Ööbmine ja elukallidus Saksamaal

Tere,

Sooviks infot hotellide ja kämpingute kohta Saksamaal. Palun lisage interneti lehekülgi, kust võimalik erinevaid ööbimiskohti otsida ning kirjutage ka oma kogemustest ööbimiskohtadest.

  1. Saabumine 21:30 Rostocki, oleks vaja üheks ööks soodsalt öömaja 3 täiskasvanule ja 2 lapsele (3a ja 1a)
  2. Millised on telkimiskohad Rügen Islandil, kas võimalik ka tasuta looduses telk maha panna?
  3. Ööbimiskohad Berliinis, Hamburgis, Kielis, Lübeckis? Kas Kieli ja Lübecki vahel võimalik ka telkida?
  4. Kuidas on hinnad võrreldes Eestiga - söömine väljas, toidu ostmine poest, rõivaste ja jalanõude hinnad, kütusehind?
  5. Kas marsuudil - Rostock, Rügen Island, Berliin, Hamburg, Kiel, Lübeck, Rostock on teemaksusi ka, kui, siis mis suuruses?

Tänud vastajatele!

Saksamaal ei ole teemakse, kui Sa just veoautoga ei sõida. Autod ja väikebussid ei pea minu teada midagi maksma.

Söömine väljas on Eestiga võrreldes muidugi kallim. Püüa vältida kiirteetanklates söömist, seal võib toit olla viletsa maitsega ja jubeda hinnaga, sõida parem maha ja otsi mõni toidukoht. Hommikuse kohvi joomiseks on parimad paigad pagariärid (Bäckerei'd). Paljudel poekettidel on mingid omatooted, mis on tegelikult sama kvaliteediga nagu nn. bränditooted, aga hind on jupp maad madalam. Umbes nagu Selveri munad, eks ole. Rewe ketil oli selleks omatoote märgiks minu meelest "Ja!", Realil "Tip". Rõivaid kavatsen mina osta oma lastele C&A-st, näiteks normaalsed püksid viieaastasele poisile peaks 7 euroga kätte saama. Jalanõud maksavad umbes sama palju kui Eestis. Kütus maksab kusagil 1,3 euro kandis liiter, aga jällegi, püüa vältida kiirteetanklatest ostmist, seal on tunduvalt kallim kui kõrvalteede ääres. Arvesta sellega, et paljudes poodides ei ole võimalik krediit- ja deebetkaardiga maksta, päris suur hulk kohti aktsepteerib ainult nende endi kohalikku maksekaarti EC-d. Ka ei pruugi kaardimakse võimalik olla alla 20-eurose arve puhul.

Telkimise kohta ei oska kahjuks midagi öelda, kui soovid tasuta telkimisvõimalust, võid proovida kohalike talunikega jutule saada või otsida öömaja näiteks Hospitality Clubist (www.hospitalityclub.org). Saksamaal tavaliselt tasuta looduses telkida ei tohi, eriti lastega oleks see kindlasti keeruline. Kämpinguid peaks Sinu soovitud piirkonnas olema küll...tegelikult on kogu rand Lübecki ja Fehmarni saare vahel neid täis. Üldjuhul on saksa kämping ülipuhas ja ontlik. Näiteks siin http://www.vcsh.de/ peaks olema ülevaade Sinu soovitud piirkonna kämpingutest.

Hamburgi äärelinnas olen otsinud ööbimiskohta väga kaua ja keegi soovitas lennuvälja lähedal telkida, sest seal on tühi ala ja teised pidavat ka seal telkima; kuna lahkesti soovitatud ala asus otse maabumisraja all, siis ei läinud vaatamagi. Lõpuks leidsime juhuslikult b&b sildi, oli hubane 100 a vana maja umbes samavana abielupaari pidamisel.

Kui tahad tasuta telkida, siis pead saama kaubale mõne talumehega. Samas arvan, et kui alles 21:30 laeval ramp alla lastakse, siis nii hilja mingeid kokkuleppeid sõlmida võib olla hilja, seltskond ka suur. Seetõttu ka mustalt telkida on ikka keerulisem. Ma ise olen 1990-tel koos sõbraga pool Euroopat läbi kolanud ja alati väljaspool campinguid ööbinud, linnas ja maal (kahjuks luba küsimata), ja inimesed on väga sõbralikud ning politsei ei juhtunud ka kunagi peale.

Aga öelda tahtsin seda, et ega camping tasuta ei ole, oma 15€ näo pealt, arvan. Kuna kõige odavamates hotellides on 3-kohaline tuba (sinna peaksite ära mahtuma, kui lapsed vkt paigutate näit põrandale telgimadratsile ja nii väiksed lapsed ööbivad tasuta) hinnaga kuni 90€, seejuures on hinnas juba hommikusöök rootsilauas (Skm-l kohv, mahlad, võileivad, puuviljad, putru reeglina mitte), näit see http://www.booking.com/hotel/de/appartement-rostock.html?sid=977f40c454e594b5d57e72f4c25af628;checkin=2010-07-07;checkout=2010-07-08;show_room=RD18099603 - siia mahub madrats põrandale ära küll.

Kuna olete autoga, siis vt julgelt samalt lehelt muid kohti, sest suurematest linnadest eemal võib leida soodsamaid kohti. Samas võib Ida-Saksamaal majutuskohti vähem olla ja soodsamate valik väiksem.

Tegelikult kui leiate mõne hosteli, siis seal on voodid nagu pioneerilaagris ja tasu sama suur kui campingus. Teemaväliselt seda, et näit Frankfurt-Hahni lennujaama lähedal on hulgaliselt selliseid majutuskohti, öö hind 14-15€ nägu.

Hotelli/hosteli eelis on ka veel see, et kui ilm peaks juhtuma vihmane ja ebameeldivam, siis minu arvates tasulisel telkimisel pluss puudub. Ma olen alati campingu fänne mõistnud kuni ilmariski realiseerumiseni: edasi mitte, sest reeglina tuleb järgmisel õhtul uues kohas telk püsti panna ja niiske on ta nagunii, kui just hommikul poole päevani telki ei kuivata (kui seda võimalust üldse ongi). No ja mis reis see on, kui pead keskenduma telgi kuivatamisele jmt: reisil olles tahaks ikka teha seda, mille pärast tuldud :)

Ja muidugi jääb üle veel autos ööbimine: sätid end mõne tankla parklas magama, magad mõned tunnid ja teele. Auto mootori võib vabalt tööle jätta, ei hakka külm ka.

Hea koht väga odavaid ööbimisi otsida on http://www.hotelformule1.com/. See on prantslaste kett, aga nende saidilt leiab ka Saksa Formule-d üles. Tuba maksab seal 28-30 eurot, toas on kolm voodit. Probleem on, et reception töötab vaid teatud tundidel hommikul-õhtul. Uksel on kaardilugejaga lukk, kui teil on hotell weebis broneeritud, saate oma krediitkaardiga automaadist sissepääsukoodi nii välisuksele kui oma tuppa. WC on koridoris, ACd pole, aga elab üle.

Hotellikett Etap on samuti väga soodus koht ööbimiseks, kui jõuad hiljem siis pead automaadis ennast sisse registeerima. Siis saad oma uksekoodi, muide toad on täiesti korralikud. Kõik on olemas, kuigi ehk palju tagsihoidlikum kui mõnes nn. tavalises hotellis. Aadress on siin: http://www.etaphotel.com/gb/home/index.shtml

Kolmas Prantsuse firma Accor sooduskett on Ibis. Hinnalt Saksas ca Formula1 - 30EUR, Etap - 40EUR, Ibis - 50EUR. F1 - WC/dush koridoris, Etap - WC/dush toas, Ibis lisab sinna veel konditsioneeri. Etapiga samas 40EUR hinnaklassis on ka kett B&B. NB! Kui veidi ette tellida, on Ibis ja Etap tihti 10-15 EUR odavamad - seda näeb nende kodulehel.

Tulime just Saksamaalt ja telgis magasime ainult ühe öö, kuna ilmad polnud just kõige päikselisemad. Leidsime hea võimaluse booking.com-i näol, kui õhtu hakkas saabuma otsisime kuskilt interneti ja sealt panime sisse oma järgmise sihtkoha ning selle ümbruse ja leidsime soodsalt öömaja. Broneerisime ära ja ööseks läksime kohale. Säästsime palju aega ja raha, mida alguses öömaja otsimisele kulutasime. Lisaks leidsime tõeliselt armsaid kohti: romantilisi mägimajasid, mõnus korter keset linna vms. Hinnad olid 2 in 40-50 eurot(mitmed viimase hetke pakkumised) ja enamasti koos tagasihoidliku kuni rikkaliku hommikusöögiga.

Telkimine looduses on täiesti võimalik. Selleks peab olema kaugemal suurematest linnadest. Nende ümbruses on kõik nurgatagused ka täis ehitatud. Berliini suurusest linnast sõida kohe heaga 30-40 km eemale. Siinsest otsingust peaks ka minu varasemad juhised välja tulema. Söök odavamates poodides Aldi, Lidl, Pennymarket on sama mis meil ja tihti odavamgi. Mina ei viitsi juba mitu aastat hindasid võrrelda. Suurematest ostukeskustest olen ostnud juba aastaid suure hulga pere riideid ja jalanõusid. Kui Eestis maksavad mingid korralikud firmatossud alates 800.- EEK, siis sealt saad tihti nad kätte 450.- EEK. Mitte küll esimesest ettejuhtuvast poest aga pingutama ka ei pea. Meie hinnad on tihti palkadega võrreldes lausa ulmelised kirved. Ja ärgu tulgu kaupmehed soiguma, et alati on süüdi meie turu väiksus.