Klassireis: Austria vs. Holland

Meil on plaan klassiga minna juuni lõpus 9.klassi lõpureisile ning ei suuda otsustada kahe sihtkoha vahel: Austria ja Holland. Mõlema reisi pikkus on 7 päeva. Austria reis näeb välja selline:

 1. Päev - Väljasõit kell 7.00. Teekond läbi Eesti,Läti,Leedu. Õhtul ületame Leedu-Poola piiri. Ööbimine Varssavi lähedal.
 2. Päev - Jätkame sõitu läbi Poola ja Slovakkia. Õhtul Viinis ööbimine.
 3. Päev - Viin. Linnaekskursioonid. Keskkalmistu, Belcedere'i loss, Schönbrunni loss ja aed, Hofburg, vanalinn, Püha Stefani katedraal, Hundertwasseri maja. Ööbimine Linzi lähedal.
 4. Päev - Salzkammerguti looduskaitseala, Wolgangsee ääres asuv St Wolfgang("piparkoogimajakesed"), Salzburgi vanalinn ja kirikud, Hohensalzburgi ja Rezidenzi loss, Mirabellide lossi aed. Öö Salzburgis.
 5. Päev - Sõit mägedesse. Liechtensteini Klamm, jalutuskäik mööda kitsast kaljudevahelist jõesängi. Brno lähedal ööbimine.
 6. ja 7. päev - Tagasisõit. Vahepeal ööbimine Bialystoki lähedal.

Hollandi reis:

 1. Päev - Väljasõit kell 7.00. Teekond läbi Eesti,Läti,Leedu ja õhtul ületame Leedu-Poole piiri. ÖÖbimine Varssavi lähedal.
 2. Päev - Sõit jätkub läbi Poola. Pärastlõunal jõuame Berliini, tutvumine Berliiniga. Ööbimine Berliini lähedal.
 3. Päev - Sõit läbi Saksamaa. Esimene peatus Hollandis Apeldoorni lähedal (kuninglik suveresidents Het Loo loss), Amsterdam. Õhtune linn.
 4. Päev - Amsterdam. Kuningapalee, Dam, raudteejaam, Leidseplein, Mageresild, Montelbaanstoren, punaste laternate rajoon. Muuseumid: Rijksmuseum, V. van Goghi muuseum. Võimalik paadisõit kanalitel.
 5. Päev - Sõit Haagi (valitsuse, parlamendi ja diplomaatilise korpuse residentsid), minilinn Madurodam, kuninglik maaligalerii Mauritshuis. Sõit Delfti. Jalutuskäik vanalinnas, Delfti peamised vaatamisväärsused. Õhtul alustame tagasiteed, öö Saksamaal.
 6. ja 7. Päev - Tagasisõit. Vahepeal ööbimine Varssavi lähedal.

Mõlema reisi hind jääb samasse hinnaklassi, aga tekkisid küsimused: Kumb sihtkoht oleks 15-16a noorte vaatenurgast huvitavam? Millised on hinnad Austrias ja Hollandis? Üleüldiselt teie muljeid, kui olete käinud?

15-16 aastaste noorte vaatenurgast on Holland raudselt huvitavam, kuid ma pole kindel kas ka õpetajad seda arvamust jagavad ;)

Hinnad on mõlemas riigis laes. Vahet pole.

Kui oleksin teie vanune valiksin Hollandi.

Õde käis mõned aastad tagasi 9-klassi lõpureisil Austrias. Nad jäid väga rahule.

Ise valiksin vist samuti Austria - kuulsad lossid ja kaunid pargid, mäed jne.

9 klassi lõpureisi võiks teha ka Jägala joale (7 päeva) ning tulemus oleks sama.

msander - ma vist küll aiman, mida Sa selle tulemuse all mõtled. Aga ma ei üldistaks nii. Mu õe lõpureis oli igati viisakas. Sõltub, mida noored soovivad - aga ma küll ei usu, et eesmärgiks on mitu päeva bussis loksuda, et ennast kuskil umbe juua. Ma küll ei viitsiks selleks kuhugi sõita. Nii et ma siiski usun, et eesmärgiks on tavaline kultuurireis. Vähemalt mu õe oma oli küll ja nad jäid väga rahule.

Minu ajal tehti põhikooli (kohustuslik) lõpuekskursioon Leningradi (Sankt-Peterburg). Kuid, et selles eas hindavad noored eelkõige toredat koosolemist, et selles mõttes pole vahet kuhu reisitakse.

Tolle aja eelis oli see, et kogu klass sai käia ekskursioonil. Tänapäeval see enam nii ei ole.

No ma viskasin veidi kahemõtteliselt villast - lihtsalt klassireis kaugele välismaale on väga paljudele klassikaaslastele kas rahaliselt võimatu missioon ning jätab nad koju või siis paneb vanemad surve alla ning väljapääsmatusse olukorda. Näiteks jääb seetõttu kas kogu perel või siis teistel-õdedel vendadel midagi olulist saamata-tegemata.

Ehk kõige olulisema tulemuse - klass on veel (viimast korda selles koosseisus) pikemat aega koos, neil on tore ning lõbus ja nad võtavad selle mälestuse endaga edasisse ellu kaasa - saab ka Jägala joa ääres ning ilmselt pole selleks vaja 7 päeva ja 500- 800 EUR.

Isegi Lätist piisab, kui Eesti on tõesti nii risti-rästi läbi rännatud, et enam midagi huvitavat ei leidu. Ja eelarve jääks 4-5 korda väiksemaks ja pea kõigile jõukohaseks.

Need vanemad, kel raha piisavalt, et lapsi kaugele reisile saata, võiksid seda koos oma lastega teha - kõigile kasulik. Neil, kel raha pole, ei pea ennast siis halvasti tundma, et ei saa oma lastele võimaldada klassiga lõpureisile minna.

Olen oma seisukohta pidanud korduvalt erinevatel lastevanemate koosolekutel aastate jooksul kaitsma ning õnneks seni edukalt. Pole mu lastel jäänud ka kaugete maade kirikud-kloostrid nägemata ning nad on tänaseks oma reisidega jõudnud mõneski osas kaugamele, kui mina enda omadega.

Selliste reiside organiseerijatele tuletaks meelde, et nad panevad need lapsed ja lapsevanemad, kellel pole võimalik reisil osaleda, äärmiselt halba olukorda. Vanemad on kurvad, et pole võimalik last reisile saata, ning lapsed kurvad, et ei saa minna ja vanemate peale tigedad, et neil pole võimalik teda sinna saata. Milleks või kellele seda vaja on? 9. klassi lõpuks on täiesti sobilik mingi 2-3 päevane üritus kuskil metsas või turismitalus. Või siis miks mitte ringreis mööda Eestimaad - siin on paiku küll, kus ükski selle klassi lastest käinud pole. Ja millepärast peab mõnusa ürituse jaoks ilmtingimata välismaale minema??? Absoluutselt arusaamatu. Oma lapsi ei saadaks sellisele reisile mitte mingil juhul. Põhjuseks mitte raha, vaid see, et ei näe laste jaoks nädalases suht kulukas reisis midagi rohkemat kui 3-4 päevases reisis mööda Eestimaad. Kusjuures pole absoluutselt reisimise vastane ning lapsed on jõudnud põhikooli jooksul nii Euroopasse kui ka kaugemale.

Jälle hakkas mingi moraalilugemine emade-isade poolt :D Ahoi. Küsimus oli ikkagi selles kas noortele oleks põnevam Austria või Holland mitte selles mida lapsevanemad oma võsukeste jaoks õigeks peavad või kas raha ikka jätkub :)

Jah, aga vanemad inimesed peavadki nooremaid inimesi õpetama, suunama. :)

Meil pole ju õrna aimugi, mis kooli klassiga tegu on - mõnes koolis käiakse vist koguni igal vaheajal kuskil välismaal ekskursioonidel?

Mu õeraas käis siis täiesti tavalises väikeses Harjumaa (mitte Tallinna) keskkoolis - ja otsus, et sõidetakse Austriasse, sai tehtud minu teada üsna ühehäälselt vanemate poolt. Ma ei tea, kas kellelgi üldse jäi reisil käimata.

Ehk siis - see osa vist ei ole siin arutelu all, kas üldse minna välismaale, Lätti või Jägala joale. Küsimus on Hollandi ja Austria vahel. See ei ole Perekool, vaid Trip.ee ja me vist üldiselt jagame reisinõuandeid, mitte üldist elufilosoofiat.

Mu enda 9.klassi lõpureis oli Saaremaale, igati tore ja eeskujulik üritus oli:) Aga see oli ka ammu, tänapäeval paistab kõik sootuks teisiti olevat. Minu ajal kuulus ka 12.klassi lõpureisi sihtkohtade hulka parimal juhul Rootsi kruiis. Üldise elufilosoofia osas arvan ma üldse, et bussireisid on mõttetud, 9.klassi lõpureis pointless ja Euroopa reisimiseks kallis jne - aga see ei huvita vist hetkel kedagi.

Minu meelest oleks hea, kui noor inimene, kes siit oma küsimuse väga viisakalt ja korrektses keeles esitas, saaks ka midagi kasulikku siit oma klassireisi planeerimiseks. Jäägu muud asjad nende enda otsustada.

Kindlasti on klasse, keda poleks mõtet Eesti piiridest välja lasta, aga küsimus oli kas Austria või Holland. Hollandisse sõidul on kogu bussisõidu jooksul üks igav ja tasane maa edasi-tagasi sõites terve tee ja seda teed on pikalt. Austriasse sõidul on aga juba Slovakkiast alates maastik see mis on meie omast niivõrd erinev, ei ole igavaid autostraadasid. Ka lossid on Austrias vägevamad, nagu muinasjutupiltidelt. Palju oleneb giidist, kui huvitavaks oskab ta laste jaoks selle riigi rääkida. Esinevust Eestist on Austrias tunduvalt rohkem kui Hollandis. Hinnalt on need riigid ühed kallid mõlemad.

Aitäh teile kõigile vastamast. Käime ühes Tallinna koolis ning pole põhikooli jooksul klassiga Tallinnast väljaspool käinud. Reisist on ka lastevanematega räägitud. Algselt oli plaanis Inglismaa, mis oleks aga olnud liiga kallis 3 päeva kohta.

Kui sihtkohtadest rääkida, siis aru ikkagi ei saa, milleks on valikus ainult 7-päevased bussireisid? 4 päeva nendest kulub ju täielikult sõidule? See peaks noorele inimesele positiivne elamus olema? Minge parem laevaga Rootsi/Soome ja tiirutage bussiga seal, kui ilmtingimata PEAB välismaale minema. Aga noh, need sihtkohad pole vist piisavalt coolid?

Meie klassijuhataja ei sõida laevaga ning ka lennukisõit liiga kallis.

Suurlinn Peterburg on vaid 340 km kaugusel, Moskva pea samakaugel kui Varssavi ning Venemaa on ka oluliselt odavam kui eelnevad variandid Holland ning Austria ja kultuuriväärtusi ohtralt. Tänastele lastele oleks Venemaa kindlasti eksootiline ja ka õpetlik. Ja saaks ka bussiga minna - ei pea ei lendama ega laevaga sõitma.

Lihtsalt pakun veel mõned variandid välja, kui just peab välismaale klassiga minema. Aegade jooksul on mulle jäänud mulje, et klassijuhatajad kipuvad oma klasse sinna viima, kus nad ise veel käinud pole. Ühelt poolt loogiline, aga kas ka tegelikult põhjendatud ?

Aga eelnevale kriitikale reageerides pooldan nende kahe vahel ka pigem Austriat just teekonna vaheldusrikkuse pärast - väga pikka aega tuleb bussis istuda ning siis onn vähemalt, mida aknast vaadata.

Venemaa on iseenesest väga hea mõte - aga sinna minekuks on vaja viisat (hind al 60+ eurot), mis paljude jaoks võib ühtlasi tähendada ka passi tegemise vajadust (veel täiendav kulu). Venemaa on iseenesest muidugi odav - aga kindlasti mitte Moskva, ja ka viimane Peterburi külastus ei olnud just eriti soodne. Suurlinnadest väljaspool on kindlasti odav.

Teekond võiks muidugi lühem olla - miks mitte Poola? Seal on samuti ilusaid ja ajaloolisi paiku ning hinnad peaks minu teada olla mõnevõrra madalamad kui Lääne-Euroopas? Kuigi ka Lääne-Euroopas on tegelikult võimalik soodsamalt reisida. Ma ei mäleta, et õe reis oleks midagi just ülemõistuse kallist olnud - muidugi restoranides nad ei söönud ja ööbiti ka odavas kohas.