Mitu tundi enne lendu lennujaama ?

Hei,lend läheb Tallinna lennujaamast hommikul kell 7. Tšarterlend läbi reisibüroo ja lisaks käsipagasile ka äraantav pagas. Reisin esimest korda lapsega kahekesi ja mingeid sekeldusi ei tahaks.Voucheril on kirjas, et lennujaama tulla kaks tundi enne lendu ja 45 min enne väljumist registreerimine lõpetatakse. Mäletan 4 aasta tagusest reisist, et 2 tundi oli kuidagi jube vara. Väga kaua sai oodatud, enne kui registreerimine algas ja pärast ka väravas.Mis ajal oleks ok olla lennujaamas, et ei peaks tormama, saaks rahulikult regatud ja vb ka natuke ringi vaadata, kuna lapsel kindlasti huvitav ( laps 8 aastane).Aitäh ette :)

Mõni inimene kohe on selline foorumiusku.Ma päris kujutan ette, kui siin nüüd öeldakse nt tund varem ja teemaalgataja lähebki (kuigi kästi 2 tundi varem tulla) ja kui nüüd lennukile ei jõua, sest pikk tollijärjekord jne, kas siis tood lennujaamas põhjenduseks, et "aga foorumis öeldi!"?

Tallinna Lennujaamas samas tavaliselt pikki järjekordi pole ja kõik läheb ludinal:) Tean inimesi, kes alati saabuvad lennujaama tund ennem väljalendu ja siis jääb neil aega üle veel. Mingi tund-poolteist on täiesti ok, jõuate ringi vaadata ka. 

Ei pea olema sellepärast foorumi usku, lihtsalt uurin kogemusi. Ise mõtlesin ka, et ca poolteist ehk varem. See kaks tundi on alati  kirjas olnud, isegi kui lähed käsipagasiga. Need paar korda, kui äraantavaga käinud olen, ei ole kaks tundi varem seal leti taga kedagi, kus pagasit ära antakse. Samas on need olnud mitu aastat tagasi, et äkki on vahepeal midagi muutunud ja saabki kohe ära regatud, mitte ei pea lennukitäie rahvaga lihtsalt kohvri najal seistes ootama.

Tuleb arvestada sellega, et hommikul kell 7 väljub mitu suurt lendu. Brüssel, Kopenhagen München, pisut peale 7-t 2x Stockholm. Seega on turvakontrollis päris tihe sebimine.Tund varem läheksin ma lennujaama ainult siis kui on kodus check-in tehtud ja lendaksin ainult käsipagasiga. 

Eelmine laupäev oli Kreeka poole mineval tšarterlennu pagasi äraandmise järjekord küll päris pikk. Kaua see aega võttis, ei tea, ma vaatasin lihtsalt pealt, aga mingi tund enne väljumist oli järjekord kadunud

1 - 1,5h on piisav aeg, aga see ka iga inimese oma teha, kas riskib või mitte. Nädal tagasi, sai Kreeka sõidetud, siis vist saabusin lennujaama c 1,25h varem, turvakontrollist oli sagimist , muidu ei täheldanud mingeid ummikuid, muidugi kell oli siis peale 2 öösel. Üllatavalt palju inimesi oli lennujaamas tegelt.

Mitte ainult lennujaamas ei pruugi aega kuluda, ka teel lennujaama võib juhtuda ootamatusi. Näiteks avarii (mul on ühel tuttaval selline suht väike kõks olnud, mis jättis ta koos perega lennukist maha), autol läheb kumm tühjaks, buss läheb katki jne. Sel juhul saab ajavaruga  olukorda parandada.Samas ma tean omi häid tuttavaid, kellega ka koos on reisitud, et nad jäävad igale poole peaaegu hiljaks. Millegile nende poolt peale jõudmine tundub mulle alati imena.  Seega on lennujaama varem või hiljem jõudmine enda sisetunde küsimus. Kui tunne lubab ka maha jääda ja see ei ole maailmalõpp, siis võib saabumise ajastada ka 20 sekundit enne väravate sulgemist

Kui te ei soovi sekeldusi, siis minge lennujaama 2h varem, nii nagu voucheril kirjas. Minul on ka mõned korrad jäänud 2h väheks, kuna on mitu lendu samal ajal ja järjekorrad on olnud väga pikad.  Reisikonsultandina ja lennusaatjana töötades olen pidanud lahendama probleeme kui reisijad ei ole õigeks ajaks lennujaama jõudnud.

Minu arust tuleks lennujaama jõudmise aja puhul rääkida kahest erinevast stsenaariumist - tavalend vs tšarterlend.Esimesel juhul mina isiklikult reisin suurema osa reisidest käsipagasiga ja teen check-ini varem ära. Varasemalt vaatan, kui palju lende samal ajal veel läheb e ennetan võimalikku suurimat pudelikaela - turvakontrolli. Ehk Tallinnas ma jõuan lennukasse ca 1h enne. Mujal suuremates lennukates katsun varem kohal olla, sest suurte lennujaamade turvakontrollid võivad aeg-ajalt olla ka väga aeganõudvad.Kui aga rääkida tšarterlennust, siis peab arvestama, et esiteks ei saa sinna teha eelnevalt check-ini ja sellest poleks ka palju kasu, kuna suure tõenäosusega kogu lennukitäis inimesi tahab veel ka hunnikutes kohvreid ära anda. Ehk see võib olla taas suhteliselt aeganõudev protsess. Paar nädalat tagasi viisin ise tuttavad TLL-i tšarterile 1,5h varem. Avatud oli 3 "kassat" ning järtsus pidi seisma hinnanguliselt 30-40min.Ca kuu tagasi Milano Malpensas jõudsin lennukasse ca 1h45m enne lendu ja selleks, et pagas ära anda kulus ca 50min. Kusjuures vahepeal mingid lennud (Easyjet) võeti priority kassasse, kuna muidu nad oleks lihtsalt maha jäänud. Turvakontrollist sain õnneks ühe jutiga läbi (tänu väikelapsele), muidu oleks seal ka veel 10-20min otsa läinud.Ehk kokkuvõttes ma arvan, et 2h võiks olla turvaline aeg ja ega minu eelpool toodud kogemused ei pruugi samal lennul mõni teine päev üldse kehtida. Ma ise enamasti liiga vara kohale ei lähe ja seni õnneks pole kuskilt maha jäänud. Kõige suuremad ootamatused ajakulu osas on mul olnud just suurtes lennujaamades.

See nüüd küll enam tšarterlendu ei puuduta, aga kuna teema on nagunii laiemaks läinud, siis tahaksin tuua ühe põhjuse, miks ei maksa lennujaama minekut päris viimasele hetkele jätta. Kui lend peaks olema üle müüdud, siis maha jäävad suurema tõenäosusega need, kes viimasena tulevad. Puudutab muidugi jälle lende, kuhu netis registreerida ei saa või on vaja pagas ära anda. Ise olen seda nüanssi üritanud alati meeles pidada, kui on pikk lend läbi Helsingi. Aga muidu, mäletan veel aegu, kui Helsingi lennule sai 15 minutit enne väljumist minna ja on juhtunud ka nii, et Tln lennujaamast helistati, et kas olete ikka tulemas, lend hakkab väljuma... aga nüüd on teised ajad.

Kas reisiärevus võtab mõtlemisvõime ülde ära?!?Esmalt sul on ju kirjas v a j a l i k  aeg.  Pagasi ära andmise aega ei oska keegi ette teada, sest võivad olla ilmastiku olud või muud põhjused kus lennud kuhjuvad. See  tund läheb nagu niuhti, isegi kui sabasid pole.Arvutame siis koos umbkaudu- lennujaama saabumine ja parkimine sisenemine ja info lugemine ning õige leti leidmine  20 min pagasi ära andmine 20 min turvakontroll 20 min  passikontroll  ja oma väravani minek 20 min.(Tln-s, suures jaamas veelgi rohkem) Lennukile hakatakse laskma pool tundi enne väljalendu seega sul jäänud vaid muudeks tegevusteks 10 min (joogid,kohvi, lehed, wc jne) Pagasit ei saa enam ära ana 45 min enne lendu, saabudes näit tund enne ja kui seal on veel järjekord oledki hädas.Teiseks ma ei taipa mis see 8a. laps siia puutub ja samuti tsarterlend ??? Vastupidi lapsega ei taaks ju kuidagi tormijooksu lennule teha.Mõistlik in arvutab alati juurde võimalikud tõrked. Toon näite olin 40 min turvakontrollis . sest minu ees oli 2 in kelle asjadega oli probleeme ja siis leiti et ka minu kotis on midagi mis vajab üle vaatamist. Kuigi mul tegelikult ei olnud keelatud eset  kulus see aeg seal ikkagi ära.

"Reisin esimest korda lapsega kahekesi ja mingeid sekeldusi ei tahaks." - tule kohale nii nagu voucheril kirjas, 2 h varem...sinu enda meelerahu huvides."Mis ajal oleks ok olla lennujaamas, et ei peaks tormama, saaks rahulikult regatud ja vb ka natuke ringi vaadata, kuna lapsel kindlasti huvitav ( laps 8 aastane)." - kui tuled 2 h varem kohale, siis kõigi eelduste kohaselt jääbki aega seda kõike ilma tormamata teha

Tõenäoliselt taandub sellele, kuidas ennast ise mugavalt tunned. Charteri puhul ja pagasiga, ning soovides asja rahulikult võtta, võikski 2 h varem kohal olla. Minu kogemuse põhjal on charteritel check-in kuidagi uimasem olnud, kuigi viimati kasutades varasemat paberitega sahmimist enam ei olnud. Ei ole soovitus, aga kaldun arvama, et lennule jõuab praktikas ka see, kes viimasena ca 45 min ennem väljalendu check-in teeb. Ei oleks mingit mõtet seda nii kaua lahti hoida, kui kindlasti maha jääb. Samas pead siis pika turvakontrolli saba puhul nihelema, kella vaatama, võibolla enda vahele laskmist nõudma (sellega teiste reisijate meelepaha teenima) jne st asjatu närvikulu. Teisalt olen sellisesse olukorda sattunud korduvalt ka mitu tundi varem lennujaamas olles (check-in ei toimi, turvasaba üle tunni, mis Tallinnas on pigem vähetõenäoline).

Tavalend: Turkishi arilinesi check-ini sabas Tallinnas ootasin viimane kord tund ja 15 minutit! Alles peale seda turvakontroll ja lennukile tõttamine. Läks päris kiireks juba tegelikult.

Check-ini sabas kõige viimane olla ei tasu - lend võib olla ülemüüdud ja lihtsalt ei mahu lennukisse või lennukile lubatavat pagasit on liiga palju kogunenud (ülekaalu oht) ja teie pagas tuleb järgi järgmise lennuga - jällegi stress missugune.Teine asi on see, et kõige viimasena jagatakse kohad esimesse ritta, seal aga ei tohi turvakaalutlustel väiksed lapsed istuda (ma ei tea, kas 8-aastaseid loetakse selles mõttes väikseks lapseks, 3-aastased igal juhul ei tohi). Saad küll lennukisse, aga stjuardess hakkab teid koos lapsega tahapoole ümber tõstma, kellegagi kohti vahetama - nõme sebimine, mille peale ümbertõstevad täiskasvanud muidugi porisema kipuvad ning sind vihase pilguga terve reisi põrnitsevad.Nii et minge ilusti 2 tundi varem kohale ja sättige ennast teiste sekka sappa.

Kusjuures, mina olen tähele pannud, et peale selle uue turvaala avamist on turvakontrolli läbimine muutunud Tallinna lennujaamas oluliselt aeglasemaks. Ma ei tea, kas uued skännerid on kuidagi tundlikumad, aga väga palju pagasit läheb täiendavasse kontrolli ning see täiendav kontroll võtab meeletu aja. Olen oma akupanga pärast seal küll oodanud. Järjekorrad on pikaks veninud ning see aasta pole ma vist kordagi alla 20-30 minuti sealt läbi saanud.

Kui 2 tundi ennem ei taha minna lennujaama, siis 1,5 tundi peab ikka varem olema, aga mida see 30 min annab. Vahest maksab see ikkagi väga valusalt kätte, sest minuteada on hommikul kella 6- 9 lennujamas päris palju rahvast. Korra on mul tütar jäänud lennukist seetõttu maha, et läks ka 1,5 tundi varem, kuid paraku kohvreid võttis ainult 2 teenindajat vastu ja nii jäigi kohver andmata ja lennukist maha. Peale sellist juhtumit lähen mina isegi juba 3 tundi varem kohale, et ei peaks oma närve kulutama, sest kunagi ei tea mis võib juhtuda, vahest mõnel on piletitega mingid probleemid jne. ja siis teised ootavad. Ja, et aeg kiiremini läheks reisi oodates võta kaasa, kas mõni raamat, ajakirjad või mõni muu tegevus, nii läheb ka eag märkamatult kiiresti.

Minu meelest on täiesti OK olla lapsega või ka ilma lapseta lennujaamas 2 tundi enne lennuki väljumist. Vbl isegi pool tunnikest varem sõltuvalt lennujaamast. Milleks hiljem tulla ja siis närveldada, et ei tea, kas jõuab???Kui jõuadki turvakontrollist varakult läbi, võta rahulikult - vaata ringi, joo kohvi-teed-mahla, söö üks saiake, loe raamatut vms. Ikka parem, kui pärast  kahetseda, et hakkasid kokku hoidma sealt, kus vaja poleks olnud.

Tallinna lennujaam ju nii nunnu, lähengi sinna tihti soovitatust veidi varem, et juua rahulikult kohvi ja sirvida mõnda "raamatukokku" jäetud raamatut. Muideks, olen läinud ka eelmisel hilisõhtul, kuna lend väljus väga vara. Magasin magamiskapslis, hommikul jõin kohvi ja vaatasin, kuidas rahvast kinnikiilunud (väljusid hommikused tšarterid) turvakontrollist saabusid esimesed väsinud nägudega reisijad. Tõsi, see magamisvariant ei sobi lapsega reisimisel.

Oktoobri alguses ryanair lend kell 21:30 milaanosse. Läksime veidi üle 2h varem, et vältida järjekordi ja rahulikult tutvuda lennujaama mugavate teenustega. Turvakontroll on läinud kõvemaks ja meil kulus ca 10min, tavalise 5min asemel. NUmbrid väikesed, aga 2x kauem!Samale lennule tulid sõbrad ca 90min enne lendu, neil kulus turvakontrolliks 45min. Ryanair hilines, seega oli aega üle, aga kui tahad mõne õlle võtta ja subwayle raha jätta, siis võta asja rahulikult ja mine varem. Eks siin eelnevadka juba öelnud, et igast asju juhtub. Mine varem ja naudi maailma parimat lennujaama. Tasuta wifi ja muu hea kraami tarbimine elavdab meie majandust.