Põhjapolaarjoon

Plaanis järgmine reis teha põhjapoolaarjoone taha. 4 täiskasvanut ja 13 a ning kaks 1 aastast.  Plaan oleks sõita välja Kjollefjordini. Otsisin aga ei leidnud ühtegi teemat põhjapolaarjoone kohta. Kas keegi on käinud ja oskaks soovitusi jagada. Millal oleks kõige parem minna?  Millele kindlasti tähelepanu peaks pöörama?

0
0

Olen teispool põhjapolaarjoont käinud nii kümmekond või rohkem korda. Mitmes riigis. Mida sa täpsemalt teada tahad? Põhjapolaarjoon on laiuskraad. Kokkuleppeline "joon", millest põhja pool vähemalt kord aastas päike ei looju ja kord aastas ka ei tõuse. Mingit tajutavat muutust looduses konkreetselt joonel pole. Kui just pole nii turistikas piirkond, et igal sammul meenutatakse, et oled ületanud põhjapolaarjoone. Mõnest kohast saab osta "sertifikaadi", et oled üle joone käinud.

Minna võib igal ajal - suvel on ilus värviline. Siis tasuks sättida aega, kus tõesti on päevad, kui päike ei loojugi. Talvel on pime, külm ja virmalised (garantiid ei saa anda, aga tõenäosus on suur). Lastega võibolla pigem suvel - loodus on mitmekesisem. Aga mulle meeldib ka polaaröö. Telgis võib polaarpäev keeruliseks osutuda, seal pole puid, mille varjus telkida.

1
0

Jõuluvana juures on kõige tuntum koht kus see joon ilusti maha joonistatud on. Üheaastasele on vist jõuluvana vara tutvustada ja kolmeteistaastasele vist hilja. Postkontor on lahti aastaringselt

1
2

Olen Põhja Norras käinud seoses ookeanil kalastamisega umbes 20 korda.

Kjöllefjordis 3 korda.

Mida huvireisijale soovitada?

Praegu on parim aeg. Soojad ilmad, keskööpäike jne.

Kjöllefjordi on Helsinkist peaaegu 1600 km. Meie tegime ainult ühe öise puhkepeatuse Ivalos. Ei usu, et teil tasub tormata, vast 2 vahepeatust oleks OK.

Kjöllefjordi saab minna 2 eri marsruuti pidi. Läbi Karasjohka ja läbi Utsjoki. Mõlemad on huvitavad teed.

Ma soovitaks teil kaaluda veidi lõunapoolsemat Norrat, läbi Tornio ja Kiruna.

See on tohutu ilus ja huvitav tee.

Lõppsihiks võiksid olla Lofoodid,  mis on Kjöllefjordist ilusamad.

3
1

Lisan veel, et sääse- ja kihulastevaba on ainult mere rannik.

0
0

1 päev

28.juuli

7:30

Tallinn

9:30

Helsingi

reede

10:00

Helsingi

20:00

Savotta

2 päev

29.juuli

8:00

Savotta

9:40

Rovaniemi

laup

11:00

Rovaniemi

12:20

Lampivaara

13:00

Lampivaara

15:00

Tankavaara

16:00

Tankavaara

19:00

Eräkievari

3 päev

30.juuli

8:00

Eräkievari

8:30

Karasjok

pühap

9:00

Karasjok

13:00

Nordkapp

15:00

Nordkapp

20:00

Eräkievari

4 päev

31.juuli

8:00

Eräkievari

16:00

Oulu

esmasp

5 päev

1.aug

8:00

Oulu

16:00

Helsingi

teisip

18:30

Helsingi

22:00

Tallinn

0
4

Mina oma maitse järgi võtaks polaarjoone juttu sedamoodi, et panustaks pigem polaarööle ja üritaks kohtuda virmalistega, seega oktoober-november või jaanuar-veebruar. Väidetavalt päris talvise pööripäeva paiku (detsembris) ei pidavat virmaliste kohtamise tõenäosus nii suur olema kui nimetatud kuudel. Kuidagimoodi on need seotud ka õhuniiskusega ja temperatuuriga, külmem on parem, rannikul ja saartel käivad nad sagedamini kui sisemaal. Ja vahepealse aja virmaliste ilmumist oodates saab kasutada põdrarakendiga või kelguga sõiduks, suusatamiseks vms. Mulle nagu tundub, et lumega on seal erinevaid tegevusi rohkemgi valida kui lumevabal ajal.

Eks suvelgi ole omad võlud, eelkõige käiakse seal muidugi kalal. Keskööpäike isenesest jätab mind külmaks, kui just kella pingsalt ei jälgi, ei saagi aru, kas oled keskööl polaarjoone taga päikest vaatamas või tund enne-pärast keskööd meie jaanilõkke ääres, suhteliselt sama pilt. Muu loodus ümberringi on igal ajal rohkem väärt, kas päikesega või ilma.

1
0

Meie oleme sõitnud Nordkapi, mis jääb Kjöllefjordist lääne poole. Käisime augustikuus. Polaarjoon jääb Rovaniemi kanti, Jõuluvana juurde. 

Kuni Rovaniemini on tee üsna tavapärane, sealt edasi Lapimaal läheb loodus põnevamaks. Esimesed põhjapõdrad tulid ka sealkandis vastu. Muidu teed väga head, minu jaoks olid veidi hirmutavad vaid lõpuosas Norra mägedes.

Lapimaa ööd olid tõesti valged. Ma ei mäleta, et oleks tohutult sääski olnud, aga temperatuuride vahe oli küll - helsingist startisime +25 kraadise ilmaga, Nordkappi jõudes vaevalt 10 kraadi sooja ja hirmus kõva tuul. Nii et soojad riided kindlasti kaasa. 

Lapimaa eripära on kindlasti loodus. Suuremates asulates on põnevaid muuseumi, nt Inaris Siida muuseum, mis kajastab Lapimaad ja saamide ajalugu.

PS. Virmaliste kohta lugesin kuskilt sellist infot: virmaliste intensiivsus ja tõenäosus sõltub päikeseaktiivsusest. päikseaktiivsuse muutus käib 11 aastase tsükliga ja viimane suurem päikseaktiivsus oli 2013-2015 a. Järgmine suurem virmaliste aeg peaks olema 2024-2026 a. 

Meie reisist saab täpsemalt lugeda siit  https://www.moover.ee/matkaautoga-nordkappi/

2
0

Lihtsalt inspiratsiooniks. Lisaks "tavalisele" Nordkapi tripile (pea identne eelmises postituses olevale teekonnale, ainult et läbi Alta) olen suvisel ajal teinud ka sellise trajektooriga (sõidu)automatka: Tallinn - Helsinki - Vaasa - Umeå - Bodø - Moskenes - Reine - Svolvær - Harstad - Andenes - Senja - Tromsø - Narvik - Abisko - Ylitornio - Jyväskylä - Helsinki - Tallinn (14 päeva). See variant pakub veelgi rohkem maalilisi vaateid, kuid võtab rohkem aega ka. Tipphetked on Lofoodid ja Senja saar (vähem turiste kui Lofootidel, aga vähemalt sama ilus). Samamoodi tuleb Tromsø kandis arvestada võimalike ~10-kraadiste ilmade ja tugeva tuulega ka suvel. Kui aega on väga palju, siis on muidugi võimalik Nordkapp ka siia juurde liita.

0
0

Kui minna polaarpäeva vaatama, peab arvestama, et umbes Rovaniemi kandis on see nähtav umbes-täpselt tänaseni ehk 7 juulini. Põhja pool Alta-Utsjoki liinil ca 27 juulini. Aga õige oleks seda viimast piiri mitte tagaajada.

Mõned aastad tagasi ajastasime reisu Nordkappi just polaarpäikese vaatamiseks ja selleks startisime juba jaanipäeval, et rihtida end selle nähtuse veel maksimumi lähedasele ajale. Päris kummaline oli, et nt Vadso-Vardo kandis oli päike keskööl madalaimas asendis sealkandis, kus meil 7-8 paiku õhtul ja siis juba varsti hakkas uuesti tõusma. Igasugu rahvast, kes seda nähtust vaatama ja pildistama tulid, oli kämpingutes hulga.

Kjollefjordis ei vaju päike silmapiiri taha juuli lõpuni veel kindlasti.

2
0

Väga hea. Aitäh. Sain siit mõne hea idee, kuidas seda planeerida.  Kjollefjord sai valituks, kuna äial on kindel soov ka põhjajäämere ääres ära käija. Hetke mõte olekskin siis sõita läbi Soome Kjollefjordini ja sealt Lofoodidele ja siis läbi Rootsi tagasi. Plaan minna järgmine aasta enne jaanipäeva.

1
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased