trip-krainetrip-ukraine-dark
Öömaja Šotimaal

Kas Šotimaal on kerge telgiga ööbida? Teab keegi midagi kosta? Või on mõnda odavat öömaja pakkuda augusti kuuks?

Aga enda reisist sinnakanti jäi meelde, et niisama suvalises kohas ööbida ei tohi, pead kasutama ettenähtud kohti. Samuti on seal mingid sääsed (mitte päris meie sääsed), kes teevad telkimise piinarikkaks.

Šotimaal on maad eravalduses ja üldiselt suvalises kohas telki maha panna ei tohi. Samas oleneb, mis kandis oled. Suvel kimbutavad matkajaid ja telkijaid kihulased, kelle vastu pole t6husat t6rjevahendit kahjuks leiutatud.

Kuhu kohta tasuks üldse šotimaal minna? ja kus oleks kõige soodam ja mugavam ööbida? teab keegi rääkida?

Šotimaal tasub minna läänerannikule, kus loodus ilus ja matkaradu palju. Võimaluse korral soovitan kindlasti käia Harrise saarel. Ööbida on odavam noortehostelites ja bothy'des (mägionnid matkajatele), mille asukohad peaksid turistiinfos saadaval olema.

millega oleks kõige soodsam läänerannikule sõita? Oleks plaan lennata Glasgow-sse ja umbes nädal, veidi rohkem šotimaal viibida, kus tasuks selle aja jooksul käia?

Kui aega umbes 1 nädal ja soov käia ära nii Inglismaal kui Śotimaal, siis mida oleks mõistlik plaani võtta. Kas rendiautot soovitate? Sõidetud mõneski suures ja võõras linnas, kuid mitte vasakpoolses liikluses...

Mul üks tuttav shotlane on nõus su küsimustele vastama, kui soovid ja sul on konkreetseid küsimusi. Ise käisin sealkandis mõned aastad tagasi aga eriti soovitada ei oska midagi, minu jaoks oli seal igal pool midgai vaadata kuhu mind viidi. Ja kuna mind viidi siis ma mäletan kohti aga nimed on segamini kahjuks. Mulle meeldis näiteks Edinburgh rohkem kui Glasgow. Arvesta ka, et seal sajab suht palju. Kui mina sela olin sadas küll a inult korra kahe nädala jooksul aga see olevat lihtsalt minu õnn olnud :) Pdidi olema mingid wild camping areas aga neid pidi olema väga vähe.

...rendiauto. See on suht odav, sõitsime Sotimaal peaaegu 4000 km. Soovitan Skye saarele ja päris põhja rannikule sõita. Teed on äärmiselt kitsad, kuid vastutulija möödumiseks on taskud. Vasakpoolne liiklus pole probleem, harjub kiiresti. Ainus tõrge tekib ringile sõites ja sealt väljudes, pluss ringil olevad foorid. Edinburgh oluliselt ilusam linn, kui Glasgow. Ööbisime hostelites,koht 10-14 naela.

See on väga tore, aga kuidas ma selle shotlasega ühendust saan?

Oo, neid surusääski tuleb täie tõsidusega võtta! Ja lääne pool mägismaal neile meeldib. Loch Lomondi kandis on neid ka, aga kas vihma või millegi muu tõttu seal nad elu eriti ei seganud. Nt Loch Loyne ja Loch Cluanie vahel (vt maantee A87) aga oli neid mustmiljon! Teevad elu liialdamata päris põrguks, hammustavad kui hullud. Hammustused võivad ka allergiat tekitada. Üritasime neid lõkkesuitsuga peletada, aga see vastikuid tegelasi ei seganud. Samas pole neid igal pool, tundus, et just Skye saare ja Loch Nessi vahel neile meeldis. Nt A832 teel ööbimisest me loobusimegi, sealgi peremehetsesid needsamad sääsed. Kihutasime ära idarannikule. Arvatavasti ei ole surusääski Skye saarel, kuna seal on tuuline. Ei ole neid ka Loch Nessi kaldal ega idarannikul. Võib-olla on nende leviku kohta mingi info veebis olemas, inglise keeles on need "midges".

Nädalaga nii Inglis- kui Šotimaal ringi vaadata läheb õudseks kihutamiseks. Korra nii isegi käidud, tagantjärele targemana võtaks väiksema piirkonna ette ja uuriks rohkem seda. Muidu pärast on kahju vaadata, millest kõigest ajapuudusel mööda kihutama pidid. Inglismaa lõunaosas on tohutult armsad väikelinnad, aga loodus võrreldes Šotimaaga lauskmaaelanikule suhteliselt igav. Või noh, ega seda peaeegu polnudki, küla oli külas kinni. Lagedad platsid on golfiväljakud või tankipolügonid. Kui rohkem kutsub loodus, valiks reisiks Šotimaa. Tegime ise nädalaga ringi peale, korra isegi supsasime üle piiri Inglismaale (ei jõudnud vaid päris põhja, aga eks meil oli ka paar päeva, kus me üldse ringi ei liikunud, nii et teoreetiliselt on see ka võimalik): Glasgow, Loch Lomond, Glen Coe, Skye, Inverness, Newtonmore, Aberdeen, Edinburgh, Stirling, Holy Island (Inglismaa). Invernessi ja Aberdeeni vaheliseks liikluseks soovitan alumist, väiksemat teed üle mägismaa (A939). Seal on teistsugused mäed kui Loch Lomondi rohelised nõlvad - lauged ja lapilised nagu lehmad. Autojuhil peavad tugevad närvid olema (tee on kitsas, tõusud-laskumised) ja öö hakul on palju küülikuid tee peal, kes püüavad päeva soojust. Mõned lambad ka.
Kindlasti soovitan Skye saarel käia, linnadest on meeldis enim Inverness, ka Stirling on vahva. Edinburghi vanalinn on paras turistilõks, aga esimest korda avaldas sügavat muljet. Stirlingi loss ja Edinburghi loss on üsna sarnased - suured kompleksid kalli piletihinnaga. Losse ja lossikesi jääb aga teele iga nurga peal. Kui idarannikule asja, soovitan ära käia Dunnotari lossi varemetes, sellel on väga lahe asukoht! Mägismaalt meeldis Loch Lomondi (Loch Nessi ümbrus ei ole pooltki nii maaliline kui Loch Lomond) ümbrus ja Glen Coe, läbi võib põigata ka Kilchurni lossi juurest (mu meelest tohib selle lossi kõrval ka telkida. Sääskede kohta ei tea, kas neile ka meeldib). Ma ei jõua kõike ära rääkidagi. Kel huvi, vaadake väga head lehte: http://www.undiscoveredscotland.co.uk/ Loodust sellel just palju pole, aga midagi ikka. Losside, lossivaremete, linnakeste jms kohta jagub aga materjali küllaga. Head avastamist!

et kihulased halastamatult hammustavad. Nad armastavad tuulevaikset hommikut ja õhtut, kui päike veel(enam) kõrgel ei ole, samuti pole neid tugeva vihmaga.

Majutuse koha pealt: Edinburgis olen oobinud Castle hostelis ja Bravehearti kylalistemajas. Koik oleneb sellest kui palju privaatsust soovitakse ja kui mitusada kalorit hommikusoogi laual naha soovite. Hostel on hostel (enamasti sama tase), aga see kylalistemaja oli kyll vaike pettumus - muuseas arvasime, et koristaja on kindlasti ainult 150 cm max, sest koik kohad sellest korgemal olid korraliku tolmu all. Samas, hommikusook oli korralik ja valik suht hea. Selline lugu siis...

Vaata http://www.syha.org.uk/home.aspx Pole sugugi ainult noortele, seal peatub igas eas rahvast.

Et ehk oskab keegi soovitada soodsat ja head majutust Šoti mägismaal? Kuna sinna on plaanis sõita juuni lõpus, siis siiani tšekatud kohtades on tänu kõrghooajale päris soolased hinnad. Sobiksid kõikvõimalikud kämpingud,b&b-d ja cottaged.

Plaanime kahe sõbrannaga minna mai keskel Rootsist Šotimaale, täpsemalt Edinburghi paariks päevaks ning sealt edasi Aberdeeni. Äkki oleks kellelgi võimalik meile Edingburghis öömaja pakkuda?

Minek 13.08 nädalaks

Kas kellegil on uuemat infot võimaluse kohta leida öömaja, milline on hinnatase. Eelistatud on B&B, äärmisel juhul hostel, kui on vihjeid või infot andke teada. Start Edinburghist läänerannikule , Fort Williams, mõned Nessid, põhjareannikule välja ja ilmselt Aberdeeni kaudu tagasi Edinburghi. Rendiauto otsimine ka hetkel veel pooleli, sõidavad 3 täiskasvanut ja 1 laps.

Info juuni alguse reisilt:

  • autod võtsime lennujaamast Thrifty'st. Uurisime mitmete autorentide hinda, nii rahvusvaheliste suurte firmade kui kohalike, ja midagi eriti soodsat ei leidnud. Enam-vähem samas suurusjärgus hinnad. Meie jäime oma masinatega väga rahule. Broneerisime automaatkäigukastiga autod, mistõttu oli hinda vähe kallim kui väikseimat tüüpi manuaaliga, aga samal ajal saime suured, korralikud ja väga uued masinad. Meie kuupäevadeks oli firmade võrdluses thrifty kõige odavam.

  • läänerannikul ööbisime Obanis hostelis http://www.jeremyinglishostel.co.uk/ Hind oli £15 per inimene. Sealse omaniku tütar on kunagi Eestis Värska kandis elanud, ehk andis meile paremad toad ;)

  • Skye saarel: http://www.skye-hostel.co.uk/skye_hostel.html Neljase toa hind £65

  • Cairngormi kandis leidsime sellise koha: http://www.scotmountain.co.uk/hostel. Hind £23 per inimene. Seal on hostel ja lisaks eraldi külalistemaja kolme toaga. Kuna meid oli 7, siis saime terve kõrvalmaja oma käsutusse :)

  • Kõige keerulisem ja ka kallim oligi ööbimist leida Aberdeenist Edinburghi vahele jääval alal. Seal midagi alla £35-40 per inimene leida on väga hea. Ma arvan, et Aberdeenis endas äkki leiab kõige mõistlikuma hinnaga. Meie ööbisime Montrose Haven B&B's, http://thehaven-montrose.co.uk/. Hind oli £30 per inimene. Selle eest väga kvaliteetne koht.

Läheme nädalaks Edinburghi augusti keskel sõbrantsiga, öömaja muret meil pole ja linnas ilmselt igav ka ei hakka, kuid tahaksime paaril päeval linnast välja sõita, mõne mägijärve äärde või mõnd lossikest vaatama. Autot ei taha kindlasti rentida, läheks nt rongiga või ... Kas keegi oskab anda head soovitust - hommikul rongile ja väljasõit (kuhu?)mitte rohkem kui tund-poolteist sõiduaega ja nii et õhtuks linna tagasi saaks?

Stirling - kohapeal loss, mingi linnavangla ja linnast eemal Wallace monument http://www.nationalwallacemonument.com/ kust avaneb väga ilus vaade.

http://www.nationalrail.co.uk/

http://uk.megabus.com/Default.aspx

Buss sõidab 1.30 ja mõneks päevaks saab 2 naelase pileti ehk siis kokku edasi-tagasi 4 naela ja 0.50 senti teenustasu netist ostmisel. Rongiga oli 8.50 edasi-tagasi ning sõidab tund.

Hinnad vaatasin 11.08 seisuga :)