Petlemm

Tere Käisin Iisraelis ja Jerusalemma majutuse puhul tegin airbnb.com (Kes tahab kodumajutust/apartmenti, soovitan vaadata) lehel "vea": nägin pilti (koobastuba, 500 a. vanune maja on mäe sees!) ja tellisin ära. Sügisel Kappadokias meeldisid koobasmajad väga ja tahtsin selles kunagi peatuda. Ja see juhtuski, kuigi palju varem, kui arvasin. Peagi selgus, et see on hoopis Petlemmas (ca 1 tund) ja paari päeva pärast sain aru, et see on Palestiinas. Siis tahtsin veel rohkem sinna minna. Jerusalemmast Damaskuse värava juurest käivad bussid.

Omanikud (luterlased) väga meeldivad ja lahked, naine on muide noor õnnelik lätlanna, mõlemad muusikud. Petlemma tasub sõita, seal Kristuse sünnikirik, Katariina kirik, Milky Grotto (seal tilkus Maarja Magdalena rinnast piima maha), mosheed, veel mitu erinevat kirikut, turg ja väga lahke rahvas. Mind kutsuti hommikul ka sisse ja pakuti kohvi - väga ilus ja äärmiselt puhas maja.
Keskväljakul müüb mees idamaist kohvi, tal on oma pildiga kaart, kuhu on sulaselges eesti keeles kirjutatud "Petlemma keskväljakul saab kardemoniga kohvi ja midagi veel"! Mul jäi suu lahti, kui seda lugesin.

Kui keegi tahab midagi täpsemalt, kirjuta evekas@gmail.com

Tere, tegin broneerimisel samasuguse vea, seega siia foorumisse infot otsima sattusin :) Nimelt ostsin majutuse Petlemma. Muidu peatume Eilatis, aga plaanis 2päevane Surnumere-Jeruusalemma- Petlemma tripp. Rendiautoga Petlemma minna ei lubatud, selle peame üheks ööks jätma Jeruusalemma. Kuna Petlemm on Palestiina ala, siis uurin kogemusi: kas linn on ikka turvaline, kas tasub minna ööbima ja auto Jeruusalemma jätta või on mõistlik hotellitoa maksumus korstnasse kirjutada ja Jeruusalemma jääda? Kas eestlastele on Palestiina viisavaba? 

Olen Petlemmas olnud kaks ööd hotellis ja käisin hommikul vara pimedas kesklinnas Jeesuse sünnikirikus jumalateenistusel. Kõik tundus siis küll turvaline. Pärast jumalateenistust jõin sedasama kardemoniga kohvi kiriku lähedal platsil. Hiljem jalutasin üksi seal ringi ja käisin kauplustes. Kaupmehed oskavad mõnd soomekeelset sõna. Teine asi on muidugi tänavakaubitsejatega kohe müüri taga. Ei tohi silma vaadata ja mingit kaupa enda kätte võtta, siis pead tõenäoliselt midagi ära ostma. Parem kui nendega mingit kontakti ei tekita. Harjumatult tüütud on nad. Aga pärast müüri on taksod, millega saad hotelli sõita. Enne lepid hinna kokku. Kaart hotellist tuli küll Eestisse kaks kuud. Kolm nädalat oli hotelli postkastis, templi järgi. Eestlastele on Palestiina viisavaba.

Ma olin Petlemmas ühe laupäeva. Sel päeval on Jeruusalemmas sabat, linn vaikne ja paljud kohad kinni, samas Petlemmas just laupäeviti turupäev ja melu kui palju. Autoga sinna trügida pole mõtet - kohe Jeruusalemma Damaskuse värava juurest lähevad sinivalged Palestiina bussid Petlemma (nr 231 (endine 21) ,rohkem infot vt  https://wikitravel.org/en/Bethlehem), nende lõpp-peatusest on ca 1,5 km jala sünnikirikuni. Buss läbib piiripunkti, - relvaga sõdur tuleb bussi, ent turistid teda ei huvita, kontrollib üksnes palestiinlasi. Alternatiivina võib võtta bussi 234, ent see läheb teise piiripunkti, kus tuleb jala üle minna (võib tihti rahvarohke olla) ja kirikuni sealt 4-5 km jalutada või võtta takso). Mulle Petlemm meeldis, inimesed sõbralikumad ja hinnad soodsamad.