Kreeta ja vargused

Kas Kreetal hotelli tubades varastatakse? Nuputan kas võtta läpakas kaasa või mitte. Peatume 5* hotellis. Selge see et rahad ja dokumendid tuleb panna seifi, kuid kuidas teiste asjadega on? Fotikat tohib ikka hotelli tuppa jätta või viiakse see ka minema?

Teine küsimus oleks Kreeta bussiliikluse kohta, et kas sellega saab ka liigelda.

Võta ikka läpakas kaasa, aga enne reisi

  • tee kõvakettast / andmetest varukoopia
  • kustuta sensitiivseid asjad (koduporno, töödokumendid) maha

Kettakrüpto ei tee ka halba. Kui oskad seda peale panna või tead kedagi, kes oskab, siis kasuta. Aga kui on puhtalt "oma" läpakas ja midagi olulist peal pole, siis ei tasu jälle vaeva.

Bussiliiklus on Kreetal täiesti olemas ja bussid käivad enam-vähem sõiduplaani järgi, aga natuke müstiline ta meie jaoks on. Läksin tee ääres peatuses bussi peale ja tahtsin juhilt piletit osta. See näitas, et istu maha. Sõitsime siis päris tükk aega, kui ühes peatuses tuli peale mingi manager ja hakkas kõigile pileteid müüma. Piletid müüdud, läks ta järgmises peatuses maha. Bussijuht muide suitsetas kogu tee.

Ei ole küll Kreetal olles massilistest vargustest kuulnud. Kreeta pole nii vaene maa, et rahvas endal tühja-tähja vargusega hinge sees peaks hoidma. Eesti on vaesem riik tegelikult. Hotellides pole ise vargusega kokku puutunud ja ei usu, et tööl peetakse varastavat personali. Varastavad tavaliselt hotelli külastajad. Kes rätikuid, kes linu, kes teiste asju. Seega võib natuke muretseda üldkasutatavatesse ruumidesse asjade unustamise pärast ja oma numbri ukse võiks lukku panna. Kuigi enamus hotellides lukustub uks automaatselt nagunii. Bussiliiklus on ka täitsa olemas. Parem kui Eestis st busse käib ikka tihedamalt kui 2 korda nädalas. Aga autot saab ka väga odavalt rentida.

Puutunud küll varastamisega kokku, olime 3 tärni hotellis. Bussiliiklus jah täitsa olemas ja saab suuremad linnad sellega läbi sõita.

Toast lahkudes mitte jâtta hinnalisemaid asju sinna. Kas vôtta kaasa vôi siis panna hotelli sheifi. Omad tôôtajad jah varastavad ka. Olen hotellides aastaid tôôtanud ja vargusi on olnud liigagi tihti. Harilikult ei leita sûûdlast.

Eelmisest suvest kogemus, kus öösel käidi avatud rõduukse kaudu esimese korruse toas sees. Inimesed toas magasid samal ajal. See konkreetne hotell oli samas muidugi Rethymno peatänava ääres ka ja tuba, milles sees käidi, nurgapealne, kuhu oli lihtne sisse ronida.

Bussiliiklus suuremate linnade vahel ok, väiksematesse kohtadesse on rendikaga lihtsam minna, bussid käivad ikkagi kohalike vajadusi arvestades, turistile ei pruugi ajad sobida.

Selleks, et endal muretum olla oleks, mina läpakat kaasa ei võtaks. Bussiliiklus on suhteliselt OK. Kõige hilisema bussi peale mina igaks juhuks lootma ei jääks, sest meil oli juhus kus "15 minuti pärast väljuv buss" väljus hoopis tunni pärast. Takso hinnad olid päris krõbedad.

Olen korra isegi 3* tärni hotellis olnud. Ei ole sinna ikka nii lihtne sisse murda küll. 4* ja 5* puhul ei muretse üldse. Ja kui üldisemalt võtta, siis mida hinnalist ühe- või kahenädalasele reisile siis ülepea kaasa võtta saab, et hirmsasti juba ette stressata. Juveele või? Neid võib ju siis kanda, mitte kohvris hoida. Teema algataja peatub 5* hotellis. No sellisel juhul ei tohiks laptop kõige suurem varandus olla. Pealegi ei taha 5* hotell mingit negatiivset reklaami ja lärmi löömist. Kui see laptop ikkagi ära varastatakse, küll hotell selle kompenseerib.

Mu läpakas on olnud hotellitoas Sitsiiliast Kambodžani ning pole ta kusagile kadunud. Mõnel pool olen ta lihtsalt kohvrisse ära pannud ja mõnikord veel harvem olen selle kohvri ka lukku pannud.

Seifist - kunagi Peterburist lahkus Soome kolleeg varahommikuse rongiga Loode-Soome suunas ning piiripunktis selgus, et dokumendid olid jäänud hotelli seifi... Tema sel õhtul tähtsale koosolekule igatahes ei jõudnudki.

msander, see on sul mingi perekooli tase. "Seksisin ilma kondoomita, kas võin rasedaks jääda, mida teha?" - "Ma olen mitu korda proovinud, midagi ei juhtunud, ära põe".

Ma ikkagi rõhuks andmete, mitte arvuti enda kaitsmisele. 5* hotelli elanikule on läpaka hind ilmselt lumme k_sta. Aga kui seal on su diplomitöö mustand ja viie aasta perepildid, siis on valus küll. Ja neist enne reisi koopia teha on viitsimise asi.

(Just täna kurtis tuttav, et jättis läpaka Londonisse lennujaama ja peab vist ise järele minema - Ryani pilet on odavam kui kulleriga Eestisse saatmine. Tal vedas, turva korjas läpaka üles esimesena...)

Olen käinud Kreetal ja Rhodosel+ mujal. Õnneks pole küll midagi juhtunud ja kõik asjad on koju tagasi toodud. Omaltpoolt väike soovitus, kui hotelli jõuate, siis näete tavaliselt koridoris seal toimetavat koristajatädi (küll nad teavad millal paksud ja rikkad välismaalased kohale ilmuvad). Meil abikaasaga vana nipp, võtame kaasa mõned tahvlid odavamat läti/leedu sokolaadi, tahvlile peale mõned euromündid ja naeratusega /kalimera!!/tädile. Aeg-ajalt jälle mõni münt tädile ja võin kinnitada, et kohalike naeratus, toa puhtus ja võib-olla ka veidi suurem asjade turvalisus on garanteeritud.(mitte ei suuda ära oodata, millal augusti lõpp kätte jõuab ja jälle Kreetale saab, et omapoolne väike rahaline panus kreeka/kreeta majandusse anda)

Loomulikult on andmete kaitse oluline ning varukoopiad pole kunagi liiast. See pole ju ainult reisi teema - vähe on neid arvutikasutajaid, kes pole millalgi seisnud fakti ees, et kõvaketas on õhku lennanud jms. Ka on mul endal läpakas lennukisse jäänud, õnneks juhtus see Tallinnas.

Algse küsija mure oli kartus arvuti varguses ning kahtlus, kas julgeb üldse läpakat kaasa võtta. Tõenäosus, et su läpakas hotellitöötajate poolt pihta pannakse, on ikka väga madal; eriti kui natukenegi hoolitseda, et ta ta liiga silma all pole.

Hei, see võib nüüd tunduda eelkommenteerijate kordamisena, aga minu kogemus on ka positiivne siiamaani ja paari päeva pärast lend Korfule, eks näis. Hoiame läpakat toast eemal olles kohvris ja kohvri ette käib selline veidi tugevam kerge tabalukk, mis ka lennu ajal kasutuses. Kunagi Egiptuses mingid eestlased soovitasid ja nende seisukoht oli et nt. kohvriluku lahtimuukimist ei julgeks hotellitöötaja ette võtta, samas kui kraanikausi äärel vedelev kuldkett ilmselt võiks loosi minna. Jagan seisukohta et enda jaoks väärtuslikku tuleks just kaitsta, läpaka saab ju uue osta aga perepilte ja teadustööd taastada märksa raskem.

Kreetal reeglina turvaline, kohalik sinu tagant 99% ei varasta. Pigem on see kas kaasmaalane või mõni teine resija. Suurlinnades (Irakleon) võib loomulikult kõiksugu inimesi ringi liikuda, kuid väikelinnades on küll väga turvaline olla. Ise pole Kreetal veel seifi kasutama pidanud (ptüi-ptüi-ptüi).