Ladakh ja Tiibeti kloostrid

kas keegi on käinud reisibürooga või omal käel Tiibetis ja Ladakh. Plaan minna Embach Tours -iga aga hind on 28 tuhhi. Jagage oma kogemusi

1
2

Julgeks seda kanti väga soovitada, kuigi ei käinud päris Ladakhis, vaid paar päevateekonda eemal Himachal Pradeshis. Mäed ja sealne elu on tõeliselt väärt avastamist. Ka gompad on erinevalt Hiinast säilinud. Aga paar märkust ehk siiski.

  • Selleks, et midagi gompadest aru saada, peab enne minemist kindlasti selgeks tegema, mis on mis. Sa võid näha 1000-aastast kloostrit ja üliharuldast seinamaalingut, aga usu mind, sa ei saa asjast suuremat naudingut, kui ei tea midagi selle saamisloost ja kujutatava taustast. Aastaarvud ja kujutatud jumalate nimed ei aita mitte kuhugi, kogu tiibeti budismi taust tuleb natuke selgemaks teha.
  • Sa pead kloostreid nautima. Mis jällegi eeldab tausta tundmist. Mul polnud taustateadmisi ja tunnistan, et paarist kloostrist oli mulle küll.
  • uuri, kes on giid ja mida ta budismist teab. Kloostrireisi puhul on see oluline.
  • Kui võtaksid sama reisi ette omal käel, saaksid hakkama ka 10.000 - 13.000 krooniga. Seda juhul, kui välja jätta Delhi-Leh-Delhi lennuk, džiip ja giid. Kas see ka rahavõitu väärt on, pead ise otsustama.
0
0

Ladakhis Leh lähiümbruses on neid kloostreid päris mitu.Ilma giidita võib budistlik sümboolika jah veidi segaseks jääda aga kloostris on alati valvemunk olemas.Tal lähevad tavaliselt silmad särama, kui näeb,et huvi on ehtne, nii, et juttu tuleb küll ja veel.Ehk tasub omal käel minna küll.Oled oma aja peremees.Meil läks see lõbu maksma 15000 koos kohalelennuga kuu aega ja ilma koonerdamiseta.Sisse mahtus ka nädal trekkimist. Delhist soovitaks minna Himalayan Qeeniga Simlasse , edasi jeepidega.Nii on tõus aeglasem ja peakene ei hakka ka valutama.Pealegi on tee ääres ka mõndagi vaadata,eriti kui valida Vana Tiibeti Maantee.

0
0

Vaatasin Embach Toursi programmi. Reisi jooksul on seal mitmeid kloostri külastusi. Mõningad eelteadmised Tiibeti budismist kuluksid küll marjaks ära, kas või selleks, et aru saada, miks tiibeti maalingutel ja thankadel on kujutatud Jumaluste reavukaid vorme (Yamantaka, Mahakala).

Kummaline on küll Veigo soovitus, et sa pead kloostreid nautima :) Tavainimene külastab kloostreid enamasti huvist religiooni või kunsti vastu. Ilmalik tantra järgija, selleks, et osaleda praktikal/rituaalil või avaldada respekti. Kloostrid on pigem ikka kohad, mis juhatavad teed naudingutest välja :)

Kui on hea giid, siis võimalik, et ta suudab huvi tekitada millelegi, mis jääb kestma pikemakas ajaks peale reisi...

Ise olen viibinud Himachal Pradeshi kloostrites. Ladakhi pole veel jõudnud.

Enne gompasse sisenemist jäta jalanõud välja. Sisenedes teevad budistid altari poole kummarduse, umbes nii nagu siin näidatud (algasendis peavad kokkupandud käed olema pealae kohal aga mitte otsa ees nagu videos):

http://www.kalachakra.org/articles/prostration.shtml

Kummardusel on tähendusi mitu kihti. Üldiseim on austusavaldus Kolmele Kalliskivile - Buddhale, Dharmale ja Sanghale.

Buddha mõiste on laiem, selles nähakse vastavalt koolkonnale, kas ajaloolisest iskust Siddharta Gautama'd või ka Virgumismeelt, mis on küll olemas igaühes, kuid mis on veel äratundmata.

Dharma all mõistetakse Buddha õpetust. Kitsamalt Buddha Gautama sõnu, laiemalt Buddha õpilaste bodhisattvate, vaimsete meistrite poolt vahendatud Õpetust.

Sangha on Kogukond. Kitsamalt Buddha Gautama ja tema õpilased, laiemalt kõik budistid.

Enamus asju, mida sa kloostri templiruumis näed, ei ole mitte ainult vana kunst ja käsitöö, vaid käigus olevad meditatsiooniobjektid ja kasutatavad rituaali esemed, mis kätkevad sügavat sümbolismi. Seetõttu suhtu kloostris nii elavasse, kui elutusse respektiga.

Soovitatav on kloostris annetada khatak(palvesall)ning selle vahel raha. Kloostrid on isemajandavad ning paljuski tiibeti pagulaste tugipunktid. Siiani on tavaline tuua kloostrisse poiss/tüdruk vanemate poolt, kes ise ei suuda last majanduslikel põhjustel ülal pidada. Tihti ei jagu aga kloostrites munkadele ja nunnadele kohti. Igasugune finantsiline abi, ka kõige pisem on kloostritele teretulnud, see võetakse rõõmu ja tänulikkusega vastu.

Siin üks Eestis asuv Tiibeti budismi keskuse kodulehekülg, kus infot tiibeti budismi kohta:

http://www.sangyeling.org/index.htm

0
0

tänud kõigile vastajatele...mõtlesin ikka omal käel minna, kui Tall-Delhi piletid soodsalt saan, edasi lähen siis lennukiga Leh ja eks siis vaatab..ei tea kuidas selle siselennu broneerimise ja maksmisega on? Lugesin et osad lennufirmad ei lase Visa kreeditkaardiga maksta? Ja millist kompaniid eelistada..hinnaerinevused on suured?

0
0

Hei! Käisin Tiibetis ja Ladakhis paar aastat tagasi ja ilma giidita sinna ei saanud, Üritasin küll igatpidi. Hiinas pandi meile giid "sappa" ja pidime kohapeal ka temaga ringi käima. Nad müüvad seda paketina, kus sisaldub ka auto ja ringkäik on kindlates kloostrites. Kõik teevad sama ringi ja trassilt väljumine suhteliselt raskendatud, sest liigud "nende" autoga. See teebki Tiibetis reisimise kalliks, ei muud. Giid osutus aga väga asjalikuks inimeseks ja saime talt päris palju abi.

0
0

Antud juhul tekitab sõna Tiibet ehk natuke segadust. Embachi puhul käib jutt Põhja-Indiast, kus erinevalt Hiina poolt ... Tiibetist reisipiiranguid pole.

0
0

Olen kuulnud, et Lehi kannatab eurooplasel ainult suvel minna, nii et pead arvestama, et muul aastaajal on seal väga külm. Siin Eestis elab kuuendat aastat üks noor Tiibeti laama, kes on Ladakhist pärit. Ta on rääkinud, kuidas mäletab lapsena tohutut külma ja seda kuidas sall oli mitmekordselt ümber kaela mässitud, nii et tihti kael kangeks jäi.

Finnairi piletid Tallinnast Dehlisse edasi-tagasi olid vähemalt mõni päev tagasi veel 7400 krooni, suhteliselt soodsad.

0
0

Seda peab küll ütlema, et ilm on täiesti ettearvamatu. Ka suvel võib olla ühel päeval ilm superilus ja järgmisel möllab totaalne lumetorm. Ja ma arvan, et need tekid, mis sealkandis saada on, jäävad eluks ajaks meelde.

0
0

Kavatsengi mai lõpus juuni alguses minna Finnairi soodusega ja siis siselennuga Leh-i. Usun,et siis on ilm meie suve taoline. Aga vaat Delhis on üheks ööks öömaja vaja lennujaama lähedal, kas keegi aanab soovitusi. Tänud!

0
0

käisin eelmise aasta juunis Lehis. Delhist Lehi minev tee tehakse lahti juunikuus, kuna minek üle mäekurude (kohati ca 5000 m), siis teed lumised. Bussisõit võtab aega 4 ööpäeva. Lennukiga ca 1,5 h. Estraveli kaudu saab osta Lehi pileteid - üks ots ca 3000 eek.

0
0

Kui lennupiletid osta mõne india agentuuri kaudu,tuleb kõvasti odavam(Deccanil praegu ca.1000 eek.) P.S. juuni algul võivad kurud kinni olla.

0
0

Visa kaardiga kohalike lenduse eest maksmisel pole mingeid porbleeme olnud - JetLite, Deccan ja GoAir. Mõistlik on ise otse internetist piletid sebida.

0
0

tänan, siis mai lõpp juuni tasub ikka minna või on liiga külm? Kas seal on midagi 7 päeva koha peal teha? Ma mõtlen kas on kohapeal võimalik osta kohalike agentuuride reise kloostritesse vms.?

0
0

Kui trekkima ei lähe,siis piisab 3-4 Lehi kandis veedetud päevast küll.Päev linnas ja 2päeva kloostritele.Iga jeebimees oskab kohale viia. Suvel muide aksepteeriti vaid India enda kaarte netist lennupiletit ostes.

0
0

Lehis on igasuguseid kohalikke reisikorraldajaid piisavalt. Lisaks Lehi linnale tasuks sõita Tiksey kloostrisse ja võimaluse korral tõusta autoga ka 5602 meetri kõrgusele Khardungi kurule.

0
0
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased