Mida teha 8 tundi Istanbulis koos suure reisikohvriga?

Lendan pyhapäeval, 28.02 Helsingist Istambuli Atatyrki lennuväljale ja hilisõhtul Shabina lennuväljalt edasi Sharm El Sheiki. Arvestades, et Atayrkist jõuan kesklinna umbes kella 12-ks ja Shabina lennujaama bussile peaksin istuma samast kohast hiljemalt kell 20.00, jääb mulle Istambuli kesklinnas vaba aega umbes 8 tundi. Kuna mul on loomulikult kaasas ka kohver ega ole kunagi Istambulis käinud, siis vajaksin asjalikke nõuandeid või hea õnne korral suisa mõnda kohalikku abilist selle aja sisustamiseks. Esimene mure oleks see, et kuivõrd turvaline on Istambulis yldse yksi liikuda ja kui on, siis kuhu ma väikese eelarvega jõuaksin minna? Teine probleem on loomulikult minu reisikohver - ehk - kas seda julgeks jätta näiteks bussiterminali pakihoidu ja kui, siis, kas sinna mahuvad suuremat sortti kohvrid ja palju see maksta võiks? Kolmandaks võiks soovitada häid ja soodsaid söögikohti Tahiri väljaku ligiduses. Ja neljandaks sooviks infot mõne söögikraami myyva supermarketi kohta, mis poleks samuti liiga kaugel Bussiterminalist Tahiri väljaku läheduses, kust saaksin tagasitulles osta kaasa maitsvaid tyrgi salaamisid ja muid huvitavaid kingitusi sõpradele. Ette tänades igasuguse info eest, Tiina (+358 4514 86 866)

Pagasi osas aitab sõber Google. Eeldades muidugi, et sõidad Havatase bussiga, mis läheb Taksimi väljakule.

Istanbul on turvaline ja seal üksinda liikumist kindlasti karta pole vaja ning mina julgeks pagasi ka vabalt hoidu jätta. Ühistransport on heal tasemel, odav ja loogiline, äraeksimist kindlasti karta pole. Ning kuigi Istanbul on elanike arvult üks maailma suurimaid linnu, siis kogu see vana osa (Sultanahmet) on mõnusalt kompaktselt koos ja jalgsi haaratav.

Must-see-must-be on kindlasti Ayasofya (Hagia Sophia) ja Sinine Mošee, vastakuti sama väljaku erinevates servades. Topkapi palee on kohe Ayasofya taga. Sinise Mošee külastus on tasuta, sisse saab jumalateenistuse vaheaegadel. Ayasofya ja Topkapi on piletiga. Kohe Sultanahmeti trammipeatuse kõrval on Basiilika tsistern (Yerebatan Sarnıcı), üks väga-väga omapärane ja müstiline koht. Tasub järgi vaadata. Ka Suurelt turult (Kapalı Çarşı) läbipõikamine ei tee paha. Suurelt turult alla Galata silla juurde jalutades võid ka Vürtsiturult läbi põigata -- elamus seegi. Pluss muidugi tänavakaubandus :-). Kui tahad midagi kaasa tuua, siis mina ostaksin nii söödavaid kui mittesöödavaid meeneid just sealtkandist, mitte miskist suurest kauplusest. Vürtsiturul pakiti soovi korral nii maiustused, vürtsid kui muu söögikraam vaakumpakendisse, seega pole probleemi selle transportimisega. Ning turult ostetud lahtised maiustused (mida enne ostu ka maitsta sai) olid võrreldes suures poes müüdavate valmispakitutega justkui öö ja päev...
Üle Bosporuse Aasiasse ja tagasi võid samuti sõita -- lühema sõidu saad teha tavalise jalakäijate või autode liinilaevaga (kehtib sama pilet, mis näiteks trammis), ilusa ilma korral võid jalavaeva vähendada ka eraldi Bosporuse tuuri abil. Mõlemad, nii liinilaevad kui tuurid, väljuvad Galata silla juurest. Bosporuse sillad näed ka mõlema abil ära. Söögikohti leiad igal sammul, nende puudust nüüd kindlasti ei ole. Valik on piiritu, hinnad enamasti odavad ning söök väga maitsev.

Taksimi väljakult Sultanahmeti saad mitmel moel, omamoodi huvitavad teekonnad on kõik. Üks variant on minna väljaku lõunaosast piki Istiklali jalakäijate tänavat, seejärel tänava lõpust vanima metrooga Tünel alla Galata silla juurde. Sealt võid edasi minna jala või istuda trammi, Sultanahmet on 3 peatuse kaugusel. Tagasi minnes võid sama trammiga sõita Kabatase jaamani (lõpp-peatus) ja sealt edasi Füniküleriga Taksimile.

Googelda veidi, netis on materjali lademetes, alusta kasvõi siit...

6
0

Suured tänud sulle Alar! Ei oleks eales nii põhjalikku ja asjalikku kommentaari oodanud :-) Olen ikka ise ka Googeldanud, aga ei leia vist neid õigeid lehekylgi ylesse. Sinu vastuse abil aga loodan nyyd yksi hakkama saada kyll. Nii palju veel kysiks, et palju need yhistranspordi piletid maksavad ja kas need on yhekordsed või kasutatavad mingi aja jooksul?

2
0

Ei mäleta, aga minu meelest ei maksnud trammipilet eriti midagi. Ka rongipilet lennujaamast kesklinna ja tagasi oli täitsa mõistliku hinnaga.

1
0

Olen tänulik kui keegi oskaks vastata kui palju oleks vaja türgi liire, et sõita Istanbuli lennujaamast kahe lennu vahel Havalimani bussiga linna ja tagasi ja külastada ka mõnda kohvikut ja kas saab linnas ka raha vahetada peale kella 5 õhtul?

0
1

Istanbulis on kaks lennujaama, eeldan et küsimus puudutab suurt lennujaama (IST). Linna pääseb sealt metroo või bussiga. Metroopilet on 5 liiri, bussipilet 12 liiri. Ülevaade eri võimalustest: https://wikitravel.org/en/Istanbul, kuigi piletihinna info pole kõige värskem. Täpsemat infot pole võimalik anda, kuna sõiduaeg ja parim marsruut sõltub sellest, kus kohta täpsemalt soov minna. Kesklinna minnes tuleb aga mõlemal suunal arvestada vähemalt tunnise sõiduajaga.
Raha saab vahetada igal ajal, kuigi vaid kohvi joomiseks piisab korralikus kohvikus kaardiga maksmisest.

2
0

Kas on tolku  3-day/7-day Istanbul Pass €115-130 kaartist  kui me  oleme seal  juunis 3  päeva? Kas annab Istambul Pass midagi  olulist juurde  liht  transpordikaartiga  võrreldes? 

0
0

Sellest passist küll tolku pole. Transpordikaardiga seda võrrelda ei saa, kuna pass sisaldab üksnes transporti lennujaamast ning hop-on hop-off bussi. Hind on Istanbuli üldise hinnataseme juures üle võlli, aga kuna sihtgrupiks on Ameerika pensionärid, kellele kõik peab kandikul ette tooma, siis ei pane see ka imestama

2
0

Ühistranspordi jaoks pole liire vaja, lennujaamas saab edukalt Havais kahe otsa pileti eest ka kaardiga maksta. Ja kui vaid loetud tunnid linnas aega on, siis soovitan ka plaanitud vaatamisväärsuste piletid internetist ette ära osta - hoiad piletisabas seismise aja kokku. Nii et tegelikult saaksid teoreetiliselt üldse ilma liirideta hakkama - ka toidukohtades saab kaardiga maksta.

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased