Põhja-Norra

Kui kedagi peaks huvitama info Põhja-Norra kohta, siis üht-teist võin rääkida. Olen rännanud seal nii mõneski kohas - Kirkenesi kogu ümbrus, Vadso, Vardo, Alta ja loomulikult Nordkapp.Kirkenesis käinud lumehotellis ja kelgukoertega sõitmas. Kuna mu kaaslane elab Norras, siis käin iga paari kuu tagant seal. Seega olen ka kõiksugu lennureisid läbi sõitnud. Aga käinud ka autoga läbi Soome. Muidugi ei oska ööbimise kohta turistidele suurt midagi rääkida aga oleme oma sealsetel väikestel trippidel ka kämpingites olnud. Viimati tulin Norrast nädal tagasi. Seega, niipalju kui oskan, võin selle kandi kohta infot jagada. Ka kalastushulludele - selle sõna heas mõttes.

Mõte oli minna Põhja Norrasse üle Soome jaanipäeva paiku. Aega oleks selleks reisiks kolmapäevast pühapäevani. Kas see on üldse reaalne ja kui siis mida näeks? Või oleks mõteksa üle Stockholmi minna? Plaanime liikuda oma autoga. Tänud infost ette

Kahtlen kas nii lühikese ajaga on üldse mõtet Põhja Norrasse sõita. Käin autoga Põhja Norrasse Kirkenesi tööle. Kui hakata hommikul 7.30 Tallinnast laevaga Helsingissse minema, siis ca 10.00 saab autosõitu alustada. Ja puhtalt autosõidu peale läheb ca 16-17 tundi Kirkenesi, vahepeal teeb ka loomulikult mõned tankimis ja söömispeatused.Kilomeetreid tuleb peaaegu 1400. Hakkad kolmapäeva hommikul minema , oled neljapäeva öösel ca 3 kohal, siis kohe magama. Kohapeal ringi vaatamiseks jääb ca kaks päeva, pool päeva neljapäevast, reedene täis päev ja poolik laupäev. Poolik laupäev seepärast, et öösel on vaja alustada tagasisõitu Helsingisse näiteks pühapäeva õhtul kell 21.30 väljuvale laevale. Iseensest kui juhte on mitu ja autosõit meeldib, siis miks mitte minna, midagi ikka näeb ja Soome lapimaa osa on ka huvitav sõita ja pealegi on polaarpäev, seega ei ole pimedat ka karta.

Olen üks nn. väiksemat sorti kalahull ja võtaks hea meelega pakutavat infot vastu.Kuna plaanitud minek üle Soome sinna kanti(Nordkappi ei kipu),siis piirduks Alta-Tromso ja selle kandiga.Ilmselt tuleb Inari kant ka reisi sisse ja see on juuli esimesel poolel ca. 10-11 päeva.

Mina ütleks, et see on suur viga Norrasse ainult kaheks päevaks sõita. Seal on meeletult huvitav loodus ja kindlasti pärast väga kahetsete selle vähese aja üle. Pigem tehke nüüd mingi lühem ots ja varuge sinnaminekuks mäksa rohkem aega. Võiks öelda, et Norra oma mägede ja fjordidega tekitab sõltuvuse ja kindlasti paljud on korduvalt sinna tagasi läinud.

Oleks tore kui sa jagaksid igasugust infot mulle Norrast. Eriti selle 2 kõrgema mäe kohta. Olen sellel ala suht uus. Enamus ajast elus sukeldunud ja nüüd on natuke ammendanud see asi ennast. Tahaks mägedes olla ja eriti Norras. Need pole algatuseks kõrged ja nii ohtlikud. Nii et jään ootama vastust. Meili aadress on avokra@hot.ee Lugupidamisega. Avo

Soovid infot Norra kahe kõrgema mäe kohta? Need on Galdhøpiggen ja Glittertind. Asuvad lähestikku Jotunheimeni rahvuspargis Kesk-Norras. Mõlema tippu saab kergesti igaüks, mingit erivarustust ega väljaõpet pole vaja. Lähed rahvusparki, peatud kas Spiterstulenis või Glitterheimis ja matkad tippu. Võhma peab olema, head saapad peavad olema, muud suurt midagi.

Spiterstulen on paras turistiküla (mis sest, et tema kohta tagasihoidlikult "mountain lodge" öeldakse). Tema õnn ja õnnetus on see, et sinna viib tee. Glitterheim on väiksem (ehkki mägimaja kohta ikkagi suur), rohkem eraldi, rohkem "loodus".

Jotunheimen on ilus! Seal on meie lähiümbruse kõrgeimad mäed. Kui soovid mägimatkamisega algust teha, siis on Jotunheimen igati sobiv rajoon. Kuna majakesi on orgudes päris palju, siis saab teha igasugu marsruute ja samas mägimajades ööbida. Kui soovid telkida, siis on võimalusi veel rohkem.

http://en.wikipedia.org/wiki/Galdhøpiggen http://en.wikipedia.org/wiki/Glittertind http://en.wikipedia.org/wiki/Jotunheimen

On sul mingeid matkaplaane Norras, Rootsis, Soomes? Aga need sul vist kõik läbi käidud. Kui on sul mingid plaanid sel suvel, siis ehk on võimalus punti lüüa:) Kas kirjutaksid meili peale või siia mõne sõnaga raha suurus järkudest, mida näiteks võib vaja minna kui tahaks mingi 10 päeva mägedes mütata, kas üksi või pundiga. Ette tänades:) Avo

Waterman5, kelle käest sa seda nüüd küsid?

Omast arust ikka"tripp" käest. Kas küsisin midagi valesti?

Ma käisin Jotunheimis paar aastat tagasi talvel. Olime 8 päeva rahvuspargis, lisaks ühe päeva Stockholmis. Ööbisime kõik ööd mägimajades, teel ühe öö tuttava juures Hamari lähedal. Süüa tegime enamasti ise. Raha kulus ~9000 krooni inimeselt: http://norramaale.blogspot.com/2008/03/kulud-umbes-9k-inimeselt.html

Seda summat saab kallutada nii üles- kui allapoole. Transport. Meie rentisime väikebussi, et saaks koos sõita ja oleks lõbusam. Oma autoga minnes rendikulu ei tule. Majutus. Suvel on oma telk väga mõistlik variant. Talvel - ei tahtnud. Söök. Meie nikerdasime ise mägimajade köökides või hotelli tagaukse juures omal priimusel. See viimane variant on natuke nadi, vaese sugulase tunne oli. Järgmine kord minnes ei koonerdaks ja sööks nii, nagu kohalikud.

Taustaks tasuks aru saada, et Norra mägimatkamisel on pikk ja pidulik traditsioon. See on (olnud) härrasmeeste hobi. "Hüttides" on õhtuti pidulikud eined, kristall, korralik vein. Nagu inglise klubikultuur, aga päeval käiakse matkamas kah.

Küsi nii, et saadaks aru, kellelt :)

Mul ei ole mingeid matkaplaane. Kui, siis järgmisel kevad-talvel suuskadega. Talvised mäed on veel ilusamad kui suvised :)

Aga sa võid ju alati ise võtta oma pere või sõbrad autole, üle mere sõita ja Rootsis-Norras matkama hakata. Radade kohta on info olemas, kaardid on imehead (kõikidest piirkondadest nii 1:50k kui 1:100k kaardid), majade süsteem töötab.

Ise olen käinud lisaks Jotunheimile veel Kesk-Rootsis ja Põhja-Rootsis. See viimane on ka väga hea variant. Kungsledeni matkarada Kebnekaise (Rootsi kõrgeim mägi) lähedal.

http://no.spam.ee/~kaur/m/norra_2008.html http://no.spam.ee/~kaur/m/lapimaa_2006.html http://album.rumba.ee/kati/Lapimaa2006 http://album.rumba.ee/kaur/jotunheimen

Aga tänud sulle:) Sain piisavalt infot et midagi tegema hakata:) Loen ja vaatan kõik läbi mis sul siin kiras. Edu sulle!