Jammu & Kashmiir

Meil on plaan minna 10 päevaks Kashmiiri- kas minna pigem Lehi või Jammusse või kas jõuab 10 päevaga mõlemad ära käia?

Kui mingit matkaplaani pole kohapeal, siis vast jõuaks enamvähem. Aga sealne rahu ja mõnus meeleolu sinuni ei jõua. Võta üks neist kahest ja naudi seda. 10 päeva on paras kohapeal ringi vaadata. Leh's juba harjud kõrgusega terve päeva.

Omaltpoolt pakuks välja Srinagari. Väga lahe koht, turiste minimaalselt, saab käia mägedes ja külastada Jeesuse hauda. Sealne turvaprobleem on ülehaibitud.

Natuke sõltub ka sellest, kas 10 päeva on neto (st.oled juba kohapeal) või bruto (sisaldab ka sõitu, ilmselt siis Delhist). Kui viimane variant, siis ainus mõistlik variant on lennukiga. Bussiga kulub Delhi-Manali-Leh 3 päeva üks suund.

Lisaks eelnevale kommentaarile, Manali-Lehi maantee puhul tuleb arvestada, et tee tõuseb kohati 5300 m-le, mis võib esile kutsuda nn. mägede haiguse. Ametlikult avatakse maantee 15. juuli. Enne seda võib tee olla läbimatu.

Ise lendan juulis Lehi ja plaan 14 päeva jooksul Ladakhi väisata.

"külastada Jeesuse hauda" ???

Alati on tore mõistus ka teistsuguste ajalookäsitluste jaoks valla hoida. Kui otsida Google'ist "Jesus Tomb" või "Tomb of Jesus", siis tuleb huvitavaid stoorisid. Näiteks: http://www.tombofjesus.com/2007/home.html http://www.goacom.org/overseas-digest/Religion/jesus-in-kashmir.htm

Millal sõiduks läheb? Ma ei ole kummaski kohas käinud, nii et ei ole võibolla parim nõuandja... Aga soovitaks kontrollida turvaolukorda ja kui piiril rahulik, siis mina läheks pigem Jammu kanti. Leh pidi olema ÜLIturistlik ning seega ka tüütu. Jammu kant ei jäävat enam palju alla, aga pidi siiski olema veel natuke rahulikum. Ja kindlasti soovitaks välja valida ühe piirkonna, kuhu minna. Käisin märtsi alguses Chamba ja Bahrmouri kandis. Bahrmourist McLeod ganji on ca 250 km aga sõitsime seda maad ca 9 tundi. Nii et transport võtab aega ja see on paratamatu. Kui väga erinevaid piirkondi tahate külastada, istute pärast tüütult suure osa oma reisist bussis/ autos. Head reisi!

Leh on umbes sama kõva turismikeskus kui meil Sindi. Aastas käib seal ca 30 tuhat võõrast nägu. Ses mõttes annab ikka vähem turismimagnetit ausalt-öedles leida. Ja sealsed nö turistid on valdavalt maailmanäinud matkasõbrad, mitte rannapuhkuselised. Kohalikud ei ole ka veel turismile väga pihta saanud, tüütavaid kaupmehi ei ole ja hinnad mõistlikud. Avatus teeb aastatega muidugi oma töö, sellist Ladakhi nagu täna, ilmselt 10 aasta pärast enam tõesti ei ole. Areng on seal kiire küll.

Lehis on kohalikud turismile ikka üsna pihta saanud.Hinnad keskmisest kõrgemad ja igamees raha peal väljas.Arvestage, et turistidest 99% jaguneb 3-4 suvekuu peale ja saksa pensonäride paketigrupid ei ole enam miski haruldus.On ju Leh lihtsaim viis suuri mägesid näha. Mis puutub aga Jesuse või siis Issa Mariami hauda, siis keegi tähtis tegelane on sinna maetud küll. On seal uhke sarkofaag ja meid ringivedanud mehel, kes Srinagari peamoshees tegeles peamiselt seljasügamisega vastu sammast, võttis igal juhul palvejoru lahti.

Tänud vastajatele! Vist juba kaldume ikka Lehi poole, sai siit-sealt juurde loetud ja tundub päris lubav koht. Mai kuu ilma kohta käivad muidugi vastuolulised teated- alates lumetormist kuni 30kraadini!!?? Kas ongi nii või? to veigo- kokku on reis 10 päeva, st et kindlalt peame minema lennukiga.

Lendasime veebruaris Jammust läbi. Ei tundunud just eriti põnev koht. Ise soovitaks ka pigem Lehi minna ja võimalusel ka Srinagari.

tulin just tagasi Kashmirist. Iga päevaga hakkab seal järjest ilusamaks minema! Käisin ise Srinigaris ja Gulmargis ning Pahalagamis. Seal on väga hea rahulik, turiste ei ole ja väga väga ilusad mäed. Ööbisime Srinigaris houseboatis - mis oli kogemus! Muslimipere, kelle paatmajas me elasime, oli vaatamisväärsus omaette (H.B. Paristan Group of Houseboats - Shefi Kawa. Lisaks tegi Shefi reise mägedesse ;) Igatahes oli see parim osa India reisist. Soovitan Kashmiri jaoks VÄHEMALT 10 päeva varuda.