Matkarajad Tatrates ja natuke Slovakkiast

Tere Kas keegi oskab soovitada kuni poolepäevaseid , 10...15 km matkaradasid Tatrates ? Erilist sportlikku vormi pole aga päris ludri ka pole. Ja mida põnevat veel Slovakkias teha võiks? Kas poolakate Rysy või samas lähedal Slovakkia kõrgeim tipp on natukene kõrgusekartlikule tavaturistile jalutuskäiguna võetavad? Kumba soovitaks ?

Rysy on kenasti tehtav ka tavaturistile ja kui pilves pole, on vaated kenad.

Rysyl ma tippu päris ei jõudnud, läksin ka arvamusega et suht kerge jalutuskäik.Jalanõud ei olnud ka õiged, lihtsalt sandaalid kust suured kivid väga läbi andsid tunda, jalga panna ikka korralik matkajalats.Ja aega tuleb varuda.Ma käisin vist laupäeval, siis oli rahvast murdu.Slovakkia poolel on ilmselt rahulikum.

Zakopanest sõidad "trammiga" Slovakkia suunas mäkke ning seal palju erinevaid matkaradu. Võrratu koht ja võrratud vaated.

Olen Rysyle matkanud kahel korral Slovakkia poole pealt, väga ilus rada, aga rahvast muidugi üksjagu. Raskemates kohtades on ketid või köied abiks, kõrgemal (juba enne tipualust söögikohta) võib üsna palju lund olla. Poolest päevast jääb võib-olla väheks, kui just väga kiire pole, aga ei pea ju tingimata tippu välja jõudma.

Lisaks on huvitavaid radu Slovaki paradiisis: üks neist näiteks peamiselt mööda igasuguseid redeleid, nii horisontaalseid kui vertikaalseid.

Algi, Rysyst Mida tähendab- tipualune söögikoht ? Piknikuplatsi ? Või on keegi mäkke kafeterija teinud ? Ja veel - kui seltskonnas on kõrgusekartlikke inimesi, kas on kohti kus jalad värisema võtab või on suht ohutu ?

Ega ma täpset nime öelda ei oska, rada algab Podlesokist Slovenski raj's. Pildid Vel'ky Sokolist ei tundu päris klappivat, aga võib-olla on vahepeal sildu juurde ehitatud, ma käisin seal aastaid tagasi. Teine, tunduvalt lihtsam, on Hornadi kanjoni rada.

See tipualune söögikoht on ikka korralik ehitis 2250 meetri kõrgusel (tippu jääb sealt 249 m), seal on isegi võimalik ööbida. Kes kõrgust kardab, sellele on hirmsaid kohti ka (ma ise kardan samuti, kui kuskilt kinni hoida pole), aga otseselt ohtlikuks midagi küll nimetada ei saa.

Slovaki paradiis http://www.npslovenskyraj.sk/images/priroda/C_10naj.jpg Sucha Bela rada oli vist see, kus mina mõned aastad tagasi käisin. Väga äge oli. Mõned tunnid täieliku turnimist, samas kõrgusekartlikele vist ei sobi. Ma isegi ei kujuta ette mis saab siis, kui inimene ühel hetkel tunneb, et ta ei julge, sest rahvast oli rajal palju ja tagasi minek tekitaks partaja ummiku ja segaduse.

Kas oskate soovitada sealkandis ka häid kämpinguid, kus lisaks telgi püstitamise võimalusele ehk ka muud ja lastele sobivat ajaviidet pakutakse?

Mida rohkem pilte uurin, seda hirmsam see Rysy kettide osa tundub ... Leidsin netis kolades ka sellised tipud nagu Krivan ja Slavkovsky. Tunduvad ka päris populaarsed olevat. Kas keegi oskab nende kolme tipu raskusastet võrrelda ? No ja ka vaateid ...

Nii hull see asi nüüd kindlasti pole: kuni esimeste kettideni, mis viivad umbes kaks meetrit otse üles, on tee ikka suht lihtne ja pärast neid kette ka. Ja isegi kui tõesti ei julge sealt üles minna (valdavale osale pole see mingi probleem, mina küll kartsin, kuid sain hakkama), on kaks ilusat mägijärve ja kuhjaga vaateid ära nähtud ja võib allapoole tagasi jalutada. Teele jääb üks kena suure järvega koht Strbske Pleso, kus saab süüa ja ringi vaadata ja vajadusel teisi, kes tippu on läinud, tagasi oodata. Krivani kohta olen kuulnud, et viimased 20-30 meetrit on hästi rasked, ise ma pole seal käinud. Kui kerget matka tahta, võib proovida Dumbieri (2047) Madal-Tatrates, ka igati tore kogemus. Paradiisi raja nimi on Sucha Bela jah, vaatasin piltidelt, et tuttavad redelid. Tagasiteed seal tõesti pole, ainult edasi, aga ma arvan, et kui juba mina oma kõrgusekartusega üsna hästi hakkama sain (ja veel kahel korral), siis saavad enam-vähem kõik.

Jälgin huviga teemat. Plaan juuli viimane nädal Slovakkias viibida. Peatume Demänovska Dolina lähedal. Otsin samuti infot matkaradade kohta mida kannatab läbida ka kõrgusekartlikel ja lastel ( noorim 7 aastane).

Vurr no siis oled ju kohe Jasna suusakeskuse kõrval, seal on väga mõnus mäenõlvadel jalutada ja muid igasuguseid aktiviteete.

Soovitan kasutada sellist saiti nagu Wikilog.com. Seal vali piirkond ja leiad palju erinevaid radu vastavalt enda valitud pikkusele, liikumisviisile jne. Olen ise kasutanud ja väga rahul. Olemas ka äpp, mis täis funktsinaalsuse saamiseks on küll tasuline aga see on väike.

Triplekix mis "trammi" sa mõtled? Kas Gubalowkat? Kui ei, siis palun kirjuta lähemalt sellest trammist, mida sina mõtled. Oleme ka perega Zakopane poole teel ja lapsed ka kaasas ja tahaks sellist väikest matka koos lastega ette võtta.

everytrail.com alt leiab ka matkaradu.

Lõuna-Poola mägiradadel saab marsuuti luua lehel https://mapa-turystyczna.pl/ Näitab raja profiili , vahemaad, eeldatavat aegs jne. Ööbimiskohad, söögikohad ja muu vajalik ka olemas. Neil on äpp ka. Poola poolel olen leidnud suurema tihedusega igasuguseid magamisvõimalusi mägedes kui Slovakkias. Poolas ka palju radasid inimesele kes kõrgust üldse ei kannata. Tatrate kõrval Beskites muidugi vaadetega vähe kitsam, enamasti kõnnid metsas ja maapind on kaldu. Radadel kõikjal mõnetunnise kõnni vahemaaga schroniskod kus saab sooja sööki, jooki ja ööbida. Hindu olen näinud vahemikus 20-60zl öö eest. Ehk siis 5-15€ in kohta.

Kas kellegi on kogemusi Pieniny rahvuspargis parvetamisega ? Leidsin saidi http://www.flisacy.com.pl , aga seal kõik detailsem info ainult poolakeelne. Vb on mitu korraldajat ? Esiteks - on sellel mõtet või on lihtsalt nö odav turistikas ? Ja kuidas alguspunkti tagasi saab ? Kas see on parvesõidu sees või pead 18 km kaugusel ise vaatama kuidas auto juurde saad ?