Kui odavalt saab Lätis matkates süüa?

Kui odavalt saaks Lätis toituda matkaja, kes baaridesse ei roni, vaid ostab vajaliku kaasa ja siis kusagil vaikses, grüünes kohas ise kokkab? 2-3 korda päevas tahaks kindlasti einet võtta. Ehk siis kui suure summaga päevas võiks arvestada?

Variant 1. Pakk kiirnuudleid on 2-6 krooni. Kaks pakki nuudleid päevas on 4-12 krooni ja päevas leiba jääb 10 krooni kanti. Variant 2. Päts leiba jääb 10 krooni kanti. Vesi on tasuta. Söödud leiva kogusest sõltub päevas kulutatava summa suurus. mõlemad variandid on proovitud ja töötavad.

Lätis on alevikes väga mõnusad buffet-sööklad. Suurepärase valikuga ja kusjuures Eesti köögist üsna erinevad toidud. Näiteks kneedlid ja keefiri-supp, millest siiani pisut sõltuvuses olen, ehkki Läti-reisist on möödas pool aastat.

Mina paneksin toiudeelarvesse ~70 krooni päevas ja katsuksin ühe söögikorra neis sööklates käia. Läti köök on igati väärt proovimist. Samas näed,kohtud ja suhtled neis asutustes Läti inimestega.

Klassikaline matkamenüü muidugi keeruline teema, alpinistid arvutavad kilokaloreid jms. aga rusikareegel: 50g kaerahelbeid hommikul, pakisupp lõunal ja 250g makarone ja pool konservi sisse. Sinna juurde pool pätsi leiba ja 100g suitsuvorsti. Suhkrut teed ja kommi ka.

Eks võid arvutada palju see maksab.

Toidupoes küll Eestist ei erine, loogiline. Aga söögikohad on odavamad kui Eestis. Olen mitmel suvel jalgrattaga Lätis matkanud, ööbinud turismitaludes, mida on piisavalt. Saab pesta ja korralikku hommikusööki, pluss see, et ei pea telgi- ja söögivärki pakiraamil kaasa vedama. Keskeas naisterahvas, hindan juba väikest mugavust. Päeval saab söödud just kusagil söögikohas, need, millesse kõlbab minna ka rattariietes, on mõistliku hinnaga. Õhtuks midagi poest kaasa ja kuuma vett ööbimiskohas saab alati. Ida-Läti on oluliselt odavam kui lääne pool.

On lihtsalt mõte teha rattatiir Lätti, planeeriksin kestuseks kuni 5 päeva, sellest päev-poolteist Eesti pinnal, tagasi tuleks rongiga (rongi peale kargan ehk Riiast või veel kaugemalt). Kuni 500 krooni arvestaks olmekuludele (enamasti söök) ja sinna juurde lisaks veel rongipiletite raha. Ööbiksin telgis.

Noh, kui selle 500 krooni sisse mahuvad ka kulutused öömajale ning majutuskohtades ka inglise keelega hakkama saab, võib ju "tsiviliseeritud ööbimist" proovida. Läti ja vene keelt ma ei valda.

Kui sa 100 krooni eest päevas sööd, siis on see 4,5 Ls ning nälga sa ilmselt ei jää. Sööklas maksab supp 50- 60 santiimi, praed algavad ka kusagilt 70 santiimist. Selle raha sisse majutusasutused küll ei mahu, mitte kuidagi kohe. Jääb ikka telk.

Msander, kas oskaksid juhatada Riia linnas mõne buffet tüüpi söögikoha, kus saaks mõistliku hinnaga suur inimene ennast täis toppida.

Buffet lõunat pakub näiteks hotelli Europa City restoran, mis asub Brivibasel, Riiasse sisenedes veidi enne VEF-i silda (see munakividega raudteesild)paremat kätt. Maksab 5 ls, ka vesi ei maksa seal midagi, vist oli mingi morss ka joogiks. Odavamaid ja rohkem ma selliseid kohti ei tea. Valikut on seal piisavalt ning miljöö on ka OK ka äri-inimese kiireks lõunasöögiks.