Reisid välisriiki? Uuenda immuniseerimistõendit!

Ajavahemikus 10. juunist kuni 20. oktoobrini 2021 loodud COVID-i immuniseerimistõendid vajavad reisimiseks järk-järgult uuendamist, kirjutab ERR. Lubadus, et immuniseerimistõend annab vaktsineeritutele kindlustunde terveks aastaks, seega reaalsuses paraku ei kehti. Teadaolevalt on tegemist tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse (TEHIK) koroonapassi tehniliste arendustööde käigus tehtud eksimusega, milles seni pole avalikult räägitud.

"Välisriiki reisimiseks on COVID-i immuniseerimistõenditel peal tehniline piirang, mis annab kehtivusajaks 180 päeva," ütles TEHIK-u tervisetalituse juhataja Tõnis Jaagus. Seega hakkavad esimesed tõendid tehniliselt kehtivust kaotama alates detsembrist. Uus immuniseerimise tõend tuleb luua ka lisa- või tõhustusdoosi saamise järel, teatas tervise ja heaolu infosüsteemide keskus (TEHIK).

Kolmanda doosi tõend hakkab kehtima kohe ja kehtib 365 päeva.

  • Kui said oma EL COVID-i tõendi enne 20. oktoobrit, pead uuendama seda enne välisriiki reisimist.
  • Negatiivse testi tõend kehtib alates 25. oktoobrist vaid välisriiki reisides.
  • Välisriiki reisides kontrolli alati oma tõendi kehtivust, sisestades sihtriik ja kuupäev aadressil kontroll.digilugu.ee. Tõendi loomise aega saab kontrollida ka patsiendiportaalis.

"Alates 21. oktoobrist loodud immuniseerimistõendid kehtivad tehniliselt praegu kaks aastat (730 päeva), kuid kuna COVID-19 tingimustes muudavad riigid vastavaid ajalisi piiranguid pidevalt, siis soovitame enne reisi luua patsiendiportaalis uus tõend. Nii nagu enne reisi, tuleb ebameeldivate üllatuste vältimiseks kontrollida oma passi kehtivusaega, võiks kontrollida ka COVID-i tõendi kehtivusaega," ütles Jaagus.

Eesti ja Euroopa Liidu digitaalsetest Covid tõenditest saab pikemalt lugeda kriis.ee.

  • Kui said oma EL COVID-i tõendi enne 20. oktoobrit, pead uuendama seda enne välisriiki reisimist.- Sain tõendi juuni keskel. Kontrollisin kontroll.digilugu.ee, mis näitab, et tõend veel kehtib. Ei saa sellest 20.oktoobrist tähtajast hästi aru, kuna tõend peaks ju kehtima ja mida siin veel uuendada?

Kahjuks ei saa sellest uudisest hästi aru.

-Sain tõendi mai lõpus, hakkasin seda uuendama, digilugu ütleb,  Antud tüüpi EL digitaalne COVID tõend selle alusdokumenti pealt on juba loodud. See on leitav COVID-19 tõendite alt.

kontroll.digilugu.ee.  pole võimalust sisestada sihtriiki ja kuupäeva

Mina sain "uuendamise" all aru, et kui see tõend on kuidagi muutunud, siis seda on seal juba automaatselt süsteemis uuendatud?

Ja minupoolne "uuendamine" on see, et kui ma juulikuus tõmbasin endale sealt digiloost tõendi või selle välja printisin, siis nüüd peaksin selle ära kustutama, uuesti digilukku minema ja endale uue pdfi/väljaprindi tegema.

Või kas see uuendamine on seal tõesti mingi protsess seal?

Erinevatel põhjustel restoranides ja üritustel olen ma korduvalt pidanud sinna digilukku logima ja sealt selle tõendi uuesti võtma. Ma ei mäleta, et see oleks olnud mingi uuesti tekitamise värk või et iga kord oleks mingi uus tõend genereeritud. 

Nii et tõesti, kas antud juhul on jutt sellest, et ma pean digiloos kuidagi algatama uue tõendi tekitamise?

See on järjekordne kommunikatsiooniämber. Sellist töövoogu nagu tõendi uuendamine pole digiloos olemas, vähemalt mitte infotehnoloogiliselt (praeguse seisuga). Ainus viis ongi vana tõend ära kustutada ja seejärel uus luua. Ilmselt on seda mõeldud, kuid see jäeti mingil põhjusel lahti selgitamata.

Proovisin järgi. Tõepoolest uue tõendi saab alles siis kui eelnev samasugune tõend puudub. Ehk siis tuleb kustutada ja uus luua.

Aeguv sertifikaat siinses kontekstis on padutehniline teema ega ole kuidagi seotud vaktsineerimissertifikaadi või selle kehtivusega… lihtsalt tõend, mis tõendab vaktsineerimist mingil kuupäeval, ise kehtis seni pool aastat. Pärast seda - olgu siis vaktsineerimine tehtud või millal pole enam oluline - tõend ise ei ole enam kehtiv. Üle jala tehtud…

Info on kuidagi vastuoluline.
https://www.kriis.ee/et/covid-toendid - ütleb nii: 
Enne 10. juunit 2021 loodud vaktsineerimistõendid tuleks patsiendiportaalis asendada uue standardi alusel loodud tõendiga. Uus tõend vastab automaatselt uutele nõuetele.

Kus saab sisestada sihtriigi ning kuupäev, et kontrollida kas vastav tõend selles riigis kehtib? Kontroll.digilugu.ee lehel sellist võimalust ei näe.