trip-krainetrip-ukraine-dark
Raha kaasavõtmine Filipiinidele

Selline küsimus, et kas keegi, kes nüüd lähiajal on filipiinidel olnud või juba varasemast kogemusest oskaks anda nõu, kas Filipiinidele minnes tasuks USA dollareid või EUR-sid (sularahana) kaasa võtta ja koha peal siis PHP-ideks vahetada või ei ole üldse mõtet sularahana midagi kaasa võtta ja ainult kohapeal pangaautomaatidest raha välja võtta. Ja kui palju on lisatasu, mida võetakse kui pangaautomaadist sularaha välja võtta ja kui kohapeal raha vahetada?

Sularaha ainult niipalju et saaks lennujaamast linna, ja ehk esimese öö hotellis ka makstud. HSBC panga automaadist saab 40000 Peesot korraga välja võtta ja nende poolt mingit lisatasu ei esine.

Väiksematesse kohtadesse reisides tuleks kindlasti piisavalt sularaha kaasa võtta. Nt. minu elukohas ei ole 50 km raadiuses ühtegi sularahaautomaati ega ka kaardimakse võimalust. Suuremates linnades ja turistikohtades saab ilmselt kaardiga hakkama aga raha väljavõtmine on kallis. Enamus kohalikke panku võtab 10 000 peso väljavõtmisel 200 pesot teenustasu + su eesti pank võtab 5-6 euri sama summa eest.

Olenevalt pangast maksis kuu tagasi 10000 peso väljavõtmine 198-202 eur aksudega kurss valuutavahetuses 1eur 48-50.5 pesot.Teeb välja ju sama aint automaadiga mugavam. Ka valuutavahetuses on komisjonitasud.Kogu raha võtsin automaadist mis aga vaja oli.

Kas need HSBC panga automaadid olid 2 piluga (üks kiipkaardile, teine magnetribale) enda kaardil magnetribale nii kulunud, et automaat seda ei loe.

Päris kindel ei ole aga minuarust oli küll üks pilu ainult.

Lendasime täna Cebu Citysse. Lennujaamas olevatest 3 erinevast automaadist ei saanud midagi. Lugesin siit HSBC kohta. Panga kodulehe järgi on Cebus üks automaat, õnneks oli see hotellist 5 min jalutuskäigu kaugusel. Automaat andis max 20 000 korraga ja 200 PHP tasu ei näidanud.

Täielik peavalu on Filipiinidel Mastercardiga, enamikud ATMid raha välja ei anna, meie saime BDOst. El Nidos on üks ATM, aga samuti Mastercard ei töötanud, kohalikud teadsid öelda, et mõnikord isegi pidi andma Masterile ka raha. Igaljuhul paras jamamine oli igal pool ATMga. Cebu lennujaamas saime ka neljast masinast viimasest raha :S, sama lugu Boracayl ja Puerto Princessas. Üks krediitkaart tasub igaljuhul VISAks vahetada :)

ATM siis Masterit ei tunnista, vaid VISA ? Sain just uue pangakaardi, Master oli Visaks muudetud. Hmm , endal minek Bohole! Kuidas seal? HSBC pigem siis?

Kas siis oleks mõistlikum siit raha kaasa võtta või ikkagi seal kohapeal vahetada? Kas mingi 700€ eest pesosid võib üldse kaasa vedada?

Cebu City HSBC pangas oli kaks ATM-i, üks annab P500 rahatähti kust saab korraga 20000 välja võtta ja teine annab P1000 rahatähti kust saab siis 40000 ühe korraga välja võtta.

Mõned eestlased, keda kohtasime olid kogu raha siin ära vahetanud, meie seda ei eelista, pigem hakata enne viimase sendi kulutamist mõtlema raha juurde võtmise peale. Boholil Panglaos on kaks ATMi, aga eestlased, keda kohtasime ei saanud sealt üks päev Masteriga raha ja järgmisel päeval said. Tagbilaranist saab kindlasti. Arvestada tuleb sellega, et igast ettejuhtuvast masinast raha kätte ei saa :)

Kuna endal varsti minek, siis tekkis küsimus, et kas valuutavahetuspunkte lennujaamas või linnas pole?

Meil minek 04.02.2016.Esimese nädala tuuritame Luzonil ja seal oli kirjas, et tuleb sularaha varuda, automaate ei ole piisavalt. Sealt läheme edasi Puerto Princesasse ja El Nidosse. El Nidos ei ole ka automaate. See on küll murettekitav, et Masteriga probleemid. Mul on mõlemad krediitkaardid MasterCard. Ainult deebetkaart on Visa. Kas seal deebetkaardiga raha välja võtta saab? Kuidas on krediitkaardiga maksmistega Cebul ja Boholil? Raha kaasavõtmisest.Lugesin, et ilma deklareerimata võib kaasa võtta 10000PhP. Kas keegi kontrollib seda ka, kui palju kaasas on.

10k PHP on ju ca 2000 EUR. Nii palju mul umbes kaasas oligi, aga ega keegi ei küsinud ka. (Netist lugedes tundub, et see piirang on just peesodele. Eurosid või dollareid võib rohkem kaasa võtta, 10k USD väärtuses).

Eks võtke EUR-id kaasa. Kohapeal saab vahetada, vähemalt Manila lennujaamas kindlasti saab. Igaks juhuks võib-olla natuke USA dollareid ka.

Automaadist raha välja võtta ei soovitata, vahendustasud pidid kirved olema.

Oot, oot see on ikka ca 200 eur. 1 eur on ca 50 PhP.

Jah, minu viga, kirjutasin google konverterisse ühe nulli rohkem.

Aga parem see link siis: http://www.philippineconsulate.com.au/bringing-currency-into-the-philippines.html

10 tuhat peesot ja 10 tuhat dollarit

Nii et peesosi kindlasti mitte üle 10k kaasa võtta!

Valuutavahetus punktid annavad kehvema kursiga ja küsivad suuremat vahendustasu ja oht on ka petta saada. Seda ATM juttu kuulen esimest korda, sõltumata summast vahendustasu 200 PHP (4eurot) ja saad alati ametliku kursiga. me võtsime korraga 10k välja ja selle pealt 4 eurot maksta on väga ok.

Aga whangsta, millise kaardiga võtsid ATMist raha?

Meil Mastercardid ja kasutasime enamasti Metrobank ATM'e. Nendest sai alati kätte kenasti. See peaks neil suurim pank ka olema ja kui just päris pisikene linn pole, siis on nende automaat seal ka olemas. Tricycle'i või pedicabi juhile saabki kohe öelda, et Metrobanki ATM'i viia ja viivad kohale.