trip-krainetrip-ukraine-dark
Linnaabi Pekingis.

Tere! Sõidan märtsis 12 päevaks Hiina. Alguses peatun Pekingis. Olen foorumites välja lugenud, et väga raske on on seal inglise keelega hakkama saada (minu inglish annab ka soovida). Kust leida soodsalt linnaabi, inimest kes oleks vähemalt 4 päeva minuga ja näitaks kuidas seal liigelda ja aitaks restos sööki tellida. Tänud vastuste eest.

Linnaabiga (lihtsalt linnaabi, või messikülastused ning äripartnerite külastamine ning tõlke- ja muud abiteenused) saan aidata Guangdongi piirkonnas, Guangzhou, Shenzhen, ja teised piirkonna linnad, kaasa arvatud erihalduspiirkond Hong Kong. Aga kirjuta mulle: china.contact@hot.ee, saame lähemalt suhelda ning võin tutvustada võimalusi. Uurin, kas leian kedagi usaldusväärset Pekingist.

Osta LP China (on ka eestikeelseid reisijuhte) , tee hea eeltöö, mida tahad näha. Pekingi enda vaatamisväärsused näed metrooga läbi sõites. Hiina müürile minemiseks vali välja, millist lõiku (Badaling, Mutianyu) soovid külastada - ava õigest kohast LP ning näita taksojuhile. Lepite hinnad kokku, näiteks telefoni kalkulaatori abil. Beijingi restoranides on menüüd enamasti vähemalt piltidega. Kui muu ei aita, näitad suvaliselt näpuga hiinakeelsele kirjele ja jääd põnevusega ootama (korduvalt proovitud) .Võid näidata ka naaberlaua taldrikule, kui midagi söödavat näed. Peking on tehtav ka ilma giidita.

Pekingis ei olnud midagi hullu. Korralik reisijuht (loe: reisiraamat) kaasa ja saab väga hästi hakkama. Metroos ja tänavanimetustes on kasutuses inglise keel. Muuseumipiletite ostmisega probleemi ei tekkinud. Tee endale ilusti selgeks, kuhu soovid kõigepealt minna - vali hotell, mida on lihtne leida, vajadusel prindi kaasa hotelli aadress hiina keeles. Välja nimmes võta alati ühes hiinakeelse hotellinime ja aadressi, juhuks kui ära kaod. Pekingis on menüü sageli inglise keeles, kui keelest aru ei saa, siis abiks pildid. Üks kord meil läks sellega küll natuke kehvasti, tellitud supp või mis iganes see oli, ei maitsnud üldse - no siis jätsime järele, ega siis nimetuse teadmine poleks ikka aidanud. Mul oli kasu ka Lonely Planeti reisijuhi lõpus olevast inglise-hiina lühikesest vestmikust, sain selle järgi ilusti küsida, kuis WC asub või kas teed ka palun saaks:)

Kokkuvõttes ei tekkinud meil Pekingis mitte kordagi tunnet, et ei saa hakkama ja oleks abi vaja. Sõitsime kohaliku transpordiga, käisime vaatamisväärsusi uudistamas, sõime 3x päevas, ostsime isegi rongipiletid rongijaamast ise jne - no ei olnud mingit probleemi. Xianis oli natuke keerulisem kohati, just kohalikus bussivõrgustikus orienteerumisel - aga sai ka sellega hakkama.

Korralik eeltöö ja hea reisiraamat ja pole mingit "linnaabi" vaja.

Mina olen siiamaani Hiinas bussid kasutamata jätnud - takso on lihtsalt nii odav ja no kunagi ei tea, kuhu see buss siiski viib :-) Aga metroo on alati kindel valik, samas kui taksojuhilegi olen ise hotellini teed juhatanud.

Tegelikult on Peking väga loogiliselt üles ehitatud linn, ringid hakkavad keskelt peale - esimene, teine, kolmas ja neljas. Enamus vaatamist vääriv mahub esimese kahe sisse ära.

Toitu valides on nalja ka saanud. Üks kord naisega käies (Qingdaos, aga Hunani restoranis) ei saanud kuidagi pihta, mida tellida (pilte ei olnud) ja lõpuks läksin kööki ning näitasin toiduainetele, millest nad võiks mulle süüa teha. No ja kõigele muule heale lisaks toodi ka tomatid - toorena, majoneesi ja suhkruga :-)

Ühel korral Changchunis (Jilini provints, Kirde-Hiina) läksin kolleegiga talvel restorani, kus varem suvel olin hiina barbecued söönud. Seda sai ca 5 peenikese varda kaupa ning ei maksnud suurt midagi. Talvel ma enam grilli ei näinud, aga no külm oli ka juba. Sai siis näpuga hieroglüüfidele näidatud, üsna umbes ja hinna järgi. Kuna barbeque portsud olid olnud pisikesed, siis sai valitud kokku 5 erinevat nimetust. Lauale toodi 5 SUURT kaussi toiduga - kapsas hakklihaga, kartul millegagi, veel ohtralt liha ning juurikaid. 5 meest oleks vabalt söönuks saanud ... Aga kõik oli super-maitsev ning sealse kandi road maitsevad üllatavalt koduselt. Aga järgi jäi palju.

Pekingis on kaval leida kohe linna kaart hiina keeles (veel parem hiina ja inglise keelne)ja lasta endale huvipakkuvad kohad inglise keeles peale märkida. Seega saad alati kohalikele kaarti näidata ja seal on hieroklüüfides peal neile arusaadav kohanimi. Metroos on alati ka inglise keeles nimetused olemas. Takso pole Pekingis üldse väga kallis ja taksomeeter pannakse ausalt käima, taksojuhid räägivad ka inglise keelt. Restoranides on vahest pilt, aga tihti leitakse inimene, kes oskab tõlkida. Raskemaks läheb siis, kui sõidad Pekingist välja. Pärast kuuendat päeva menüüst umbes tellimist, mille tulemusel pidin sööma igasugu suvalist sööki, sai mul hiina köögist tõsine villand ja kasutasin hotellis õhtusöögi rootsilauda. Vähemalt sain ise valida. Aga üldiselt ei maksa peljata, ka giidita on vabalt Pekingis liikumine ja söömine võimalik.

Igaks juhuks ütlen, et hiinlased pole linnakaartidega eriti sina peal kahjuks, kaardi järgi liigelda oskavad vähesed. Ka võivad nende jaoks sinna kirjutatud hieroglüüfid liiga väikeseks osutuda, paljud taksojuhid lihtsalt ei näe nii peenikest kirja lugeda. parem on lasta huvipakkuvate kohtade nimed suuremalt valja trükkida.

Väga vähesed taksojuhid raagivad inglise keelt, selle peale ei tasu küll lootma jaada.

Aga muidu on linnas liikumine lihtne, metroo on tasemel ja takso odav.

Tulin just Hiina reisilt - Pekingi kaardiga saab edukalt hakkama. Hoiatan, et kui lootma jääda ainult googlemapsile, siis see seal ei tööta. Seega aitab vana hea kaart - Peking on hästi üles ehitatud linn ja midagi keerulist seal ei olnud - vaatamisväärsused kõik suhteliselt kesklinnas ja üksteisest jalutuskäigu kaugusel (Keelatud linn, Taevase rahu väljak jne). Metroosüsteem toimib hästi ja kõige lihtsam liikumisvahend, busse ei soovita. Metroopilet maksab 2 kohalikku raha ja metroo kaardid metroos seinapeal.

72 h viisavaba Peking nõuab nobedat tegutsemist, kui teil on vahemaandumine ning aega vaid 8-10 tundi. Lennujaama vahemaad on suured, kõigepealt siserongiga Terminal 3 ootesaali ja sealt Airport Expressiga linna. Rongipilet maksab 25 jüaani, kaardiga maksta ei saanud, tavaliselt järjekord. Rongid kähevad ca 15 min tagant kella 6.20 kuni 22.50. Linnas 2 peatust metroo ringliinidel. Kokku võtab linna saamine tunnikese. Lennujaamas Wifi parooli all (Hiinas internet tsenseeritud), parooli saavad välismaalased i-punktist (sinna minek võtab aega), aga võib paluda ka mõnda hiinlast, kes oma tel numbri sisestab ja siis kohe parooli SMSiga saab. Välismaa numbritele see süsteem ei kehti.