trip-krainetrip-ukraine-dark
Raha ja Bali

Hei,

mul on küsimus Bali saare ja sularaha kohta. Kuidas Balil rahaga mõistlik majandada oleks? Kas oleks targem sularaha kaasa võtta või kohapeal pangaautomaadist välja võtta?

Kui natukene seemneks raha kaasa võtta, siis palju seda olla võiks ning palju pangaautomaadist raha välja võttes teenustasu võetakse?

Täpselt ei mäleta, kuidas sularaha välja võtmisega lood olid, enamasti vahetasin kaasa võetud eurosid. Kutas ja Sanuris olid paar hea kursiga kohta (raha vahetades pead olema ettevaatlik, kuna Kutas on palju selliseid, kes lubavad ülemõistuse head kurssi, kui lõpuks saad korralikult petta), Ubudis oli kurss üsna kehv. Kui sul ei ole saatkonnast saadud viisat, siis kindlasti võta kaasa natuke dollareid, VOA on vist 35usd ja kui maandud Jakartas ning edasi pead lendama Balile, siis vaheta Jakarta lennujaamas ka natuke IDR-e, kuna pead maksma väikese tasu nö. maalt lahkumise eest, kui kohalikku raha ei ole, siis on tasu üsna krõbe.

Kui keegi on lähiajal käinud, siis võiks jagada kogemusi raha välja võtmise osas, olen ka just minemas ja tekkis sama küsimus, et kui palju teenustasud on.

kas VOA eest saab ainult dollarites maksta?

2013 lõpp küll (või oli ka variant, et sai €-ga tasuda, aga kurss oli sama, mis usd-l)

Nüüd on ka maalt lahkumistasu 20 või 25 dollarit, kehtestati eelmisel aastal.

Viisatasu sisenemisel oli jaanuaris 32 eurot, riigist lahkumise tasu 15 eurot inimese kohta. maksta sai sularahas nii eurodes kui dollarites. Kurss sama küll ei olnud. Raha vahetus tänavaputkades väga riskantne, meid üritati lausa 1/3 petta, veerati raha pakke laua ühel servalt teisele edasi-tagasi ja ühel hetkel lihtsalt 500 000 kadus. Jälgi, kas rahavahetajal on olemas vastavad sertifikaadid ja load. Veidi parema kursi puhul on oht petta saada suurem ja sageli ei ole ka vajalikku summat. Meie praktiseerisime ikka pangas vahetust, kui ikka tuhandeid eurosid ei vaheta, pole seal suurt vahet, kas saad euro eest 14500 või 14700 kohalikku. Miljonäriks saate igal juhul!

Ehk siis ilmselt kõige mõttekam oleks kaasa võtta eurosid ja kohalikku raha ning kohapeal vahetada ega pangaautomaadist välja pole mõtet võtta nagu ma aru saan?

Rahavahetuspunktides 12.02 seisuga kursid sellised: 1€ - 14800-15000INR , 1$ - 12700-12900INR. Jälgida tasub ka kes võtab commissioni ja kes mitte. Ja kui kurss on ulmeliselt hea loe raha ise viimasena üle , sest nad oskavad päris hästi petta (kogemus olemas).

Ma ise võtsin Mandiri automaadist ja 1 500 000 ruupia väljavõtmine läks maksma 108€. Sama hind tuli ka BCI automaadist raha välja võttes.

Viisa tasu on 35usd või 32€. Saab maksta ka ruupiates ja see oli 430 000 ruupiat.

Ja sellist asja nagu maalt lahkumise tasu pole, on nö terminalitasu. Bali lennujaam tahab rahvusvahelise lennu puhul saada 200 000 ruupiat. Bali kõrval asuv Lomboki lennujaam nt 150 000.

1 500 000 ruupia kursiks tegi see siis järelikult automaadist võttes 13888,90 Eestis Tavidist saab hetkel 13624 ehk siis soodsam on seal automaadist võtta kui eestist kaasa vahetada. Kohapeal vahetades on kurss ca 5% parem, kui eestis või seal automaadist võtta, samas nagu palju kirjutatud, suurem jant ja oht tüssata saada.

Üldiselt peaks eesti krediitkaartidel väljavõtmise tasu olema 2,5% summast, lisandub mingi 1% veel mingit x tasu.

Isiklikult vahetan alati minimaalselt taksoraha ja esimese õhtusöögi jagu kaasa, et ei peaks kohe lennujaamas mingi sita kursiga vahetama hakkama ja ülejäänu siis võtan nädala kaupa kohapeal automaadist.

Võimalusel maksan kaardiga (hotellid, sukeldumised jm. vähe turvalisemad ostukohad) Nii ei pea kogu aeg tasku punnis sularahast ringi käima. Lõppkokkuvõttes turvalisem ja mugavam kui sularaha kaasa tarida ja siis otsida korrektseid valuutavahetusi.

eks ta nii kaua on jah turvalisem kuni sul arve tühjaks on tehtud. Krediitkaardiga igas suva kohas makstes, varem vöi hiljem see ära kopeeritakse:D

16.02 seis - võtsin ATMist raha välja, kursiks kujunes ca 13.800 (2.500.000 IDR puhul). Ubudi rahavahetuskohtades olen eile-täna näinud kursse 13.900 kuni 14.750. Commissioni osas pole tähelepanu pööranud.

Viisatasu oli 35USD ning eurodeks öeldi sama number (35 EUR).

Plaanin minna järgmise aasta veebruaris Indoneesiasse. Kuidas olid ilmad? Loen siin mitme koha pealt, et on vihma periood.

Indoneesia on sel ajal vihmaperiood. Väga palju oleneb ka kohast, kuhu plaanid minna, kuid tasub valmis olla, et vihma sajab pea iga päev.

Olen 2 aastat järjest käinud Balil veebruaris, sinna jöudsime 14/2 ja tagasi märtsi alguses, vihma sadas vaid öösiti ja kaks korda ka päeval selle kolme nädala jooksul, sama oli ka eelmisel aastal. Floresil ja Komodol ka käisimie, seal kurdeti et liiga kuiv ja üldse pole sadanud. Järgmisel aastal läheme taas veebruaris, vihm pöhimötteliselt olematu. Mul pole kaardiga veel probleeme olnud aga mönel meie seltskonnast tuli hiljem köne pangast et Balil olla proovitud nende kaardiga raha välja vötta ( kui ise juba kodus olime ), seda räägivad köik et tuleb ette vaadata kus kaardiga maksad. Rahaautomaate kasutasime küll julgesti. Raha vahetades lugesin ka ise alati kord/kaks üle, nii mönigi kord juhtus et "kogematta" olid nad valesti lugenud.

Kui ma kaks aastat tagasi veebruaris Balil olin, siis ühel päeval tuli kerget seenekat. See aasta olin seal 16.2 kuni 24.2 ning vähemalt pooltel päevadel sadas ja väga kõvasti. Ei olnud selline kerge tibutamine. Ühel pealelõunal oli lisaks ka meeletu tuul ja vastasmaja jäi poolest katusest ilma.

Kas keegi on kasutanud sellist internetilehte broneerimiseks nagu: nusatrip.com? Tundub, et seal on soodsad lennukipiletid ja majutused.

Olen nüüd juba kuu aega Balil olnud ja vihma olen korra näinud. Euro vahetuskurss on hetkel 13500-14000. Vahetada tasub spetsiaalsetes vahetuspunktides, mis on spetsiaalselt selle teenuse jaoks, mitte suveniiripoodides ja nurgatagustes kohtades. Kursitabelid on siin suvalistel poodidel ka ukse ees, kus vahetuskurss näiliselt oluliselt parem kui päris teenusepakkujatel. Seal petetakse alati. Automaadist võttes on teenustasu vist 3%, mis läheb pangale kus teil konto on. Üksikutes automaatides on teenustasu aga neid ATM'e on igal nurgal ja valige lihtsalt järgmine. Kasulikum on sularaha kaasa võtta. Automaadist võttes on vahe olnud selline, et kui vahetuspunktis on kurss 14000 siis välja võttes umbes 13500. Kuna euro on dollari suhtes päris palju nõrgenenud, siis lennujaamas võetakse ikka 35 viisa eest, olenemata sellest kas maksad eurodes või dollarites. Maalt lahkumise tasu on siiani olnud ruupiates viimased 5 aastat.

Kas viisa tegemine piiril käib lihtsalt? Kas on vaja täita sama taotluse vorm koos fotoga mis Helsinkist viisa taotlemisel + tasuda 35€ (vormi leidsin aadressilt www.indonesian-embassy.fi )? Või on piiril mingi lühem vorm?

Viisa tegemine piiril on väga lihtne. Ei mäleta enam milline see vorm oli aga täitsin selle käigu pealt järjekorras seistes. Fotot pole vaja. Vormi saab lennujaamas enne passikontrolli vastava laua pealt. Viisa tasu maksmise kassad ka seal samas. Ega see tavalisest piiriületusest erinegi, ainult üks paber rohkem täita ja raha maksta.

Viisa pikendamine (kui soov jääda kauemaks kui 30 päeva) on natuke tülikam tegevus ja tuleb mitu korda kohal käia.

Valuutakursi kohta värskem info selline, et kui veel nädal tagasi sai euro eest 14000 IDR siis nüüd on isegi nurgatagustes kohtades tahvlitel 13500 ja isegi alla selle. Kaardiga automaadist võttes tuli paar päeva tagasi kursiks 13200

Kui soov olla kauem, kui 30 päeva, siis soovitan 60. päeva viisa Indoneesia saatkonnas teha (Helsingis), tasu on 40€ ning lisaks postikulu, kokku võttis see aega u. 14 päeva.

Olen alates veebruarist Ubudis olnud ja kuni märtsi lõpuni sadas pea iga päev, nüüd iga paari päeva tagant.

Kurss on vahemikus 13650-14100.

Oleks küsimus 60 päevase viisa kohta. Kui Helsingist eelnevalt viisa taotleda, kas sinnalend peab kindlasti märgitud olema. Ei ole pileteid ostetud ja kuna täpselt ei tea veel, millal sinna lendab Taist, siis kas nad aktsepteerivad seda? Riigist väljalennu pilet on olemas. Kas kellelgi on kogemusi sellega?

Tänud!