Rattamatk Hiiumaale

Tere plaanis juuni alguses koos sõbraga Hiiumaale jalgrattamatkale minna, aga kuna mõlemad oleme võhikud sellel alal siis oleks paar küsimust: 1.Äkki oskate soovitada kohti, kus kinldalt tuleks ära käia. 2.Olen kuulnud, et Hiiumaal küsivad telkimise eest raha( Osad väidavad, et käiakse kontrollimas, aga osad, et mitte. Mis siis tõsi on?) 3.Äkki oskate soovitada asju mida kaasa võtta( Kõige rohkem oleks abi vaja telgiga)

Kui aega on võiksite ka oma muljeid jagada. :)

Ette tänades

Aitab google ja igasugune internetis surfamine, kus leiad jutte ja loed neid, natuke võid vaadata kodus riiulisse, leiad ehk pildiraamatuid Hiiumaa kohta. Pole uurinud, aga raamatupoodides on ilmselt küll ja küll Hiiumaa kohta materjale. Kaarti vajate ju kindlasti, et aru saada mis suunas liikuda, saar on küll väike, aga mitte nii väike, et suvaliselt pedaale sõtkuda. Õnn on ka see, et kui selgub, et ei meeldi, saab päevapealt koju tagasi pöörduda. Õnneks juunini on veel aega küll, nii et asu materjali otsima ja ENDA reisiplaani koostama, pärast jaga muljeid.

0
0

Plaanides juuni alguses Hiiumaale minekut, pead arvestama tõsiasjaga et kevad-suvi saabub sinna paar nädalat hiljem ehk juuni alguses toomingad ikka veel õitsevad ja sirelid alles hakkavad. Loomulikult sõltub konkreetne ilm konkreetsest aastast, aga silmas võiks seda pidada. Hiiumaa turismimagnetid: majakad(Kõpu eelkõige, Tahkuna, Ristna), Lääne-Eesti kõrgeim tipp Andruse mägi(Kõpus), Kukka kivi(rändrahn), Kassari ja Sääretirp, laiud(juunis külastamiseks keeluaeg), Kurisoo neeluauk, mõisad, Kärdla meteoriidikraater vaatlustorniga Palukülas jne jne. Üldiselt soovitan internetis tööd teha ja uurida, peaks olema päris palju infot. Samuti ka infot telkimise kohta. Üsna loogiline on, et selle eest tuleb maksta juhul kui tegemist on selleks otstarbeks mõeldud kohtadega. Samuti võimalik et kui paned oma telgi ülesse eramaale, küsitakse selle eest raha. Sina pead muidugi omanikult nõusoleku samuti küsima. Veel pead arvestama, et üsna palju Hiiumaast on kaitseala ja sellest tulenevad piirangud, ka telkimisele. Mis puudutab varustust, siis igaüks peab ise otsustama. Kui oled täitsa algaja, siis soovitan varustust tuttavatelt laenutada. Esiteks ei tea Sa enda vajadusi, teiseks on korralik varustus üsna kallis. Olles ise kanuumatkaja, saan öelda et meie kahese kanuu varustuse maksumus ulatub ca 30 tuh kroonini(seda saab suures osas kasutada ka muudel matkadel) ja tunnen sellega end tõsiselt mugavalt.

0
0

Kui militaarteema huvi pakub, siis viska pilk peale leheküljele http://www.mil.hiiumaa.ee/

0
0

Hiiumaal on palju RMK majandatavaid telkimisplatse - lae RMK lehelt kaart alla ja märgi endale ööbimispaigad valmis - nii ei pea kartma, et keegi ära ajama tuleks, sest need kohad on kõigile tasuta kasutada. Enam-vähem selle järgi saad ka marsruuti seada - et igal öösel oleks paik, kus külili visata. :) Ise käisin kaks aastat tagasi ka rattaga ja tegin lihtsalt rannikutpidi tiiru peale. Ostsin endale kõige tavalisema Hiiumaa kaardi - ei mäletagi enam, mis firma oma - selline punaste kaantega - minu jaoks täiesti piisavalt täpne ja põhjalik. Seal ka tasuliste telkimisplatside kohad märgitud ja RMK omad samuti. Hiiumaal tasub vaadata tee ääres silte - enamasti on huvitavad paigad viidaga ära märgitud. Ja vähemalt kaks aastat tagasi oli ka naisterahval ja täiesti üksinda Hiiumaal täiesti rahulik ja turvaline ringi liikuda. Viimane hunt olevat ka eelmise sajandi 70-datel maha lastud... :D Varustuse osas on vist kõige mõistlikum tõesti nagu hbert ütles, et laenake tuttavatelt telk jmt. Järgmine kord teate juba täpsemini, milliseid asju vajate ja mida ikka kohe üldse tarvis pole. Mugavuse koha pealt pean muidugi mainima, et rattakotid on siiski sellise retke puhul väga suureks plussiks - neid muidugi müüakse ka hinnaga seinast-seina. Peate ise välja mõtlema, et kui palju neid kasutaksite ja kas tasub teha suurem väljaminek ja osta midagi udupeent, nagu Ortlieb või saate ka vähenõudlikuma kraamiga hakkama. Ise võin ortliebi muidugi soovitada - igat senti väärt aga maksavad ka päris mitu senti siis. Kuna lähete ratastega, siis pole väga oluline, et telk oleks kõige kergem aga samas arvestage, et päeva lõpuks on ikkagi ka sandaalid juba liigne koorem - mida kergema kaaluga hakkama saate, seda paremini ennast tunnete. Ja matkatermos on ka abiks - külma ilmaga hea sooja jooki tee peal rüübata ja palavaga kasvõi vett külmas hoida. Endal kulus marjaks ära.

0
0

Ise tegin tiiru Hiiumaale 2 päevaga, kuid mul oli teine eesmärk. Rahulikuks matkaks varu ikka 4-5 päeva. Magasin vanas sõjaväelinnakus Kõpu poolsaare otsas, lõunapool Ristna liivateed, kus purilaudurid laagris. Hea vaikne olla. Soovitan sinna sõita Kõpu tuletornist põhjapoolset metsateed mööda, tagasi sõjaväelinnakust piki poolsaare lõunarannikut läbi Kalana sadama. Siis oli tee suuri kive täis, kiirus oli 5km/t, käi nagu jala. Kuid Kõpust idapoole oli korralik kõvakate. Kõpust võib ka mere poole sõita, siis jälle ringiga tagasi teele. Ega seal mereäärset teed olegi. Meri jääb metsa taha 1-2km kogu teel Sõruni. Kindlasti käi Kassaris. Kirdeosas pööra ka enne Suursadamat itta, seal on vana vaatlustorn ja kena rand. Rahvast peaaegu polnud. Päris sisemaale ei jõudnud, see pidavat olema soine.

0
0

Ajan nüüd teemat algsest laiemaks aga: kallid tallinlased, tartlased ja võrukad, kui te Hiiumaale (või kuhu iganes) jalgrattamatkale lähete, kuidas te ennast ja oma jalgratast matka alguspunkti toimetate?

0
0

Kui ma oleksin pealinnast rattaga Hiidu minemas, siis talitaksin selliselt, et rattaga rongi peale ning Riisiperre. Riisiperest Haapsaluni on relsid üles võetud ning raudtee asemele rattatee tehtud. Paraku pole mul aimugi, mis seisus ning kui hästi sõidetav see tee on. Ehk targemad kommenteerivad. Sõltub muidugi, kuidas selline hulk lisakilomeetreid Sinu matkaplaanidesse sobib.

0
0

Käisin just Tartust. Rongiga Tallinnasse ja sealt Riisiperesse ning mööda rattateed Haapsalusse. Tee oli väga hea, aga igav. Hiiumaale tegime kahekesi ringi peale, kohe Heltermaalt pöörasime paremale mere äärde. Huvitavamad kohad ongi saare äärealadel, ainult Tihu järved on keskel, aga neid ei tohi vaatamata jätta! Internetist leiad infot palju ja saad koostada meelepärase teekonna. Meie ööbisime turismitaludes ja kämpingutes, telki ja magamisvärki kaasa ei vedanud. Mis kaasa võtta? Tavapärane jalgrattamatkavarustus, riided iga ilma jaoks, joogipudelid, ravimid...see on üldse teine teema, kasuta otsingut.

0
0

Vt.http:// www.hiiumaa.ee/ valdade alt vaatamisväärsusi.

0
0

Hiiumaa kohta saab kogu info juba praamilt. Igaaastaselt ilmub suur Hiiumaa kataloog, milles infot saare kohta, majutusest, toitlustusest jne. Iga kataloogi vahel on kaart, mis on täpne ja väga hea kohapeal orienteerumiseks. maksab ca 35.-. Netis peaks siiani saada olema Hiiumaa tuletorni ringi kirjeldus - soovitatav marsruut ja lühiinfo. Sama ringi kirjeldus on saadaval ka trükisena. Kohad, mis on tuletorni ringil, on märgitud teedel tuletorni kujutisega viitadega. Paar suve tagasi oli trükis ka soovitusliku rattaretke kohta, ei tea, ehk on siiani saadaval. Igatahes tasub külastada Kärdla keskväljakul asuvat turismiinfot. Tasuta telkimiskohti on Hiiumaal mitu, RMK laagripaikades on ka ohutud tuletegemise kohad. Turvalisuse pärast ei tasu muretseda, Hiiumaa on aastaid Eesti turvalisim maakond.

0
0
0
0

Kiiraneni tee oli arukas valik. Ise samuti väldin suuri teid. Huvitav oleks olnud ka Vändra-Tipu kaudu ots teha. Hiiumaal tegin vastupidise tiiru, sisemaal ei käinud aga selle-eest lisaks Suursdamast idas neeme otsas. Kaleste-Kõpu 5km ooli tõesti juba, oma suurte munakivide tõttu. 5km/t või kõnni jala. Kõpust läksingi põhjapoolsemat metsateed, hea rahulik. Ööbida saab omal algatusel ka Haapsalu sõjaväelinnakus, palju mahajäetud maju ja angaare. Eriti hea sealt vara hommikul parvlaevale sõita või õhtul parvlaevalt tulles pimeduse eel ööbima jääda. Sel suvel, tõenäoliselt juuli algupoolel, kavas teha 5-7 päeva Ida-Lätisse.

0
0

Hiiumaal on igal pool ilus ja huvitav... Esimest korda sina minnes vaadata kindlasti ära need tähtsad kohad (nt Kõpu tuletorn ja Sääretirp), aga enda jaoks kõige paremad kohad leiab igaüks ise... :) Ristna neem on ilus ja kogu see militaarvärk on väga huvitav... Kärdlas on (vähemalt eelmisel suvel oli kindlasti) üks super lahe kohvik ka. :) Ja Sõru sadamas on trahter, kus on hea kohv :) Aga kui Sõru sadamast sõita edasi, Tohvri poole, see tee on minu arust väga kena. Ja tegelikult tuleb ise silmad lahti hoida ja enda jaoks see parim leida, mina olen täiesti kogemata näiteks sattunud Kaevatsi laiule (traktoriga sain sinna) ja kuskil Hellamaal oli üks väike tee metsa sees, kus lambad sõid tee ääras rannakarjamaal ja see tee viis pisikese sadamani, mida kaardil ei olnud... Ükskord leidsime keset juulit keset Hiiumaad kolm lumememme :) Tavaliselt sõidame (küll autoga) sellise ringi: Heltermaa - Käina - Kassari - Emmaste - Sõru - Kõpu - Ristna - Luidja (seal kuskil on küla nimega Rootsi ka) - Kõrgessaare - Tahkuna - Kärdla - Hellamaa - Suuremõisa - Sarve - Heltermaa... Ööbimiskohad on endal välja kujunenud: varem sai Sõru sadamas, aga nüüd seal eramaa..., siis Ristnas, Tahkunas saab ka, hea telkimisplats on Tõrvaninas (Luidjas ka), Sarvel. Tegelikult on Hiiumaa üldse nii hea... :) Tahaks ka juba jälle :)

0
0

Tervist! Ehk võtate ühendust - endal plaanis 09.06.2008-15.06.2008 Ida-Lätti minna?.

KONTAKT: [email protected], [email protected]

0
0

Tervist jälle! Eile tuli välja, et varasema perioodi jaoks ei saa gruppi kokku ja hilisemad ajad (juuli-august 2008) lähevad "lukku" ehk ei sobi kuidagi.

KONTAKT: [email protected] [email protected]

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased