Jõulud välismaal

Kas oled veetnud jõulud välismaal? Kus? Meeldejäävaim elamus? Ise pole varem jõule väljamaal veetnud. Sellel aastal peaksin need veetma Iirimaal aga millegipärast tahaks kuhugi mujale põrutada. Mõtlen Prantsusmaa või Saksamaa peale. Siiski loeks meeleldi teiste muljeid ehk tuleb mõni huvitav idee.

Mina olen veetnud jõulud Roomas. Eestist lennuki peale minnes oli pool meetrit lund ja -10 kraadi. Rooma jõudes +19, alpikannid õitsesid lillepeenardes... jõuluõhtusöögi tegime ühe restorani väliterrassil. Päris nii suurt erinevust ei osanud küll oodata. Aga erilist jõulutunnet seal küll ei tekkinud. Mõned õnnetud kuused ju seisid seal palmide vahel, higipull otsaees, ja kõlgutasid mõtlikult oma rääbakaid oksi, aga umbes sellega jõuluatmosfäär ka piirdus. Ahjaa, poed olid ka kinni paar päeva (kui seda mingiks eriliseks jõulude tunnusmärgiks pidada). No tuleb tunnistada, et ega ise ka eriti ei pingutanud selle jõulutunde nimel, paavsti kõnet vaatamas ei käinud ega midagi. Aga kokkuvõttes oli väga meeldiv reis, rahvamassid jalust ei murdnud, hotellihinnad 3 korda soodsamad kui suvel ja Rooma on aastaringselt ilus.

Mina mõtleks nii - kas tahad ehedaid traditsioonilisi jõule (külm ilm ja kõik sinna juurde käiv) või pigem ebatraditsioonilisi (näiteks kuskil soojal (sub)troopika saarel).

Esimeseks on lahe näiteks Saksamaa - linnades on jõululaadad, igal pool väikesed hõõgveini paviljonid, kõlavad jõululaulud, ühesõnaga kogu pakett. Veelgi ehedam on ehk tunne muidugi kuskil põhjamaal, aga see ei erine vast väga palju siis Eesti jõuludest.

Endal on vist ehedam elamus pigem soojalt saarelt. Kuna sageli soojades kohtades ju lund pole, siis tundub justkui tahetaks seda igasuguste kaunistuste ja muidu jõulutemaatiliste asjadega korvata. On päris omamoodi tunne vaadata seintel jõulukaunistusi, võtta osa vabaõhu jõuluüritustest ja laulda jõululaule, samal ajal kui päike paistab ja ilm on soe.

Näiteks ka Euroopa soojad saared on selles suhtes päris põnevad jõulude ajal. Aastavahetus muidugi ka - näiteks eriti fantastiline on see Madeiral, kus alati toimub suur ilutulestik, mis peaks ka Guinessi rekordite raamatus olema kui suurim omasugune. Siin ka video Madeira tulevärgist:

Tänud vastajatele. Ei jõudnudki ma aastal 2011 jõuludeks kusagile. Endale tundub siiski ka Saksamaa mõne väiksema armsa linnakese idee ehk kõige enam jõulupärasena. Võib-olla sellel aastal?

Olen ise kaks viimast aastat veetnud Iirimaal. Esimesel aastal ei tekkinud mingit jõulutunnet. Pigem jõulumasendus. Nüüd möödunud jõuludel olid lood vähe paremad. Siin ei ole samuti lund ning tingel-tangel kaubanduskeskustes hakkab juba novembri alguses. Tõepoolest, nagu Maxxx mainis, korvatakse vist ka siin lume puudumist jõulutulede ja vidinate müriaadiga. Üks iirlanna tunnistas mulle ise, et ta on jõulutulede hull ning ääristas tööjuures oma töölaua nendega. Kujutasin omale ette milline disko tal veel kodus käib. Osad majad on nagu USA filmidest nähtud üle võlli igasuguste tuledes kujukestega kaunistatud.

Sellel aastal tekkis mul jõulutunne, külastades Dublinit jõulude ajal. Linn oli väga maitsekalt kaunistatud ning varahommikul mööda südalinna peaaegu inimtühja tänavat kõndides kostis laulukoor laulmas jõululaule. Tegid mingit heategevuslikku 24h laulmist seal aga suutsid jõulumeeleolu tekitada küll. Firmapoodide jõuluteemalised vaateaknad olid omaette vaatamist väärt. Ilmselt selle jõulutundega ongi nii, et see peab olema sinus endas sees. Küll aga saab seda teatud väliste mõjutustega stimuleerida.

5 aastat elasin Portugalis. Neist 3 jõuluaega tuli seal veeta, mis on tagantjärele mõeldes ühed mõtetumad jõuluajad olnud minu elus- alati sajab vihma sel ajal seal ja 10-15 kraadi sooja ja jube niiskus. Minu jaoks on jõulud perekesksed. Mis tähendab, et parimad jõulud on Eestis olles vanemate kodus.

Ma veetsin sel aastal esmakordselt jõule Eestist eemal. No ei tekkinud mingit jõulutunnet. Väljas oli umbes +8 kraadi, sadas vihma. Ei ole ikkagi see, mida õige jõul olema peaks.

ei teki ka mul mingit tunnet - vaadates jõulutuledes palme ja ise samal ajal tänaval plätudes jalutades... :) Kummaline... aga nii see oli jah.

Väike kalku näitab, et 6 Jõuluaega veedetud Hispaanias, 2 Dubais, 1 Pariisis ja 2 Kaliningradis. Viimati sai nn valgeid Jõule nauditud 2008 a. ja armsal Eestimaal:)