Kuidas Eestisse naastes testimine käib?

Nagu ma aru saan, saavad Eesti kodanikud ennast TLL lennujaamas tasuta testida. Kuidas see praktikas käib?

Lähed võtad enda pagasi, jalutad piiratud alast välja ja üldalas pöörad vasakule, seal on Confido testimispunkt. Võtad järjekorranumbri ja edasi on juba teenindusbüroo klassika.

Jep, kui ei tea täpselt kus see uks asub, võib vabalt mööda jalutada. Mina oma hiirearuga eeldasin et testimise koht on enne passikontrolli, või enne tolli. Oh ei, trambid tollist läbi, ja seal kus lilledega inimesed ootavad innukalt saabujaid, keerad lennujaama 'check in' suunas, 10 meetrit tolli uksest väljudes on  uks, ja seal on peidus Confido testimine. Mingisugust  suuremat sorti plätakat  punase noolega  Confido putka  suunas pole, ei enne ega pärast,  tavaline uks mis oli õnneks irvakil, ise täitsa kogemata selle uru leidsin.

Õnneks on järjekorrad kadunud, vähemalt laupäeva öösel polnud seal kedagi ja sai kohe löögile :)

Pole enam väga neid 150+ nakatumisnumbriga kohti, kust tulles peaks testima :) Paljud muidugi vaktsineeritud/läbipõdenud ka.

Tulime Kreekast ja kuna järjekord oli pikk,siis ei viitsinud passida.Järgmine hommik helistasin terviseametisse ja sealt juba pandi testiaeg paika.Samal päeval tehtud ja teise testi kohta tuli sõnum millal minna.Terviseameti sõnul võib tööle naasta peale esimest negatiivset testi, kui tööandja lubab.Testimine oli tasuta.

Telefon millele helistasin oli mäletamist mööda 678 0000

Kas testida saavad tasuta vaid need, kes tulevad 150 ja rohkem nakatunut riigist või soovi korral võivad kõik testida?

Ja kas võin kasutada 01.07 õhtul saabudes tehtud tasuta testi selleks, et 03.07 jälle reisile minna? Topelt nina torkida on jabur.

Merle, ainult riskiriigist tulijatele (sh transiit) on ette nähtud  tasuta testimine. 

https://koroonatestimine.ee/patsiendile/reisilt-naasmine/ Lk lõpus KKK, esimene küsimus kohe.

Testimispunktis saab võtta järjekorranumbri ja selle alusel lähed pärast sisse. Kui laupäeval tulin, siis olid sildid ka väljas testimise kohta. Järjekorras oli umbes 30 inimest enne mind, aga läks päris kiiresti.

Märtsis oli küll silt ja viidad olemas. Tasuta test tehakse jah, kui tuled 150+ nakatmusega riigist.

EL riskiriikide kohta on asi suht selge, aga väljaspoolt tulles?

Mujalt tulles ei ole riskiriigid hetkel Austraalia, Iisrael, Singapur, Rwanda ja Uus-Meremaa. See on see juba iidne nimekiri, mis aasta tagasi koostati ja kust on osad riigid maha võetud ja Iisraek juurde pandud. Eesti pole mingi oma nimekirjaga vaeva näinud ja kopeerib Euroopa Komisjoni soovitust. ÜK on ka Euroopa riikide nimekirjas.

Seega reealselt peab hetkel kõikjalt mujalt tulles testima.

Kolmandate riikide osas käib vahetegemine selle EL-i lühikese erandnimekirja järgi, kui seal pole, siis on riskiriik, kusjuures lisaks peab ka erandnimekirjas oleva riigi puhul isolatsioonikohustusest vabanemiseks olema riigi näitaja alla 16 (kõigil alati pole). Samas ei tule tollest nimekirjast ühtki otselendu Tallinnasse, mis praktikas teeb kõik mitte-EL riigist saabumised isolatsioonikohustuslikuks. Kokkuvõtvalt - isolatsioonivabad on Euroopa Liidu (ja majanduspiirkonna ja Schengeni) riigid näitajaga alla 150 ning loeb nii lähteriik kui transiidiriigid, sh lennuümberistumised. 

Praktikas mingit kontrolli riik ei paista rakendavat, igaühe oma asi, ja seda mõlematpidi - testi tegemata jättes ei juhtu midagi, aga ka testi tehes, kui see pole nö ette nähtud, ei tohiks ka midagi juhtuda, igaüks saab öelda, et tuli sealt ja sealt (nt maismaad pidi Lätist) ja peaks saama testida ning põhimõtteliselt testitulemust kasutada selle kehtivuse vältel milleks iganes.

 Järjekord( kui teda üldse on) läheb superkiiresti. Veebruaris Egiptusest tulles läks mitmekümnene inimkari väga kiiresti testimisest läbi. Kahju kohe, et Riia lennujaamas analoogi ei ole :(

Isikliku kogemusena saan jagada, et saabusin jaanuaris Rwandast - mis oli siis ka juba EL (ja seega Eesti) rohelises nimekirjas. Soovisime siiski lennujaamas testida ja mingit tõrget ei tekkinid. Läksime testimispunkti, ütlesime, et saabusime Rwandast ja andsime rõõmsalt oma esimese testi. Teise testi tegime siis pärast vastavat sms-i. 

Nii et ei tea, et kuskil oleks keelatud mitte-riskiriigist test teha. Meil igatahes mingit muret sellega ei tekkinud.

Kui Rwandast saabuda ümberistumisega mõnes mitterohelises riigis, tekibki Eesti reeglite järgi kohe isolatsioonikohustus. Jaanuaris vist oli enamus Euroopa riike näitajaga üle 150.

Aga jah, võib seda saabumise testi teha ja mitte teha, ei kontrolli keegi, kust tuldi või mitte.

Tip kirjutas: Nii et ei tea, et kuskil oleks keelatud mitte-riskiriigist test teha. Meil igatahes mingit muret sellega ei tekkinud.

Aegajalt on olnud kuulda, et mitte-riskiriigist saabujad on saanud testida vaid tasulisena. Mu mälu järgi oli siin foorumiski keegi, kes kurtis, et ei saanud Soomest tulles tasuta testi teha. Iseenesest kord on selline, et tasuta ainult riskipiirkondadest tulles, iseasi on see, et praktikas v-o alati ei jõuta kõigilt küsida lähteriiki v pardakaarti.

Statistika oli vist selline, et kõige rohkem toodi koroonat Eestisse kas Türgist või Egiptusest ja Soomest. Eesti riigil oli kama kaks, kes sealt Soomest tuli ja mida kaasa tassis. Heast tahtest 2 x 60 maksta, ei taha. Niigi maksan iga kord Soome minnes 2 x 50 testi eest. Ja käia tuleb tihti. Olen vaktsineeritud, aga soomlane ütleb, et ilma testita saab sisse ainult sel juhul, kui oled haiguse läbi põdenud. Vaktsineerimist pole veel piisavalt uuritud. Kas ainult Soomes pole uuritud või mujal ka? Milleks siis vaktsineerimine? Läksin teemast mööda, palun kergemat karistust. Lihtsalt sommid käivad aina enam närvidele. Aga eks neil oma õigused.

To jaanapr

Lihtsalt täpsustuseks, et lennujaamas testides alati küsitakse lähteriiki. Olen lennujaamas teinud ma arvan umbes 10 testi ja lähteriigi küsimine on alati kohustuslik küsimus, lisaks ID-kaardile / passile ja telefoninumbrile :) 

Aga eks muidugi jaanuaris oli neid “rohelisi” riike nii vähe, et vaevalt keegi isegi teadis seal testimispunktis, et Rwanda on “roheline” ja et mu test ei peaks olema tasuta. Ei oska arvata, kas teise testi aja pakkumisel lähteriiki vaadatakse. Eeldaks, et jah - aga ei oska arvata. 

Samas ma kahtlen, kas keegi ajaks testimishuvilist kodanikku testimispunktist minema - enamasti tundub, et testima väga ei soovita minna (olen näinud mõnelt täislennult ainult 10-20 inimest testimas, ülejäänud jalutavad rõõmsalt välja (oli enne suuremat vaktsineerimist - võibolla soovisid need kõik karantiinis istuda :) ) 

Aga eks testimishuviline saab kindlasti lennujaamas proovida - kui saab tasuta, väga hea, saab test tehtud. Kui ei saa - ega seaduse järgi peagi, nii et polegi nagu probleemi.

Kas pole siiski nii, et testimispunktis võidakse küsida nn lähteriiki (mingi statistika tarvis näiteks), ent isolatsioonikohustuse ning selle lühendamiseks tehtav tasuta testi saamise puhul arvestatakse miskipärast nii lähte- kui transiitriiki, seega rohelisest Rwandast vahemaandumisega mitterohelises riigis Eestisse jõudes on samasugune isolatsioonikohustus ja samasugune õigus tasuta testiga seda lühendada nagu mitterohelisest lähteriigist.

Kui ei ole riskiriik, siis lennujaamas tasuta testida ei saa. Kui väga tahad, pead ilmselt ütlema, et olid veel kuskil lisaks. St nad otseselt ilmselt seda kuidagi ei kontrolli, aga kui ütled lihtsalt, et tulid Soomest ja Soome pole riskiriik, siis võid ise tasuda kui soovid testimist.