Lühike reis Islandile

Hei!

Sooviks nõu ja nippe küsida lühemaks Islandi reisiks. Enamik eelnevaid postitusi hõlmavad pikemaid, ca 9 päevaseid reise, kuid meil aega kahjuks ainult 5 päeva (koos lendudega). 

Nii palju kui olen uurinud ja aru saanud, siis korralikud teed jooksevad rannikul ja "tavapärane" reisiplaan ongi teha saarele ring peale. Kuna meil aega nii vähe, siis ringi vist ei jõuaks kuidagi peale teha. Samas ei tahaks ka mööda rannikut edasi-tagasi sõita, seega üks mõte oli lennata siselennuga Akureyrisse ja tulla sealt autoga alla, kas siis mööda ida- või läänerannikut. Husavikus whalewatching väga ahvatleb, just seetõttu tahaks ka põhja jõuda. 

Kuidas selline variant tundub? Kas siselennud on usaldusväärsed ja stabiilsed, või on midagi, mida ekstra jälgima peaks sellise plaani puhul? Kas on pakkuda alternatiivseid marsruute? Kui õigesti aru saan, siis sisemaal on nii mitteligipääsetavaid paiku kui ka F-teid, kuhu pääseb vaid 4x4ga, mistõttu sellist "poole saare ringi" ei oleks lihtne lavastada? 

Tänulik iga soovituse eest :)

Saarel on ka nn kuldne ring pealinna läheduses. Läheb sisemaale, Gullfossi koseni ja Geysiri geisriteni, teepeal veel muid vahvaid peatuspunkte, geotermaalspa, kraater ja unustamatud vaated. Kogudistants ca 300 km, paras päevareisiks.  Üks meeldejäävamaid kogemusi minu jaoks oli suplemine talvel geotermaaljões. Matk sinna on üsna väsitav ja kurnav ca 3 km korralik rada, kuid tulemus on vapustav.  Reykjadalur koha nimeks.  Kohapeal loodud tingimused suplemiseks.  Riietuskabiinid on küll säärased tuult varjavad seinad, aga see ei takista. Ülemises otsas on vesi pea 40, alumises 15. Igaüks leiab omale sobiva temperatuuri. Teel orgu on mitmed keevad mudamülkad, kosk ja imelised vaated. See võtab ainuüksi juba ühe päeva aga on igati väärt külatamist

0
0

Tegime kunagi samuti viie päevaga Islandile tiiru peale, loodenurga Vestfiröir jätsime välja ja keskele palju ei roninud, päevane läbisõit jäi 300-400km kanti. Aega väga üle ei jäänud, kuid jõudsime kõik läbimõeldu ära vaadata.

0
0

Kindlasti tasuks ära käia Jökulsarlonis. Vahetpole kas sõidate ringi või püsite Reykjaviki juures.

0
0

Toetan eelpoolrääkijat. 

Kuid selleks , et Jökulsarlonis teha paadisõit jäämägede vahel, peab selle kindlasti ette broneerima. Nende päevade sees põhja ei jõua- tegime ümber saare reisi 13 päeva.

 Tagasi lennujaama valige tee 427 läbi Grindaviki. Seal tee ääres minivariandid (Gunnufer ,Krýsuvík  jm) sellest, mis näha põhja pool, samuti ilusad kaldaalad (Brimketill lava rock pool). Grindavikis ka tuntud kalarestoran, kus saab suurest katlast rahvuslikku suppi 20 NOK eest. Aga vaatamisväärsuste jaoks sõida mööda kaldapealset.

0
0

Tegin septembris oma 9 päeva kava ära, mis ma olen ka eelnevalt ühe teise Islandi teema juures avaldanud.

Tegelikult Islandil igavaid ja "koledaid" kohti polegi. Nii, et mina planeerisin mitte selle järgi, kuhu minna vaid arvestades aega, mis välja jätta. Olles nüüd kogemuse võrra rikkam arvan, et enam- vähem optimaalne aeg on 14-15 päeva kohapeal.

5 päevaga on täiesti võimalik mööda suurt ringteed saarele ring peale teha koos väiksemate kõrvalpõigetega. Välja tuleb jätta vast Lääne fjordid. Mitte kui kohana, kus midagi pole vaid kilometraas läheb väga ekstreemseks. Nõrk koht on veel see, et ega mingeid pool päeva kestvaid matku või laevaga sõite ette võtta ei saa.

Kui otsustad mingi matka kasuks, siis minule andis vägeva elamuse ära käia Glymuril. 4 tundi. Autos peab olema vahetusjalatsid ja sokid. Üleval tuleb minna läbi jõe kui ei taha sama rada pidi tagasi minna.

Samuti ei maksa matta maha mõtet sisemaale minekuks. Mööda 32. teed pidi, mis läheb üle 26. saab väga hästi Landmannalaugar-le (värvilised mäed) lähedale. Googlis näitab küll F teena aga tegelikult läheb väga hea tee päris sügavale sisemaale. Vaata www.road.is Kui sisemaal pole käinud, siis jääb minu arvates üks väga oluline osa tervikpildist puudu.

Kui plaan on minna Põhja-Islandile (Husavik), siis võiks aega võtta ka Myvatni järve ümbrusega tutvumiseks ja käia ära sealsetes looduslikes kuumavee basseinides. Tehes seda võid täie südamerahuga jätta ära Helesinise laguuni, mis ei ole mingit pidi ilusam ja parem vaid on kaks korda kallim ja rahvast palju rohkem.

Suurel ringil olles soovitan Ida-Islandil sõita läbi Öxi tee (nr.939). Ilma katteta kuid väikese autoga täiesti läbitav. Elamus on kindlustatud.

Vähemalt ühe otsa, kas siis tulla või minna soovitan teha laevaga. Kallimaks teeb sõidu kindlasti aga on seda väärt.

"Pettumusteks" oli islandi ilm, fermenteeritud hai ja jootraha ei jäeta. Septembris seal olles ei näinud ühtegi päeva halba ilma (vähemalt eestlase jaoks). Nende "kuulsa" horisontaalse vihma ja tuule nägin alles tagasi tulles ja seda Fääri saartel. Ilmselgelt lihtsalt vedas. To mädandatud hai ei ole pooltki seda maitset kuidas teda kirjeldatakse. Kui maja perenaine või peremees pakub koos kange napsuga, võta julgelt ja saad kohalikega veel paremini läbi. Erinevates nõuannetes Islandi kohta öeldakse, et seal jootraha ei ole viisakas jätta. Pealinna restoranis küsis kelner minult kaks korda, kas ma tahan raha tagasi olles eelnevalt mulle kannu õlut(mitte minu) peale valanud. Teise kannu õlut tegi muidugi maja välja. Mingeid solvumisi minu poolt ei olnud. Mina viisaka inimesena olles eelnevalt saanud vastavaid nõuandeid muidugi tahtsin tagasi ja vaevlen siiani tunde käes, et jätsin eestlastest halva mulje. Muidugi võib olla ka asi selles, et teenindajad on seal valdavalt Ida-Euroopa inimesed. Ilmselt kohalikud inimesed käituvad teisiti. Restoranidest veel see, et laua broneerimine õhtuks on täiesti õige käitumine. Nad ongi täiesti täis vähemalt pealinnas.

Soovitan ära maitsta vaalaliha ja hobuseliha. Pakutakse ka lunni. Minu eriliseks lemmikuks sai lambasõnnikuga suitsetatud lambaliha ja kala. Võtsin lausa koju kaasa. Veel proovige ära islandi viski. Muidugi juhul kui olete viski jooja.

Kui on plaanis maitsta ära mädandatud pardimunad, siis seda saab teha ainult Myvatni lähedal. Ise sõitsime oma rumalusest tee-ääres olevast

munade pakkumise sildist mööda ja hiljem selgus, et mujal väga ei saagi.

Häid ilmu siis Islandil.

2
0

Olen ka 5 päevaga ringi peale teinud, ei kahetse: https://www.youtube.com/watch?v=BcCaLHxyCvk. Enne seda sai küll ka 5 päevane jalgsimatk (Skogar-Landamanna) tehtud ja päev Reykjavikis oldud.  Eks oli ka tüütut sõitmist, aga imelisi vaateid ja kohti küllaga.  Ise kaalusin ka päris pikalt, kas ikka ringi või mitte. Ilma jälgi hoolega, nii pikemat ennustust kui lühemat. Teeolud mainitud road.is lehelt. Nt 2017 sügisel oli lõunarannikul üks sild veetulvade poolt lõhutud ja umbes nädala kinni. Mitte mingit ümbersõidu võimalust ei ole, peale teistpidi ringi peale mineku :)  Aga sõltuvalt sellest küll, kui palju lennud aega ära söövad viiest päevast ja mis kuus on reis -- mina tõenäoliselt ringile ei läheks kokkuvõttes... Vaalavaatlusel pole käinud ja huvi eriti ei paku, aga tundub kaheldav, kas seda oleks mõtet sisse planeerida (vajadus ette broneerida võibolla, ilmaolud).

1
0

Tere! 

Kahe nädala pärast maandun viieks päevaks Islandil. Esimest korda ja ainult lõunas seekord. Küll neid ilusaid kohti ka esimeseks korraks seal jätkub. 

Igatahes, minu küsimus teile, kes olete talvel seal olnud-käinud: kas autot rentides piisab talvisel ajal tavalisest sõiduautost või on kindlasti vaja 4x4 võtta? Selfoss’st Vik’i tundub pildi järgi täiesti korralik maantee, Golden Circle paistab ka olevat mitte väga ekstreemne. Mujale nagu ei ole hetkel plaanis minna... Ja siis veel: olen suhelnud Selfoss’i autorendiga ja tahaksin teada, kas keegi on sealt auto rentinud? Kui jah, siis kas on hea valik? 

Ja siis seda ka, et need suurelt teelt paari km maha keerates basseinid on ju etemad külastada (väike jalutuskäik on igati teretulnud) kui tsiviliseeritud spaad? Ma loodust ei karda ja mugavust ei otsi. 

Pirx

1
0

Jah, need looduses asuvad termaalbasseinid on etemad, sest nad on ehedamad, lisaks soodsamad või lausa tasuta (ühes kohas võis jätta raha oma sisetundest lähtuvalt). Aga pead arvestama, et ilm on seal muidugi täielik prrrrr. Väga, väga tuuline ja jahe. Isegi südasuvel.

Tuled mõnusast, +40 kraadisest, auravast veest välja ja siis selline lõikav tuul, mis on vaevalt paar kraadi soe.. Mingit tuulevarju seal enamasti ei ole.

On ka veekeskuseid, mis asuvad suuremates keskustes ja seal on samuti termaalveebasseinid. Need on selles mõttes paremad kohad, et hinnad on taskukohased, aga seal on ka lisamugavusi. Blue Laguuni turistikaga muidugi ei võrdle, aga hind on samuti kümme korda odavam ja kuidagi mõnusam, sest ei ole turistikas, vaid lihtsalt kohaliku inimese lõõgastuskoht. Minu mäletamist mööda 12 eurot sissepääs, inimese kohta.

P.S. Kui auto kuhugi kaljunukile või tuulisele kõrgendikule pargid, siis veendu, et tuul autouksi lahti ei rebi. See tuul on seal kohati tormi mõõtu ja mul esimese ehmatusega rebis kord ukse nii käest, et vaevu-vaevu sain ukse enne äraväändumist pidama. See on seal pea kõikidel autorentijatel ka renditingimustes kirjas, et äraväändunud autouks ei kuulu kindlustuskaitse alla. Igapäevane asi ilmselt.
Ise õppisin kiirelt auto vastutuult parkima. 

Facebookis on ka "Islandi eestlased" kommuunis olemas, sealt saab samuti infot ja abi.

1
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased