Olukord Boholi saarel pärast maavärinat

Sooviks teada, kas keegi on sattunud pärast oktoobris toimunud maavärinat Boholi saarele. Väga tahaks sinna minna, sest olen väga palju positiivset selle koha kohta lugenud. Veebiavarustest on leida väga vähe informatsiooni, mis olukord seal täpselt hetkel valitseb. Niipalju tean, et on purustusi ning turiste on vähe, mis tähendab, et saar saab ka majandusliku probleemi lisaks. Eriti huvitab olukord snorgeldamiskohtades.

Mina olen aru saanud, et Boholi kõrvalsaare Panglao ümbrus ei saanud kannatada, sealkandis on ka snorgeldamiskohti. Ise lähen detsembri lõpus sinna.

Mina elan Boholi saarel, Anda külas. Kahjustused on tõsised järgmistes piirkondadas - Loon, Loboc, Sagbayan, Carmen (ka shokolaadimägede piirkonnas). Nendes piirkondades on teed ja sillad osaliselt läbimatud. Samuti oli kahjustusi pealinnas Tagbilaranis aga üldiselt nüüd juba kõik toimib - ühiskondlik transport liigub (vajadusel ümber suunatud aga toimib), poed, restoranid jm asutused on (taas)avatud. Panglaol minu teada erilisi kahjustusi ei olnud. Snorgeldamise ja sukedusmise osas on kõik korras. Head snorgeldamiskohad on Panglaol ja Andas. Turistide jaoks ei tohiks erilisi takistusi Boholil olla. Ja kohalikud tõesti annavad endast parima, et kõik võimalikult kiirelt korda saaks. Seega tasub kindlasti tulla, vaatamist ja nautimist on siin väga palju :)

Nagu ma aru saan töötab Tagbilarani lennujaam nagu enne maavärinat ja võtab ilusti lennukeid vastu. Boholile olen plaaninud tulla novembri lõpus Manilast. Ilmselt on siis olukord parem kui praegu. Kas ma saan siin, Birg sinult tulnud infost, õigesti aru, et shokolaadimägesid on keeruline külastada?

Jah, Tagbilarani lennujaam ja sadam töötavad jälle vana graafiku kohaselt, saarele saamise ja lahkumisega mingeid probleeme ei ole. Shokolaadimägesid saab põhimõtteliselt külastada ja vaaadata - üle 1200 mäe on üsna suure territoorimu peal. Tean, et kokku varises üks vaateplatvorm Carmenis ja mõned mäed on maalihete tõttu kannatanud. http://newsinfo.inquirer.net/512983/government-eyes-rehab-of-chipped-chocolate-hills. /> Samuti on seal mõned teed kinni, aga mitte terve shokolaadimägede ala. Seega on mägesid võimalik näha; transpordi / teede olukorra osas tasub vahetult enne minekut uurida.
Eriti kahju on hispaania koloniaalajast pärit kirikutest, mis kokku kukkusid - neid on võimatu vanal kujul taastada :( Tundub, et siia lehele postitatakse ka jooksvat infot turistidele
http://www.bohol.ph/article377.html Mulle võib kirjutada ka birgit@andakidz.org :) Boholi külastamise plaanist ei ole kindlasti põhjust loobuda.

Kas Boholil on selliseid randu, kus saab kohe rannas snorgeldada või tuleb mingi saare trip võtta. Ei suuda otsustada, kas valida Bohol või Boracay saar. Me pole surfiinimesed aga sorgeldada, ilusaid kalu ja koralle vahtida tahaks väga, niisama peesitamise vahepeal:)

Anda regiooni rannik (ca 10km) Boholil on snorgelamiseks ideaalne. Koralliriif on rannast vaid paarsada meetrit, saab ilma paadita riifini. Näha võib hulganisti erinevaid kalu, meritähti, isegi suuri merekilpkonni!! Kui viitsid vt. 6 min vidot, seal merealuseid kaadreid ka pisut

Panglaol saab ka snorgeldada, aga ma ise pole seda Panglaol teinud, ei oska täpsemalt kommenteerida.

Bohol ja Boracay on hästi erinevad - Boholi saar on minu arvates looduslikult palju mitmekülgsem. Sisemaa on mägine, fantastilise looduse ja maastikuga, palju jugasid (mille alla tekkinud basseinides saab ujuda), koopaid (mõnedes neist saab ka ujuda), erinevaid loomi (nt. üks haruldane elukas - kandlane). Kindlasti on Boholil vähem turiste kui Boracayl. Nii et oleneb, mida oma puhkuselt ootad :)
Vt ka www.boholtourism.com

Aitähh Birgit, tegid meie valiku kahe saare vahel lihtsamaks, Bohol sobib suurepäraselt. Nüüd vaja mõnusat öömaja otsida ja järgmisel nädalal on plaan tulla.

Üks soovitus veel, et kes Andasse snorgeldama tahab tulla, võiks mõelda oma varustuse kaasa võtmisele (tean, et võtab kotis palju ruumi ...). Varustust saab küll rentida hotellidest, kes sukeldumist pakuvad. Aga eraldi rendikohta siin ei ole. Või siis eelnevalt hotellist uurida, kas neil on snorgeldamisvarustust pakkuda.

Tänud,võtame oma varustuse kaasa. Oskad öelda,kuidas kohalike lendude (manila-bohol-manila)ostmine on kasulikum, kohapeal või siis ikka Eestist kohe ära, mis lennufirmat ise eelistate? Kui on mingeid soove Eestist,anna teada?

Manilast Boholile e. Tagbilarani lendab 3 kompaniid: www.airasia.com www.cebupacificair.com www.philippineairlines.com

Esimesed 2 peaksid odavamad olema. Ikka tasub Eestist ära osta, mida varem ostad, seda soodsamalt peaks teoreetiliselt saama. Eestikeelne kirjandus/ajalehed/ajakirjad on alati teretulnud :)

Kas tead Boholi valuutavahetus kurssi? Küsimus tekkis, sellepärast kui 2 a tagasi Palawanil käisime siis seal on tunduvalt kehvem kurss (EURO vahetus PHP-ks) kui Manila lennujaamas. Nagu aru saan tunned saart nagu oma viit sõrme siis võibolla mõni hea viide majutusele. Eelistaks võimalusel korralikku omaette köögi ja 2 magamistoaga majakest, hotellitoad on teine valik:) Tänud Sulle!!!

Boholi saart on uudiste kohaselt tabamas või vähemalt tugevalt riivamas(ei tea kas selline iseloomustus just täpne on) 2013 aasta kõige marulisem taifuun nimega Yolanda. 240km\tunnis tuultega taifuun koos rohke vihmaga jõuab kohale Filipiinide saartele kohaliku aja järgi arvatavasti reede hommikul. Uudiste järgi on ka Boracay saar taifuuni tee peale jäämas ja turistid saarelt lahkumas. Eelmise super taifuun käigus 2012 aasta detsembris sai surma umbkaudselt 1900 inimest. Paistab nii, et Filipiinidel tuleb aastast aastasse nende tormidega kahjuks järjest tihedamini tegemist teha.

Väga huvitab, milline on Boholil olukord pärast taifuuni. Lennupiletid Manilast juba ostetud 20. novembriks Tagbilarani. Eks Birgit muidugi teab olukorda kõige paremini, muidugi kui sealsed sidekanalid üldse töötavad. Pärast Boholit plaanin minna Palawanile. Kui keegi oskaks sealse olukorra kohta pärast taifuuni midagi öelda, oleksin ka väga tänulik.

Anda küla on hetkel elektrita, seega ei ole ka Birgitit vastamas. Üks võimalus infot jälgida on siit: https://www.facebook.com/pages/Philipine-Typhoon-Update/117247978335404?fref=ts

Tundub, et taifuuni kese päris üle Boholi ja Palawani ei läinud, pisut ülevalt poolt, aga eks laastab ikkagi... http://boingboing.net/2013/11/07/super-typhoon-haiyan-slams-phi.html

Terve Boholi saar on juba 3 päeva ilma elektrita (ja mõned teised saared ka). Jutud käivad, et võib võtta terve nädala, enne kui elektriühendused taastatakse. Tõesti, seetõttu pole saanud vastata ... Bohol ei saanud õnneks kõige hullemine kannatada aga kahjustsusi, nii otseseid kui kaudseid, on ka siin piisavalt. Transport kõik toimib jälle, nii et tuleku suhtes takistusi ei ole. Paljudes hotellides on generaatorid ka (ühte neist kasutan praegu isegi :)) Majutuse osas oskan soovitusi anda Anda piirkonnas. Panglao majutuste osas on ilmselt pädevamaid inimesi :) Raha tasub ka vahetada pigem Tagbilaranis.

Meil juba tulek 14.11 ja me pole saanud vastuseid Planglao majutustest (kuhu oleme saatnud kirja) ja loomulik kui pole elektrit siis ei saagi seda tahta.

  1. november 2013 15:51 FOTOD FILIPIINIDELT: Enam kui 10 000 inimelu nõudnud taifuun pühkis minema terveid linnu Arvatavasti ajaloo võimsaim taifuun, mistõttu evakueeriti rannikualadelt mitusada tuhat inimest, on nõudnud Filipiinidel juba rohkem kui 10 000 inimelu, pühkinud teelt minema terved rannikulinnad ning jätnud miljonid elanikud vee, toidu ja elektrita, edastab uudisteprogramm CNN International Desk. Olukord on päris nutune, vahendas meile siia, üks kohapeal olevatest eestlastest. Ka Vietnam on ärevil, sest täna hommikuks on torm arvatavalt kohal ka neil.

Suured tänud Birgitile info eest ja loodan, et saate peagi elektri tagasi ning annad ikka edasi operatiivset infot olukorrast Boholil. Samuti loodan, et Jatsek, kes juba sel nädalal sinna kanti jõuab, edastab samuti värsket teavet toimuvast. Ise eeldan, et jõuan Boholile 20. novembril. Eks plaan on ikka snorgeldada, shokolaadimägesid külastada ja tarsiere vaadelda. Loodan, et ehk saab enne Boholile jõudmist mingisugust teavet, kas need tegevused on ikka üldse võimalikud. Ja üritaks muidugi ka midagi kohalike elanike heaks teha, abistaks vajadusel koristustöödel või ehitusel.

Nagu näha,on mitmed eestlased plaaninud oma retke Filipiinidele ja mina samuti.Maavärin ja taifuun teevad ärevaks küll, minu reisiplaani järgi jõuan Boholi´le detsembri alguses. Birgitile jaksu ja vastupidavust ja kõigile teistele ka, kes sinna kohe varsti jõudmas. Tänud ette kohapealsete olukirjelduste eest.