Kuuba reisikava 2017, paluks arvamusi

Tere,
palun vaadake mu reisikava, mis arvate sellest? Ise püüdsin vähemalt mitte liiga üle võlli teha...
kas need Vinalese kalurikülad on külastamist väärt?

1 päev. Havanna: jõuame sinna kl. 12.45.
2 päev. Havanna

 1. päev. Havanna
  4 päev. Havanna ja hommikul edasi bussiga Vinales’esse: pealelõunat tutvumine ratastel Vinalese külaga: Los Jazminese vaateplatvorm; Mehhiko kunstniku Diego Rivera õpilase poolt kaljule maalitud seinamaale (Mural de la Prehistoria); iidne indiaani koobas Cueva De Indio;
  5 päev. Vinales: taksoga tubakaistandus Alejandro Robaina Tobacco Plantation (tuur kestab 25min), kaluriküla Puerto Esperanza ja Los Aquaticos küla;
  6 päev. Vinales: taksoga Cayo Levisa randa
  7 päev. Vinales: kohe hommikul edasi Cienaga de Zapata’le (bussijuhilt küsida vahepeatust Playa Largale): Kuuba odavaim sukeldumine Punta Perdiz
  8 päev. Zapata: hommikul kl. 8.00 Laguna de las Salinas - linnuvaatlus ja 18.00 edasi Trinidad’i. Bussipeatus Villa Playa Larga! Kui ei õnnestu, siis taksoga 200km
  9 päev. Trinidad ja/või Playa Arcon rand
  10 päev. Trinidad ja/või Playa Arcon rand
  11 päev. Trinidad: hommikul taksoga? edasi Baracoasse. 10H ja 715km
  12 päev. Baracoa
  13 päev. Baracoa ja hommikul taksoga? edasi Moron’isse. 8H ja 600km
  14 päev. Moron ja sealt hommikul taksoga (1H) terveks päevaks Playa Pilari randa, õhtul rannast edasi Varaderosse. 6,5H ja 500km
  15 päev. Varadero
  16 päev. Varadero
  17 päev. Havannasse hommikul 8.00 (145km), lendame kl. 14.45 (lennujaam Havannast 20km)
  18 päev. oleme Riias 14.35

Mõned mõtted:
1) mis seal Baracoas nii ägedat on, et tasub 2 päeva selle pärast maha sõita?
2) sõiduajad ilmselgelt liiga optimistlikud, kuskil seal Vinalese juures sai kolistatud 30km/h, rohkem tee ei võimaldanud. Lisaks söögi- ja sirutuspausid, tee ääres kena rand, kus palavaga tahaks läbi hüpata jne, igal pool aeg kulub;
3) mingi 18-19 ajal läheb hopsti pimedaks, pärast seda sõita ei soovita. Inimesed, loomad, jalgratturid teel, arusaadavalt mitte kellelgi ei helkurit ega tuld. Lihtsalt ei soovita. Sel kellaajal istutakse juba kuskil tantsukohas, nauditakse bändi ja Cuba Libret;
4) kui juba Playa Arconis ja Playa Pilaris käidud + mõnes teises veel tee peal, siis miks Varaderosse minna? Meil läks lend sisse ehk reis algas ja lõppes seal, muidu aga tüüpiline turistikas. Midagi vaadata seal ju ei ole;
5) vabaneva aja arvel võib vabalt olla päeva kauem Trinidadis, Cayo Cocol (Playa Pinar 2 päeva nt) ja Havannas võib ka rahulikult päev-paar rohkem tiksuda;
6) Tegemist on Kuubaga, mitte Põhja-Euroopaga, kus kõik kella järgi käib. Miski ei alga siis kui lubatud ega lähe nii kiiresti, kui lubatud. Tubakaistanduse tuur 25min? 2h pigem.

Mural de la Prehistoria - seda võib vaatama minna ainult siis kui on tõeline tahtmine üht mõttetumat ja hirmsamat väljamõeldist näha.
Trinidad ja/või - või võtaks sealt kohe kindlasti ära. Trinidad on üks vaatamisväärsemaid ja mõnusamaid linnu Kuubal.
Varadero osas nõustun Teadjaga.
Head reisi!

Aitäh pikkade kommentaaride eest, tundub, et reisikava saab olulist lihvi, mis vaid positiivne!

Püüan siisn vastused anda:

 1. see Baracoa tuli meil kavva, sest tuttav, kes seal käis, kiitis seda taevani, et must be. eks ma ise ka muidugi kahtlesin, kas tasub selle peale 2 päeva maha sõita (ööbussid oleks muidugi ideaalne variant, aga neid seal pole). Kuna sa seda nii juba küsisisid, siis järeldan, et mitte-midagi-erilist-koht. Võibolla tõesti jagada need 3 päeva mujale laiali.
 2. osad sõiduajad planeeritud Viazuliga, plaanis neti teel piletid ette ära osta. Osad sõiduajad taksoga, kus me nii kinni oma ajas siis pole. Nii hetkel plaanis, aga ma vaatan selle pilguga oma plaani veel üle, et kaugust ja sõiduaega ei planeeri Google Mapsi pakutuga vaid 1,5x aeglasemalt.
 3. Varadero lihtsalt tuli sisse, sest "kõik käivad seal" :) Võibolla tõesti miks, kui eelnevalt juba 3 rannas oldud... mõtlen seda ka!
 4. selle tubakaistanduse tuuri 25min aja võtsin LP raamatust, aga kui 2H, siis väga hea! Kui nüüd selle aja peale mõteln, siis tõesti nagu liiga lühike tundub..
 5. Mural de la Prehistoria: kui ma Vinaleses juba "tiksun", siis asi seda vaadata ei ole :)
 6. selle ja/või kohta: tegelikult oli mul mõeldud, et mõni päev linn (Trinidad), mõni päev rand :)
  aga aitäh siiani vastanutele! Eks vaatan plaani uue pilguga nüüd üle

Tervitus
Tegelen ka vaikselt Kuuba reisikava kokkupanemisega ja kogun erinevaid mõtteid. Kui mul tripi foorumist õige arusaam on jäänud, siis Sul, AndresR, on pisut varem sinna minek. Tore oleks, kui pärast ka kommenteeriksid milliseks, Su reisikava lõpuks kujunes ja kuidas asjad sujusid. :)

Endal minek märtsis ja paljuski kava kattub eelpool kirjeldatuga, välja jäävad Varadero ja Baracoa.

Meil plaan selline:
Havanna -saabume varajasel õhtupoolikul
Havanna 3 päeva, millest ühel ilmselt lebotaks läheduses asuvas rannas, hetkel mõttes Playas del Este.

 1. päev - hommikul sõit Vinales’ess. Kohapeal 2,5 päeva (3 ööd). Ühe päeva tahaks taas kuskil rannas veeta – Cayo Jutias või Cayo Levisa.

Kas keegi oskab võrrelda, kommenteerida või soovitada, kumba eelistada? TA foorumist lugesin, et Cayo Levisa mõeldud vaid turistidele ja kohalikke saarele ei lubata (va teenindav personal). Kui see nii, siis sellest vaatenurgast vo ei ole see just päris selline sihtkoht, kuhu tahaksin minna.

 1. päev - hommikul suund Playa Larga poole. Kokku 3 ööd Playa Larga ja/või Playa Giron. Detailid, kuidas see kõik välja näeb ja kuidas seda korraldada, jäävad ilmselt kohapeal korraldamise vaevaks. Loodan, et AndresR jagab pärast oma reisi ka nõuandeid selles osas.
 2. Päev - hommikul sõit Trinidadi. Kohapeal ilmselt 4 ööd.
 3. päev - hommikul Havannasse.
  16.päev - päev Havannas ja õhtul koju sõit.

Seekord tahaks reisi võtta just natuke vabama kavaga, et jõuaks ka nautida ja ei peaks üle päeva tegelema uude öömajja sisse seadmisega. Näis, kuidas see kõik õnnestub.

Kui kellelgi on mõtteid või soovitusi Playa Larga või Playa Giron osas, siis need oleks väga teretulnud.

Pisike08,
ma hetkel Kreekas, aga tagasi järgmise nädala lõpus. Siis vastan pikemalt

Kuubalt ja Viñalesest on minu eredaim mälestus Cuevas de Santo Tomas. Huvitav, et see teie reisikavas pole?
Tegemist oli minu jaoks vägeva elamusega. Tubakaistanduste tuur oli samuti väga lahe, saime ise sigarit rullida ja meie giid rääkis palju põnevaid fakte. Viñales oli üldse väga mõnusa chilli vibega külake :) Kanad siblisid igal pool, põldu künti härgadega ja päris Kuubat tundsin seal tol ajal (2010.a.) kõige enam.
Trinidad oli samuti super, sinna ei jätaks kindlasti minemata!

Muideks, Eston, mul teie blogi juba ammu loetud! ;)
Lahe reis oli teil!

Hommikut.
helenad: seda Cuevas de Santo Tomas't mul endal tõesti kavas polnud, oli hoopis Cueva De Indio. Võrdlesin mõlemat googles ja sinu oma sai paremaid hinnanguid. seega ehk hoopis lähen seda vaatama. Eks viimasel hetkel otsusta.

Pisike08: kindlasti tagasi tulles kommenteerin meie reisi. Meie lõplik marsruut selline: Havanna (2,5 päeva)-Vinales (2,5p)-Cienaga de Zapata (1p)-Cienfuegos (1p)-Trinidad (2p)-Santa Clara (1p)-Varadero (3p)-(ja kui Havanna 2,5 päevast alguses jääb väheseks, siis 1,5 päeva lõpus veel otsa Havanna). Muidu 4,5p Varaderos ja Havannasse vaid lennukile. 70% vahemaid bussiga (piletid ostetud), mingid otsad taksoga ja üks ots ligadi-logadi roostes rongiga.
Cayo Levisa randa vs Cayo Jutias: esimene väidetavalt ilusam, aga saarel ja saarele praamisõit (vist) 25 CUC ja ma ka lugesin, et ega niisama sinna pääsegi. Proovisin alguses sealsesse ainukesse hotelli (neil netis kodulehekülg) ka tube kinni panna, aga kõik olid juba bronnitud. LP-st leidsin, et väidetavalt saab sinna randa ka Vinalesest tuuri tellida, kui nii ja lõpphind ok, siis me isegi vist lähme sinna, otsustame kohapeal. Vastupidisel juhul Jutias.
Kuigi me Playa Larga juures ka oleme, siis meil rõhk pigem eelpool nimetatud ran(na)d, Playa Ancon ja Varadero rand.

Hei!
Meil on veel paljuski erinevates kohtades veedetav aeg detailselt sisustamata ja eks nii mõnegi detaili jätamegi lahtiseks ja vaatame, kuidas asjad kohapeal kulgevad. Aga Vinalese puhul on mõtetets läbi käinud nii Cuevas de Santo Tomas kui ka Cueva De Indio. Eks näis, mis lõpuks saab. Sama mõte ka Levisa ja Jutiase osas. Kõige suurem küsimärk hetkel ongi Varadero, mida hetkel pole kavasse planeerinud, aga ei ole seda ka täielikult välistanud. Sõltub ilmselt kas ja kui palju eelnevad rannad suudavad võluda.

Andres, mis otsa te ligadi-logadi rongiga plaanite? See võib isegi midagi sellist olla, millele võiks isegi mõelda. Juhul, kui jääb planeeritavale teekonnale.
Nii Myanmaris kui Tais on sõidud pigem kohalikele mõeldud rongides olnud huvitav kogemus omaette.

Kusjuures uusi mõtteid või ideid võib saada ka peagi ETV2-st algavast reisisaatest "Eesti lipp ümber Kuuba" : http://etv2.err.ee/l/haridussaated/eesti_lipp_umber_kuuba

Rong siin: https://www.youtube.com/watch?v=0pshOhTQ9HE Neil seal videos tõesti chill! :)
Me lähme Matanzas (Varadero)-Havanna, aga muidugi saab ka vastupidi.
Siin ka täpsemalt rongist jne http://bestcubaguide.com/how-to-take-the-electric-hershey-train-in-havana-cuba/

Peab silmas pidama, et kui vaja nt kindlal kellaajal lennukile või mujale jõuda, siis rongi "täpsele" sõidugraafikule pigem mitte loota! Vahepeal pidavat see reisi keskel kuskil katki minema, üldse mitte väljuma jne. Aga usun, et sõiduelamuse saab sest igal juhul! Guugeldad, leiad ka sõidugraafiku. Väidetavalt pidavat olema lühike rong (sõidab vaid kinnipandud suhkruvabrikuni) ja pikk, mis meile vajalik ongi!

See ETV2 saade on hetkel nagu rusikas silmaauku, täpselt õige ajastusega!

Kuidas autorendiga Kuubal lood? ei tasu?
Kas ainult bussiga mõistlik liikuda? see saar tohutu, ainult bussis istumine ongi siis ju :(

Nii palju, kui mina guugeldanud olen, on autorent kallis, ca 70-100 eur/päev (saab kallimalt ka).

Ma ei leia, et busse kasutades vaid "see saar tohutu, ainult bussis istumine ongi siis ju". Et autoga kihutad sama maa 200km/h vupsti läbi või? Sa vaata enne vahemaid ja sõiduaegasid bussi kodulehelt. :)

Tere

Oleks pakuta autinko 2000 eurost kinkekaarti, pole huvitatud ?

Meie rendime auto 5 päevaks .Kallis ta on,aga nii on meie jaoks mugavam.Oluline on auto varakult ära broneerida,sest autosi on vähe vaatamata kallile rendihinnale.

AndreR, me käisime eelmine aasta Jamaical ja see on meeletult palju "väiksem" saar ja ei jõudnud sealgi kõike, mida tahaks vaadata. Kui oleksime seal bussiga loksunud, siis me oleks ilsmelt paari kohta jõudnud, sest teed ja liikluse oli hullumeelne. Ma eeldan, et Kuuba üsna analoogne...autoga lähedki otse sinna , kuhu tahad ja ei pea tõmblema või aja peale jooksma.

Veel üks küsimus- INTERNET, WIFI? kuidas sellega Kuubal lood? kas kallimates hotellides jms ainult? või puudub üldse ligipääs?

Nendes hotellides, kus mina ööbisin, oli WiFi üldjuhul olemas. Tavaliselt lobby-alal ja kiirus oli nagu oli. Hotellides müüakse internetikaarte, kas siis 60 või 30 minutilisi.
Kohalike seas on levinud komme, et ostetakse hotellist WiFi kaart ja siis tänaval hotelli seina ääres ollakse mobiiliga internetis.

Meenus veel, et thatsin küsida pangakaardi kohta... see toimib ainult hotellides ja autorentides? Tuleb kaasa võtta usa dollarid, eurod ja need kindlas kohas cuc ideks vahetada?

Pangakaartide ja USA dollarite peale ma Kuubal üldse ei loodaks. Eurot saab vahetada kenasti ja probleemivabamalt kui dollareid.

Jüts, mäletad, palju need wifi kaardid maksid?

Täpselt nüüd küll ei mäleta, aga nii 3-5 CUC ehk eurot tund nad ilmselt olid.
Mõnel pool olid poole- ja mõnel tunniajalised kaardid. Üldjuhul sai internetis olekut katkestada ja hiljem jätkata, aga selleks tuli tingimata võrgust välja logida.

Aitäh.
ja viimaseks: kui ma ostan selle kaardi konkreetsest hotellist, kas saan seda vaid nende wifi võrgus kasutada või mujal ka?

WIFI ametlik hind 2 CUC.Vahendajate kaudu 3-5 CUC.Osades hotellides on odavam hind majutusega külalistele ,aga tänavalt tulijatele kallim.Mõned hotellid müüvad Wifit ETECSA kaardi alusel,siis saab seda kasutada ka teistes kohtades.,osad jälle kirjutavad parooli paberile ja siis kasutatav ainult ühes kohas.
http://www.etecsa.cu/internet_conectividad/internet/

Super! Ise lugesin siit-sealt sealse neti kohta ja jäi mulje, et seal wifi- ja internetivõimalused turistidele üldse puuduvad, et Kuuba on in the middle of nowhere. Tuleb välja, et polegi asi nii hull.

Tripikad räägivad
Eesti suurim reisifoorum. Küsi siin oma küsimus või jaga häid soovitusi