Poola puukoolid

Tere!

Plaanime mai lõpus minna Poola, et osta puid-põõsaid jm taimi. Kuulduste järgi pidi olema seal taskukohasem kui Eesti aiandites.

Kas keegi oskaks soovitada häid aianduskeskusi ja puukoole? Eelkõige huvitavad elupuud ja okaspuud-põõsad.

Lisaks ehk keegi oskaks soovitada ka majutusi nende aiandite läheduses, kuhu on lubatud lemmikloomaga minna. Endal praegu kodutöö tegemata, otsin air-bnb kaudu, aga ehk tõesti kellelgi on endal sellega seoses hea kogemus ja oskab soovitada.

Tundub, et oled kullasoone leidnud... raiskad aega ja kütust ja söögiraha ja oma puhkust ja hotelliraha jne ja sul "käsi kullas", ostes Poolast puid-põõsaid?! Millegipärast kahtlen ma selles... kui sa just tervet metsa ja niitu sealt ei plaani osta aga keelata ei saa, vaata siit: https://goo.gl/5LMJpU

Öömaja otsi selle järgi, millise puukooli välja valid: asukoht ja sealt juba edasi

Ma küll ei kiirustaks seda ideed naeruvääristama. Poola on kodukaupade ostmiseks üks vinge riik. Tee endale enne kindlasti selgeks, kas nende sordid on vajaliku külmakindlusega. Teinekord võivad lõunast põhja toodud sordid jääda kiduma ka vähema valguse tõttu. Samas müüakse meil ju marketites hulgaliselt istikuid, mis on justnimelt pärit Poolast ja Saksamaalt. Endalgi kasvamas elupuuhekk, mille istikud olid kõik sakslased ja kasvab.

Ega sellepeale on ju tõesti raske tulla et võibolla inimene on Poolast läbisõidul ja nö tahab mitut asja ühendada. Vaevalt et keegi tahaks spetsiaalselt Poola kahe põõsa järele sõita.

lng, kui loeksid mõttega teemaalgataja esimest lauset, näeksid, et läbisõidul pole Poolas keegi :)

AndresR, kas keegi küsis sinu käest majanduslikku nõu? Teemaalgataja küsis kogemuste kohta. Kui neid ei ole siis mille jaoks möliseda kui midagi tarka öelda ei ole? Kasuta palun võimalust vait olla sellistel puhkudel. Ei pea igas teemas targutama põhjusel et midagigi öelda saaks.

Tundub, et sisukaid vastuseid ei tule. Täpsustan siis nii, et ma ei sõida spetsiaalselt Poola kahe istiku pärast, vaid sellepärast, et mul on puhkus ning soovin külastada perega Balti riike ja Lõuna-Poolat. Olen aga kuulnud, et Eestis makstes roosiistiku eest ca 14 eur ja seal 2, pani mõtlema, et aga miks mitte tuua ka enda aeda taimi, kui saab soodsamalt ja valik hea. Mind ei huvita kusjuures dendroloogiapargid ega iluaiad, vaid tavalised aianduskeskused või puukoolid ( nagu meil Hortes, Juhani jne). Kui keegi oskab oma kogemust jagada, siis info oodatud. Kullapotiga pole siin mingit pistmist!

Täpseid aadresse ei oska anda aga kui silma hakkab mõni suurem ehituspood, siis nende juures on sagedasti ka suured aiakaupade osakonnad. Ise olen vahel sellistesse sisse astunud ja kodupoole sõites Varssavi äärelinnast E67 ääres, Bialystokist aga ka lõunapool Katowice ringtee ääres ehitus-aianduskeskustest olen vahel mõne taime või lille kaasa ostnud. Tõenäoliselt leiaks midagi sellist ka kodule lähemalt Suwalkist ja Augustowist.

Tee ääres on mööda sõites palju puukoole näha. Ise ka ostsime mõne aasta eest tagasiteel istikuid. Olid tunduvalt odavamad, kui siin. Ainuke halb asi oli, et kaardiga ei saanud maksta. Meil poola raha polnud ja otsisime vahetuskoha lähimast linnas.

Jagan siis kogemust. Sai kunagi tellitud Poolast 42 sorti rodosid. Eelnevalt tehtud korralik filter kliimataluvuse osas, piiriks seatud tsoon 5a. Tänaseks so 10 aastaga alles 7 sorti, teised kõik hukkunud külma või liigniiskuse tõttu. Esimese talvega läksid umbes pooled. Ehk siis neid asju sealt osta ei tasu.... Kliima vahe on määrav. Hariliku kuuse ja männi, elupuu ja mõne nulu sortidega ei tohiks küll ka eesti kliimas midagi hullu juhtuda..... loetelu võiks siiski ka pikeneda mõne liigiga. Teemaalgatatusest ei selgu taimehuvilise aianduslik ettevalmistus, kuid proff ilmselt siin taolisisi küsimusi ei püstitaks. Põhimõtteliselt okaspuude poogitud ja pistikust tehtud vorme saab Poolast lõputult, sh haruldusi, mida meile müügiks keegi ei too. Tavaline aiahuviline leiab endale piisava (ja soodsama kui Eestis) valiku juba Läti puukoolidest. Veelgi odavam on igakevadiselt aeda soetada möödaminnes roose-rodosid-elupuid-suvelilli jmt sortimenti nt maxima kaupustes. Arvestatav baasvalik ja ei maksa palju. Kuid kui juba Poolas olla, siis ilmselgelt tasub üht-teist taimevalikust kaasa osta, nagu eelnevad kirjutajad on teinud. Edu rohenäpp-Ragazzale ja oleks palve, et kui ostud tehtud, siis kunagi anda siia tagasisidet ostukogemusest.

Kuuldavasti käiakse Poolast ka ehitusmaterjale toomas. Väidetavalt saab ka niiöelda kasumisse jääda. Ilmselt siis ajakulu ei arvestataks. Lihtsalt taimi tuua mõtet poleks. Aga kui kaks asja, reis ja kõrvalhobina väike shoping kokku panna, siis on asi igati kasumlik. Just siis, kui reis niiehknii toimuks.

Ragazza, iga aasta on Siguldas lillelaat (tavaliselt 1-2mai), seal on päris palju valikut ja hinnad odavamad, kui meil. Mine järgmine aasta sinna.

Poolas on taimed-istikud 30-50% odavamad, suure koguse puhul tasub ikka minna. 14€ vs 2€ võivad olla 100cm vs 30cm hekiistikud, muidu sellist vahet ei tule.

võtan oma kerge iroonia tagasi: ei andnud mulle see foorumipostitus rahu ja helistasin tuttavale, kes puukoolis töötas. töesti, kui roosiaeda tahta teha, siis pidi Poola külastus ära tasuma! hinnad seal pidid väga head olema. meie körged juurdehindlused seotud hooajalisusega: piltlikult öeldes suvi otsa müüd, et talv üle elada.

Praktiline soovitus: puukool on poola keeles 'szkõłka'. Tipi see koos soovitud sihtlinna nimega Googlesse ja nii leiad suurema vaevata sealsed puukoolid. Nt otsing szkõłka Bialystok annab esimese vastena sellise puukooli: http://egzoland.pl/RU/ (venekeelne leht). Nende sellekevadiste pakkumiste nimekirja leiab siit: http://egzoland.pl/oferty/Oferta_Wiosna_2016_szkolka.xlsx, iga puu kohta kenasti ladinakeelne nimetus, kõrgus ning brutohind zlottides.

Kui kindel plaan minna, siis võta nendega enne ühendust, küsi hinnakirja ja saadavust ning siis pole kohale minnes muud kui äratoomise vaev.

tere, mulle ei anna see võimalik suur hinnavõit ikka rahu: kas postituse algataja käis mõnes Poola puukoolis taimi ostmas ja palju hinnavõit (võrreldes Eesti hindadega vs reisikulud + raha istikute jne ostuks) lõpuks tuli? Oleks huvitav teada

Pole küll teemaalgataja,ent oma kogemused on nii Poola taimede,kui Poolaga üldse.6a.tagasi tulles Saksast tegin kütte peatuse Poznanis,mille kõrval oli mingi taimehoov.Uitmõtte ajel ostsin 6tamme ja 4õunapuud.Raha taheti 200zl ,mul oli vist koos grossidega 180zl,lõime käed.6-st tammest 5on alles ja õunapuud on kõik hinges.Mais tegime nö.pika nädala lõpu Poolas.Sattusin Bialys. Leroy-Merlyni parklas peale,kuidas Mersu Sprinteri kaubiku kongi tassiti roklaga taimekaste ja haagisesse tõsteti elupuid.Kaubik oli Leedu nr.iga ja külgedel oli mingi Kaunase firma logo.Kevadel maksid amplid Nõmme turul 15-20e,ärasõidu päeval haaras naine Bialys. turult suuri ampleid 25zl tk.Juhtusime Pärnu Maxima juures toimuvale laadale,seal müüdi ka taimi,ostsime meiegi,auto oli Leedu numbriga,küsimusele,et kas ksvatad ise,tuli vastus,et toob Poolast.Poola on selline riik,kus 1l piima eest saab 3l maitsevett,mitte nagu meil,et 1,5l vee eest,saab 3l piima.Igaüks, olgu ta koristaja-kojamees või pankur,kõik oskavad raha lugeda.Paar näidet odavuse kohta.Põranda segu,sama toode,sama tootja,sama kaal-hinna vahe 5e,elektroonika poekett meil ja samaväärne Poolas,sama toode ,sama mark,55diam.nõgusa ekraaniga tv,hinnavahe 330e,ei tea kelle kasuks? Veel üks tähelepanek,laup. Suwalki Plaza parklast,90% autodest Leedu nriga ,mõned lätlased ja 3 eesti autot,sama toimus Lidli ja Kauflandi juures.Lisaks on ju veel igatsugu vabriku poode ja outlette,mis kindlasti tengelpunga rõõmustavad.Aga oma silm on kunn,6-8 tunniga peaks olenevalt stardipaigast Eestis autorattad sahisema juba Poola teedel.Ja kui lisada lõuna odavam küte ning peatused Ikla või Valka A-poodides,peaks reis Poola igati plussis olema.Analüüsivõime ja rahalugemine on kindlasti olulised omadused!Aga edu!