Kohalikest tavadest ja reeglitest kinnipidamine reisides

Olen reisides korduvalt kokku puutunud olukorraga, kus turistid teadlikult ja tahtlikult eiravad oma reisi sihtkohariigi tavasid, moraalinorme, seadusi jm. Isiklikult ei ole kunagi sellest aru saanud ega seda mõistnud. Mind ennast väga häirib, kui Eestis käivad turistid piltlikult (aga ka mitte piltlikult) öeldes sülitavad meie ühiskonnakorraldusele ja normidele. Häirivad välismaised kodanikud, kes reisides teevad võõras riigis asju, mida koduriigis ei teeks. Mulle tundub, et reisides peaksime austama kohalikku kultuuri, traditsioone, moraali ja ühiskonnareegleid.

Mind ennast häiris postitus selle kohta, kui palju maksavad naised Laoses ja Kambodžas (http://trip.ee/content/naised-laoses-kambodzas.html). Mitte selle tõttu, et ma prostitutsiooni ei toetaks - minu poolest tehku igaüks mida soovib - vaid selle tõttu, et konkreetne tegevus on neis riikides ebaseaduslik ja karistatav ning seega soovivad turistid kavatsetult rikkuda kohalikke seadusi. Igal riigil on omad põhjused, miks üks või teine tegu loetakse kuriteoks vm. Minu meelest eirates seadusi eirame kohaliku ühiskonna poolt kokkulepitut. Kas ma eksin? Oskab keegi mulle selgitada, kas ja miks võib või ei või välisriigis käituda teisiti kui koduriigis. Kas reisides on see lubatud? Kas nii on õige teha? Kuidas teised sellistesse asjadesse suhtuvad?

0
0
1
23

Tip, palun, mitte nii mustvalgelt.

Tulen just reisilt, kus me teadlikult, kogu grupiga, eirasime kohalike võimude reeglit mitte telkida teatud kohas. Umbes 1 km enne laagriplatsi öeldi meile selges ametlikus keeles, et edasi telkida EI TOHI. Sellest hoolimata me telkisime. Miks?

  • sest kõik telgivad seal!
  • sest kõik, kaasa arvatud kohalik võim, teavad, et kõik telgivad seal!
  • sest kõik teavad, et seadusesilm pigistab end seal kinni.
  • sest alternatiivi pole - ainus öömaja on pungil täis, seda broneerida ega seal muul kombel ööbida ei saa.

Nii et: on kohalik reegel, mille kohta kõik teavad, et kõik seda eiravad. Ja üldise arvamusena on see reegel lihtsalt vastutusest lahti ütlemine - kui teiega seal midagi juhtub, siis on oma süü, me ju hoiatasime, me ju suisa keelasime!

Sama on prostitutsiooniga, pidutsemisega, antiigi ostu-müügiga, altkäemaksuga, muuga. Ühelt poolt on riigid ja reeglid, mis seda keelavad. Teiselt poolt on ühiskond ja (vari)majandus, mis seda toetavad ja pakuvad, seadusi rikkudes. Seaduste rikkumine on seega saanud normiks - omaette seaduseks.

Nii et ei saa öelda "eirame ühiskonna poolt kokku lepitut". Ühiskonnas on leppeid palju, osa neist on paberil, osa töötab tegelikult, ja lepped need ei klapi omavahel mitte. Ka paberil seadused ise ei pruugi kooskõlalised olla - on palju öeldud, et "kui kõiki seadusi järgida, ei saaks Hiinas, Venemaal, Kesk-Aasias sõrmegi liigutada, ikka rikud mõnda reeglit".

Seega ei tasu ka imestada, et inimesed nende teemade üle imestasid.

Ja koht, kus me telkisime, on Goutier' mägimaja juures Mont Blanci nõlva peal. Kui keegi sinna tahab minna, siis palun küsige, juhatan...

0
0

Viibides kuskil kodust kaugemal, esindad tahes-tahtmata oma riiki. Ühest-kahest jobust piisab täiesti, et kujundada arvamus kogu rahvuse kohta.

Mina näiteks ei tahaks, kui ma kunagi elus peaks Laosesse või Kambodžasse juhtuma, saada kohalikelt pasunasse või nuga sellepärast, et keegi antisotsiaalne eestlane käis kunagi kohalikke naisi või ehk isegi lapsi põrutamas.

Aga tõsi ta on, et kui kodu on jätnud oma kasvatustöö tegemata ja koolist pole ka midagi külge jäänud, siis trip.ee foorumi arvamus, isegi kõige hävitavam, enam maailma ei muuda.

0
0

Tripp, ma pidasin silmad kõige enam just moraalinorme, mitte niivõrd kõiki paberil kirja pandud pügalaid:) Minu jaoks ei ole maailalõpp kui keegi pargib tee ääres kui see liiklus ei häiri - isegi kui see keelatud on. Aga häirivad näiteks tüübid, kes invakohtadele pargivad. Metsas telkimine on tegelikult OK - ka siis, kui see keelatud on - kui sa mudugi enda järel koristad jm. Aga altkäemaksu andmine ei ole OK, nagu ei ole OK ka tänaval sülitamine või nurka kusemine jm :)

0
0

Seadused on tehtud inimeste poolt ja peaksid olema selleks, et meie elu oleks parem. Kui neid pimesi järgitaks ja kunagi ei küsitaks, kas see seadus ka terve mõistuse ja reaalse elu kohta käib, siis poleks täna ei naistel valimisõigust ega tohiks mustanahalised inimesed paljudes maades koos valgenahalistega samades ühiskondlikes ruumides viibida.

Kohalike tavade ja elukorraldusega on kahtpidi. Üheltpoolt on mugav neid järgida, et sulanduda kohalike hulka. Teisalt ei suuda mina küll alati kohalike kombel kõike järel teha. Ma ei suuda ennast sundida ringi käima rätik peas ja juuksed sinna alla topitud, lihtsalt sellepärast, et see on sealmaal kombeks. Ma ei suuda sundida ennast Hiinas tänavale maha sülitama ja söögi järel rögastama laua ääres, kuigi see on sealmaal väga austustäratav komme. Lõpuks järgid sa ikka vaid neid tavasid, mis sulle meeldivad ja eirad neid kombeid, mis sulle ei meeldi.
Tunnistan üles, et olen rikkunud välisriikides seadusi, ka tahtlikult eiranud. Esimesena meenub ilma kiivrita mootorrattal sõitmine riigis, kus kiiver oli nõutud. Olen parkinud auto ilma parkimistasu maksmata, olen korjanud rannalt teokarpe riigis, kus seda ei tohtinud. Ahjaa, ja olen ka ostnud välisriigis alkoholi päeval ja kohast, kus see oli keelatud. Miks? Kohalikud seadused küll keelasid aga kohaliku tava järgi oli tegemist väga tavapäraste asjadega. Ka naiste eest maksmine Kambodias võib olla seadusega keelatud tegevus aga on sealmaal (ja tegelikult väga paljudes maades) väga tavaline. Miks siis selleteemaline postitus meid häirima peaks?

0
0

Noo... siin võrreldakse teokarpide korjamist ja parkimistasu mittemaksmist inimkaubandusega?

0
0

Teema oli ju kohalikest tavadest ja reeglitest kinnipidamine. Kus see inimkaubanduse teema on?

0
0

Vist on ikka kaks eri asja kohalikest tavadest kinnipidamine ja kohalikest õigusnormidest kinnipidamine. Kohalike silmis häirivam on ilmselt tavade eiramine (see on võibolla ka see, mida teemaalgataja silmas pidas). Õigusnormidega on nagu on, mõnda ei järgi keegi, mõnda ei järgita tihti, turist täitub siin eelduslikult samamoodi nagu kohalik (kohalik tava?). Kes pole näiteks kunagi tänaval raha vahetanud?

Mis puudutab prostitutsiooni, siis see võib tihtipeale olla seotud inimkaubandusega. See on muidugi iseküsimus, kui vabatahtlikult on keegi prostituut, aga pigem on see niipidi, et kus on nõudlus, seal tekib ka pakkumine. Tuleb tunnistada, et millegipärast hakkas ka mulle see Laose-Kambodža postitus vastu ja oli päris hea meel, kui mitte keegi sellele mitu päeva ei vastanud :P

0
0

Ma vastan kuna teatud küsimus tuli minult,kuigi sõprade palvel. Ma ei tea kus pseudo maailmas te küll elate või mängite lihtsalt kõrge moraaliga inimesi olles ise eestlased. Pea kõik eesti mehed kes on käinud Tais on ka kasutanud teatud teenust, mis siin nii imelikku on kui see on turismitööstuse üks osa, sama nagu päike ja ookean.Oma tähelepanekutest reisidel olles võin öelda ,et kõige hullemad on idabloki inimesed, ka eestlased kuuluvad nende hulka ja seisavad seal esiridades. Lugenud olete kindlasti kõik kui kuulsad röövlid ja vargad meie suguvennad ja -õed on ja mitte ainult Euroopas.Teema algatajale tahaks sellega öelda, et lääne inimesed austavad meie tavasid kordades rohkem kui meie nende omi. Eestlastel läheb aastakümneid aega enne kui samale tasemele jõuate.

0
0

Pea kõik eesti mehed kes on käinud Tais on ka kasutanud teatud teenust, Offtopic, aga: Leokran, sa eksid päris kindlasti. Enamik inimesi käib Tais samamoodi puhkusel nagu Saaremaal ja ei kasuta "teatud teenust".

Võimalik, et teed üldistusi oma (noortest üksikutest meestest koosneva) tutvusringkonna põhjal. Minu tais-käivad-sõbrad on 30-40 pereinimesed, ma ausõna ei usu, et nad õhtul naise-laste kõrvalt jalga laseks ja teenuseid kasutaks.

0
0

Ilmselt Leokran peab silmas ilma naisteta Taisse reisivaid Eesti mehi. Tahaks loota, et tema üldistus on vale ja ta räägib siiski teatud grupi ("white trash") nimel. Vähene kirjaoskus (nt Leokran ei suuda kirjutada ühtegi lauset ilma kirjavigadeta), vähene lugupidamine teiste ühiskonnaliikmete vastu,deliktilise käitumise normaalseks pidamine, väga piiratud emotsionaalne intelligentsus... Jah, sellised eestlased on kahjuks olemas, aga ma keeldun uskumast, et see ongi enamus! Ja ülejäänud peaksid ikkagi neile näpuga näitama, mitte nende mõttemaailma järgi ennast kohandama ja siin abikätt pakkuma prostituutide leidmisel. Jälk.

0
0

Ma arvan, et turistid rikuvad teadlikult või tahtmatult neid kohalikke tavasid, reegleid, seadusi, mida kohalik ühiskond ise avalikult tolereerib. Olen veendunud, et paljudel eksootilistesse maadesse reisivatel turistidel pole aimugi, et nad ise on vastuollu läinud mõne tava, reegli või seadusega või on neid sellesse olukorda pandud mingi teenuse tarbimisel. Näiteks süües õhtusöögiks väljasuremisohus ja püügikeeluga krabilisi.

Ajendteema juurde tagasi tulles, siis kindlasti ei mõtle ükski turist reisile minnes või reisil olles nii, et nad "soovivad kavatsetult rikkuda kohalikke seadusi". Minnakse ikka nägema, kogema seda maad. Näiteks Tais on prostitutsioon keelatud. Kuid see on silmnähtavalt, avalikult Tai üks lahutamatu osa.

Kuid inimestele on omane, et reisil olles käituvad inimesed hulga vabamalt kui kodus (eriti seltskonnaga reisides). Ma arvan, et see käib kõigi rahvast kohta.

0
0

Kuna teema käsitleb tahtlikku tavade/moraalinormide/seaduste eiramist siis minu arust ei ole see mingil juhul OK. Kuigi pehmendava asjaoluna - on hetki, kus erinevate kultuuriruumide plaanis pole sageli just üheselt selge, mis täpselt on ikkagi see reegel.

Samas ei tohiks küll "turist" olla see tegelane, kes tohiks hakata kohalike tavasid või seadusi kuidagi küsimärgi alla panema. Ehk kui sulle juba öeldakse, et sinna ei tohi parkida ja isegi kohalikud sinna pargivad - miks sa arvad, et see on ka sulle "võõrale" lubatud? See oleks justkui külas käimine eeldades, et kõik, mida teeb sinu kostitaja, on lubatud ka sinule. Enamus mõistab siiski, et nii see ju ei ole.

0
0

->Maxxx

Kindlasti ei pargi ükski turist oma autot keelualale olukorras, kui talle vahetult öeldakse, et ta ei tohi siin parkida. Pargitakse olukorras, kus eelnevalt on juba pargitud keelualale. Ehk teiste käitumine julgustab samamoodi käituma (reeglit rikkuma). Selles osas ei ole vahet, kas tegemist on turisti või kohalikuga.

0
0

Ironiseerivalt haakub teemaga väga hästi just Postimees online püstitatud artikkel: "Iga kuues Eesti kodanik rikub seadust" http://www.postimees.ee/519682/iga-kuues-eesti-kodanik-rikub-seadust/

Kui me juba oma kodumaal ise ei järgi seadusi, mis siis reisil olles teiste maade seaduste järgimisest rääkida.

0
0

Ükski kodanik ei täida kõiki seadusi. Mina näiteks sõitsin täna jalgrattaga sõidutee vasakus servas. (Metsavaheline kruusakas, ja paremas teepooles oli mingi jõle auk.) Eile sõitsin ka. Homme sõidan ka...

0
0
1
23
Lennupakkumised
Reisikaaslased