Matkamine Püreneedes (Carros de Foc)

Plaan on minna Hispaania kirdeossa, kus Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici-nimelises rahvuspargis on ca 40 miiline matkarada mägedes mida kutsutakse Carros de Foc (Chariots of fire).

On kellelgi kogemust selle rajaga? Nende ametlik koduleht http://www.carrosdefoc.com/ on ainult hispaania keeles ja google translate jätab nii mõndagi üsna segaseks - näiteks kas matkamajadesse on ligipääs ka hooaja välisel ajal, kas rajale sisenemine maksab midagi, kas üldse on ilma erivarustuseta läbitav mai keskpaigas/lõpus.

Kui kellelgi on selle pargi või raja kohta infot siis oleksin tänulik.

Veidi lugemist (trip.ee kasutaja brutus sule läbi) leiad siit: http://brutusa.blogspot.com/2009/07/espot-espot.html

Ausalt öeldes tundub selle koha külastamine päris hea mõttena; ning kindlasti on ka antud blogi põhjalikku lugemist väärt.

Aigüestortesi rahvuspark on väga kena koht matkamiseks, tegin ise seal eelmisel aastal ühepäevase matka, algusega Espotist.

Selle Carros de Foci raja kohta ei teadnud ma varem midagi, aga kodulehel on kirjas, et seda saab läbida vaid eelneva registreerimisega ja alates 41€ päevas inimese kohta. See sisaldab siis hommiku- ning õhtusööki ja majutust mägionnides. Erivarustust pole vaja ning mais peaks päike juba piisavalt soojendama (kuigi õhtuti läheb isegi suvel seal VÄGA külmaks).

Aigues Mortes rahvusparki mõtled? See on ju Prantsusmaal mere ääres hoopistükkis. Ilus koht...ma olen seal illegaalselt telkinud ja liivatormi üle elanud ;)

Vabandan...ma ei teadnud millest jutt ;) Uurisin Googlet ja nüüd tean ;) Ongi Aigüestortes olemas;)

Aigüestortes i Estany de Sant Mauric on kindlalt külastamist väärt. Mul on ainult kuri kahtlus, et maikuus võib seal üsna lumine olla. Kindlasti on soov kusagile kõrgemale ka ronida, aga isegi juuli alguses oli kurudel lund. No see on ainult kahtlus, päris kindel pole ja ka lumes on ju võimalik matkata. Hooajavälisel ajal on näiteks Refugi d'Amitges´is (http://www.amitges.com/angles/index.php)vajalik eelnevalt kontakteeruda. Matkamine omal käel ei maksa midagi, ööbimised küll.

Suured tänud kõigile vastajatele info eest.

Kas keegi oskab ka konkreetsemalt öelda, mis kraade seal oodata võib mai lõpus, pean just öiseid temperatuure silmas. Kas väljaspoole "onne" ööbimine telgiga on liiga ekstreemne? On kellelgi kogemusi?

Brutus, eeldusel et see esimene link on sinu kirjutatud blogile, siis millal see oli kui käisid ja mis vahemikku temperatuurid jäid?

Lisaks kui keegi oskab peale Foc'i veel häid radasid sealkandis soovitada või kohustuslikke vaatamisväärsusi, siis ma olen suur kõrv.

Mina olen märtsikuus telkinud Püreneedes ja tõsi ta on...miinus kümme on tavaline.Aga seda ainult mõne tunni jooksul ja nagu päike tõuseb on kohe soe ka.Soovitan pisikese priimuse või kasvõi küünla kaasa haarata...telgiga kalastajate nipid;) La Jonguera ümbrus on selliseid päevaajaseid matkaradasid täis.Ei mingeid ekstreemsusi aga huvitav ikkagi.Dolmeneid jubedalt. Mismoodi need kiviaegsed tüübid neid kokku käristasid.. ei saa aru. Ja neid on seal mäed täis.

Püreneedes olin juuli alguses. All oli palav, ca 30 kraadi, mida ülespoole, seda jahedam. 2000 m peal oli päeval mõnus 20 kraadi, õhtul läks jahedamaks, näiteks Xixerella kämpingus Andorras u. 1400 m kõrgusel oli õhtul 17 kraadi ja öö jooksul veel langes. See tundus külmavõitu, kui olid juba 30-ga harjunud. Telgis ja magamiskotis polnud muidugi häda midagi. 2400 m peal Port d´Envalira kurul Andorra-Prantsusmaa piiril oli keset päikeselist päeva 10 kraadi. See kõik blogis ka kirjas. Netist uurides võib järeldada, et mai lõpus umbes 5 kraadi jahedam. Kogu rahvuspark ongi suur vaatamisväärsus, puud, kivid ja vesi, palju vett, ojadena, lompidena, järvekestena, järvedena, lumena ja jääna.

Läbisin rahvuspargi jalgrattaga möödunud juulis idast läände teekonnal Andorrast (Massana-Pal-Noris-Alins-Montescaldo), mis on samuti ääretult vahva metsik rada. D'Aigüesortes rahvusparki sisenesin Espot kaudu ja väljusin läänest Boi orgu. Espot on hubane turistilõks, kust korraldatakse eurode eest dziibisafareid kuni St. Maurici kloostrini mägede ees. Kurule tõustes tuli läbida ka mitmeid lumelagendikke, kuid mäed ja õhtuhämaruses jooksvad mägikitsed tasusid seda vaeva ratast pakkidega üle lumise kuru tasida. Laskudes kurult läände leidsin ca 40 minuti teekonna kauguselt mägionni, kus selle läheduses lahtise taeva all soojas magamiskotis ööbisin. Mägionn oli lukustatud ja selle taga juba seljakotiga tähistaeva all ööbijaid. Allpool on mägionne, mis olid lukustamata ja mida saaks kasutada halva ilma korral varjupaigaks.

Rahvuspargis kehtivad reeglid, telkimine keelatud, samuti kalapüük ja ujumine. Ka rattasõit on keelatud. Seetõttu ma pargis ei sõitnud vaid tasisin-veeretasin ratast. Keskmine tõus ja laskumine oli küllaltki järsk. Pargipolitseid on pargis tihedalt, aga minu seletust nad uskusid ja lasid minna. Kindlam on ööbida mõnes tasulises refugios, näiteks keset parki lääne pool kuru on Refugio d'Estany Llong http://www.feec.es/Informacio%20Gral/Refugis/refugi.php?idRef=22916.

Kas telkimine on ikka keelatud, ma olen aru saanud et on lubatud kui telk püsti päikeseloojangul ja maha päikesetõusul. Teab keegi selle kohta midagi täpsemalt öelda?

Nu pargi kodulehel http://reddeparquesnacionales.mma.es/parques/aiguestortes/guia_home.htm on selgelt öeldud, et telkimine keelatud. Ööbine ainult onnides, aga tundub, et enamik neist on mais kinni. Täpsemalt: http://reddeparquesnacionales.mma.es/parques/aiguestortes/serv_ext/serv_ext013.htm

Onnid on sellel ajal suletud jah. Kas sellest tuleks järeldada, et mitmepäevast matka sellel ajal polegi võimalik (seaduslikult) ette võtta? Samas kas keegi teab kui suur on tõenäosus oma telkimisega vahele jääda ja mida selle tagajärjel oodata võib (kui suured trahvid jne)?

Ma ei näinud küll seal ühtegi valvurimoodi tegelast. Läksin hommikul kella kuue paiku parki ja keskpäevani ei kohanud ühtegi inimest. Õhtul, kui hämaraks hakkas kiskuma, panid kaks venda telki ühele kurule püsti. Arvan, et kui hilja voodi ja vara tööle, ei juhtu midagi. Loomulikult ilma märkigi jätmata, et seal on oldud.

Ma ise loodan ka, et selline variant võiks täitsa toimida madalat profiili hoides.