Raha Phuketil

Tere reisisellid.-) Phuketi reis kohe-kohe ees ja uuriksin millist valuutat tasuks reisiks kaasa võtta, on see kohalik või dollar või mõni muu valuuta ja mis summadega arvestada 2 nädalase reisi ajal. Öömajad on broneeritud ja neid kulutusi ma ei arvesta, kuid mis oleks selline 2 nädalase tavalise puhkaja päeva raha millega võiks arvestada? Ütleme, mis kulud oleks söögile, rollerile ja niisama chillimisele, mille all ei pea silmas eskort tüdrukuid ja alkoholiga liialdamist. Asjakohaseid vastuseid ootama jäädes:)

Usd või eurod sobivad siin vahetamiseks hästi, parem kui on suuremad kupüürid. Rolleri rent alates ca 4 eurost päev, bensiin tanklas alla euro, pudeliga tee äärest ostes 1 euro. Keskmise toiduportsu hind 2-5 eurot. Õlu baaris ligi 2 eurot, kohaliku rummi shot umbes sama. Massaz 10 eurot. Lisan juurde, et need hinnad on nö suhtelised. Alati võib leida odavamalt või kallimalt, igaühel on omad skaalad ja arusaamad hindadest, kvaliteedist jne. Samuti on suur vahe hindadel turistikeskuses peatänaval või kuskil külavaheteel.

Kui Eestist minek siis eurod ikka. kindlasti ei soovita siin tai raha vahetada. Mina ise tulin Austraaliast ja maksin raha vahetuse eest panga kaardiga seal..oli odavam kui raha välja võtta kohapeal.

Mina soovitaksin võtta Eestist eurid või dollarid kaasa ja seal vahetuspunktis vahetada. Pangakaardi pealt otse seal vahetuspunktis kohalikke bahte vahetada ei saa, sellisel juhul peab minema panka. (Kui õigesti mäletan, siis Patongis ja Ao Nangis tahtsime vahetada nii, aga öeldi, et võtke ATMist välja või minge panka).

Seoses rahavahetusega tasuks tähele panna, et Tais on mingi kaval seadus, mille kohaselt:

  1. Kui tahad vahetada eurot bahtiks, saad seda teha kui esitad passi, juhiloa, ID kaardi
  2. Kui tahad vahetada bahti euroks, saad seda teha AINULT PASSI esitades

Läksin ise sellega korra alt ja pidin sõitma tükk maad, et tuua ära oma pass kuigi nii juhiluba kui ID olid kaasas. Passi koopiast ei piisanud. Nõuti originaali.

Samas on huvitav, et oranzi Superrichi peakontorist saadetakse euro ostmise sooviga sind minema (kui passi ei ole) ja viidatakse karmile kuningriigi seadusele. Rohelise Superrichi peakontroris aga sama seadus enam nii hull ei ole ning saab eurot osta küll ilma passita kui täidad ära spetsiaalse blanketi ja lased teha juhiloast või ID'st koopia.

Mitte üheski rahavahetuse putkas Phuketil ei küsitud mingit dokumenti.

PS. Küll aga läks dokumenti tarvis interneti püsiühenduse kaardi ostmisel. Sama nõue oli ka juba eelmisel aastal kuid siis pääsesin vaid passi numbri ütlemisega. Karon beachil oli ka ainult 1 koht, kus seda SIMi osta sai - mööda peatänavat üles, templist mööda ca 1 km, vasakul pool teed mingi telefonimüügi putka. Tavalisi kõnekaarte müüdi igas toidupoes.

Minu meelest oli väga mõistlik võtta kaasa pangakaart ja näiteks lennujaamas või linnas automaadist piisav summa raha korraga välja võtta. Pole vaja eurosid või dollareid kaasa tassida ja siis nende vahetamiseks veel kohta otsida. Hinnad muutuvad (käisin 2 aastat tagasi), seega kõige parema ülevaate saad googledades, näiteks https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Phuket. Elu on kallim, kui Bangkokis, aga samas mõnusam. Seal ei ripu sul igal sammul taksojuhid, libud või kaupmehed nii hullusti käe otsas nagu pealinnas.

Saabusin eile Phuketist (Patogist).

Sobrad tuttavad soovitasid Phuketis Eurod Bahtideks teha, aga ei uskunud neid (tavaliselt on välismaal valuutavahetus veits kallim), vahetasin Eestis Tavidis (kurss ca 36.5).

Kohapeal on rahavahetusputkad igalpool, vahepeal iga 100m tagant. Kurss üllatavalt hea, igalpool 37-39.

Et raha vahetada, pead neile dokumendi esitama (id voi pass). Mõnes putkas nad ei kysi dokumenti, aga tahavad dokumendi numbrit. Seega, kui sul kiirelt raha vaja, siis igaksjuhuks võta dokk kaasa.

1 eur = 36.5 bahti: *Poes maksab 4x330ml õlu 140. *Üksik klaaspudel ca 40-50. *Rannas 80-100. *Baaris 80-120.

*Laevatripid erinevatele saartele alates 2000 bahti per täiskasvanu. Enamus tripid sisaldavad giidi, paadisoitu ja soomist.

*Elevandiga sõitmine, linnushow ja Big Buddha 1800 bahti (koos sõidu ja giidiga).

*Nuudlid poes 6-36 bahti. *Kohalik tairoog kuskil restos ca 180-230. *Pannkoogid tänavapeal 80-100. *Smuutide eest maksad 80.

*TukTuki lyhike ots 150-200 *Pashmina sallid 100 bahti. *Särgid-kleidid turult 100-300.

NB!

  1. Kauple iga asjaga! Mida kallim hind, seda rohkem kauplemisruumi. Ala kui moni särk maksab 600, siis sina paku 150.
  2. Hea teeninduse eest jäta tippi.
  3. Kui sul natuke bahte alles, siis saad lennujaamas mone toote eest pool bahtides maksta, ylejaanud kaardiga.

Tere! Meie olime oktoobris 3 nädalat Phuketil ja raha võtsime ATM-st välja ühe korra summas, mis oli selleks ajaks eelarveks planeeritud. Kaasas olid nii deebet- kui krediitkaardid ja osaliselt oli võimalik ka nendega arveldada, kuigi sularahas on oluliselt lihtsam muidugi. Hindadest lisaks näiteks, et meie maksime Phuketi lennujaamast Kata beachi taha otsa taksosõidu eest 1200 bahti, sama sõit tagasi oli 900 bahti :) See kohalik taksoäpp Grab töötab ja sellega tuleb soodsam, kui niisama juhiga kaubeldes, vähemalt meie kogemus oli selline. Bussipilet kohaliku bussi peale maksis 35 bahti nägu, tundus, et olenemata kui kaugele sõita tahad, taks ikka üks. Ja tuk-tukiga Katalt Karonile maksis 300 bahti, samas taksoga sama marsruut 500—600 bahti, niiet päris erinevad hinnad :)

Patongi puhul võiks lisada, et söökide hinnad langevad üles-alla ning Nanai Roadi poole liikudes. Pearoa 180-230 langeb 100-150 kanti, pannkoogi 80-100 langeb vaid paarisaja meetriga 40-60 bahtini. Sama lugu kõigi smuutidega (keskel 80, üleval-all-küljel 30-40) ja puuviljadega. Hinnalangus on umbes kahekordne. Nanai Road on see tänav, kus elavad kohalikud, kes teid teenindavad restoranides-hotellides, seega on seal ka kohalike hinnad (mis on ikkagi Taimaa kõige kallimad kohalike hinnad, sest Phuket, eriti Patong on Tai kõige kallim koht).

Lühitranspordiks võib soovitada motorbike taxit, ca 40-60 bahti. Kata-Karoni teevad ehk ca 100-150ga ära. Kata-Karon songthaewiga (kastiauto) peaks aga olema 20-30 bahti ringis nägu.

Hullult kallis on eriti Patongi Bangla ja selle lähiümbrus. Joogid söögid kõik 2-3 kordse hinnaga. Sama lugu ka teistes suuremates turistikülades Kata, Karon jne - keskustest ja peatänavalt välja jalutades kukuvad hinnad hoogsalt. Mulle meeldis seekord asjaolu, et Tuktuk taksode peamiste marsruutide hinnad olid fikseeritud. Mõne korra üritati ikka suuremat hinda pressida aga väga resoluutne NO lõpetas vaidlused ära. Vanasti küsiti ikka hingehinda kui oli vaja öösel Patongist minema saada. Karonilt on nüüd fixhind näiteks Katale 200 ja Patongi 400 B. Kõik toimis, vähemalt minu puhul.