Käsipagas

Tean, et käsipagasist on siin korduvalt räägitud, aga kindluse mõttes tahaks üle küsida, kuna pole siiski päris kõigest aru saanud. Eri lennufirmadel ja sihtkohtadel nii erinevad nõuded, et olen täiesti segaduses juba!

Estonian Airi kodulehel ei leidnud ma mingit infot kontaktläätsede kohta. Kas mul võib olla käsipagasis kaasas läätsekonteiner (kus on vedelik sees muidugi)? Või peab selle ka minigrip kotti panema?

Google kaudu uurides sattusin Inglismaa karmide pagasinõuete peale ja nüüd tekkis veel mitmeid mitmeid paanikaid ja küsimusi. Nt ei ole sinna lubatud prillitoosi kaasa võtta, salvrätid jne peavad olema pakendist välja võetud. Sellist rumalust Estonian Airiga Euroopasse minnes pole ikka, ma loodan?

Vb paanitsen alusetult, aga pole kuskil 9 aastat lennanud ja nüüd pikaks ajaks minek, ei tahaks olulistest asjadest ilma jääda. :)

Väike läätsevedeliku pudel (alla 100 ml) võib vabalt käsipagasis olla. Seda pole vaja mingisse kotti toppida ega kellelegi ette näidata. Konteiner ka, see ei huvita kedagi.

Seoses sinu mainitud Inglismaa karmide pagasinõuetega tahan märkida, et hiljaaegu Gatwicki lennujaamas turvakontrolli läbides ei tundnud keegi huvi minu käsipagasis olnud 250ml veinipudeli vastu. Veelgi enam - kodus kotti lahti pakkides avastasin, et seal oli ka minu väike (kartulikoorimis) nuga (tera 7,5 cm). Aga noh, teinekord võib seal turvakontrollis tööl olla tähelepanelikum inimene...

Võib-olla ei ole päris see teema, aga kasulik infoks.

Minu viimane kogemus oli küll väga ootamatu. Mul sooviti konfiskeerida fotoka tagavaraakud (kasutan Pentax-it ja seal kasutan AA tüüpi akusid). Mul oli kaasas 2-3 komplekti neid ja tädi teatas, et see on küll keelatud - et ma võin jätta endale 3 tükki (fotoka toimimiseks on vaja nelja) ja ma sain ikka päris kurjaks. Võib-olla on tõesti kuskil mingi reegel, aga ma pole varem midagi sellist kogenud. Võtame siis telefoni, videokaamerate jm akud ka ära. Asi lõppes sellega, et ma nõudsin oma äraantava pagasi tagasi ja panin akud sinna.

Lennufirmaks Turkish Airlines. See-eest mu 1 l Shwepsi ei võtnud keegi ära.

Lugege Tallinna lennujaama teadetetahvlil olevat infot. Selle järgi ei tohiks fotoaparaatides ühtegi patareid või akut olla. Ning mobiiltelefon ja sülearvuti tuleks äraantavasse pagasisse panna, sest neil on samasugused energiaallikad nagu pommidel. NB! Euroopa Liidu direktiiv nr 27390613007 ütleb, et lolle eeskirju ei ole vaja täita.

Mis hobidega sa tegeled, et kartulinuga kogu aeg kaasas on?

Mulle meeldib noaga uudishimulikke mehi kõditada...

Küsimus selline, et milline see käsipagas olema peab, lendan Egiptusesse, kas tavaline käekott ka sobib ja käsipagasisse jäävad ju ikka ainult dokumendid,telefon,rahakott,fotoaparaat jms? Ja kas mugavam on registreeritava pagasi jaoks spordikott või kohver?

Käsipagasiks võib sul olla kas seljakott, käekott või ka väiksem kohver, mis mahub lubatud mõõtmetesse. Lennufirmadel on erinevad nõuded, mõnelpool võib käsipagasis olla mitu kotti, nt. eraldi lisaks suuremale kotile ka veel väike naiste käekott ja sülearvutikott, kuid mõned kompaniid nõuavad ainult ühte kotti. Vaata oma kompanii koduleheküljelt täpseid nõudeid. Käsipagasisse soovitan panna ka mõned riideesemed ja natuke esmatarbeasju, et mitte sattuda ebameeldivasse olukorda, kui peaks juhtuma, et pagas ei jõua sinuga kohale samal päeval. Registreeritavaks pagasiks soovitan kohvrit, siis suurem tõenäosus, et oma asjad ikka tervelt tagasi saad. Mu tuttavatel on olnud kurbi kogemusi lõhutud asjadega spordikotis.

Nii. Tallinna lennujaamas ja ka mujal Euroopa liidus näeb seadus ette, et käsipagasis tohivad vedelikud olla kuni 100ml konteinerites ja kõik vedelikud peavad mahtuma ühe liitrise mahutuvusega korduvsuletavasse kilekotti (müügil lennujaama R-kioskis). Kui sul on nt mingi 125 ml mahutav pakend ja seal on ainult pool sees, siis ka sellega läbi ei saa. Loeb see suurus, mis pakendil kirjas. Erand on tehtud imikutoidu (seni kuni pardakaardil on kirjast infant), kontaktläätse vedeliku ja vedelate retseptiravimite (hea oleks arsti tõend ka sel juhul) suhtes. Kui ostate lennujaama tax-free'st jooke, mida te kohe tarbida ei kavatse siis laske need ära pakkida- kilekott sulatatakse kinni ja tsekk pannakse kotti. Seda oleks hea teha ka juhul kui teil on otselend, sest võib tekkida juhus, et teil on vaja minna lennujaama steriilsest tsoonist avatud tsooni ning uuesti sisenedes te üle 100 ml mahutuvusega pakkimata pakendeid enam endaga kaasa võtta ei saa. On ka mõned vedelikud, mis on ükskõik mis suuruses keelatud- atsetooni baasil küünelakieemaldid, erinevad tooted alkoholisisaldusega üle 70% (seda peaks eriti kontrollima antibakteriaalsetel toodetel, sest need tihti üle 70%) ning enam vähem kõik tooted, millel peal punane rist (ärritava toimega), zippo bensiin ja muud tuleohtlikud vedelikud. Need tooted on keelatud ka suures (ehk reisijast eraldi liikuvas) pagasis. Teravatest esemetest niipalju, et nt noad ja käärid on lubatud kuni 6cm teraga (välja arvatud nt liblikad, lukustatava teraga noad, täägid jne mis on tsiviilkäibes üldse keelatud- neid ei tohi ka 3cm pikkuseid olla). Üks asi, mis on keelatud, aga mida paljud ei tea on nn killerkamm ehk terava metallist otsaga kamm. Lisaks sellele sukavardad, heegelnõelad, tööriistad, kivid (umbes kuni 5cm läbimõõduga on veel ok, suuremaid ei tohi) jne, jne, jne. Keelatud esemete nimekiri on lennujaama kodulehel olemas ja ka turvakontrolli ukse taga on need suurelt kirjas niiet lugege enne sisenemist veelkord ja veenduge, et teil ei ole midagi keelatut kotis.

Seda juttu, et läpakaid või fotokaid või muud õrna tehnikat ei tohi käsipagasisse võtta ärge uskuge!

Kui kellelgi on veel küsimusi, siis vastan meeleldi, kuna keelatud esemete välja sorteerimine ongi minu töö ja olen asjadega üsna hästi kursis.

Nii. Suur tänu vastuste eest. Tekkis veel selline küsimus, et kas registreeritavas pagasis võivad olla siis sellised asjad nagu kreemid, meigieemaldaja, näovesi jms lihtsalt panduna kuhugi kosmeetikakotti, et ei pea olema seda hermeetilist kilekotti?

Registreeritavas pagasis ei pea vedelikke pakkima ja seal võib olla kõikvõimalikke vedelikke va mürgid, kergesti süttivad ained, alkohol üle 70%, makrofleks, värvid jne. Aga soovitan soojalt, et kui on klaaspudelites vedelikke registreeritavas pagasis, siis kasuta kas plastmasskohvreid või pehmenda nende ümbrust ikka mõnuga. See mis kottideg toimub ajal kui sina ei näe on ikka suht porno!

Selline küsimus käsipagasi kohta, et kas see probleem kui kott natuke suurem kui lubatud( üks külg u. 60cm)? Ei plaani seda täis panna, aga kohapeal oleks vaja seda kindlasti kasutada, kuid üldpagasi jaoks jääb liiga väikseks kahjuks.

No see on umbes nii, et kas on hea paev voi mitte. Kuidas teenindajal tuju on. Voib labi minna ja voib ka mitte...

Kui käsipagas ületab mõõtusid, siis saada lennufirmasse e-mail oma broneeringunumbri ja pagasi mõõtudega: sulle vastatakse, kas on OK või mitte. Reaalseks probleemiks/küsimuseks on see, kas pagas mahub pagasiriiulile ära ja 60 cm võib liiga suur olla tõesti. Aga küsi järele.

See jah soltub firmast, kelleg sa lendad. Kui odavlend, siis pole sel kysimisel suurt motet, aga nt Estonian Air ilmselt lubab sul selle votta. Monel on seal vahel terve elamine kasipagasina kaasas ja pole ka probleemi.

Enamasti norivad käsipagasi mõõtude üle odavlennu firmas nt. Ryanair ja Easyjet. Enamus kohvreid on 50-55 cm kõrged, 60 cm ei ole nii palju erinev, et silm kohe märkaks ma arvan. Ära siis kaalu ületa, muidu kontrollimisel kaks miinust :) Riiulile mahub igas pikkuses kohver, probleeme võib tulla sügavusega ja laiusega.

No 60 cm tõesti ei ole selline kõrgus, mis kohe silmaga välja paistaks. Üldjuhul (kui sa tõesti ei lenda mingi odavlennuga), siis sellest küll probleeme ei teki, kuid pole välistatud, et võib tekkida. Põhiliselt jah on põhiline probleem, et kas see mahub pagasiriiulile ära, kuid 60 cm`i kõrgusega kohver mahub sinna vabalt ära. Ise olen näinud hulga suuremaid kohvreid, kui on lubatud (kohe silmaga näha) ja pole ka probleemi olnud. Pagasiriiul tegelikult ei ole nii suur probleem, kuna tavaliselt on see pagasiriiul päris suur nii, et mahub igasuguses mõõdus kohvreid,kotte. Üldiselt 60 cm kõrguse kotiga ei tohiks probleemi olla. Ainult ära kaalu ületa, kuna siis võib mõni tõesti norima hakata...

Paar nädalat tagasi oli MEIL Tallinna lennujaamas turvakontrollionudega diskussioon teemal, kas salvesti hapukapsas on vedeliK või mitte. Turvankontrollionud arvasid, et on (no ma ei tea, täiesti kuiv kapsas on!) ja nii pidin purgi neile jätma :) Oleks kilepakendis ostnud, oleks ehk läbi saanud... Sarnased teemad on meil olnud ka sinepikastmes heeringaga, nüüdsest ostan tsellofaanpakendis ja millegipärast probleemi ei ole.

Eks meil Eestis aetakse igasuguste kontrollimistega juuksekarv kah neljaks, et täita nn. nõudeid. Merevaigu juustu pakk meenutab pommi, st. on üle 100g suur ja kuulub konfiskeerimisele jne. Pole parata, üldjuhul on see mõeldud turvalise lendamise tagamiseks, see on ju peamine. Samas meenub näiteks olukord Lääne-Sahara (Maroko) lennujaamas, kus läbi turvaväravate minnes kõik kellad- sireenid undasid, aga kohalik autoriteet ütles, et need on minu külalised ja kuuluvad läbilaskmisele. Mul oleks võinud Stinger kotis olla!