Kreeta suvi 2018

Mõtlesin, et jagan oma nädalatagust Kreeta reisi teiega ja kuna olen suur plaanide koostaja, siis ehk tuleb meie reisiplaan kellelegi tulevikus kasuks :) 

Kreetal käisime 20.06-27.06.2018. Otsustasime kevadel, et sõidame elukaaslasega juunikuus kuhugi puhkama, sihtkoht ei olnud paigas. Hoidsime silma peal reisidiilid.ee ja otsireisi.ee pakkumistel. Umbes juuni alguses leidsimegi Novatoursi suhteliselt soodsa pakkumise otsireisi.ee lehelt Kreetale - 7 ööd + ööbimine 4 hotellis koos hommiku- ja õhtusöökidega + transfeerid: 355€ nägu. Ostsime reisi kohe ära ja jäi järele vaid 2 nädalat oodata. 

Lennuk läks meil õhtul ning hotelli jõudsime kohale südaöösel. Väga mugav oli kõik. Novatoursi inimene oli Heraklioni lennujaamas väljas ootamas ja suunas meid edasi ning saime bussi peale, mis meid hotelli viis. Hotellis võttis meid vastu väga tore perenaine. Ööbisime Anthoula Villages, mis asub Analipsi linnas ranna lähedal ja on 22km kaugusel saare suurimast linnast Heraklionist. 

Kohapeal pidime maksma turismimaksu, mis on iga öö kohta ja sõltub tärnide arvust. Näiteks 4 hotellidel tuleb maksta 3€ iga öö kohta ehk meil läks see 21€. Lisaks pidime juurde maksma konditsioneeri eest, mis oli 7€ öö kohta ehk meie puhul kokku 49€. Võtsime igaks juhuks endale ka seifi, mille hind oli vist 10€. Konditsioneeri lisatasu minu meelest natuke röövimine oli, aga no kindlasti soovitan selle võtta. Nii mõnus jahe ja värske õhk on toas konditsioneeriga. 

Hotell oli kena. Ega ta päris 4* hotell Eesti mõistes ei ole, aga oli mõnus. Meie studio tuba oli otse basseini ääres, väga mõnus. Söögid olid rikkalikud ja maitsvad. Läksime öösel randa jalutama. Perenaine nägi meid ja kutsus kõigepealt enda juurde baari, et istuksime ja tegi meile tervitusshotid välja ning rääkisime natukene juttu. Rand oli umbes 200m kaugusel ja nii soe. 

Esimene päev, neljapäev 

Esimesel päeval ärkasime suhteliselt varakult, tahtsime juba Kreetat minna avastama. Sõime umbes 8.00 paiku kõhud täis ja küsisime perenaiselt soovitusi autorendi osas. Mõtlesin küll varasemalt auto ette broneerida, aga olin lugenud, et kohapeal saad palju soodsamad diilid. Auto rentimine käis nii ruttu. Rääkisime perenaisega, tema helistas kellelegi, kes autosid rendib. See mees oli 5 minutiga kohal ja auto oli hotelli ukse eest. Ta pakkus meile sinist Volkswagen UP!, 1-liitrine mootor oli vist. Sõitsime nende kontorisse, mis oli kohe lähedal ja vormistasime lepingu. 7ks päevaks saime auto täiskindlustuse ja null omavastutusega 200€ eest. Mees näitas veel meile, et meie hotelli taga asub eraldi hotelli privaat parkla, kuhu saame oma auto parkida ning parklast sai tagant otse hotelli sisse. 

Auto käes, mõtlesime esimene päev võtta rahulikult. Läksime tankisime bensiini. Seal oli nii, et sõitsime tanklasse ja nad ise tankisid autot. Muidugi panid nad kõige kallimat kütust... Järgmine kord olime targemad ja ütlesime, mis kütust panna. Kütuse hind oli umbes 1.6-1.7€/liiter. Sõitsime Cretaquariumisse, et eriti haisid näha. Creaquariumi ees oli kohe parkla. Täispiletihind oli 9€ ja sooduspilet 6€. ISICuga saime ilusasti 6 euriga. Cretaquariumis oli tore. Kokku läks meil seal umbes pool h. 

Edasi sõitsime niiöelda pealinna, ehk Heraklioni. Esimene katsumus oli, et kuhu me autot parkida saame. Ei saanud aru, kuhu võib ja paljud teeääred olid kinni. Siis nägime silti Central Parking ja sõitsime mööda neid silte, kuni jõudsime parkimismajani. Seal võeti meie auto ja võtmed ja pargiti ise ära. Eks veidikene õudne ja harjumatu oli. Muidu ma parkimismajasse parkida ei soovita, sest tegelikult võib tänavatel tasuta parkida, aga me lihtsalt ei leidnud kohta. 2h parkimist oli 5€ ja 3h vist kui õigesti mäletan 5.9€ vms. 

Läksime jalutasime vanalinnas ringi. Langesime mere ääres esimesse turistilõksu, kui kaks valge-mustaks värvitud näoga meest tulid minu kõrvale, panid mulle kaabu pähe ja ütlesid, et nemad on Charlie Chaplin ja et mu kaaslane meist pilti teeks. Seejärel läksid nad mu kaaslase juurde ja pidin neist pilti tegema. Kui pilt tehtud, panid kübara mehe ette ja ütlesid 5€. Minu jaoks, kes on vähe sellistes turistikates reisinud, oli see ootamatu :D. Mees siis andis krimpsus näoga 5€ ja siis tulid nad minu juurde ja ütlesid mulle ka, et 5€. See oli ootamatu. Mees hakkas ütlema, et mis mõttes, et saite oma 5€, et rohkem pole anda. Need ikka nõudsid. Lõpuks leppisid nad siis lisa 2 euroga. Vähemalt olime peale seda targemad. 

Mereääres oli ka kolm kõrvuti asetsevat restorani. Kõik tahtsid meid endale. Istusime siis keskmisesse maha ja sõime. Kõige pealt anti meile tasuta tervituspitsid. Kui oma söök sai söödud, siis toodi maja kulul veel puuviljasalat ja veel karahvin mingisugust kanget alkohoolset jooki. Jätsime joogi järele, sest ei tahtnud lihtsalt. 

Edasi sõitsime tagasi hotelli juurde ja läksime hotelli lähedal asuvasse randa. Täitsa okei rand oli. Kahekesi oli küll halb, et pidime korda mööda ujumas käima, sest ei julgenud asju üksinda jätta. 

Hotelli lähedal ja ranna kõrval on suurem supermarket ja ka hotelli kõrval on üks teine supermarket, mis on natuke küll väiksem. Lisaks on teenurga peal väga hea söögikoht ja mingi baar. 

Hiljem läksime päevitasime ja ujusime hotelli basseinis ka kuni jõudis kätte õhtusöögi aeg. Õhtuks olime päris väsinud. 

Teine päev, reede

Kuna eeldasime, et reedel võib olla liikvel palju turiste, siis sõitsime Matalasse, mis asub Kreeta lõuna küljel. Tee sinna oli väga hea ning sõit võttis kokku 1.5h. Matala rand oli väga kena ja mõnus. Küll aga oli turiste päris palju ja meil väga vedas, et varju ja lamamistoolid saime. Need vist maksid kokku umbes 6€. Parkimiskohti oli palju. Kuna sellel päeval, kui meie Matalasse jõudsime, oli algamas seal mingisugune suur festival, siis oli suht suur korralagedus parkimisega, aga parkimiskohti oli ja need olid tasuta. Matalas oli mõnus nendel rannaäärsetel tänavatel ringi kõndida. 

Kuna olin enne välja uurinud, et Matalas asub ka vaiksem Red Beach, siis tahtsin väga sinna minna. Esialgu õiget teeotsa ei leidnuki üles ja google maps pani sootuks puusse. Üks hetk nägin aga silte. Et Red Beachi jõuda, pead umbes 20min mäest üles ja alla matkama. Tee on kivine ja varjulised kohad puuduvad. Randa aga on imeline. Mulle nii meeldis. Tohutult vaiksem, vähe inimesi ja suured lained ning ilusam. Red Beachil maksis vari 2€. Toolide võimalust seal ei olnud. Päevitasime natuke aega seal ning siis hakkasime liikuma. 

Olin enne uurinud, et seal kandis asub üks imelise vaatega restoran, Vrachos Tavern. Kuna aga nende enda kodulehekülg juhatab valesse kohta, siis selle koha leidmisega oli tükk tegemist. Vaade restoranis oli imeline, mäeotsas ja otse vaiksele merele ja loodusele. Söök aga oli väga keskpärane... :/ Vaate pärast soovitan, toidu pärast mitte. Kui söök söödud sõitsime tagasi hotelli. 

Kolmas päev, laupäev 

Kuna eeldasime, et laupäev on kõige turistirohkem päev, siis sõitsime jälle eemale. Seekord Vai Beachi, mis on täiesti ida küljel ja on ainuke palmipuude rand Euroopas. Tee sinna oli suhteliselt pikk - 2.5h. Esimene tund läks kiiresti, sest sõitsime sirgel maanteel, aga ülejäänud aja sõitsime mägedeääres. Teed ise olid väga normaalsed ja asfaltkattega, aga lihtsalt palju kurve. Vaated see eest olid lummavad ja iga natukese aja tagant oli view pointid, kus said pidada ja vaateid pildistada. Tee peal nägime palju kitsi. 

Vai Beach oli kena. Parkimine Vai Beachis maksab, oli äkki 4€ kui õigesti mäletan. Need palmipuud tegid ranna väga eksootiliseks. Sai mööda treppe ronida ka ranna kõrval oleva mäetippu, kust pildistada vaateid rannale ja merele. Vesi oli väga mõnus. Vai Beachi rannas olid n-ö VIP toolid, mis tundusid übermugavad ja olid esiridades. Need küll maksid vist mingi 20€ per nägu vist kui õigesti mäletan. Tavalised toolid olid VIP toolide taga ja maksid koos varjuga vist kokku 10€. Kui sinna mäe tippu ronisime, siis nägime, et kohe kõrval on ka nudistide rand, mis oli väga vaikne. Muidu oli Vai Beach suhteliselt vaikne võrreldes teiste turistikatega, aga ilmselt selle pärast, et keegi väga sinna sõita ei viitsi. Kuskilt aga lugesin, et juuli ja augusti kuus sõidavad sinna turistibussid, eks siis ole rahva rohkem. 

Tagasiteel sõitsime läbi linnast Agios Nikolaus. Olin selle linna lummusest kuulnud, aga kuna ma ise väga linna inimene ei ole, siis ei huvitanud esialgu. Auto jätsime tasulisse parklasse, mis maksis äkki jälle 4€. Kõndisime mööda peatänavat veeäärte ning otsisime kuhu sööma minna. Kohe peatänavalt vee äärde jõudes paremat kätt esimene restoran on suurepärane! Toit oli üks suurepärasemaid, mida üldse kuskil saanud oleme. Võtsime suupistevaliku, pasta carbonara ja mingi burgeri. Kõik oli väga hea. Varsti hakkas hämarduma ja kõndisime auto poole. Tee peal ostsime ka mõned suveniirid kaasa. 

Neljas päev, pühapäev 

Pühapäeval magasime kauem, umbes 9ni, sest olime nii väsinud. Planeeritud oli sõita Elafonisi randa, kuid see tee tundus nii pikk ja olime väsinud. Siiski võtsime enda jõuvarud kokku ja hakkasime sõitma. Kokku 3.5h sõitu. Tee oli samamoodi nagu Vai Beachi minnes, et algul maantee ja lõpus mägiteed. Kõik teed olid asfaltteed, kuigi mägiteed olid natuke kitsamad kui Vai Beachi minnes, siis väga  hästi läbitavad ja ilusate orgude vaadetega. 

Elafonisis oli parkimine tasuta, kohe ranna ääres. Seal me varju ja toole ei võtnud. Vesi oli nii kristallselge. Elafonisi ja Red Matala Beach olid mu lemmikud rannad Kreetal. Kõndisime edasi ka saare tippu ja tegime vaadetest pilte. See saar on põhimõtteliselt maismaaga ühendatud. Korra pead umbes 100m põlve kõrgusest veest läbi kõndima. Selle mäe jalamil, vasakpoolsel küljel oli selline vaiksem nurgake, kus teisi ei olnud, kivisid oli vähe ja läks kohe sügavaks. Olime õnnelikud, et sellise nurgataguse leidsime ja veetsime enamus oma ajast seal. 

Järgnevaks kaheks ööks olime airbnb'st broneerinud endale majutuse Chanias. Chania majutus maksis kokku umbes 65€. Peale Elafonisit sõitsimegi sinna ja saime võtmed. Peale seda jalutasime Chanias ringi. Seal vee ääres peatänaval on nii palju söögikohti ja kõik lihtsalt tõmbavad ja kutsuvad sind endale sööma. Me ei leidnud endale küll midagi suurepärast, aga istusime lõpuks ühte kohta maha. Toit oli suhteliselt keskpärane ja teenindus kaootiline, sest näha oli, et neil on kiire. Taaskord pakuti meile karahvin tasuta alkoholi ja kooki maja kulul. 

Linn ise oli kena ja ostsime endale supermarketist järgmiseks päevaks süüa. 

Viies päev, esmaspäev 

Viiendaks päevaks oli meil broneeritud Samaria kuru külastus getyourguide.com kaudu. See maksis 27€ ning juurde tuli maksta sissepääsu raha 5€ ja laevapilet 10€. Buss pidi meid 300m lähedalt majutuskohast hommikul kell 6.00 peale võtma. Kui veel 6.05 polnud bussi, hakkasime kahtlema, et äkki unustati meid ära või jõuti juba varem kohale... Helistasime voucheri peal olnud infonumbril, kes rahustas, et buss jõuab kohe 2 min pärast. 

Samaria ekskursioon oli äge. Kõige pealt tegi buss ühes söögikohas 20 minutilise peatuse ning siis juba Samaria kuru juurde. Sõit oli kokku äkki 1.5h. Rännak ise läks meil kokku 4,5h, kuid lõpetasime esimestena oma grupis ning enamik käisid seda rada 6h. Rännakul oli 3 suuremat puhkepunkti, meie peatusi ei teinud. Teekond oli päris raske ja lõpuks tekkis tüdimus ja tahe juba lõpetada. Kui ma olen koeraga harjunud tegema 15km ringe metsas, siis see pole võrreldavgi selle 16km oru matkaga. Head matkajalanõud peavad kindlasti olema. Minul hõõrusid jalad mitmest kohast ära ning lõppu oli raske käia. Hea oleks, kui oleks olnud number suuremad jalanõud. Kuigi seal on ka mõned joogipunktid, siis hea oleks kui oleks ka oma vesi kaasas ning midagi näksimiseks. 

Peale rännakut oli meil umbes 3.5h aega rannas lebotamiseks. Kuna aga ma olin nii väsinud, siis käisin korra ujumas ja magasin üle jäänud aja. Seal rannas said endale tooli koos varjuga, siis kui ostsid joogi ja jook maksis 4€. Ehk kas siis lihtsalt maksad 4€ ja saad tooli koos varjuga, või maksad 4€ ja saad tooli, varju ja joogi. 17.30 väljus praam sinna, kus buss meid ootas. Praamisõit oli äkki 20min. Buss sõitis tagasi 1.5h ja vaated jällegi olid imelised. Õhtul olime nii väsinud, et jäime kohe magama. 

Kuues päev, teisipäev 

Kuuendaks päevaks oli meil broneeritud Balose ja Gramvousa saare kruiis. Ilm oli kehva. Väga tuuline ja pilvine. Sõitsime kõige pealt hommikul Chaniast Kissamos Port'i. Sõit võttis umbes 45min ja lihtsalt maantee sõit. Jätsime auto sadama parklasse ja seal oli tasuta parkimine. See kruiis aga oli meie jaoks mõttetu. Esiteks olime ostnud väljumise 10.20 praamile, kuid miski pärast seda praami ei läinudki ja pidime minema 10.40 praamiga. Selles päevas oli rohkem praami sõitu kui Kreeta nautimist. Gramvousa saar oli minu arvates väga mõttetu. Olime seal kokku 1.5h. Rannas ei jõudnud väga ollagi, sest umbes 20min võttis saare tipus käimine. Seal tipus on kusjuures väga tuuline. Mu nokamüts lendas minema ja üles seda ei leidnudki. 

Peale Gramvousa saart sõitsime praamiga Balose lagooni. No võib-olla oli asi selles, et ilm oli kehva ja päevitada ei saanud, aga no minu arvates ei olnud selles mitte midagi muinasjutulist. Elafonisi oli 1000x ilusam. Vesi oli küll läbipaistev, aga kergelt räpane ning see oli esimene rand Kreetal, kus nägin merisiilikuid. Neid polnud palju, aga siiski oli. Vari ja kaks tooli maksid vist kokku 9€. Kokku olime umbes vist 2.5h kui hakkasime tagasi sõitma. Suhteliselt raisku läinud päev, olin väga pettunud. 

Õhtul sõitsime tagasi oma päris ööbimiskohta. 

Seitsmes päev, kolmapäev

Kuna meil lennuk läks alles hilja õhtu ja Novatoursi kaudu oli organiseeritud transfeer hotellist lennujaama umbes 21.00 paiku, siis saime veel viimane päev võtta viimast Kreetast. Pakkisime enda kohvrid kokku ja saime need panna ühte suletud ruumi. 

Alustasime oma päeva WaterCity veepargiga, mis asus umbes 20min sõidu kaugusel. Pileti olin enne ostnud internetist, sest nii oli soodsam. Veepark oli äge. Sõitsime kõik torud läbi. Kokku olime seal vist 2.5h, aga oleks olnud tegelikult kauemgi. Sõime kohapeal seal mingist kiirtoidukohast burksi. See burks ei olnud absoluutselt oma hinda väärt. Väga halb. Kordades McDonaldsist kehvem. Parkimine oli WaterCitys tasuta. 

Pärast veeparki sõitsime Knossosesse. Parkimiskohti oli palju ja need olid tasuta. Kuigi neil on öeldud, et EU tudengitele on sissepääs tasuta, siis ISIC kaardi nad ei aktsepteerinud. Kaaslane hakkas ütlema, et mis mõttes, et see ongi kaart, millega tõestad, et oled EU tudeng, aga nemad ütlesid, et Kreekas on selline seadus, et ISICut nad ei aktsepteeri. Kaaslane ütles, et palun näidake seda seadust, aga ma palusin lõpetada, sest meil oli õhtul vaja lennukile ka jõuda. Otsustasin, et saadan nüüd neile mingi e-maili selles osas. Kohalikku üliõpilaspiletit pidid aktsepteerima. Täispilet Knossosesse maksis 15€. Knossos oli põnev, aga kuna mul oli nii palav, siis põhimõtteliselt jooksime selle läbi. Kokku läks 30min, aga ma kujutan ette, et 2h võiks olla see aeg, et rahulikult kõike vaadata saaks. 

Peale Knossost sõitsime veel Heraklioni ja vaatasime veel linna. Taaskord ei leidnud me tasuta parkimiskohta ja panime mingisse tasulisse parklasse, mis maksis 4€. Jalutasime ringi ja ostsime suveniire. 

Õhtu poole sõitsime tagasi hotelli, viisime auto tagasi ning jalutasime ranna ja hotelli tänava nurga äärsesse restorani sööma, mida algul ka mainisin. Toit oli suurepärane ja teenindus samuti. Kahjuks pidime kiirustama, et bussile jõuda, mis meid lennujaama viiks. 

Reis oli suurepärane. Vesi oli soe ja õhutemperatuur oli umbes 28 kraadi. Kolmel päeval küll lubas ilmateate järgi vihma, aga seda õnneks ei tulnud. Arvasin, et higistan palavaga nii palju, et võtsin hunniku riideid kaasa, aga päeva peale särk oli täiesti okei. 

Kohapeal kulus meil kahepeale umbes 1100€, aga ega me kokku ei hoidnud. Restoranid, kus käisime, olid keskmiste hindadega. Umbes Eesti keskmised hinnad. Kõik kokku terve reis läks maksma umbes 1800€ kahe peale ja sõitsime maha umbes 1200 km

Millegi pärast maksid šokolaadid ja jäätised kõvasti rohkem kui Eestis. Võib-olla on neil mingi suhkrumaks peal? 

Ostsime ka endale ujumisussid ja snorgeldamisprillid. Ujumissusse kordagi vaja ei läinud, sest merisiilikuid nägin mõned üksikud ainult Balosel. Snorgeldamisprillidega oli aga äge. Kalu väga palju polnud, aga natuke ikka ning äge oli vaadata neid kristallselgetes vetes. 

Kreetal üldjuhul eelistatakse sularaha. Hotellis pidid maksma kõik sulas ja ka paljud söögikohad tahavad sularaha. 

Oli veel kohti, mida oleksin tahtnud näha, näiteks Zeusi koobas ja Satana Limania Beach, aga kahjuks ei jõudnud. 

Panime esimestel päevadel 50 kaitsefaktoriga päikesekreemi. Kuna aga päike väga peale ei hakanud, siis mõtlesin Elafonisis, et ei pane üldse kreemi. Õhtuks olin täiesti põlenud ja tulipunane. Väga valus oli järgmine päev Samaria rännakut teha. Arvan, et 30 faktoriga kreem on sinna sobiv. 

Kellel küsimusi, siis hea meelega vastan. 

Samaria on kanjon, mitte kuru

Arvestades, kui põhjalik kirjeldus on, siis vast ei ole oluline, et kuru asemel kanjon on.

Igal juhul väga tore ja põhjalik kirjeldus Kreetast. Olles ise päris palju igal pool ringi käinud, siis kas 1,8k nädala eest palju pole? Või võtsitegi vabalt ja let it roll põhimõttega? :—)

Suht vabalt võtsime jah :)  ning kulutused olid seeläbi kerged tekkima. Kokkuvõtlikult läks ligikaudselt : 

Reisipakett kahele: 710€ 
Autorent: 200€
Kütus: 130€
Piletid, ekskursioonid: 230€
Parkimised: 30€
Päikesevarjud, lamamistoolid: 35€
Päikesekreemid: 35€ 
Väljas söömised: 150€ 
Ujumissussid, snorgeldamisprillid: 20€ 
Chania airbnb: 65€ 
Anthoula Villages juurde makstud tasud (turismimaks, konditsioneer, seif): 80€ 
Kõik, mis üle jääb ehk suveniirid, poes käimised jms: 115€

Tore kirjeldus :)

Balosele soovitan minna autoga, mitta laevaga.. laevaga minnes jääd kõikidest ilusatest vaadetest lihtsalt ilma ;)
Ja jäätised on ntx Lidlist ostes poole odavamad kui Eestis aga jah turistikates on tõesti kallid.
Elafonisi sõites soovitan väga minna ühtepidi ja tulla tiets teed pidi ;)
Ja kui palme tahate näha siis soovitan pigem Prevelit, kus on jõe ääres looduslik palmsalu ja väga ilus ;)

Kas keegi Rhodose kohta ei tahaks sama põhjalikku kirjeldust teha? :-)

Rhdosest ei ole suurt midagi kirjutada...palju randasid,Lindose kindlus ilus vanalinn.