Koroonavaktsiin

Tere! Nüüd, kus eesrindlased on omad vaktsiinid kätte saanud... Kuidas suhtuvad tripikad koroonavaktsiini kohustusse üldse? Kas tõesti on võimalik, et sellise "kiirelt areneva tüvega gripi" vastu saab vaktsineerimise muuta kohustuslikuks? Nii kohustuslikuks, et seda hakatakse nõudma nö üle maailma.

Kus on koroona vaktsiin kohustuslik või kus seda plaanitakse teha?

Pigem käib arutelu selle üle, kas vaktsineeritud saavad teatud piirangutest mööda minna või ei. Reinsalu väidetavalt seda pooldab, Küpros plaanib 01.märtsist vaktsineeritutele riiki jõudmisel anda nö vabad käed, ehk ei pea jääma isolatsiooni. Samas Belgia meedias on räägitud, et selline asu tekitaks sotsiaalset ebavõrdsut ning vaktsineerimine ei tohiks eeliseid anda.

https://www.err.ee/1229545/kell-14-05-reporteritund-digitaalsetest-vaktsineerimispassidest

https://www.brusselstimes.com/news/belgium-all-news/148207/vaccinated-people-will-not-get-specific-privileges-in-belgium-steven-van-gucht-covid-19-coronavirus-measures-travel-mass-events-certificate-civic-participation-project-sciensano/

According to the plan, presented by Transport Minister Yiannis Karousos, which will enter into force on March 1, 2021, people who have been vaccinated against Covid-19 will not have to present negative PCR test certificate upon their arrival. (Uudise linki ei viitsinud otsida)

Mina ei näe ka kusagil mingit kohustust ennast vaktsineerida.

See on igaühe vaba valik ja keegi seda sinult ei nõua.

Kui ei taha, ära vaktsineeri. Ainult et siis pead arvestama, et reisimine muutub sinu jaoks ilmselt mõnevõrra keerulisemaks, võrreldes vaktsineeritutega. Ja see on minu meelest täiesti õigustatud. Miks peakski võimalikke viirusekandjaid ja levitajaid kohtlema täpselt samamoodi nagu neid inimesi, kes seda viirust enam teistele edasi anda ei saa? Kui sa ei ole vaktsineerimisega nõus, siis istugi karantiinis, et vältida sedasama levitamisohtu teistele inimestele.

Selle viiruse gripiks nimetamine on minu meelest lihtsalt vastutustundetu.

Minu tutvusringkonnas on mitmeid inimesi (ma ei räägi mitte ainult Eestist), kes on selle haiguse läbi elanud. Kõik nad on öelnud, et mitte midagi sellesarnast ei ole nad kunagi tundnud ja annaks jumal, et enam kunagi ei tunneks ka. Mõni inimene nendest oli ikka täiesti surmasuus. Järelnähud ei ole enamusel neist veel ka kuude möödudes üle läinud (üldine nõrkus, tugevad peavalud, hingamisraskused jne.). See, et mõnedel inimestel haigus kergelt või koguni märkamatult möödub, ei tee teda veel gripiks (mida olen põdenud ja mis oli oluliselt leebem näiteks dengue viirusest).

Mina ise ei ole koroonat põdenud ja igal juhul teen esimesel võimalusel süstid ära nii enda kui ka minuga läbi käivate isikute pärast, et elada rahuliku südamega edasi. Sama soovitan ka kõigile teistele.

P.S. Sa räägid, et "eesrindlased" on vaktsiinid kätte saanud. Sul puudub vist ettekujutus, kui paljudel neist on see veel saamata. Äkki uurid täpsemalt järele, enne kui selliseid "fakte" õhku paiskad?

Isiklikult vaktsineeriks ennast esimesel võimalusel. Kahju, et võimalust tavakodanikul vaktsiini osta pole siiamaani päevakorda võetud. Mis puutub suhtumisse, siis loomulikult peaks see vabatahtlik olema. Ainult arvestama peab ka sellega, et teie valitud reisisihtkoha valitsus ei pea teile aru andma, miks teid vaktsineerimata üle piiri ei lasta.

Minu tutvusringkonnas pole õnneks keegi väga raskelt koroonat põdenud. aga kuuldes sõpradest arstide jutte sellest haigusest, siis vaktsineeriks ennast esimesel võimalusel. 

Ei usu, et seda kohustuslikuks tehakse, aga mida rohkem vaktsineeritud, seda vähem (reisi)piiranguid.

Mida kiiremini saab kogu maailm vaktsineeritud, seda kiiremini seljatame koroona.

Mina vaktsineeriks kohe esimesel võimalusel.

Mina võimalusel ei vaktsineeriks. Olen siiani lasknud endale teha alati kõik nõutud ja vajalikud vaktsiinid. Isegi gripi vastu olen end vahel vaktsineerinud. Linnugripi vastu ei tormanud. Ja lastele on tehtud vaktsiinid peale rotaviiruse.

Ma leian, et antud viirus on ohtlik ikkagi eelkõige neile, kelle tervislik seisund on kehv. Gripist eristab teda suurem levikuprotsent, jõudes rohkemate inimesteni. Parim vaktsiin antud olukorras on siiski iseenese tervise eest hoolitsemine. Asümptomaatilisi põdejaid on kordades, kui mitte kümnetes kordades rohkem, kui sümptomaatilis. Veelkord, ma ei poolda spartalikku suhtumist et nõrgemad peavadki maha surema, kuid olen seda meelt, et me peaksime oma tegevusi proportsionaalelt hindama ja eelkõige suunama tähelepanu teraviku ohustatud gruppide kaitseks.
Miks me süstime kõiki, et ka need saaks reisida, kes on viirusest ohustatud? Piirame nende reisimist ja laseme ülejäänud maailmal ise otsustada, kes soovib end vaktsineerida, kes mitte.
Karjaimmuunsust ei teki, uued tüved tulevad, mis tähendaks pidevat süstla otsas istmuist (isegi, kui kaks hetkel tekkinud mutatsiooni alluvad olemasolevatele vaktsiinidele, on gripi käitumine näidanud, et vaktsiine ja tüvesid tuleb iga-aastaselt muuta).
Lisaks on mul küsimus - mis saab viiruse läbi põdenuist? Kui suudan ette näidata, et mul on antikehad läbipõdemise näol olemas (teie väidete järgi peaks ju neid olema VÄGA suurel hulgal, enam kui 50% populatsioonist), kas see toimiks samaväärsena vaktsiiniga?

Kokkuvõtteks - igapäeva eluks ma vaktsiinivajalikuks ei pea, kui see saab reisimisel eelduseks, eks ma siis kaalun seda.

Täna piirame me 98% vabadusi, väites, et see kaitseb 2% elanikkonnast. Ehk piiraks selle 2% vabadusi, kinkides neile seeläbi elu ja elukvaliteedi, võimaldades 98% ilma täiendavate piiranguteta elada.

Millist 2% elanikkonnast sa siin mõtled? Tervishoiutöötajaid? Eakaid? Kaasnevate haigustega inimesi? 

Minu arust on seda viimased 9 kuud tehtud, et COVID-19 nakatunud peavad püsima karantiinis/isolatsioonis. Ei tööta millegipärast.

Kedagi ei sunnita vaktsineerima. Igaüks saab teha selle otsuse vastavalt reisimisvajadusele - kas vaktsineeritutele reisimine lihtsamaks muudetakse, pole ju ka veel sugugi selge. 

Hetke vaktsineerimispilt ütleb, et see on rikaste riikide eralõbu.  Seega ka ainult Euroopas tekivad mingid eetilised ja moraalsed arutelud, muu maailm seisab valiku ees, kas istuda veel aastake (või paar) suletud piiride taga või hakata inimesi sisse laskma.

Need vaesemad turismisihtkohad otsustavad ilmselt individuaalselt, kas tehakse mingeid erandeid. Suhteliselt räsida saanud Kesk- ja Lõuna-Ameerika otsused kindlasti erinevad Aasia turismiriikidest, kus juhtumeid on vähem kui Eestis, aga ometi on juba varsti aastake turism nullis.

Ei ole neil hetkel raha ega võimekust vaktsiine hankida ega ka julgust kedagi sisse lasta. 14-päevane karantiinihotell reisi alustuseks ei vaimusta ainsatki turisti. 

Kui mõni neist riikidest otsustab vaktsineerituid kergemini sisse lubada, saavad kõik selle vastu protesteerida ennast mitte vaktsineerides ja sinna mitte sõites.

Olen siiani ka reiside jaoks igasuguseid vaktsiine lasknud manustada, et oleks võimalikult turvaline. Tean, et vaktsiine töötatakse välja aastaid, mitte kuid.

Sellepärast püüan covidi vakstiinist hetkel nii kaua eemale hoida kui annab, sest me tegelikult ei tea, kas, kui kaua ja kuidas see üldse aitab.

Kui aga ilma vaktsiinita reisimine liiga raskeks tehakse, siis pole kahjuks valikut.

Kui on valida kas vaktsineerin või istun 14 päeva karantiinis kuskil hotellis enda kulude ja kirjadega nagu hetkel paljudes riikides on, siis valiks vaktsineerimise.

Mu tutvusringkonnas on samuti inimesi kes on haiguse läbi põdenud ja ei vaagugi hinge. Võib-olla ma ise ka kunagi enne kui koroonateema üldse ajakirjandusse jõudis. 

Selline paar päeva kerget palavikku ja kehvapoolne olek. 

Vaktsineerimisega samaväärse tulemuse annab antikehade test ja seda on vähemalt Venemaa suunal praktiseeritud.

Vaktsiin hoiab ära rasked haigusnähud, praegu pole veel selge, kas see kaitseb ka nakatumise ja levitamise eest. Seega reisimise lihtsustamiseks vaktsiin hetkel veel imerohi pole.

Ilmselt ise laseksin end võimalusel vaktsineerida, aga enne sügist järjekord minuni kindlalt ei jõua. 

Et praegu vaktsineeritakse vanemaid inimesi ja teisi riskigruppe, siis on paratamatu, et nii mõnedki neist pärast vaktsineerimist surevad. Tõenäoliselt oleks see juhtunud ka ilma vaktsiiniga, kuid see ei takista vandenõuteoreetikud.

@ smallisland

"Vaktsiin hoiab ära rasked haigusnähud, praegu pole veel selge, kas see kaitseb ka nakatumise ja levitamise eest."

Kas sa midagi segi ei aja?

Tuhandeid inimesi hõlmanud inimuuringutega on ju välja uuritud vaktsiini kaitsevõime protsent (nt. Pfizeri vaktsiini puhul on see keskmiselt 95 protsenti) - ehk siis see protsent on just see number, mis näitab, kui mitu inimest sajast peale teise vaktsiinidoosi ettenähtud mõjuaega (+7 päeva) enam EI nakatu.

Ülejäänud 5 protsenti võivad küll nakatuda, aga suure tõenäosusega põevad selle läbi kas ilma sümptomiteta või siis kergelt.

Või sead sa kahtluse alla nende uuringute tõele vastavuse?

Aa OK, ilmselgelt siis valitsused valetavad meile:

The vaccine cannot give you COVID-19 infection, and a full course will reduce your chance of becoming seriously ill. We do not yet know whether it will stop you from catching and passing on the virus, but we do expect it to reduce this risk

Mind on elu jooksul päris korralikult vaktsineeritud - lapsepõlve kohustuslik täispakett, pluss entsefaliidisüstid (olen aktiivne orienteeruja), mõnel hullemal hooajal gripivaktsiin ning kollapalaviku vaktsiin. Viimane, muide, on tänaseni mitmes Aafrika riigis maale lubamise eeltingimuseks ning vanemad reisisellid mäletavad kindlasti ka aega, kus isegi Brasiilia viisa saamiseks tuli vaktsineerimistõend ette näidata. Seega ei miskit uut siin päikese all. Mingite tervisehädade all selle tõttu - või tänu sellele - ei kannata

Kuhugile riski- või rindegruppi ma ei kuulu, lasen end vaktsineerida siis, kui järg minuni jõuab. Vaktsiini turvalisuses pole näinud vajadust kahelda, eriti kuna olen saanud järele uurida ka paarilt selle valdkonna doktorikraadiga asjatundjalt Eestis. Mis väljatöötamise aega puutub, siis näiteks kollapalaviku tänapäevast vaktsiini hakati välja töötama 1937. aastal, ent juba 1939. aastal vaktsineeriti sellega Brasiilias miljoneid inimesi ning praktiliselt muutumatuna kasutatakse seda tänaseni. Jällegi, ei miskit uut. 

Vastuargumentidest olen huvitatud, kahjuks on selle valdkonna eksperdid enamasti Google'i haridusega ja mingit anonüümsete teadjate umbluud kusagilt foorumitest ei viitsi lugeda. Seni pole kuulnud, et vaktsiin kohustuslikuks muudetaks ja sellesse ka ei usu. Mis kahtlejatesse puutub, siis alati on neil ju võimalus mõni vana kooli gripivaktsiini kokteil võtta, mille näiteks on venelaste Sputnik.

Küll aga võib ilma vaktsiinita reisimine tüütumaks muutuda, mis on ka täiesti mõistetav - nii nagu lennukitesse ja bussidesse ei lasta ebakaineid, haisvaid ja laamendavaid reisijaid, peaks ka nakkusriskiga reisijate puhul olema transpordiettevõttel õigus otsustada, kas ta selliseid reisijaid pardale lubab või mitte - ning nii nagu õigus purupurjus olekus bussi minna pole inimõigus, nii pole seda ka epideemia ajal nakkuse levitamisega riskimine.  Kui mõni firma on nõus seda riski võtma, siis palun väga, las veavad valikuta kõiki, ma nende vastu protestima ei hakka, aga võimalusel neid ka ei valiks.

@ smallisland. Sinu viidatud teksti ja lingi osas tasub konteksti ka arvesse võtta (ehk mis küsimusele vastatakse). Konkreetsel juhul oli küsimus "Can you give COVID-19 to anyone if you have had the vaccine?" Ehk siis küsimus on, kas vaktseeritu võib haigust edasi kanda. Ning vastus on, et selle kohta pole veel piisavalt infot, kuid eeldused on, et ka edasi kandmise risk väheneb.

@Hapnik 

Aitäh, et selgitasid mulle, mis ma mõned postitused ülevalpool ütlesin 

_praegu pole veel selge, kas see kaitseb ka nakatumise ja levitamise eest. _

Siin tasub eristada vaktsineeritu nakatumist ja tema võimalust edasi kanda haigust. Need on kaks erinevat asja. Sinu esialgses postituses sulasid need ühte. Vabandan, kui sind valesti mõistsin.

We do not yet know whether it will stop you from catching and passing on the virus

Viidatud lause näol on tegemist ikkagi tegevuste kogumina - juba vaktsineeritud isiku poolt viiruse kinnipüüdmine ja siis selle edasiandmine.

See ei tähenda ju vaktsineeritud isiku sümptomitega haigestumist. Vaktsiin selleks ongi, et viiruse organismi sisenemise korral saada sellest üle ilma haigusnähtude avaldumiseta.

Vaktsiin ise ei saa ju füüsiliselt kuidagi takistada seda, et sa tõmbad endale nina kaudu kusagilt õhust viiruseosakesi sisse või nokid nakatunud kätega oma nina või nendesamade kätega ajad midagi omale suust sisse. Aga kui see ka juhtub, siis 95-l inimesel 100-st ei teki sellest enam mitte mingeid haigusnähte/sümptomeid, sest immuunsüsteem tunneb juba viiruse ära ja asub sellega kohe võitlema.

Nii et teoreetiliselt on võimalik, et keegi nakatub vaktsineeritu poolt kusagil kinni püütud viiruseosakeste uuesti väljaköhimisest/-aevastamisest jne. -  isegi siis kui ta ise ise sümptomeid ei oma.

Samas aga vaktsiin ei lase viirusel vaktsineeritu kehas paljuneda, mis tähendab seda, et köhides uuesti väljuvate viiruseosakeste hulk on ilmselt pea olematu, võrreldes vaktsineerimata inimese kõhimisega, kelle organismis viirus segamatult paljuneda on saanud. Siit ka (veel  ametlikult kinnitamata) arvamus, et ilmselt vähendab vaktsiin oluliselt ka viiruse edasiandmise võimalust.

P.S. @ smallisland  "Catching" ei tähenda eesti keeles nakatumist.