Lõuna-Itaalia reis: puhkus ja kultuur?

Tere!

Vabandan, et reostan foorumit sellise üsna ära leierdatud teemal aga ei leidnud väga enam värskeid postitusi mis annaks rahuldavaid vastuseid.

Nimelt sõidan septembris kaaslasega Napolisse 6 päevaks. Plaan oleks avastada uusi kohti ja kultuuri kiirelt ning kui ilm lubab, siis lubada ka rannapuhkust 1-2 päeva (siit ka küsimus: kuidas on ilm üldjuhul lõuna-itaalias septembri lõpus?).

Kuna pole Itaalias varasemalt käinud aga vaadata on seal tohutult, siis ei oskagi mõistliku reisiplaani kokku panna. Hetkeseisuga on mul broneeritud enamus öid Napoli linnas ning 1 öö Roomas. Plaan on minna hommikusel ajal rongiga Rooma, veeta seal päev ja öö ning järgmine päev samuti veel veidike ringi vaadata ja siis Napolisse tagasi. Ühtlasi on plaan käia ära Amalfi rannikul, Ischia saarel ja Pompeid külastada.

Mis on teie arvamus? Kas on reaalne need kohad 6 päevaga läbi käia, kas Roomas peaks kauem olema või on mingeid kindlaid kohti mida soovitaksite külastada? Hetke taustauuring annab aimdust, et Napoli ise on kole, räpane ja taskuvargaid täis linn kus väga pikemalt ei ole midagi teha ning seetõttu tahakski ringi seigelda aga hetkel tundub lihtsam olevat õhtuks tagasi apartmenti tulla kui jääda kuhugi mujale ööbima :-)

Jään teie vastuseid ootama ja igasugune abi on väga tere tulnud!

Lugupidamisega

Sagrada

tere, ilma saad vaadata igast ilmaportaalist, nt siit: http://www.holiday-weather.com/naples/averages/september/ mulle tundub rannapuhkuseks külm, vähemalt Napoli (aga sa ise saad ilmaportaalis asukohta vahetada!)

Rooma kohta nagu oleks meil värsket juttu, aga otsusta ise: http://trip.ee/search?types=forum&q=rooma Mina jätaks Rooma jaoks 2 tervet päeva, see on vapustav linn! Pompei on ka äge. Napoli kõrval ka Vesuuv, seal tipus peab jooma Lacrima Christi del Vesuvio veini, must be.

Tänan kiire- ja sisuka vastuse eest!

Natukene olen ka juba Wundergroundis ajalugu uurinud ja ilma vaadanud, tõelist suveilma tõesti ei luba enam septembri lõppu aga sellist "Eesti suvi" laadset asja küll aga mõtlesin küsida ehk kellegil korduvalt kogemusi septembri lõpuga ja oskab midagi kommenteerida.

Rooma kohta ka natukene juba eeltööd tehtud ja uurisin siin erinevaid teemasid mis natukene värskemad aga kuna pole varasemalt seal linnas käinud ning tegu ühe kõige külastatuma linnaga Euroopas, siis lööb natukene pahviks algul ja ei oska kuskilt alustada :)

Vesuuvi külastus oli ka valikus ja kui kiidate, siis tundub, et peab kindlasti minema! Must be jätan meelde :) Ning Roomas plaaniks olla siis 1 öö aga minna hommikul sinna ning tulla ära järgmise päeva õhtul.

Aitäh!

Olen käinud Roomas oktoobri keskpaiku, siis oli temp ca 24-25C päeval, nii et igati vinks vonks.

Et Roomas ringi kolada, siis ilmselt võiks pigem arvestada 3-4 päeva vähemalt. Seal ikka põhi kohad Foorum, Purskkaevud, Vanalinn, Vatikan, Colosseum. Kesklinna nö äärerajoonides on hinnatase märksa parem (sh restoranid kuhu kohalikud õhtul 21-22 paiku oma peredega kogunevad jne).

Loomulikult saab ka kiiremini, aga siis peaks ilmselt valima omale neist mõned kohad mida külastada, kõike läbi joosta küll saab aga väga mõnu ei paku, ma arvan.

Kui ei satu just vihmased ilmad, siis septembri lõpp on Lõuna-Itaalias ikka meie mõistes ideaalne suvi veel. Merevesi püsib selles piirkonnas soe novembrini. Sellel viidatud saidil välja toodud septembri keskmine 22 kraadi on ju ööpäeva keskmine. Eestis on minu teada statistiliselt kõrgeim kuu temperatuur 17 kraadi (juulis), nii et eks võrdle ise.

Napolit baasina ma ise ei kasutaks, see linn on veidi liiga kaootiline ja väsitav. Päevake seal veeta on ok, pärast seda liiguks edasi pigem Amalfi rannikule. See on küll üks Itaalia kallimaid turismipiirkondi, aga hinda ka väärt. Logistiliselt valiksin baasiks Sorrento, sealt mugav saartele ja mujale liikuda.

Kuus päeva on tõesti väga lühike aeg, et näha Roomat, Napolit, Ischiat (Caprit oleks ka kahju vahele jätta), Pompeid, Amalfi rannikut (Sorrento, Positano, Amalfi, Ravello, Vietri Sul Mare). Kui oled 2 päeva Roomas, päeva Napolis, Ischiale kulub ka päev, Pompei ja Vesuvio - jälle 1 päev läinud, siis jääb kogu Amalfi ranniku peale ainult 1 päev, mida on ilmselgelt liiga vähe. Rannapuhkuseks jääb siis ainult Ischia-päev. Kaaluksin Rooma välja jätta ja sinna teine kord minna.

Üks asi tuli veel meelde. Caserta :) Seda nagu ka hästi vahele ei jäta ju. Pole küll nii tuntud kui Versailles, aga minu arust võrreldav.

6 päeva jaoks on tõesti väga palju mahutatud reisiplaani. Eelmisel aastal olin 10 päeva Rooma-Amalfi-Capri-Rooma ja isegi see aeg tundus nende kohtade külastamiseks veidi lühike. Roomas Vatikanis kuulasime paavsti kõnet ja seal läks tõesti kogu päev ära kuna hiljem tegime seal ka tuuri, Colosseumi avastamiseks võtsime samuti kogu päeva, Amalfil ööbimisime pisikese mägikülas Moianos kuna see oli Sorrentost vaid 17km kaugusel ja üks ägedamaid kohtasid kus ma Itaalias ööbinud olen: https://www.flipkey.com/vico-equense-condo-rentals/p974238/

Pompei jaoks jätsime kogu päeva, käisime ära ka Vesuuvil. Capril meeldis meile väga Anacapri, alumine osa oli liialt turistikas, ei olnud meie jaoks. Napoli jätsime täiesti vahele, ei lugenud ei tripist ega tripadvisorist midagi nii positiivset, et sinna minna. Eks see muidugi sõltub inimesest kui palju läbi vaadata, mina lihtsalt armasta tohutut ringi jooksmist, ei saa ühtegi kohta piisavalt nautida.

Napolisse tasub minna küll (olen ise käinud, mitte foorumitest lugenud), seal näeb ehedat Lõuna-Itaaliat. Vanalinn on võimas, tänavad kitsamad ja majad mitu korda kõrgemad kui Tallinna vanalinnas, pesu kuivab üle tänavate, pidevalt pead eest ära hüppama kihutavate rollerite ja fiattide eest. Seal on maailma vanimad pizzarestoranid ja maailma parim pizza (minu arvamus).

Tänan taas põhjalike- ja mõtlemapanevate vastuste eest! Olen varasemalt mitmeid reise nii endale kui seltskonnale planeerinud aga seekordne Itaalia tundub tõeline peavalu, sest aega on vähe aga vaadata on tohutult, kuid küll midagi välja mõtleb.

Keegi ülal mainis, et see reis jätta Rooma vahele üldsegi, paraku see variant langeb ära. Lähen koos kaaslasega ja tema suurimaks sooviks, et vähemalt 1 päev Roomat külastada.. reisiplaneerimisel teeb keerukamaks veel muidugi asjaolu, et teine reisikaaslane pole reisist teadlik ja tegu on üllatusega. :-)

Igastahes, ehk keegi oskab panna nö. oma TOP järjestuse mida külastada kindlasti, siis saan teha lõpliku valiku.. hetke valikus on siis Amalfi rannik (mis see täpsemalt on ja mis seal on, sellest pole veel aimugi :) ), Ischia saar (nagu aru olen saanud, siis tegu saarega kus lihtsalt ilus ja hea rannailma nautida), Vesuuvi ja Pompei, Napoli ise ja Rooma.

Välja pean veel valima omale nö. "baasi" kus enamus öid veeta. Kuna lend sinna ikkagi suurte kohvritega, siis väga ei viitsiks iga päev seigelda uude kohta ja jälle sisse elada, pigem tahaks püsivat apartmenti kus õhtuti süüa valmistadaning välja puhata ja ei peaks koguaeg seiklema.. muidu Eestisse tagasi jõudes nii väsinud sellest seiklemisest, et tuleb uus puhkus võtta.

Sinu väljatoodutest mina käinud Roomas, Pompeis ja Vesuuvil ja sellise järjestuse ka teeks ise. Ma jätaks pigem Rooma järgmiseks korraks (ja kulutaks siis selle linna peale 3 päeva + Capri, San Marino vaid 330km kaugusel jne). 1 päev Roomas st et saad vaid linnukuse kirja, aga tõelist Roomat ikka nagu tundma ei saanud.

Hetke plaanide järgi kavatseks Roomas olla 2 päeva (1 öö) - saabuks hommikul / enne lõunat Rooma, tutvuks kõik võimalike vaatamisväärsustega ja seikleks ringi, õhtul tutvuks veel linnaga ja õhtust sööma. Öö Roomas ning järgmine päev saab veel tutvuda Roomaga ning siis tagasi "baasi" õhtuse rongiga..

Isiklikult leian, et ei pea aega kulutama 2-3h näiteks Sixtuse kabeli järjekorras oodates vaid leidub ka muid huvitavaid- aga vähem populaarsemaid kohti mida külastada, et aega säästa.

Väga raske on teha neist kohtadest mingit top järjestust, kuidas sa ikka reastad Igavese Linna arhitektuuriväärtusi, Amalfi ranniku looduslikku ilu ja Pompei ajalugu. Kõigis neis kohtades käinuna võin ma ju öelda, et mitu korda tagasi olen läinud ikka Rooma ja Amalfi rannikule, Pompei ja Vesuvio on pigem sellised - käisin, oli huvitav, teist korda ei leia väga motivatsiooni, et minna. Aga see ei tähenda, et see esimene kord seal oleks kuidagi vähem eredana meelde jäänud... Kuna Rooma juba on reisikavas ja seda ära jätta ei saa, siis vast jätaksin seekord ära Napoli, et reis ei kujuneks ainult linnareisiks. Napoli, Pompei, Vesuvio, Caserta jätaks siis teiseks korraks koos Capri ja Procidaga.

Nii, tasa & targu aga tasapisi hakkab pilt või plaan silme ette tulema.

Baasina soovitasite Sorrentot (Amalfi rannik) ning nagu aru saan, siis sealt mugav seigelda kõikvõimalikele saartele. Kuidas on lood autorendiga - kas tasub võtta ja kas hinnad mõistlikud? Saabun nädala esimesel päeval kl 18:00 Napolisse, kas tasuks kohe lennujaamast võtta rendiauto ning sõita näiteks Amalfi rannikule kohe või veeta 1 öö Napolis ning järgmisel päeval tutvuda õrnalt Napoli linnaga ja siis sõita Amalfi rannikule? Selle miinuseks oleks see, et ei saaks kohe mugavalt sisse seada vaid peab jälle järgmine päev uuesti seiklema hakkama :-) või mis teie arvate?

Ehk siis nädala algul esimesed 2-3 päeva veeta Amalfi ranniku kandis, seejärel sõita rendiautoga tagasi Napolisse ning tagastada rendiauto, võtta rong ning sõita Rooma ja veeta seal 2 päeva. Seejärel tulla tagasi ning ööbida Napolis ja juba siis peagi sõidaks tagasi.*

  • Tagasitulles on meil meelega jäetud ca 24h auk ka Istanbuliga tutvumiseks kasutades Turkish Airlines tasuta ööbimisvõimalusi, seega seikleme ka Istanbulis ja seetõttu ei soovigi korduvalt pendeldada erinevate majutusasutuste vahet Itaalias :-)

Loodan, et jutt on enamvähem arusaadav ja vägagi esialgne reisiplaan võtab natukenegi jumet. Muidugi võite soovitusi jagada mida seal Amalfi rannikul üldse teha on, kui on ilus suvine ilm, siis võib kasvõi rannas pleesitada ainult aga koledate ilmade puhul - mida seal vaadata on :)

/ Tänan ka helenad - üldist arvamust jälgides tundub, et Vesuuv ja Pompei on toredad turistikad mida võiks küll külastada aga piiratud aja juures ei ole need just "must visit" kohad, seega arvan, et jätab siis need sihtkohad valikust välja esialgu.

Tänan!

Mina isiklikult jätaks Vesuuvi ära, ehk seepärast, et käisin enne Vesuuvi Etnal ja ei olnud endale selgeks teinud, et Vesuuv pole isegi mitte ligilähedane Etnale, ootasin ägedat kogemust aga tegemist oli väga turistika ja igava paigaga minu jaoks. Aga samas nüüd on käidud ja nähtud ning tagasi ei läheks. Pompei oli tore aga Roomat ei vahetaks kindlasti nende vastu. Amalfi oli tõesti ilus aga me ei teinud seal palju muud peale olustiku ja mõne ranna nautimise. Kuna teil on ringi seiklemist palju plaanis siis ma ei kujutaks ise liikumist ilma rendiautota ette, mitte, et see võimatu oleks aga olen liiga mugavaks muutunud :) Head reisi! Itaalia on igaljuhul super ja tuleb valida mis endale kõige enam annab :)

Lisaks küsiks veel seda - kuna avastasin, et autorent on üllatavalt soodne (hetkel leidsin 3 päeva autorenti ca 70EUR), siis äkki on mõtekas juba broneerida autorent pikemaks ning sõita Napoli kandist autoga Rooma mitte rongiga? Kuidas on liiklus Roomas vms või üldine hinnang sellele ideele?

Kui Napoli liikluses hakkama saad, pole Rooma probleem. Aga ma sekundeeriks arvamusele, et Rooma võiks jätta mõneks teiseks korraks. Sai kunagi Roomas pool kuud ringi vaadatud ja ikkagi lahkutud tundega, et ei jõudnudki midagi näha. Roomas ja selle lähiümbruses on vaatamist tõesti tohutult rohkem, kui need 4-5 kõige-kõigemat.

Minu jaoks sobib mõttelises plaanis taolise reisi jaoks Napolist lõuna poole asuva osa avastamine kuidagi paremini. Jah, Sorrento ja Salerno on turistikad pea aasta läbi, aga midagi Amalfi rannikus kohe on. Napoli on veidi räpane, seal on taskuvargaid jne, aga Napoli vanalinnas niisama sihitult ringi hulkuda on minu meelest tohutult lahe. See on koht, kus näiteks suvalises kohas pitsat süüa ja väike vein võtta. Muu Napoli jättis veidi külmaks.

Pompei kõrval võib kaaluda ka Herculaneumi, kui vanade kivide vastu huvi on. Pea sama elamus, aga oluliselt vähem rahvast. Kui veidi sõita, siis vaataks üle Matera ja Alboribello. Rohkem justkui selle ajaga ei jõuakski.

Üks mida soovitaksin autot bookides, mitte teha interneti teel, ehk läbi vahendaja full insurancet. Mul on juba korduvalt olnud nõnda, et bookin full insurance netis ning kohapeal autot rentides selgub, et kui autofirma poolset kindlustust ei võta tuleb anda tagatisrahaks väga suur summa 600, 1900, 1500 eurot on olnud minu kogemused. Kustjuures rendifirmad on olnud erinevad - Hertz, Autoklick, Sicily-by-Car jne. Hiljuti maksin 42 eurot neti teel ning kohapeal selgus, et kui me 1900 eurot tagatiseks anda ei soovi tuleb maksta 108 eurot Autoklicki poolse kindlustuse eest. Ja Itaalias ilma full insurancita pole mõistlik sõita ka :) Minu arvates on alati autoga mugavam sõita, kui just ei ole mingil põhjusel soovi rongiga sõita. Mina olen näiteks 10a. sõitnud autmaatkäigukastiga ning Itaalias sõitsin üle pika pika aja manuaaliga, nii Amalfis kui Roomas ja kiirteedel. Ei tundnud end kuidagi ebakindlalt ja ma ei ütleks, et Roomas keeruline liiklus oleks. Minu suurimateks abimeesteks on mis tahes reisil TomTom ja google maps. Esimene peamiselt seetõttu, et google maps aegajalt ei näita mitme sõiduraja korral missugusel rajal püsida ning kas hoida paremale või vasakule, aegajalt on TomTom täpsem ning aegajalt google maps, nii, et kasutan neid paralleelselt.

Seoses Roomaga meenus mulle, et meie hotelli kõrvatoast varastati öösel kohvrid ära. Elanikud olid õhtul pidu pannud, uks unustati vist lukustada ja hommikul ärgates kohvreid polnud....

Tänan helenad! Vanemad on korduvalt Itaalias käinud ja seda nö. "lisatasu" maksmist nad koguaeg kirunud, et tasuvad küll internetis ilusti autorendi ära aga absoluutselt igakord maksavad 100-200EUR lisaks veel kohapeal.

Seega nagu ma välja loen, siis sa soovitaks üldse võtta autorent Itaalias kohapealt? Ideaalis võtaks kohe õhtul lennujaamast auto ning rendiks siis terveks seal olekuajaks, säästan nii aega kui ka mingil määral raha ühistranspordi arvelt. Sõitnud nii Manhattanil kui ka Euroopas seega usun, et hätta ei jää!

Vargustest/taskuvarastest olen palju lugenud ja sellega kavatsen kindlasti ettevaatlik olla, millestki ilma ei sooviks küll jääda..

// Olen siin mõelnud ja skeemitanud veel erinevaid variante, kuigi kõlab arvamusi, et Rooma seekord ära jätta, siis kahjuks ei saa seda lubada :-)

Reisiplaan on mul hetkeseisuga selline, et rendin terveks Itaalias oleku perioodiks rendiauto. E-T-K-N viibin Amalfi rannikul (igasugused soovitused mida vaadata või teha seal on vägagi tere tulnud, sest hetkel on see koht mulle täiesti must maa), N rendikaga Rooma ning esialgse 1 öö asemel oleks seal 2 -3ööd. N,R,L kindlasti Rooma ja lennuk läheb kl 11 hommikul ning siis panna otse Roomast - Napoli lennujaama. Siis mul jääks ainult kaks ööbimiskohta ja ei peaks koguaeg ringi seiklema ja pendeldama. Minule tundub üsnagi mõistlik plaan, mis arvate Teie?

Mina pigem broneeriksin auto siiski internetist, sest minuteada kohapeal on kallimad hinnad. Mina olen viimasel ajal kasutanud EconomyBookings.com lehte aga eks ma alati googeldan erinevad lehed läbi kes autorendi pakkujad kokku koondavad, siis on kindel, et leian kõige parema pakkumise. Trustpilot.com-ist vaatan tavaliselt igaks juhuks firma reviwsid. Kunagi võtsin soodsa hinna tõttu Sicily-By-Car ja mõtlesin, et pole hullu, et neil nii madal skoor, kuid teiste kogemus juhtus ka meiega - hiljem võeti krediitkaardilt mitu lisatasu maha ja tõesti alusetult... Minule on alati Tripadvisor.com-i "Things to do" suureks abiks huvitavate tegevuste/paikade leidmisel. Sinna tasub pilk peale visata, ehk leiate midagi meelpärast ja huvitavat: https://www.tripadvisor.com/Attractions-g187779-Activities-Amalfi_Coast_Campania.html Kui te Roomas otsite head söögikohta siis soovitan: http://www.trattoriavecchiaroma.it/#= See oli absoluutselt super koht! Keldrikorrusel asuv ehe itaalia! Me eelmisel aastal läksime sinna apartmenti omaniku soovitusel ja kuna olime kahekesi siis leiti meile ka laud aga tegelikult peaks seal laua ette broneerima. Teisel õhtul kui broneeringuga sinna läksime siis lihtsalt sisse jalutajad lauda ei saanud, nad olid nii meeletult täis. Juba melu seal on super ja toitudest rääkimata :) Cacio e Pepe oli mega ja nad teevad seal väga kuulsat pastarooga juustukera sees, kahjuks nime ei mäleta! Sel aastal mul ei õnnestunud neid telefoni teel tabada, loodan, et see oli vaid ajutine probleem ;) Teie kava tundub igati mõnus ja Itaalia on alati super, vähemalt minu jaoks! :)

Tänud juba mitmendat korda! Eriti suured tänud söögikoha personaalse soovituse eest, tripadvisoris näitas üle 7000 erineva restorani Roomas nii, et valikut üpris keeruline teha aga teise eestlase soovituste järgi oluliselt lihtsam valida. Proovime laua ära broneerida ja sinna kindlasti sööma minna, ehe Itaalia on väga teretulnud!

Hea kuulda ka, et praegune kava ei ole kõige hullem ning õnneks nüüdseks hakkab pilt ette tulema ja usun, et saab olema päris mõnus!

Siirad tänud kõigile kes on aidanud oma soovitustega!