Rootsi mäed

Palun andke informatsiooni: Kui palju läheks maksma Rootsi mägedesse minek? Mis on parimad mäed jne? Suured tänud

Mägironimiseks, matkamiseks, suusatamiseks?

Olen käinud paar korda Rootsis mägedes ja plaanin just Norra mägede reisi. Niisiis:

  • kõige parem on ikka kõige kõrgem: Kebnekaise, 2100m, http://en.wikipedia.org/wiki/Kebnekaise. Sellest läheb mööda Kungsledeni matkarada, kus on tähistatud tee, mägimajad ja muud mugavused.
  • veidi metsikumad on Sareki rahvuspargi mäed. Maju pole, inimesi ka pole.
  • kui Kebnekais / Sarek jäävad kaugeks, siis Kesk-Rootsis on madalamaid ja malbemaid mägesid kah, Helagsi massiiv näiteks.

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Mountains_of_Sweden annab mingi ülevaate. http://www.stfturist.se/, Rootsi turismi-ameti kodukas, on ka kasulik lugemine.

Eelarve - arvestama peaks eelarvega 10k kanti inimese kohta. Mägimajad on tasulised ja ega see Rootsi üks odav koht ei ole.

Kui sa nüüd mägede asemel suusakuurorte soovisid, siis neist ei tea ma kahjuks midagi.

Tervitus! Kungsleden pakub mulle ka huvi. Kui kallid need matkamajad seal keskmiselt on? Night per face? Ja mis tingimused seal on?

Mägimajade hinnad - paarsada SEK inimese kohta. Hind sõltub aasta-ajast ja sellest, kas sa oled STF liige. Nad on lahti ainult hooajal, siis on seal ka valvur (stugvärd, enamasti vabatahtlikud ja väga lahedad tegelased).

Tingimused - imehead :) Elektrit muidugi pole, aga on soe (igas majas on ahi ja küttepuud) ja valge (gaasilambid). Olemas on korralik köök, gaasipliit, kõik köögitarvikud pannist kahvlini. On vesi / jääauk. Mõnes kohas on poekene ja saun. Öömajalistele on narid ja tekid, aga linad peavad endal kaasas olema. Muidugi võivad voodid juba hõivatud olla ja pead põrandal magama... Aga tuppa sooja lastakse sind igal juhul, hilist rändajat talveöösse surema ei jäeta.

Kogu rajooni kaart ja majade asukohad: http://www.svenskaturistforeningen.se/templates/Area.aspx?id=215&epslanguage=EN Mõned pildid: Maja + peldik väljast, Nallo: http://album.rumba.ee/kati/Lapimaa2006/4_07_69_31 Jääauk / veevõtukoht: http://album.rumba.ee/kati/Lapimaa2006/4_07_68_32 Sisevaade: http://album.rumba.ee/kati/Lapimaa2006/6_10_91_09

Siin on infot mis puudutab hindu.

http://www.svenskaturistforeningen.se/templates/hostel.aspx?id=3154#

www.stfkebnekaise.com

Ise ainult telki kasutanud. Kebnekaise fjallstationis, ka restoran ja pood - hinnad nagu rootsis ikka + kogu nänn tuuakse kohale kopteriga. Lihtsalt näiteks dehydr. matkatoit mis meil maksab 90EEK oli seal 140SEK (aga mõned riidehilbud olid odavamad kui Tallinna Matkaspordis)

Meil tuli kogu maksumus suvel ja telgiga matkates u 10K per nägu 1,5 nädalat (oma autoga läbi Soome).

Kebnekaise baasjaam (Kebnekaise Fjällstation) on hotell, mitte mägimaja. Seal on elekter, restoran, nännipood - nõme tsivilisatsioon :) Mägimajad on askeetlikumad ja odavamad.

Nõme tsivilisatsioon külla aga kui seal Kebnekaise ümbruses hullata siis ega see baasjaama info ka mööda külge alla jookse :-). Kas või see, et sealt on korralik kopteriühendus Nikkaloaktasse (hind oli vist 500SEK) juhuks kui "shit hapens"....ülejäänud Kungsledenil tuleb muidugi ise hakkama saada. Oma telgiga rännates on see hea asi, et võid maha prantsatada siis kui ise tahad ja seal kus tahad arvestades muidugi teiste privaatsust ja häid tavasid v.a. Abisko National pargi territooriumil...seal on vist ainult üks lubatud telkimisplats.

Kurat.... ja meie siin juba erutusime :-)

Kebnel saab ka lauaga sõita, lased kopteril ennast tippu viia ja siis vaatad ise kuidas alla saad. Kopteriabi http://www.kirunaflyg.se/ puhas laplaste firma.

Muidu parimad mäed: Are, Sälen, Idre, Tännas jms

Sellel avaneb võimalus liituda meie reisiseltskonnaga:

Maratoni -ja matkareis teisel pool Polaarjoont marsruudil Põhja-Soome, Põhja-Rootsi, Lofoodid, Põhja-Norra. Reisi toimumisaeg on 11-20 juuni. Start on 11.06 hommikul laevaga Helsingisse ja sealt edasi autoga Rovaniemisse, kus 12 juunil toimub Rovaniemi Santa Claus Marathon. Seejärel on kavas matk rootsi kõrgeimale mäele Kebnekaisele.Kui Kebnekaise kandis matkatud suundume paariks päevaks Lofootide saarestikule.Reisi viimane sihtpunkt on Tromso, kus joostakse 19 juunil Midnight Sun Marathon.Reisil saab näha ja kogeda ehedat, karget ja fantastilist Põhjala loodust ning need, kes maratone ei jookse saavad tutvuda Lapimaa pealinna Rovaniemiga ning kauni Tromso linnaga, mida kutsutakse ka Põhjala Pariisiks. Tagasi Tallinna saabume kas 20 juuni hilisõhtul või 21 juuni hommikul. Kuna enamuse ajast ööbime telgis ja valmistame kaasavõetud toite ning jagame võrdselt kütuseraha, siis tuleb eelarve vägagi soodne (kütuserahale lisanduvad ainult laevapiletid Tallinn-Helsingi-Tallinn ning paar ööbimist kämpingus). Kellel aega ja tahtmist nädalake unustamatuid elamusi saada, siis palun võtke ühendust aadressil Lauri.Monvelt at mail.ee või helistage 52 04 575. NB! See pole mingi äriprojekt vaid mõnus viibimine metsikus Põhjalas.

Tekkis paari sõbraga soov ronida Kebnekaise tippu, kuid teatud küsimustele ei ole saanud põhjapanevaid vastuseid, sest internetis leiduv informatsioon on seinast seina.

Me kõik oleme võhikud ja kogemus mägedes pirdub suusamägede või Suure-Munamäe vallutamisega. Kas meil on üldse mõtet üritada? Muidugi valiksime me lihtsama raja (Västraladen). Kas erivarustus on vajalik või piisab korralikest jalanõudest, et tipp vallutada. Kas inimesel, kes kardab kõrgust, on seal väga hull turnida (tee tippu tundub piltidel üsna kitsas)?

Parimat, Meesus

Olen käinud ainult Kebnekaise all liustikul, mitte tipus. Aga:

  • Jah, on mõtet üritada! Kebnekaise on mägedega tutvuse tegemiseks ideaalne valik.
  • Kebnekaisel on kaks sama kõrget tippu, üks neist on jäine, sinna minekuks on vist vaja kasse ja tuleb minna üle päris terava harja. Kui pole ambitsioone ja võite ühe tipukesega piirduda, ei peaks mingit erivarustust vaja olema. Korralikud saapad ja käimiskepid kaasa!
  • Kui te juba sinnakanti lähete, siis matkake kah! Kungsledeni rada ja mäed ümberringi on imeilusad. Tippu ei pruugi te niikuinii jõuda (sõltub ilmast), aga kena on sealkandis igal juhul.

Tippu võib minna ka Singi mägimajast, peaks vähem tõusta olema.

Loe ka: http://www.summitpost.org/mountain/rock/151165/kebnekaise.html Ja vaata Kungsledeni linke http://no.spam.ee/~kaur/m/lapimaa_2006.html lõpust.

Muidugi minge!

Kui lõunatippu minna, siis ei ole erivarustust vaja teie valitud raja puhul. Kui aga lühemat rada pidi, siis kassid peaks ikka olema. Mis puudutab muud varustust, siis mingeid udupeeneid alpisaapaid ei ole vaja aga päris tennistega ei soovita(ikka korralik saabas mis toetab jalga ja paksu tallaga kuna üleval kivid ikka kaunis teravad). Samas esimene 20km kuni baasjaamani (Kebnekaise Fjällstation) saab ka mingite paksema tallaga sandaalidega hakkama kui ilm lubab(a la "Keen" jne. tagantjärgi targana soovitaks kaitstud ninaosaga). Aga ilmaga on just selline seis, et näiteks augustis meil oli üks päev +27 päike säras ja järgmine vaevalt +4 koos tuule ja vihmaga.

Kuna ma kõrgust ei karda siis suht raske kommenteerida. Soojalt soovitan minna juuli teisel poolel või augustis, juunis võib ka madalamal veel lund olla ja see võib nõuda mõnes kohas kasside kasutust.

Tere,

plaanis ette võtta augusti alguses u 2-nädalane reis autoga Rootsi. Seal tahaks matkata, käia Kebnekaisel mägedes, ööbida telgis. Reisime kahekesi. Kas kellegil on kogemusi Rootsis autoga reisimisel? Kas oleks mõttekam minna läbi Soome (Helsinki)? Kas eelarvest kahepeale 15k piisab? Nõuanded-soovitused teretulnud, kuna plaanimine alles algusjärgus!

Teema liigutati siia, aga kas uut teemat osatakse ka leida vana teema lõpust? Hmm...

  1. Ei ole võimalik öelda, kas läbi Helsingi on mõttekam või ei. Sõltub sellest, mida te tahate reisilt saada. Kiirem ja odavam on küll.

  2. Eelarve. Kui eesmärk ongi 2 nädalat looduses olla, siis saab rahaga hakkama. Kui tahta nädal loodust + nädal kultuuri, siis enam hästi ei saa.

  3. Rootsi on auto ja telgiga reisimiseks nagu loodud. Telkida võid pea ükskõik kus. Ilus. Sõbralik. Arusaadav, ehkki erinev.

  4. Kui on kindel tahtmine tippu teha, siis varuge selleks rohkem aega kui päev. Muidu läheb nii nagu neil: http://seiklus.blogspot.com/2010/02/rootsi-katus.html

Rahast täpsemalt. Helsingi - Nikkaluokta - Stockholm on otse sõites 2400 km, ja 2 nädala jooksul jõuate palju kõrvalepõikeid teha. Kütusele kulub umbes 5000 krooni, laevapiletitele paar tuhat lisaks. 15k eelarvest läheb seega pool puhtalt transale. Kas järgijäänud rahast piisab selleks, et 2 inimest 2 nädalat ära elatada? Vist jah, aga peab üsna kooner olema. Toiduained kodust kaasa; enamik söögikordi oma priimuse peal; bensukast kohvi ostmine on juba raske finantsotsus. Kebnekaise baasjaama restos mõnulemine on hoopis kallis lõbu (kuid sellegipoolest soovitan seda väga soojalt).

Kaunist reisi!

Tänan vastuse eest. Kindlasti panen mõtted kõrvataha. Nüüd meil reisijaid juba 3, seega bensiinile läheb inimese kohta vähem raha. Päris koonerdama ei taha ka minna, kuigi säästuvariant telkides ja oma söögiga enamjaolt siiski. Kuskilt tuleb leida ka pesemisväimalusi ja elektrit. Eks pärast reisi oskan juba öelda, kuidas õnnestus ja mis nippe teistele jagada oleks.

Sai ise nädalapäevad tagasi sealt tuldud. Tegime väikese grupiga esmalt tiiru ümber mäestiku ja siis otsa tõusu Kebnekaisele. Kui matkata madalamal (500-700 mümp), siis on võimalused õhtul lõket teha (kuiva puud on väga palju, aga kõrgemal saab see otsa). Telkimine pole kusagil probleemiks (isegi tasuliste majade kõrval on oma telgis ööbimine tasuta). Koha eest majas taheti 395 SEK. Kungsledenit ma eriti ei soovitaks - selline suht ühel tasapinnal kõmpimine ja vahepeal meenutab korralikku maanteed (nii igavuselt kui rahvaarvult); hoopis mõistlikum on trügida läbi mägede mööda poolmärgistatud radasid (pearajad on tähistatud värviga, väiksemad vaid juhuslikult laotud kivituuridega). Piirkonna kohta on saadaval vaid kaardid mõõtkavas 1:100'000 (120 SEK). Kebnekaise tippu saab tavalise (matka)jalanõuga, paksem lumi oli aug teisel poolel vaid viimase 100 m jooksul. Lund näeb juba kusagil 1500m peal. Kes tahab ka madalamat põhjatippu teha, peaks igaks juhuks omama erivarustust (kassid, köied), sest tipuhari on järsk ja lumine. Kui ilm on ilus, siis soovitaks ka kohe seal kõrval asuvat 1660m Doulbagorni, mis on alt vaadates päris muljetavaldava välimusega (saab möödaminnes ära teha poolel teel Kebnekaise tipust laskudes).

REGA1872, http://www.svenskaturistforeningen.se/en/Inspiration/1/Allman-fjallinformation/Map-in-the-mountains/ kirjutab, et kaarte on nii 1:100000, 1:50000 kui 1:20000 mõõdus.

Aga muidu, aitäh info eest :)