Koola poolsaar

Tere! On huvilisi kes sooviks kevadel minna Koola poolsaarele ja sealt Soome kaudu tagasi.Teeks mingi 2-3 nädalase seljakoti matka.

Kas silmas on peetud suusamatka. Enne mai lõppu-juunit pole küll vast jalgsi seal suurt midagi teha. http://karavanserai.bluemoon.ee/Euroopa/Lapimaa/lapimaa_tegevused.php

Tjah, oma Koola päevikus http://no.spam.ee/~kaur/m/koola_2007.html kirjutan ma: "- lund metsas meeter-poolteist. Suuskadeta vajub munadeni sisse. Lõke vajub hommikuks sügavale auku." Aprilli keskpaik, kohalike hinnangul tavalised lumeolud.

Ma seda Soome kaudu tagasitulekut ei kujuta väga hästi ette. Minu arust ei ole seal vahepeal mingeid teid ega piiripunkte. Illegaalselt üle Schengeni viisaruumi piiri tulek oleks kogemusena muidugi äge, aga trip.ee poliitika kohaselt on selle üle arutamine siin keelatud. :)

Miks peaks illegaalselt piiri ületama? Minu teada peaks seal mõned piiripunktid küll olema. Tänapäeval käivad isegi bussid Soome, Norra ja Murmanski vahet: http://www.kolatravel.com/transport_connections.htm

Ei lähe suusamatkale. Mai kuus kui lumi läinud ja sääsed pole veel tüütuks muutunud. Aga Kuulasin maad ja küsisin nende käest kes seal nagu käinud. Päris lambist see mõte mul ei tulnud. Käivad küll bussid Soome ja Murmantski vahel. Sõber tuli eelmine nädal ja rääkis, et enne mingit piiripunkti oli parkla. Seal oli silt, et Murmanskisse 200km. Bussid käivad, autod sõidavad jne. Mitte ei pea illegaalselt piiri ületama. Aga ikkagi otsin ja ehk leian kellega minna.

Nooh, ma niiväga pead ei annaks lumevaba mai suhtes. Siia panen sulle Murmanski keskmised temperatuurid: http://www.climate-zone.com/climate/russia/celsius/murmansk.htm - näed, et mai keskmine on 2 kraadi ja keskmiselt on lumesajuga päevi 10. Olgu, et Koola keskosa on lõuna pool, on see kontinentaalsem ja võib olla külmem, lisaks on enamik sinna matkama läinud mägedele või nende vahele ja seal on lumi raudpolt. Olen ise seal käinud küll sügisepoole, seega päris suud täis ei võta, aga arvesta võimaliku lume ja talvetingimustega kindlasti.

Võib arvata küll, et mai on veel lumine.Ehk on arukam matk lükata juuni algusesse või päris mai lõppu.Käin ise Norras Kirkenesis tööl, mis on Murmanskiga samal laiuskraadil ja kohalike sõnul on tavaline kui lumi on poolde maisse ja nii oli ka sel aastal.Aga aastad on erinevad.

Kas keegi oskab öelda kust saab kaarti Koola ps.kohta. On seal mingieid matka maju kuskil olemas, nagu meil siin need RMK majakesed? Aga arvatavasti vaevalt. Tuleb see asi siis igal juhul mai lõppu sättida. Kuna sääsed välja ilmuvad? Kas kohe peale lume sulamist nagu meil see aasta juhtus?

Tegime 20 aastat tagasi seal talvematka. Mingeid majakesi tollal seal ei olnud, aga aeg on möödunud ja Koola poolsaar on väga suur ka. Meie käisime Apatiitides (raudteejaam Apatitõ, oli vist ülejärgmine jaam Kirovskist, pead ei anna). Märtsi lõpus oli 2-3 meetrit lund. Tõenäoliselt sulab lumi seal mai lõpuks. Vanad matkajad teavad rääkida, et sealt kandi matk tuleb sooritada enne jaanipäeva, pärast jaanipäeva katavad sääsed sind ühtlase kihina. Aga aastad on erinevad, seega tuleks vaadata jooksvalt lume- ja ilmaolusid ning lume sulades esimesel võimalusel minna. Eesti kogemus ütleb, et peale lumesulamist on umbes kuni 3-4 nädalat aega enne kui sääskede esinemine muutub massiliseks.

Oskab keegi nõu anda või öelda kust on võimalik saada Koola ps kaarte? Kas Eestist on võimalik saada? Vaatasin raamatupoodides, polnud mitte midagi. Ette tänades.

Avo . . . Tõlge eesti keelde: Trip.ee toimetus. Järgmisel korral ei tõlgita, vaid kustutatakse.

Järgmisel korral ei tõlgita,vaid kustutatakse. Kas keegi tõlgiks mis see tähendab?

Algses postituses (ka järgnevas) olid järgmised suuremad eksimused:

1.Kirjavahemärkide vale kasutus - mõned küsilaused ei lõppenud mitte küsimärgi, vaid punktiga; 2.Eksimused tühiku kasutamisel - pärast kirjavahemärki lüüakse alati tühik.

Toimetus oli seekord heatahtlik ega hakanud norima komavigade pärast.

Trip.ee ideoloogiaks on olnud alati eesti kirjakeele normidest kinnipidamine, ja selles foorumis toimetus seda ka väga hoolikalt jälgib. Esimese eksimuse korral tehakse tavaliselt vihje, et midagi oli tõsiselt korrast ära, aga kui sellest õppust ei võeta, siis teist märkust enam ei tule. Kurb, aga pidulik.

Lugupidamisega,

Septembris Koolale. Kas keegi oskab rääkida ilma oludest septembris Koola poolsaarel? Kevadise plaani Koola ps.minekuks, lükkan edasi septembrisse. Kas siis on mõtet minna? Vaadates kliima kaarti, siis nagu võiks küll minna. Igasugune info nii lumest kui vihmast, mis sel ajal taevast seal alla tuleb, oleks väga tänulik.

Olin kunagi septembri lõpus Hibiinides 10-päevasel jalgsimatkal. Kõik oli OK, ainult 9 päeva sellest sadas lumelörtsi, viimane selge- hea riideid kuivatada. Tol ajal polnud muidugi sellist matkavarustust, mis praegu. Aga aastad on erinevad, nii et võib-olla näiteks septembri alguses on ilm hüva.

Tänan et vastasid.Milline oli sinu marsruut? Ehk paari reaga kirjutaks?

watermanile Kas Koola-plaanid endised? Kui oled otsustanud, millal lahed, anna teada, kui voimalus on, tuleksin ka hea meelega kaasa.Korduvalt sealkandis kaidud, aga ilmselt iialgi ei tydine. Kahjuks on Venemaal jalle tosisemalt hakatud piiritsooni reegleid jargima ja tanu sellele on poolsaare pohjaosa tabu, jaab ainult kesk- ja lounaosa.. Ja kui kaarte pole veel leidnud, siis samuti anna teada, milliseid kaarte otsid, mul nii digitaalseid,ka Ozi-le, kui paberkandjal. Viimastel aastatel on avatud mitmeid uusi piiripunkte Soomega, tavaliselt pole neid isegi (vene)kaartidel, need ju lihtsalt vanemate kaartide uustrykid... Aga minna soovitaks justnimelt Soome kaudu ja tagasi tulla Narvast, sest naasmisel ei ole sellist piirijarjekorda kui minnes.

waterman5, ma nii enam ei oska öelda- aasta siis oli vist 1990. Kodus küll matkapäevik ja kaart, aga viibin ise pikemalt Eestist eemal. Meeles, et meie esimene kuru oli Ramsay (vene keeles pereval, inglise keeles pass). Vt. seda suusamarsruudi kirjeldust (tegime vist vastupidises järjekorras): http://www.cetneva.spb.ru/en_kola.htm

Plaanis sõpradega suvel Murmanskisse lennata ja polaarpäevas pisut ringi seigelda. Kas kellelgi on kogemusi, mide teha, kuhu minna, jne. Kas Valge mere äärsed rannad on külastamist väärt?

Ette tänades JD