühed väga soodsad piletid Phuketile aga see eeldab ühte ööd Dohas. Kas seal lennujaamas on kohti, kus ööbida? P.s. Lastega eelistan muidugi sellist lendu, kus ei pea lennujaamas ööbima aga kui seal on olemas selline koht, kus saab ja hind selline, et tuleb kokkuvõttes soodsam kui otselend, siis uurin maad.

Olen olude sunnil ühe öö Doha lennujaamas veetnud, aga ega seal midagi mõnusat ei ole. On küll olemas n.n. "vaiksed ruumid kus on lamamistoolid. Need on reeglina meestele ja naistele eraldi aga leidsime ka ühe pereruumi, kus saab koos olla. Kui lennukist tekk kaasa võtta, siis hea unega inimene magab öö ära. Hotellid on lennujaamas ikka päris kallid.

Tänud vastamast...lapsed ja mees saaksid seal vast ära siis magatud aga ma ise vast mitte. Pigem siis maksan juurde ja jõuan kiiremini kohale!

Qatar on ju viisavaba. Doha on hetkel blokaadist tingituna täis odavaid hotelle, ise vali kas 3, 4 või 5 tärni. Eriliselt kokkuhoidlikele on olemas isegi lennujaamast ühistransport (ühe suuna pilet on veidi üle 1 euro).

Teatud tingimustel pakub Qatar Airways ka tasuta hotelli.

Veidi täpsustaks seda hinnataset Myanmaris. Nagu kõikjal, saab ka Myanmaris, mida britid koloniaalharjumusest Birmaks kutsuvad, süüa, juua ja magada väga erineva hinnaga. Kui raha on rohkem kui mõistust, siis läheb reisimine kalliks küll, aga muidu on asi meie mõistes päris odav. Väga heal tasemel söök maksab 2000 kyati (umbes 1,3 eurot), vaadiõlu on stabiilselt 800 (veidi üle 50 sendi), korralik majutus (konditsioneer, vannituba jne) on vahemikus 10-15 dollarit (suhtle kohalikega ja küsi manageri).

[[26883]]

See pilt katab ära osa kahe inimese lõunasöögist. Pärast tuli neid kausse muidugi veel kõvasti juurde. Maksis 2000 kyati (1,3 eurot) inimese kohta ja see tundub olema kohalike söögikohtade standardhind.

Mis puudutab Kambodžat, siis see riik on veidi raskesti mõistetav. Ma olen näinud supermarketis 25 eurose kilohinnaga maasikaid, samas saab turult osta päris hulga puuvilju 1 dollari eest.

Vaadiõlle hind on stabiilselt 0,5 dollarit, kuigi osad kohad tahavad nüüd veidi rohkem. Ütlevad, et kõrghooajal kõrgemad hinnad. Väljas söömine on enamasti absurdselt kallis, aga vaata veidi kõrvale ja 1,5-2 dollari eest saab kõhu kenasti täis. Siem Reapis tasub tukimehel ennast õhtul sõidutada kohalikule Pub Streetile, kus õlu ja kõik muu on väga odav.

Majutus - kui võtta kuuks ajaks, siis 300 dollari eest võib heal juhul saada ka basseiniga koha, kuigi 400-500 dollarit annab tavaliselt veidi parema tulemuse.

Tooks võrdlusesse sissa ka Kesk-Vietnami (nt. Hoi An), viibisin seal paar nädalat tagasi ning võrreldes nt. Baliga on majutus ehk nõks kallim, kuid toit ja transport seevastu tunduvalt odavam. Samas, kui võtta elamine nt. üheks kuuks, siis 300-450€ eest saab suurem pere mõlemas paigas üsna hea kvaliteediga elukoha.

Lisaks on Vietnamis alkohol kordades odavam kui Balil (juhul, kui see on üks kriteeriume).

Vietnam on muidu tore, aga natuke langetab riigi aktsiaid sealne ülinärviline liiklus, mis vajab harjumist - selles osas on tegu ikka tõelise Lähis-Idaga Aasias. Samuti on rohkem igasuguseid kotinapsamisi ja teisi turistide vastu suunatud pettusi. Taiga võrreldes on tegu riigiga, kus ka külla sõitnud taid ise on liiklusest šokis ja kus ka tailasi enne reisi hoiatatakse ja koolitatakse erinevate pettuste eest. Elatustaseme vahe pole nii suur, aga umbes nagu soomlased sõidaks metsikusse Eestisse 90ndate alguses.

Tegelikkus on selline, et siin jagatavad kogemused sõltuvad konkreetsetest sihtkohtadest, mida on mainitud riikides külastatud, ning loomulikult ka reisistiilist. Pole ise kunagi suure eelarvega reisinud, ning viimane, 2016 aasta talvel tehtud seni kõige lühem ja odavam reis, viis mind 30ks päevaks Tai põhjaossa, Laosesse ja Birmasse. Keskmine päevaeelarve oli 20 €. Koha peal kasutasin vaid maismaatransporti. Tai põhjaosas kulus keskmiselt kõige vähem raha, teisel kohal oli Laos ja kolmandal Birma, sest Birmas ei saanud kusagil ööbimist soodsamalt kui 8 €/öö. Kulu majutusele suurendab keskmist päevaeelarvet oluliselt. Söögi saab pea igal pool odavalt ja see kulu moodustab eelarvest ka protsentuaalselt väiksema osa kui majutus. Bussi- ja rongipiletite hinnad Tais ja Birmas on võrreldavad. Samas see keskmine on nagu ikka eksitav, sest Laoses oleks võinud hoopis teisiti minna, kui poleks külastanud just põhjapiiri lähedal asuvat Luang Namthad, kus õnnestus peatuda ühistoas, mis maksis umbes sama palju kui Tai põhjaosa ühistoad, ehk 4-5 €/öö. Kõigis Indo-Hiina riikides on võimalik reisida nii väikese kui suure eelarvega, kõik on valikutes ja eelistustes kinni.

Kaldusin muidugi teemast natuke kõrvale, sest perega reisile minnes pole minu kogemustest ilmselt väga palju kasu, sest ühistubades sellisel juhul ei ööbi ning alati ei tasu lastega ka suvalises kohas tänavatoitu süüa, seda eriti Birmas, kus olen mõlema reisi vältel pidanud kõhutõvega võitlema. Mujal pole sellist probleemi kunagi olnud.

To Veigo , kuidas sa foto kommentaari lisasid?

Aga olen nõus, tulnud just Birmast, söögipilt ja kirjeldus vastas vägagi tõele :) Lisaks on see seni ainus aasia riik, kus on peale õlu ja ka muud alkohoolset jooki saadaval ( kui mujal on see jube kirves ja vähe), leidus seda birmas kergemalt ja hinnad oli nagu meil. Või nt. happy hour. kaks kokteili 0,9 euro senti! Bussisõit 8 dollarit, ühest linnast teise,kestvus 7h :) Mille sees on pausid, söömiseks ja wc külastamiseks. Kallima bussiga sai ka konditsioneeri kaasa, teki, pm lamavasse asendisse muudetava istekoha ja telekas ( kohalik seriaal jooksis :P ). Lihtsalt osad vahemaad ongi vaid bussiga sõidetavad.