Sääsed Tais, Zika

Tere! Oleme planeerinud reisi Taisse (Bangkok, Krabi) veebruari lõpp- märtsi algus. Viimased uudised Zika viiruse kohta teevad murelikuks, sest suvel on oodata perelisa. Kas kellelgi on infot, kui palju sel ajal nendes piirkondades üldse sääski on ja kui agressiivsed nad on?

0
0

Zika viiruse puhang on hetkel teisel pool maakera, Lõuna-Ameerikas. Viirust levitavaid Aedese sääski esineb ka Aasias, ent Zika viiruse esinemine seal on väga harv, Tais seni ca 5 juhtumit aastas:
http://news.yahoo.com/thailand-confirms-first-domestic-case-zika-virus-110258290.html

Mure ise on muidu igati arusaadav, ent kui arvestada, et Tais hukkub iga aasta liikluses 24.000 inimest (2. koht maailma riikide seas, 36 inimest 100.000 elaniku kohta - võrdluseks, Eestis on sama näitaja 7, ehk siis 5 korda väiksem: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_traffic-related_death_rate), siis isiklikult muretseksin seal rohkem teed ületades kui sääsehammustuse pärast.

1
0

Ilmselt võib selle nn zika kohta arvata, et ülespuhutud mull.
Isiklik kogemus palju on sagedasema denge-viirusega, saime selle haiguse sääskedelt Tais, sümptomid ilmnesid alles kodus olles, eesti arstid ei osanud seda diagnoosida ega ravida. Õnneks punetised, täpid ja valud möödusid paari päevaga. Maiken7 peaks kindlasti Tais viibides sääsetõrjesse tõsisest suhtuma. Õhtuti võimalusel pikemad riided selga, off vmt kasutamine, ööbimisruumis panna kohe tööle kont ja pistukusse el.säätetõrje vahend. Buldoosa, statistiliselt võib Sul õigus olla, kuid mulle isiklikult tundus Tai liiklus palju turvalisem, kui Eesti agressiivne sõelumine ja pidev enesekehtestamine. Ei olnud Tais erilisi muresid ei teid ületades, ega rendiautot juhtides. Juba ainuüksi see meeldis, et kasutuses oli minimaalselt liiklusmärke, erinevalt meie märkiderägastikust.

0
0

Kuidas võtta, minu tutvusringkonnast olid kaks inimest Taimaal eelmisel aastal liiklusõnnetuse tõttu haiglas ja üks ootab praegu sealsamas kindlustuse heakskiitu tagasilennuks.

Statistika on ja jääb muidugi kuivaks statistikaks, ent sealse liikluse letaalsust - 80 liiklussurma päevas ehk umbes samapalju kui Eestis terve aasta jooksul - tasub meeles pidada: https://asiancorrespondent.com/2015/03/thailand-road-deaths/

1
0

Ma lisaks, et igasuguste mürkide pealepanekusse tuleks rasedana või mitte suhtuda väga-väga ettevaatlikult. OFF sisaldab DEET-i ja selle mõju lootele ma ei tea, aga ma tean, et omal ajal Kagu-Aasias tekitas DEET-i sisaldav sääsemürk (kusjuures sisaldus jäi u 20% peale) minul allergiahoo - arvestades, et mul pole senini ühtegi teadaolevat allergiat, siis näitas see, kui kange asjaga oli tegu. Ehk siis tasuks uurida, millised looduslikud sääsetõrjevahendid on olemas (okeimad peaksid olema sidruni- ja sidrunheinapõhised) ning ideaalis võiks ka nendest loobuda, kanda lihtsalt pikka seelikut, pikki varrukaid. Võib esmapilgul tunduda, et sellisel juhul on väga palav olla, kuid tegelikult on nõnda kohati isegi mõnusam, tuul käib mõnusalt läbi (seejuures testisin mina seda pika riide asja n-ö soojal hooajal juulis).

Praeguse rasedana ja tohutu Kagu-Aasia fännina ma tegelikult väldiks üldse raseduse ajal nii kaugele sõitmist, just sellise kuklas tiksuva lisastressi tõttu: arvestada tuleb võimalikke komplikatsioone, arstiabi kvaliteeti, haiglate asukohti, reisikindlustuse välistusi, igasuguste tõbede külgehakkamist, kergemaid ja raskemaid toidumürgitusi, potentsiaalseid ravimi kasutamise olukordi (kindlasti tuleb ämmaemandaga läbi arutada sobivad kasutatavad ravimid, ja paraku pole see nimekiri väga pikk)... Aga ma saan aru, et otsus on tehtud, seega tuleb lihtsalt ERILISE tähelepanuga läbi uurida ja mõelda, mis võimalused on võimalikes kriisiolukordades. Ning hoida end!

6
0

Tais on lisaks Zika viirusele võimalus saada ka malaaria. Kliima on võrreldes Eestiga väga erinev - õhuniiskus 85% ja palavus võivad rasedal reisijal tekitada ka muid komplikatsioone. Kui on soov minna, siis tuleb sääsehammustusi proovida vältida. Näiteks Peruu vihmametsas sai pikkade varrukatega ja looduslike sääsetõrjega kenasti hakkama.

0
0

Viimane uudis on see, et Tais on Zika viirus sees, küll alles üskikjuhtumina, kuid ei ole väljast sisse toodud: http://atimes.com/2016/02/thailand-confirms-first-domestic-case-of-zika-virus/

Aga kui sääskede eest end kaitsta, siis ju viirust ei saa. Seega pikad riided õhtusel ajal ja ettevaatlikkus.

0
0

Praeguse teooria järgi on Zika jõudnud Ameerikasse aastakümnete jooksul just läbi Lõuna- ja Kagu-Aasia Vaikse ookeani saartele ja siis sealt edasi liikudes. Nii Tais, Malaisias ja ka Indias, Indoneesias jm on seda leitud juba aastakümneid tagasi. Seega on võimalus sellesse seal nakatuda olnud juba pikka aega ja seda ka miljonitel turistidel, kes sealt viimase 30-40 aasta jooksul läbi reisinud. Kas nüüd hakkab see mingil põhjusel seal kiiremini levima kui enne, seda ei oska öelda. Loogiliselt võttes peaks sel juhul tegemist olema mingi mutatsiooniga, mis on nüüd Ameerikast kaasa toodud, mitte sama viirusega, mis seal juba ammu olnud on. Samas ei saa seda ka kuidagi välistada.

1
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased