Ideid Põhja-Itaalia reisikava jaoks

Mõne kuu pärast ootab ees mu esimene reis Põhja-Itaaliasse ja hakkan suure põnevusega vaikselt kava koostama. Eeltööd tahan teha põhjalikult, kuid kuna vaimustavaid valikuid, mida kõike külastada võiks, on musttuhat, siis uurin natuke ka siit teiste parimaid kogemusi. Lendame Bergamosse ja Itaalias oleme nädala, ringi sõidaks rendiautoga, kahekesi. Soovime võimalikult palju ringi käia, näha, kogeda, aga samas pean end tagasi hoidma, et kava lõhki ei ajaks ja nii suurejoonelisi plaane ei teeks, et nautimiseks aega ei jäägi. Tahame näha nii loodust kui ka kultuuri, nii et päevad jagaks umbes pooleks. Mis on teie lemmiklinnad Põhja-Itaalias, mis on kõige enam lummanud? Mis on kõige muljetavaldavamad paigad looduses?

Mu esialgsed mõtted:

 1. päev - Como järve ümbrus (või Garda)
 2. päev - Alpid (kas teate soovitada mõnda kohta, kus funikulööriga saab üles sõita ja matkaradadel jalutada?)
 3. päev - Veneetsia
 4. päev - Firenze
 5. päev - Toscana külad ja loodus (soovitage kohti)
 6. päev - matk Cinque Terres
 7. hommik - tagasi Bergamosse

Mida lisada, mida asendada? Kas kõigist minu mainitud kohtadest saab ühe päevaga juba mulje ja maitse suhu (linnad, Cinque Terre, Toscana) või peaks midagi ära jätma ja mujal kauem olema? Sõidud võtavad ka palju aega. Loomulikult on igal ühel erinev maitse ja huvid ning soovitada on raske, aga ootangi teiste muljeid, mis teile on enim meeldinud. Või mis on reaalne, kui palju jõuab jne)

Mis firma autorenti kasutada plaanid? Arvesta, et itaallased keevitavad sulle mõnuga igasugu makse otsa, millest sul pole aimugi. Nii et võta raha varuga kaasa.

Aga muidu peaks siin foorumis Põhja-Itaalia kohta suht palju infot leiduma.

Minu arvates on see natukene tihedalt täis plaan. Mina jätaksin Toscana ja Liguria üldse välja. Liiga palju muljeid saate ka, väsitab ära: viimastel päevadel ei pruugi siis suuta enam üldse midagi vastu võtta, mis teie ümber on.

Mida ma soovitan:

 • mägedest Parco Nazionale dello Stelvio ja Parco Nazionale delle Dolomiti Bellunesi. Mõlemad väga tüüpilised ja väga kaunid kohad. Veebist leiab palju infot ka.
 • vahepeal astuda läbi lago di Garda äärest, mis on ka uskumatult kaunis. Ma soovitaks rohkem kui Comot, sest Garda on vähem elitistlik ja lihtsamalt hoomatav, lisaks tuleb sealt ülimalt hea oliiviõli, kindlasti ostke kaasa. Rääkimata sellest, et mugavam, kui Venezia suunas minna. Veel üks vihje: otsige üles Vittoriale degli italiani (Gardone Rivieras), see annab väga huvitava sissevaate Itaalia ajalukku.
 • sealt edasi Veneziasse (auto jätke Mestresse kuhugi, odavam, kui piazzale Roma)
 • Tagasiteel Bergamo poole võtke Emilia-Romagna linnakesed: Ravenna, Ferrara, Bologna, Modena, Parma (omal valikul mõned, nii kuidas teil aega jääb; ööbida soovitaks Bolognas).
 • Lisaks võite kaaluda San Marinot, aga ma kardan, et jääb natukene liiga kaugeks/väsite ära

Suur-suur tänu soovituste eest, võtame kindlasti arvesse. Selle asemel, et kohti plaanist vähendada, saime pisut pikendada reisi kestust, nii et üritame ikka Toscanasse ka minna, 10 päevaga peaks paremini jõudma. Kuna öömjad tahaks varsti ära broneerida, siis küsiks veel mõne küsimuse, millele foorumi ajaloost vastust ei leidnud. Et ööbima sõitmise peale liiga aega ei kulutaks, tahaks, et öömajade asukohad oleks võimalikult optimaalsed. Kas Veneetsias käies on mõistlikum ööbida Mestres ja sealt sõita linna bussiga, mitte ööbida Lido di Jesolos kämpingus ja Veneetsiasse minna laevaga? Alguses oli mõttes Lido di Jesolo, aga kui sinna sõitmine ja pärast laevatamine liiga palju aega raiskab, siis pole mõtet. Kui plaanis on Cinque Terres jalgsi ja rongiga matkata, kas siis on mõistlik ööbida kusagil mujal läheduses (La Spezias vm) ja kohale sõita samuti rongiga? Või on mõtet ühte viiest linnaksest autoga kohale sõita ja seal ööbida? Google mapsi vaadates tundub, et sinna on süna raske autoga pääseda, aga kuidas tegelikult? Kas kusagil läheduses saaks odavalt parkida, et auto sinna terveks ööpäevaks jätta? Ja matkaraja kohta: kas Cinque Terre matkarada linnakeste vahel on turvaline ja ohutu? Muidu oleme päris suured matkajad ning väikest ronimist ei karda, aga kõrgust kardan! Ja kusagil kaljuserva peal, kus piiret ei ole, vabatahtlikult ei kõnni. Nii et enne matkamist uurin enne välja, ega rada liiga jube ei ole.

Soovitan külastada Val Gardenat. Ühest külast viib õhutramm kiiresti Marmolada mäetippu, 3342m kõrgusele. Tõsi on, et olen seal viibinud ainult talviti. Aga üleval avanev vaatepilt on ulmeline.

Kevadel on matkaradu veel korrastamata ja osaliselt suletud. Juunikuuks vast on kõik avatud. Sentiero Azzurro on kõige populaarsem, viib külast külla mere äärt mööda. Riomaggiorest Manarolasse lõik sobib ka ratastoolis läbida. Ülejäänud rada on metsikum, aga kaljuservadel alati piiretega. http://www.parconazionale5terre.it/sentieri_parco.asp?id_lingue=2

Ma ise lähen Veneetsiasse tavaliselt rongiga ja peatun siis linnas endas :) Kui tahate sealt pärast Toscana poole edasi sõita, siis ma kaldun arvama, et mugavam ja odavam on siiski Mestres öömaja otsida

Cinque Terre'sse on väga palju mugavam rongiga minna. Itaalias üleüldiselt, tavaliselt, parkimiskohti ei ole. Cinque Terres on neid veel vähem kui üldiselt. Cinque Terre linnades ei tohi kohalikud ka autoga sõita. Seega, tungiv soovitus ööbida La Spezias.

Toscanast soovitan kindlasti Sienat ja selle ümbrust, samuti Pisa ja Lucca võiks kaalumiseks võtta. Ja plaanige endale mittemillegitegemise aeg ka: sest kõik need kohad, mida te vaatate on väga erinevad, see väsitab...

Autorendi osas soovitatakse Itaalias tavaliselt vältida vahendusfirmasid ja rentida neilt, kes on ise autode omanikud. Autoga probleemide tekkimisel võib muidu juhtuda, et ühe firmaga on leping ja teise oma on auto ja keegi millegi eest ei vastuta. Ja tasub peale passida, et autot kättesaades "kogemata" ei antaks ühe klassi võrra paremat masinat, pärast väites, et klient ise soovis upgrade'i, mis mõistagi tähendab ka kallimat hinda. Veidi aega tagasi Veneto maakonna väikelinnasid mööda kolades avastasin Padua külje alt kena looduspargi, kus mäekünkad matkaradu täis, parco regionale dei Colli Euganei. Väga armas maastik ja kenad vaated. Rajakaardi sain turismitalust-veinimõisast (mida on seal palju), aga nüüd vaatan, et neil on ka koduleht: http://www.parcocollieuganei.com/index.php/en/. Tundub selline mõnus piirkond, vein ja jalutamine.

Ma ise käin Põhja Itaalias peamiselt töö tõttu ja vaatamisväärsuste jaoks väga aega pole jäänud, aga soovitan siinkohal oma staapi :) kus ma tööreisude ajal peatun: www.sbbarba.eu Sellel aadressil saab nendega ühendust. Hea meelega teen neile reklaami, kui sinna kanti teil minek, siis nemad kindlasti aitavad reisiplaanide koostamisel.

Suur tänu teile kõigile, nii tore, et on nii abivalmis inimesi, kes viitsivad seletada :) Üks küsimus veel: miks soovitatakse Garda järve sageli rohkem kui Comot või Maggioret? Olen ka välismaistes foorumites näinud, et pigem soovitatakse Gardat, põhjendused ei ole mind aga veel veennud. Pilte vaadates tunduvad Como vaated ilusamad, sest järv on kitsam ja vastaskalda ilusad maastikud on igal pool näha. Maggiorel on jälle huvitavad saarekesed. Mis on aga Garda suurimad plussid? Järve valik on meil üks olulisemaid asju, sest kolm esimest päeva kümnepäevasest reisist oleme koos lapse ja vanavanematega ning eesmärk on just ühe järve võlusid nautida, ilma kaugemale kappamata. Millise järve ääres neist kolmest on sellise seltskonnaga kõige rohkem vaadata? Laps tahab ujuda ja laevaga sõita, vanemad ilu ja kultuuri, meie ise tahame neid kõiki.

Järvede kohta paraku ei oska midagi kosta, aga Veneetsia jäi kripeldama. Ühepäevase külastuse puhul on mõistagi tahtmine näha Markuse väljakut ja basiilikat ja doodžide paleed ja minna üle Rialto silla, aga soovitan teha tiir läbi Cannaregio või Castello või Dorsoduro linnaosade, kus on vaiksed kitsad tänavad, veest peegelduv valgus mängib majaseintel ja ootamatult avastad ennast väikestel väljakutel, kus kasvavad paar puud või lapsed mängivad jalgpalli. Muuhulgas on mõistlik sisse astuda kohtadesse, kus klaasi prosecco või valge veini kõrvale pakutakse suupisteid või tikuvõileibu ja saab 6-7 euro eest kõhu täis ja tuju heaks :) (Vabanduseks niipalju, et olen Veneetsias olnud "ainult" kaks korda, kummalgi korral "ainult" ca nädal aega)

Como järve äär on tihedalt villasid täis, inimesi ka väga tihedalt. Seal on ilus korra lõunat süüa, aga kui sul seal mingit oma kodustatud peatuspaika ei ole, siis pole seal eriti mugav perekonnaga piknikku pidada. Muidugi, kui tahta iga hinna eest George Clooneyt tabada, siis võib ümber Como kõndida. Kuid ilus on seal muidugi küll.

Lago di Garda ääres on valikut palju rohkem, ruumi palju rohkem ja huvitavaid veeatraktsioone ka enam. Seega: ujuda, laevaga sõita, kultuuri, ajalugu, niisama kuukamist (ja veelkord: Itaalia kõige paremat oliiviõli) saab Garda äärest lihtsamalt ja odavamalt. Ja Garda on ka ahhetamapanevalt maaliline. Tavaliselt soovitatakse Desenzanot, aga tegelikult tasub rahulikult kõiki eraldi peatuspaiku vaadata.

Aprillis või mais su lapsed küll vaevalt ujuvad põhja Itaalias (mõne kuu pärast ees reis).

Bellagio Como järve ääres on väga ilus. Laevaga saab Varennasse ja küllap mujalegi. Garda järves on tore poolsaar Sirmione. Eks ta paras turistikas on, aga ilus sellegi poolest. Garda äärest Veneetsia poole minnes soovitaks Veronas peatuda. Vanalinn, amfiteater jms. Autoga ringi sõites hoidke silmad lahti - Itaalias on igal pool kaamerad. Mina sain mitu kuud hiljem mingi trahvi kuna olevat bussirajal sõitnud...

Veneetsiasse mineku baaslaagri tegime me Fusina kämpingusse. Laevad sõidavad Veneetsia vahet iga tunni tagant, sõit kestis 20 - 30 minutit ja edasi/tagasi pilet maksis vist 13 euri.

Soovitan küll Como järve. Peatusime Bellagios ja on ikka muinasjutuliselt ilus koht. Sinna sōit mööda ühte järve harupidi oli muidugi sõit omaette. Liiklus aeglane ja jube käänuline tee. Võttis kõigil kergelt iiveldama :) aga selle elab üle, vaated on megad. Käisime ka Garda ääres, aga meile meeldis Como rohkem.

Soovitan peatuda turismitaludes, mida peaks Com lähistel leiduma küll. Ise käisime seal: http://www.al-marnich.it/ Superhubane paik ning toit on ehe ja kohalik. Leidlik pererahvas suutis mulle isegi põneva vegan menüü koostada.

Kuid neid agriturismosid on seal veelgi: https://www.google.ee/maps/search/agriturismo+como/@45.9164539,9.1368739,11z

Olen käinud korra Como ja kaks korda Garda ääres puhkamas. Kindlasti eelistan Gardat. Põhjused on eespool juba lahti kirjutatud, ei hakka kordama. Olime viimati Bardolino linnakeses neli päeva kohapeal ja sealt tegime väljasõite järve ümbruskonda. Info sellel lingil, www.lakegarda.com. Soovitan linnakesest Malcesine sõita köisraudteega Monte Baldo tippu, üleval on ilusad aasad, söögikohad jms, väga ilus jalutada. Sirmiones sai ka käidud, aga kuna jätsime auto liiga kaugele, oli see väga väsitav jalutuskäik, koht ja kindlus olid muidugi super. Bardolino ligidal on tore Zeni veinimõis ja muuseum, mida olen alati külastanud ja veine kaasa ostnud, soovitan külastada. Sissepääs tasuta, degusteerimine (6 punast, 6 valget) tasuta, kallimad veinid tasulised, info ja asukoht www.zeni.it. Veneetsia tasub ära näha, kui pole enne käinud, aga nõustun eelnevate kommentaaridega, et öömaja tasuks vaadata Mestres ja bussiga minna Veneetsiasse. Piletid saab üldjuhul igast hotellist. Olen kaks korda käinud, enam ei lähe, väga räpaseks on muutunud, aga maitse asi...

Funikulööriga mäe otsa sõitmiseks sobiks hästi ka Bolzano: linnast läheb kolm funikulööri erinevates suundades mäe otsa. Ise soovitaksin kas Jenesieni (itk. San Genesio) või Ritteni (itk. Renon) otsa sõita. Ritteni funikulöör on uuem, kiirem ja tiheda graafikuga, aga mõlemal pool jõuab funikulöör kõrgplatoole, kust avanevad väga-väga ilusad vaated, eriti just sügisel. Juba üleval pool soovitatud Val Gardena (Gröden) jääb teie jaoks arvatavasti natuke liiga kaugele/teest kõrvale. Lõuna-Tiroolis matkamise võimalusi saab uurida Sentresi koduleheküljelt (http://www.sentres.com/en), seal on kaardid, kirjeldused, matkade raskustasemed jne.

Ikka küsin veel lisaks, Cinque Terre kohta. Lugesin, et mereäärsed matkateed olevat juba üsna pikalt suletud, meie aga tahaks just matkata. Kas keegi on ülemistel radadel matkanud? Kas need on ohutud ja tavainimesele kohased? Tripadvisori kommentaaridest saab kõike lugeda, aga mine võta kinni, mis on objektiivne.

Eelmise aasta mai alguses oli alumistest radadest Monterosso ja Vernazza vaheline tee avatud, ülejäänud maalihete tõttu kinni. Minu 50pluss vanemad ja 75pluss vanaema matkasid seda alumist rada pidi ning said kõik hakkama. Ise matkasin mööda ülemist rada. Ohtlik ei olnud kindlasti, korralik matkarada on. Kohtasin üleval matkates igas vanuses inimesi, lastest krapsakate pensionärideni. Tõusud ja langused võivad inimesele, kes ei ole harjunud ennast liigutama natuke pingutust vajavad olla, aga kui füüsiline vorm hea on, siis ei tohiks probleeme olla. Pange ainult korralikud jalanõud jalga (kindlasti kinnine toss, veel parem treking toss!) ning võib ju ka kõndimiskepid kaasa võtta, et eriti just langusi põlvede jaoks natuke lihtsamaks teha.