trip-krainetrip-ukraine-dark
Rongiga Jaapanis

Tervitus, Ons keegi rongiga, metrooga Jaapanis seigelnud? Kuidas on rongi ühendus teiste linnade vahel? Info, viidad inglise keeles?

Suuremates linnades on metroo kõige mõistlikum liikumisvahend. Linnadevaheline rongiliiklus on väga hea (jaapanlased on oma rongiliikluse üle - kiire, täpne jms - äärmiselt uhked). Kui Sa plaanid Jaapanis palju ringi sõita, siis on kõige mõistlikum valik tõepoolest Railpass (Eestist ei saa, nt Estraveli kaudu saab Soomest tellida), kehtib ka nt Tokyosisesel JR liinil. Hind võib alguses hinge kinni võtta, samas see kulu tuleb teha - paraku üksikpiletid tulevad summa summarum kallimad, rongisõit on Jaapanis kallis. Viidad jms info on inglise keeles, kohalikud vaatamata oma kasinale keeleoskusele (sageli nad lihtsalt ei julge sinuga rääkida) äärmiselt viisakad ja abivalmis.

Rongiliiklus on Jaapanis super. Peatuste nimed kenasti inglise keeles. Võibolla natuke vaeva tuleb näha, et esimese hooga see Eestis saadav paber passiks ümber vahetada. Ehk siis selle koha leidmisega. Aga muidu on pass igati abiks - ei pea tegelema piletiautomaatidega (kus küll enamasti ka nupp peal english, aga ma ei pannud seda esialgu üldse tähele), tuleb vaid mehitatud väravas passi näidata ning koos Railpassiga saab ka sõiduplaanid. Kui ei piirdu ühe-kahe linna külastamisega, siis tasub mu meelest rahaliselt kenasti ära. Oo, ja need mugavad rongid... Väljaspool tipptunde muidugi. Nagu ka metroo. Osakas oli meil JapanRaili asemel mõttekam ja kiirem liikuda kohaliku metrooga. Skeemid on lihtsad, arusaadavad, peatuste nimesid teadustatakse kena häälega. Eelmiste-järgmiste peatuste nimed ka hästi näha. Aga siis oligi tegemist nende piletiautomaatidega.. tegelikult on nad lihtsad ja loogilised, kui esialgsest kirevusest üle saada. Kui on vaja kelleltki kohapeal inglise keeles nõu küsida, siis tasub teha pähe eksinud turisti nägu, vaadata nõutult kaarti või piletiautomaati ja küll siis mõni inglise keelt kõnelev jaapanlane (või ka nt 30 aastat seal elanud poolakas) abi tuleb pakkuma.
Kui ma ise kõnetasin kedagi inglise keeles, siis enamasti muututi soolasambaks ega osatud kuidagi reageerida. Mul oli ühest noormehest täitsa kahju, kui ta nagu kokku jooksis/lühisesse läks mu küsimuse peale, et kas see rong sõidab sinna peatusesse. Keeleoskusest veel rääkides - parim juhus oli laevapileti broneerimine reisibüroos, kus töötaja inglise keelt ei rääkinud. Ja meie omakorda jaapani keelt. Aga käte-jalgade ning meie eelneva internetist leitud info abiga saime ikka õige laeva peale ning ka kajutisse :) Kaunist reisi!

Mirabilia sarjas on ilmunud "Mäng sõiduplaaniga", http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?14076, tasub ehk läbi lugeda :)

(inglise keeles "Points and Lines", http://salempress.com/Store/samples/cs_mystery/cs_mystery_matsumoto.htm)

Kui vahetad Railpassi vautsheri piletiks, siis küsi kindlasti ka kiirrongide sõiduplaan. See on äärmiselt hea loogilise ülesehitusega väike raamatuke. Rongid liiguvad täpselt nii, nagu kirjas.

Railpasse on ikka Jaapanist ka võimalik osta?

Railpass tuleb osta välismaalt, Jaapanis neid ka minu teada ei müüa. Ise ostsin Eestist, läbi Kaleva Traveli, kes tellis selle Soomest (läks mitu nädalat).

Jaapanis Railpassi osta ei saa. Eestis saab enam-vähem omahinnaga, nädalane pass ca. 2700 EEK Kaleva Travelist. Estravel küsis pea 500 EEK rohkem. Tellimuse sisseandmisest kuni vautsheri kättesaamiseni kulub umbes nädal, sest see tuuakse paberkandjal Soomest.

Minu isiklik kogemus ütleb, et RailPassi hind tasub ainult siis ära, kui kogu aeg shinkansenidega linnade vahel pikki otsi sõita. Kui ikkagi otsida soodsamaid võimalusi ja olla nõus veidi suurema ajakuluga, saab ka oluliselt soodsamalt hakkama. Eelmisel suvel näiteks reisisme koos elukaaslasega 2 kuud ja selle aja jooksul kulus transpordi peale sama summa nagu maksis 3-nädalane RailPass. Nii et soovitan arvutada.

Rongide kohta väga head infot annab see kodukas http://www.hyperdia.com/

(vali vasakult ülevalt english)

Olin seal jaapanis 2 nädalat, selle aja jooksul vurasin palju palju ringi (ega ma sinna riiki hotelli ei läinud passima). Minul tasus kindlasti ka pass ennast ära (Tokyo, Osaka, Fukuoka, Kyoto ... ohjah). Kindlasti tuleb meeles pidada, et on ka JR-i alla mitte kuuluvaid rongifirmasid (need alternatiivid on teatud sihtpunktidesse suisa omalaadse monopoli saanud). Nii et alati ei saa JR-i passi peale loota. Üldiselt soovitaks jaapanis mitte igat senti lugeda, pühendu lihtsalt uurimisele ja nautimisele, tihti sa sinnakanti ikka satud. Enamustes rongi/metroo peatustes on kenasti inglise keelsed nimed olemas, ka on liinid märgitud värvidega ja peatused numbritega, orienteerumisel seal ei tohiks raskusi olla. Bussid aga näiteks on hoopis teine teema, eriti seal Beppu kandis (aga selle eest imeilusad onsenid).

Jaapanis on väga palju erinevaid passe, mille kasutamise mõistlikkus sõltub konkreetsetest asjaoludest. Hea ylevaate võimalustest võiks anda näiteks järgnev link: http://desktoptetsu.at.infoseek.co.jp/freeticket.htm

Gaijiniga nõus. Olin enne minekut väga kahtlev, kas osta JapanRailPass ja õnneks siiski ei ostnud. Lõin www.hyperdia.com leheküljel orienteeruvalt hinnad kokku ja vaatasin, et meil ei tasu see ära. Olime 17 päeva ja sõitsime Osaka-Kyoto-Tokyo-Hakone-Kyoto-Osaka. Aga see jutt ei ole selleks, et ta kõigil ära ei tasu-igaüks saab ise arvestada oma vajadustest lähtuvalt.

Veits hädas selle rongipileti teemaga. Häid soovitusi on palju, aga nad kahjuks meile ei appelleeri, sest me läheme ilma igasuguse plaanita kyotosse ja siis vaatame, kas tuleb isu rongiga kuhugi liikuda või tuleb isu natuke kohapeal olla. Reis ise on 10 päeva, et kogu aega rongis ka ei tahaks veeta ainult selleks, et see JR pass ennast ära tasuks. Lõpuks järgmineb ka minu küsimus: kuna JR passi jaapanist kohapealt osta ei saa, siis kas neid alternatiivseid railpasse, mida siin teistes teemades mainitud on, saab kohapeal osta?

Kõiki muid passe saab kohapeal osta. Kui aega vaid 10 päeva ja plaanis näiteks üksnes Kyoto - Tokyo ots, siis pole mõtet neisse passidesse süüvida, erilist võitu ei ole.

Aitähh kõigile aitamast. Rongiliiklus super ja sigalihtne. Maa ise jättis super mulje, kuigi olin seal vaid poolteist päeva. Lähen tagasi.

Saab küll, aga need on piirkondlikud ega kehti kogu riigi ulatuses. Ise ostsin Kyushu passi.

Vaja jõuda 08. sept Osakast Tokyosse (ja mõned päevad hiljem naasta). Kas keegi käinutest teab, ons mõtet uurida Eestist nt mingit üle neti rongipileti ostmise varianti, või pole mõtet põdeda ja lihtsalt kohapeale jõudes vaadata jaamast järgmine rong?