trip-krainetrip-ukraine-dark
Pamplona

Mõneti innustatuna Hemingway romaaniklassikasse kuuluvast raamatust "Ja päike tõuseb" otsisin tripi foorumist postitusi Pamplona iga-aastase fiesta kohta. Eneselegi üllatuseks leidsin vaid mõned üksikud vasted, kuid nendeski polnud sõnakestki kirjutatud Pamplona fiestast, vaid sisaldasid hoopis eemalepeletavat sõimudialoogi härjavõitluse pooldajate ja selle vastaste vahel.

Seega tekkiski huvi, kas keegi tripi liikmetest on Hispaanias legendaarsel fiestal käinud, kohalikku melu kogenud ja ürituse kulminatsiooniks olevaid härjavõitlusi kaenud.

jutt käib vist San Fermini festivalist? KÄisin seal eelmine suvi (väike eurotrip oli ja sattusin juhuslikult õigel ajal 'õigesse kohta!). Oli põnev ja rahvast oli tohutult. Möll ja pidu oli 24/7. Nädal otsa järjest (nii rääkisid vähemalt kohalikud). Ommikul kell 8 (vist oli 8) või kell 6 kogunes siis nö. jooksjad rahvas (osalesin ka) kuhugi platsile ja oodati pauku. Pärast pauku lasti kuskilt otsast härjad lahti (mingi paarsada meetrit eemal tänavas) ja hakkasime jooksma üht tänavat pidi selle suure staadioni?? poole. Ei mäleta selle koha täpset nime. Igastahes siis oli põnev ja sai igatsugu rahvaga suheldud. Üldiselt on enamus turistid USAst või austraaliast (vähemalt niipalju kui ma suhtlesin). PS! võtke sööki kaasa, kuna seal on poed tühjad !:D Ja vajaduselt ka alkot.

edu!!

ck.

Käisime seal sellel suvel. Festival ise kestab mitu päeva (8 vist) ning rahvast on seal tõesti väga palju. Kõik on riietatud punase-valge värvilistesse kostüümidesse. Palju on seal ka välismaalasi. Ise kohtasime inimesi Uus-meremaalt ja USAst. Ööbimiskohad peaks varakult broneerima, sest rahvast koguneb selle festivali ajaks linna väga palju. Pamplonast väljas oli üks kämpinguplats (Arre oli vist koha nimi). Kui olete telkidega siis saab seal ööbida. Enamik turiste ööbis siiski linna parkides (nii telkidega kui ka ilma :D). Linna keskväljakul on pakihoid, kuhu saab oma asjad ära anda. Terve linna elu kulgeb muidugi festivali taktis. Enamik poode on avatud ainult mõni tund päevas või siis on terve festivali jooksul suletud. Toitu ja jooki saab supermerkadodest, kuigi ka need suletakse varem kui tavaliselt. Nii, et öiseks pidutsemiseks tuleks ennast joogi-söögiga varustada (vein on seal sama odav kui vesi). Pidu ise kestab öö läbi ja need, kes on hommikuks ennast sobivasse konditsiooni saanud, need saavad osa võtta härjajooksust. See aasta said mitu välismaalast härja sarvedega hoope, nii et osalemist tasub kaaluda. Kohalikud hoiatasid, et kui härjad sind ei vigasta siis teevad seda teised jooksjad. Aga adrenaliini saab ja nalja ka. Suurimaks probleemiks võiks nimetada vargaid. Endal ja sõbral oli nendega probleeme. Politseijaoskonnad olid täis turiste, kellel midagi ära varastatud. Ja omaette kogemus oli see, et terve politseijaoskonna peale (need vähesed, kes tööl olid kandsid festivali riideid ja olid eelmise õhtu pidutsemisest väsinud) oli ainult üks inimene, kes oskas inglise keelt :). Nii et varastatud asjade ankeedi täitmine oli õpris keeruline. Kui politseijaoskonnast tagasi tulime, siis nägime kuidas vargakambad pargis inimesi varitsesid. Pikanäpumehi on seal ikka väga palju (kõik Hispaania vargad on ilmselt selleks peoks Pamplonasse kogunenud). Aga kindlasti soovitaks Pamplonas fiestal ära käia. Ise läheks ka hea meelega uuesti.

Kui tekib küsimusi, siis vastan neile meeleldi. arvilepp@yahoo.com