trip-krainetrip-ukraine-dark
Kas meremehe passiga saab viisavabalt reisida?

Keegi oskab öelda,kas meremehe passiga saab vabalt ringi rännata?

jah Euroopa Liidus aga mujal?

Meremehe teenistusraamatu ehk rahvakeeli meremehe passiga reisimiseks peab olema täidetud paar nõuet.

  1. Sihtkoha riik peab aksepteerima entud riigi ehk siis Eesti meremehe teenistusraamatut. Helista vastava riigi saatkonda või piirivalve ametisse ja uuri järele.
  2. Vajadusel ka munsterrolli olemasolu. Näiteks eesti meremehe teenisraamatuga võid saada Egiptusesse, kui sinu laev seisab Aleksandria reidil, kuid Tsaadi saad ainult siis kui suudad tõestada, et sinu tee laeva juurde läheb ainult läbi Tsaadi kõrbete. Nii nagu diplomaatiline pass, pole ka meremehe pass mõeldud igapäeva reisideks.

Tuleb nii välja, et käin kus tahan.

Meremehe pass ei ole tavaline reisidokument. Reeglina on see laevaga seotud ja kui sa niisama mööda maailma rändad, siis sellest enamasti ei piisa (Venemaa on üks näide).

Olen kasutanud meremehe teenistusraamatut reisimiseks ainult üks kord ja seda seoses päris passi ärakadumisega välismaal kümmekond aastat tagasi. Ainus, kellel küsimusi tekkis, oli Tallinna lennujaama piirivalvur, kuna teenistusraamatus ei olnud kehtivat munsterrolli. Tegelane üritas algul väita, et munsterrolli puudumisel ei ole tegemist kehtiva dokumendiga. Siiski õnnestus vormikandjat veenda, et teenistusraamat tõendab lisaks minu isikule ka minu kuulumist Eesti kodakondsusse ja seega on mul põhiseaduslik õigus alati Eestisse pööruda. Piirivalvur pilgutas küll hoolega silmi, kuid lubas mind siiski kodumaale.