Inglismaa abi - toetused, töö, elu

Lapsehoid on siin kallis lõbu, erahoid tuleks ehk odavam. Kedagi tuttavat kasutada olekski ehk parim variant. Soodustused jms hakkaksid kehtima alles pärast kolmekuist siinolekut ja mitte varem.

Hi!

Ma pole küll üksikema,aga endal ka 2 väikest last kodus. Kuna oled Euroopa Liidu kodanik,siis saad toetusi. Kas sul on olemas või tee omale NI number kui tuled(on siine sotsiaal number),siis on sul ka toetusi lihtsam taotleda siin. Esimese asjana tee omale lasteraha toetus ehk child Benefit mis on lapse kohta 80£ kuus ning kui see on tehtud,siis saad alles taotleda ka omale working ja child tax creditit. Toetuse suurus on individuaalne, vastavalt palga suurusele. Nendega on miinus ainult see,et paperimajandusega läheb aega 6-8 kuud kõigil on nii kaua aega läinud,isegi mul,aga see tasub ära ootamist,sest inglismaa maksab sulle nende kuude eest raha tagant järgi kuupäevast,mil viisid avalduse sisse. Tohib küsida,et kuhu kolid siin,et igas piirkonnas on igal linnavalitsusel nats erinevad maksud ja toetused üksikemale. Lasteaiaga on lood siin nii,et päev maksab 50-70£ ehk kallis lõbus ja lapsehoidja 6-10 £ tund,kõik oleneb jälle kus kohas sa siin elad. Tasuta lasteaeda saab laps alles 3a ja päevas ainult 3h ning 4a algab kool 9-15.15 esimene aasta on nagu Eesti lasteaed,et õpivad tähti,numbreid oma nime ja aadressi,end riide panema ja palju muud. Minu soovitus on algul tuua endaga kaasa algul keegi,siis lastel kah lihtsam kohaneda kui emme tööl,kooli ja peaks sulle odavam kah olema. Kas oled uurinud juba siin üüri hindu või oled kursis kuidas siin asjad käivad? Ja kui omale korteri üürid,pead arvestama,et iga kuu pead maksma ka linnavalitsuse maksu,mille summa on jälle erinev kõigil,see oleneb inimeste arvust ja korteri väärtusest. Teleka ja arvuti kasutamisel pead tegema ka siin tv loa. Ja minu soovitus on ka sul rohkem otsida omale maja,sest elasin ka ise korteris ja korteri maksud olid samad kui hetkel majas elades kus mul on nüüd ruumi palju rohkem ehk ühe magamistoa asemel on kolm ning on ka suur aed,kus lapsed saavad õues kogu aeg mängida kui soovi on ning endal ka on nii mõnusam,saab suvel ilusa ilmaga grillida ja päikest nautida. Ning majas on see plus ka,et majas on kombiboilerid,kus saad ise kinni panna kütte või soojust keerata nii palju kui vaja ning samamoodi saad ka teha veega,et endal on nt soe vesi keeratud nii,et ei peaks külma vett kasutama vannitoas,et ei oleks ohtu lastel end vannitoas või köögis kuuma veega põletada.

Kui on küsimusi veel,siis vastan :)

Lugedes nüüd siin hindadest, siis on Eestis väga hea elada. Olgu siis mainitud, et toa üürimine maksab 400-500 naela kuus minimaalselt ning paljud ülikoolid on piiranud tudengite tööl käimist max 20 tunniga nädalas. Kuidas kontroll selle üle käib, on mulle teadmata.

Bussi ja rongi kuu kaartist ei oska öelda midagi,sest kui bussi,rongi olen kasutanud ostan alati omale Dayrider (buss oma) mis maksab 3.90£ terve päev otsa või Any Bus on 5.40£ et pilet,mis lubab sul ükskõik,mis firma bussile minna. Rongi pilet on odavam kui bussi oma. Ise elan Manchesteris ja need pileti hinnad on Greater Manchesteri omad,et igal pool on erinevad firma ja hinnad.Ja on ka selline pilet,mis lubab sul nii bussi kui rongiga sõita. Hetkel sõidan ise vähe,sest külmaga kasutan rohkem autot. Piirkonna valimises valiks mina siia poole,London on üle rahvastatud,pole ka eriti turvaline ning kõik asjad on seal üle hinnatud ja kallid. Ise armastn Londonis ja seal pool ainult puhkamas käija,et olen õnnelik,et valisin ise lõpuks pere jaoks selle piirkonna siin,et siin on natuke rahulikum elu kui mujal,aga eks sa ise pead valima omale sobiva koha. Ja vähemalt on siin ka laste jaoks igal pool suurte mänguväljakudega suured pargid,kus jalgpalli mängida,joosta või pikniku teha perega,pargid on siin alati ilusad ja korras hoitud. Erinevad lastetoad,kus saad minna lastega mängima väikse tasu eest. Muideks kui sa saad juba Tax creditit,siis on arstiabi ja nii sinu kui laste rohud tasuta arsti käest. Siit saad lugeda Manchesteri piirkonna Housing Benefiti kohta http://www.tameside.gov.uk/housingbenefit/landlords/faqs ise ma neid asju ei tea. Selle sama lehe pealt võid ka otsida üksikema toetuse kohta,sest see on linnavalitsuse leht ja samas ka nt saad uurida selle lehe pealt lastetoetuse ja palju muud,mida sul vaja teada on. Maja,korteri üürimise osas las su sõber ostab sinu jaoks kohaliku ajalehte ja uuri ise ka gumtree.com otse omanikult,sest siis pääsed kinnisvara tasudest,sest kinnisvara tahab siin üüri ette võõralt kodanikult 4-6 kuud + erinevad paberi tasud ning siis ka pole kindel ,et saad omale. Kulud kuu kohta on üür, linnavalitsus,tv luba , toit, gaas+elekter, telefon+ internet ja vesi. Summat ei tea öelda kuna see igal erel erinev. Üüri kohta ka seda,et mõni tahab üüri korra kuus ja teine samas tahab iga nädal saada raha,eriti veel kui oled uus. Telefoni ja interneti kohta on soovitus teha mõni liitumine,sest see on palju odavam kui kogu aeg kõneaega laadida või osta interneti pulk. Kui algul pole kodus pesumasinat,siis igas linnas on olemas Laundry,et saad 2-4 £ masinatäis pesta ise oma pesu,seal on erineva suurusega pesumasinad,et saad ükskõik mida pesta ja samuti on seal olemas ka kuivatid. Ma ei tea,kas kasutad veel mähkmeid,et aga lisan,et need siin väga kallid pole,et poes nende enda nimega mähkmed on 1,48£- 6£ suur pakk ja Pampers on nagu ikka 7-10£ pakk ja kast.

Tegelikult ei maksa kohkuda. Too Huberti mainitud summa kehtib rohkem Londoni kohta, pealegi lastega ei üürita Sulle ühte tuba. Uuri ise kinnisvarahindu, siis saad teada. Säästa võid teleri pealt, see pole ilmtingimata vajalik, DVDd ajavad asja ära ja Internetist saad uudiseid.

Olen arvastanud jah, et lastega ma ühte tuppa ei lähe ja olen ka teadlik sellest, et täiskohaga üliõpilastele on 20h ehk poolene koormus tööl käies. Aga ma ei karda tööd ja loodan, et kuna olen siin eestis sellel ametlik samas firmas töötanud, siis ei saa ma päris miinimumpalka, kuna tean, mida ma teen.

Eks ma pean jah uurima, kus oleks parim elada. Võibolla peaksingi valima selle järgi, milline KOV on parim.

Kui kellegil on olemas infot Housing Benefiti kohta ükskõik mis piirkonnas, siis oleksin huvitatud sellest. Kui kaua läheb aega, kuidas ja mis täpselt toimub.

Londonisse pole olnud suurt plaani elama minna jah, kuna liiga suurlinn minujaoks siiski. Tahaks midagi väiksemat, mingit väikelinna või muud sellist.

Huberti kommentaar on väga õige, vähemalt 400 £ tuleb maksta ka näiteks Šotimaal Glasgows ja Edinburghis, kui soovid vähegi normaalses elurajoonis elada. Ja isegi sel juhul pole kindel, et eluruumid peavad sooja ja nurgas ei hallita.

Jah üür pole siin odav,aga samas kus on odav,igal pool maailmas on kallis. Uuri seda http://www.newcharter.co.uk/ Ameerika firma,kes üürib siin odava hinna maju ja kortereid,majad on nt nädala üür alates 69£ oli vist,kõik oleneb kui suur maja on ja kus asub,kui midagi majas viga,siis teeb ise asja korda,aga miinus on see,et maja,korteri saad alles siis kui inglise toetused käes ja ise pead algul remonti tegema oma raha ja maitse järgi...väga paljud inglased elavad sellistes firma majades terve elu,nii on neile mugavam ja odavam ja paar aastat hiljem võid maja osta omale kui soovi on palju odavamalt kui muidu. Mina elan siin Manchesteri ääres juba kolmas aasta ja olen oma eluga rahul, arstiabi kohti on minu lähedal üle 10, kõik suured ostukeskused,poed on olemas ja bussi ja rongi liiklus on hea ning samuti on siin lähedal Manchesteri ülikool ja väiksemate kohtade ülikoolid. Ja muide politsei lehelt saad ka uurida ,kus piirkonnas on kuritegevus väiksem.

Uuri siit Housing Benefiti kohta (see on Manchetseri kohta,sest igal linnavalitsusel on see erinev) http://www.tameside.gov.uk/benefits ja tean töö kaudu inimesi,kes on saanud või saavad seda toetust.

Manchesteri ülikool tõenäoliselt ei võta Eestist pärit õppidasoovijat kohe vastu, vaid eeldab ettevalmistuskursuse läbimist ülikooli juures ehk siis täiendav aasta ja sellega kaasnevad kulud.

Ei, ma ei saa nõustuda. Ma nt elan Southamptonis (kesklinnast 20 minutise jalutuskäigu kaugusel heas elamurajoonis), mis on Londoni üürihindadest vaid umbes 20% odavam ja üürin £495 eest ühe magamistoaga Inglismaa kohta suhteliselt suurt korterit. Vaid toa üürihind tuleks poole odavam (kahtlustan, et emigrant pidas siiski korteriüüri silmas). Aga siin maal on nt KVB kaudu üürimisel üüriseadused, mille alusel ema kahe lapsega ei saaks vaid ühte tuba üürida. Eravalduses ehk läheks õnneks. Ja ma nt olen siiatulekust saadik telerivaatamisest võõrdunud (ehk tuli see punane miinuspunkt taolise soovituse tõttu, lihtsalt esimeses korteris puudus teler ja kaks aastat telerita elu muutus harjumuseks, nüüd tundub telerivaatamine mõttetu ajaraiskamisena (ehk tolletõttu, et olen FIE ja töötan kodus ning laps õppis ülikooliajal kodus ja suurem ajaraiskamise ressurss puudus), samas on meil kuhi DVDsid, mida sobival ajal vaadata).

Aga nt ka Southamptoni Ülikooli tulekuks (kus mu laps tegi bakalaureusekraadi) oli vaja nn alusaasta läbimist (mu lapsel arvestati Eesti Euroakadeemia 1. kursus tolleks). Ning mis puudutab üüri, elekter jms maksed lisanduvad sellele, samuti ka saja naela ringis olev linnavalitsuse maks.

Tere, kui kellegil on veel infot üksikvanema/lapsevanema/kaksikute/kahe lapse eluolu kohta Inglismaal, siis kogu info on teretulnud.