trip-krainetrip-ukraine-dark
Reisimine Laosesse

Kas on siin kedagi kes on just tulnud Laosest või on minemas. Meie läheme veebruaris ja alustame oma reisi Chiang Maist. Oleme Põhja Tais 4 päeva ja siis suundume mööda Mekongi Luang Prabangi ja edasi kuni lõunasse välja. Plaanime minna "Nagi of Mekong" 2 päevase kruisiga LP-sse. On küll kallim kui tavaline "slow" paat, aga mugavus maksab ka midagi. Edasi maadpidi Xiengkhuangi. Sealt lennukiga Vientianesse ja edasi maadpidi -Konglor-Pakse-Tadlo-Khong Island. Paksest lendame tagasi Bangkoki. Nüüd küsimused. Kas te vaktsineerisite enne reisi ja kas sõite ka malaaria rohtu? Kuidas on rahavahetusega Houeisays? Kas Laoses saab ka USD-dega toimetada. Olen enne käinud Vietnamis, Kambodzas ja Myanmaris. Igal pool ise reeglid. Siiaajani ei ole end vaktsineerinud ega ka malaaria rohtu söönud. Kõik head soovitused on teretulnud. Selle kevadise Birma reisi kohta sain küll tripist väga häid näpunäiteid. Loodan, et nii läheb ka Laosega.

Vaatasin, vaatasin. Aga see on kaks aastat vana info. Aasias muutub olukord ju suhteliselt kiiresti. Mind huvitab viimase aja info.

Käisin selle aasta märtsis - Vientiane-Vang-Vieng-Luang-Prabang. Meie vahetasime kohapeal USDid siiski KIPideks. Majutuse/matkade/transpordi jms eest oleks saanud mitmetes kohtades ka USDides maksta. Kuid mitte kõigis. Ja toidu eest pigem mitte (kui just ainult turistidele mõeldud kohtades söömas ei käi). Kuna meie jäime ainult Põhja-Laose kanti, siis malaaria rohtu ei võtnud. Seda soovitati siis, kui minek lõuna poole ka. Vaktsineerimised tüüplised A+B hepatiit ja osad tegid igaksjuhuks ka kõhutüüfuse.

Meie esialgses marsruudis on ka paadiga LPst Tai poole minek, kuid tegime plaanid ümber ajakava tõttu. Kui me oleksime kasutanud seda võimalust, siis oleksime läinud ka slow-boatiga, sest speedboat ei ole alati kõige parem versioon, st hea valik teil.

Käisin selle aasta veebruaris. Üllatavalt mõnus riik

Meie alustasime planeerimist kevadel.Alguses planeerisime lennata Luang Prabangi ja sealt edasi kuni 4000 saareni mööda maad. Aga siis otsustasime minna mööda Mekongi 2-päevase kruisiga. Jätsime Vang- Viengi välja ja lendame Xiengkhuangist Vientianesse. Nii, et on üks siselend ka. Kokku oleme kaks nädalat Laoses. Kas keegi on käinud ka Hin Bonis ja Kong Lori koobastes? Kui palju peaks ikka kohapeal arvestama raha? Äkki viitsite panna mõningad hinnad siia, söögid joogid jne. Lugesin Välismineteeriumi leheküljelt,et peab jälgima hoolega, et viisa pitsat ikka passi lüüakse, muidu om jama kaelas.Võidakse nõuda suurt trahvi. Kuidas on Laoses TIPiga?

Küsimus Laose reisikava koostamiseks. Minek detsembri lõpus - jaanuari alguses. Piletid olemas.

Kuivõrd tööalastel põhjustel on tegemist pigem lühiajalise puhkusega (16 täispäeva), siis on ka kava koostamine mõnevõrra keerulisem. Siit ka küsimus - kas Laoses on alljärgnevalt pakutud ajavahemikud nende sihtkohtade jaoks sobivad? Mõistagi on tegemist nö esmatutvustusega ja aega süvitsi kultuuri uurida kahjuks ei ole. See jääb järgmiseks reisiks.

  • Vientiane - 2 päeva (suurlinnad pole väga meie piece of cake, 2 p Yangonis või Phnom Pehnis oli täitsa piisav);
  • Plain of Jars - 2 päeva;
  • Luang Prabang - 4 päeva.

Lõuna-Laosesse kahjuks ei jõua.

Tänud!

Vientiane on uus linn. Oleneb muidugi, mis Sind huvitab, aga arhitektuuri/religiooni poolest on seal 1-2 "vana" templit ja That Luang. Ja Monument Bookshop. Luang Prabangis on muidugi hunnik templeid ja lisaks looduslikke vaatamisväärsusi linnast väljas. Kaks aastat tagasi veetsin Vientianes 1,5 päeva ja Luang Prabangis 2,5 ja jäi küll kohti, kuhu oleks võinud veel minna, aga samas väga midagi kripeldama ka ei jäänud. Seega ma arvan, et 2 päeva Vientianes ja 4 Luang Prabangis väheks küll ei jää. Pottide väljakut ei oska kommenteerida, sinna ei jõudnud.

Arvan samuti, et Vientiane jaoks on 2 päevast piisavalt. Ise peatusin seal ainult päeva ja ei tunne, et millestki väga ilma jäin. Luang Prabangis olime 3 päeva, neist ühel käisime Kuang Si juga vaatamas. Neljast päevast peaks olema piisav. Linn ju suhteliselt pisike. Kui teepeale jääb VangVieng, siis tasuks seal ka paar päeva peatuda. Täitsa võimsad koopad.

Mis oleks Vientianes, mida peaks, vöi vöiks vaatama minna, tundub, et mul üks pärast lõuna, ning üks hommiku poolik seal, kuna teen uut Tai viisat.

Ma vaatasin Vientianes Wat Sisaketti, mis on vanim klooster selles linnas, ja Wat Prakeod, kus kunagi hoiti smaragd-Buddhat, mis nüüd on kahjuks Bangkokis, ja Wat Simuangi, mis on värviline disniländ. Juuksuris käisin ka :)

TIP-ile. Meie olime kolm päeva ja kolm ööd Luang Prabangis. Peale vaatamisväärsuste külastamise, käisime ka Tamarindis pealelõunasel kokakursusel, kus õpetati valmistama Lao toite. Millist transporti plaanite kasutada Plain of Jarsi sõiduks? Meie sõitsime bussiga mööda käänulist mägiteed. Teel tegime Khmu ja Hmongi külas peatused, külastasime ka peidetud Buddha koobast, mida kasutati sõjaväe hospitalina sõja ajal ja õhtuks jõudsime Xiengkhuangi.Tee oli käänuline mägitee ja kõige kõrgem punkt oli 1500m merepinnast. Järgmisel päeval sõitsime maalilisele “Anumate Väljale nr 2”(”Jar Site 2), kust alustasime pooleteisetunnist jalutuskäiku läbi välja,et jõuda “Anumate Väljale nr 3”, kus asub üle 150 anuma. Õhtupoolikul külastasime antiikset provintsi pealinna Muan Khoni. Järgmisel hommikupoolikul külastasime suurimat nendest väljadest, “Anumate Välja nr 1”, kus on üle 300 anuma. Ja lõunase lennuga läksime Vientianesse. Vientianes on Wat Sisaket ja Wat Prakeo vaatamist väärt. Samuti võib jalutada Patuxay Monumendi juurde, mis on tuntud kui Vientiane oma Triumfi Kaar ( Arc de Triumph). Meie olime Vientianes ühe päeva ja öö ja sellest oli täiesti piisav.

Suured tänud kõigile kaasamõtlemise eest!

Andromeeda, paar täpsustavat küsimust. Kas Luang Prabangist sõitsite Plain of Jar´i liinibussiga või oli see miski turismibuss? Kust seda broneerisite (kohapeal olles või ette ära)? Mis firmaga siselendu tegite ja kui mäletate, mis hinnaks oli? Samuti, kas seda broneerisite ise või läbi korraldaja?

Ehk kergelt teemast müüda, aga Laoses jäid väga head mälestused sellisest firmast nagu Green Discovery (http://www.greendiscoverylaos.com). Korraldavad reise ka 2-3-4 inimesele. LP TT-s paljud neid soovitasid ja pean nendega ühinema. Pole (Laose mõistes) kõige odavam, aga ületavad ootusi. Pakses leidis nende kontoora kuskilt kesklinnas, tänava pealt.

Meie kasutasime sellist firmat nagu VIENCHAMPA TOUR Co.,LTD http://www.viengchampatour.com. Kuna meie reisiseltskond oli 10 inimest, siis otsustasime, et tellime kõik ette ära. Nii ka tegime. Alustasime oma reisi Chiang Maist, 4.päeva Põhja Tais koos Kuldse kolmnurgaga, siis üle Mekongi Laosesse ja 2-päevase kruisiga Luang Prabangi. Sealt edasi tellitud bussi ja giidiga Ponsavani. Ponsavanist lendasime Lao Airlinesiga Vientianesse. Lennukipilet maksab 90 USD ja saab internetist tellida laoairlines.com leheküljelt. Meil oli aega natuke rohkem ja seetõttu võtsime nädalase bussituuri lõunasse ning lendasime Paksest tagasi Bangkoki. Lasime ka Viengchampal tagasisõidu pileti osta, kuna nende pilet oli odavam, kui oleks ise ostnud internetist. Jäime reisiga väga rahule. Mõlemad giidid oli väga head ja kõik oli väga hästi korraldatud.

Sinusuguse suure bäkpäkkeri jaoks on 4 päeva LP paras või isegi vähe aga ühegi normaalse inimese jaoks on seda liiga mis liiga. Ära unusta Hiina cräppi õhtuti tänavaturult lao pähe ostmast.

Minu 5 veeringut sinu reisipanka, Tip.

Olen 2 päevasest slow boat otsast LP- küll vaid lugenud, kuid veendunud selle põhjal, et kui aeg lubab, siis on igal juhul ägedam sinna minna mööda Nam Ou jõge. Meie alustasime Nong Khiaw'st, 1 päev. http://nagi.ee/photos/valdek/21987253/in-set/366183/

LP-s, kui 2 pakutavat koske ei jõua teha, tee 1, kuid tee hästi. :) Ma jätaksin Tad Sae vahele ja soovitan Kuang Si (Kuang Xi), tõeliselt ilus, huvitav ja põnev. http://nagi.ee/photos/valdek/21987307/in-set/366183/ Käige üleval astangu peal ka ära. http://nagi.ee/photos/valdek/21987309/in-set/366183/ Rendivõrriga ise minna veelgi huvitavam.

LP-s orgunnib iga öömaja sind Phonsavani kiire mikrobussi või suure bussi peale. Meie valisime pisibussi (mugavam) ja hommikul korjas tuktuk ohvrid kokku ning viskas bussijaama ära. See muidugi bussipileti hinna sees.

Phonsavanist panime jeehhat teisele poole, jättes Vientiane hoopis vahele, lõikasime liinibussiga läbi Muang Khoune otse Paksan'i (Pakxan), kust saad ka väga lihtsalt Vientianesse. Kui aega jätkub, soovitan seda varianti suure ja laia üleautostatud maantee asemel. Ootasime kehva ja porist "kolgata teed", kuid üllatus-üllatus, suur teeehitus oli just valmis saanud ja valdav enamus sellest vahemaast, kuhu enamusel veebikaartidel üldse mingit teed pole joonistatud, oli kaetud hea, uue ja sileda asfaldiga. http://nagi.ee/photos/valdek/21987355/in-set/366183/ Ülejäänud väike osa oli ka asfalt, aga vanem , kuid äge mägine maastik, teeäärsed külad, kohalik bussiseltskond (no gringos!), inimesed teel, bussiga jõeületus, õigustasid valikut. http://nagi.ee/photos/valdek/21987357/in-set/366183/

Pakxani bussijaamast otse uuele bussile Pakse poole. Poole tee peal bussis Lonely Planetit uurides avastasin, et äärepealt oleksime Pakse bussiga mööda põrutanud teeotsast Kong Lori 7 km pikkusesse koopasse. http://nagi.ee/photos/valdek/21987371/in-set/366183/ Kargasime maha ja kohe saime ka kutsika (marsa) peale Khoun Kham'i, kust rendivõrridega lihtne ja põnev ise Kong Lori koopani tõmmata. http://nagi.ee/photos/valdek/21987367/in-set/366183/ Rendivõrrid soovitan rentida I-punktist, saab odavamalt, kui hotellidest küsida. Anekdoot- meie tellitud võrrid tõid I-punkti ära meie oma hotelli töötajad.

Khoun Kham'i Stone Forest üllatas- kui oled sama asja näinud Hiinas, siis see on vaid sealse hale vari.

Maantee nr 13 peal sebib busse Vientiane ja Lõuna- Laose vahel nagu kirjuid koeri, tee ääres hääletades saab peale suva kohas, suva suunas. Ekspressbussid peatuvad küll vaid teel olevate linnade bussijaamades.

Ehk sain ka abiks olla.