trip-krainetrip-ukraine-dark
Seagripp Mehhikos?

Tere, kas keegi on praegu Mehhikos ja oleks nõus rääkima oma kogemustest, mis toimub seal seoses seagripi puhanguga?

Kas olete ise või teate mõnd oma sõpra? Palun võtke minuga ühendust: merike.tamm@postimees.ee

Ma ise oleksin ka huvitatud sellest, mis seal täpselt toimub.. Nimelt peaksin 22. mai sinna minema.. ei tea, mis saab selleks ajaks..

Just tulin tagasi. No täitsa õudukas! Sead jooksevad mööda linatänavaid, seagrippi täis mis kurat.- No üks hullem ,kui teine. Täielik paanika- inimesed jätavad kodud maha nende sigudike pärast. Mai lõpuks loodetakse pealinn täielikult evakueerida-aga kuhu, ei tea keegi .Maale ei saa-seal asi veel hullem, sead teevad mis tahavad. Kõige suurem riskigrupp on palju ringireisivad ajakirjanikud- neid langeb nigu loogu rukkilõikuse aal. Kuradima hea,et sain veel eluga tulema. . . . Trip.ee lisab: tegemist on naljaga, aga tekst oli nii hea, et jätaks alles ;)

Nagu ajakirjandusest kuulda, siis juutidel jälle veab. Neil ei luba usk nii roojase looma haigusesse surra lihtsalt. Lihtne. . . . Trip lisas puuduva koma. ;)

Ha-ha-haa. Noh, kui ajakirjanik merike41 mind uskuda ei taha, eks mingu kohapeale ja vaadaku asjalood ise järele. Kõigile nõrganärvilistel ei soovita ikka sigu toorelt süüa. Ha-ha-haa.

Moderaatorid, pliiiis...

Mina tulin paar päeva tagasi (24.04), veel ei ruiga, aga ilmselt on alles peiteaeg... Tegelikult kohtasime Mexico Citys siin-seal inimesi, kellel olid kirurgimaskid ees ja mõistatasime, et ei tea, miks nad küll seda teevad :S Seagripist kuulsin alles koju tagasi jõudes.

Üle pika aja ka üks muhe lugemine.

No ma ei tea. Üheltpoolt muhe muidugi, pulli peab ju saama. Samas - kohati moderaatorid valutavalt väga südant selle üle, et trip.ee-s ei avataks liiga palju samateemailisi jutul6ngasid ja et info oleks kiirelt leitav. Mis on igati tänuväärne. Siin aga aidatakse justkui teema risustamisele ise kaasa. Tekib küsimus, et wtf? Hea küll, teema algas ajakirjaniku küsimusest, aga selle järgnes ju tavalise reisija samateemaline mure... nii et nalja teha ja asja üle v6lli keerata ei ole ju p6hjust, kuna teema on tegelikult ju t6sine?

Meie oleme jah praegu MC-s. Seda, mis siin toimub, ei tea mitte keegi paris tapselt. Kohalikud kaasa arvatud. Uldiselt inimesed puuavad teha oma igapaevaseid toimetusi valtides suuri rahvahulki. MC on kinni koik vaatamisvaarsused, sh kirikud ja katedraalid, sama saatus pidi lahiajal tabama ka muid Mehhiko osasid. Tublimad konnivad ringi maskid peas, lapsed hoitakse monel pool toas ja koolid on 10 paeva kinni. Mingit paanikat pole me kohanud. Ise plaanime kull oma reisi varem lopetada ja voimalusel Euroopasse naasta. Kui kedagi miski veel huvitab, siis kirjutage.

Küsimus eelkõige reisikule või kellegile, kes hetkel Mehhikos. Plaan paari sõbraga minna 5-21.mai Mehhikosse ning kolada eelkõige Yucatani poolsaarel ja riigi lõunaosas, MC viibida vähe. Tahaks teada kas elu on muudes piirkondades ka seisma jäänud või ikka miskit veel toimub? Millised olid teie kogemused seal?

Jõudsin just eile öösel Mehhikost tagasi (täiesti plaanipäraselt, mitte reisi lühendades). MCs muutus asi kardinaalselt pühapäeva hommikul - kui laupäeval käisid kohalikud veel suhteliselt rahulikult ringi, siis pühapäeval oli Zocalo ümbruses 90% inimestest maskid peas ja tänavad praktiliselt inimtühjad. Kui valge turistina üritasid ringi jalutada ilma maskita, siis tavakodanikud pidasid auto kinni, lasid signaali ja andsid maskiga koos karmi käsu see pähe panna :) Üldist paanikat kindlasti ei olnud, aga kohalikud andsid soovituse vähemalt metroos maski kanda.

Nagu kodanik reisik mainis, pandi jah pühapäeval kõik vaatamisväärsused vähemalt nädala lõpuni kinni (väidetavalt ka Teotihuacan, mille sulgemine on küll minu arust suhteliselt absurdne), avalikud rahvakogunemised on keelatud ja nt jalgpalli mängitakse tühjade tribüünide ees. Samas vähemalt pühapäevase seisuga ei olnud plaanis neid meetmeid rakendada Mehhiko teistes osades, seega oleks ilmselt mõtekam mujal ringi vaadata. Enne MCsse naasmist olin nädala Yucatanil ja seal kuulsin seagripist ainult kodunt sms-e saades või üleriiklike ajalehtede esikaanelt, mingit hirmu seal küll polnud.

Üldiselt minu isiklik arvamus asjast on küll kokku võetav vanasõnaga "Hirmul on suured silmad" - loomulikult ei ole seal hetkel 100% ohutu, aga kui korralikult käsi pesed, tänaval ei söö, metroos maski kannad ja üldiselt hügieeninõuetest kinni pead, siis võib seal ringi luusida küll. Siinne meedia loob muidugi asjast karmima pildi ka - räägitakse juba miskist 150 surnust, kohaliku meedia andmetel on alla 30 surma seotud kindlasti seagripiga, ülejäänud on spekulatiivsed oletused. Samuti ei ole kuskil mainitud seda, kes on hambad varna riputanud - on need agulites elavad inimesed, kellel puudub igasugune ligipääs arstiabile või siis need, kes on läinud kohe haiglasse? Ise kahtlustan pigem esimest kontingenti.

olevat Hollywoodilik seis. Haiguse levik suudetakse tõkestada kindlate ja karmide meetmetega, aga mõni suudab ennast ikkagi enastohverdavalt piiramisrõngast välja närida ja minema kaduda.

Oleks ma ka perekonnata inimene ja elus kibestunud, siis teeks samasuguseid asju võib-olla. Pereinimesena pigem hakkaksin stingeri ostmise peale mõtlema, et haiguskolletest saabuvad lennukid ja pooletoobised eemalt ära ravida.

Meie joudsime Mehhikosse koos uudistega seagripist. Oleks enne teadnud, ei oleks ilmselgelt seda reisi ette votnud. Eile raakisid kohalikud uudised sellest, et gripp levib siiski ka suht kiiresti mujale Mehhikosse ja peagi on ka seal oodata igasuguste rahvast koondavate ettevotmiste sulgemist. Kas see nii laheb, ma ei tea. Ise hetkel MC. 5. maini on onneks siiski veel moned paevad aega, selle aja peale peaks kohalike arstide (mul uks selline paris hea haiglas tootav tuttav) hinnangul olema selge, kas haigus levib kiiresti voi saadakse see pidama. Tema lootis, et 2 nadala parast on see unustatud. Nii et vaadake uudiseid ja jalgige olukorda ja siis saate otsustada, kas see reis ikkagi ette votta voi mitte. Isegi kui haigust ei karda, ei ole palju siin teha kui koik vaatamisvaarsused, ooklubid jne kinni on.

Minu meelest peaks ka sellise nurga alt asjale vaatama: ule kogu maailma palutakse praegu Mehikosse soitmist valtida just selleks et piirata haiguse levikut mujale. Kui endal hirmu riski ees ei ole, siis voiks hetkeks asjale altruistlikult vaadata ja teistele moelda. Meil siin uudistes igas tahes raagiti juba kaheksast nakatunust NY-s. Eestis ei ole eriti koikide nende linnuviiruste ja loomalihaviiruste mojusid tunda olnud, aga itaalias oli tunda ikka parajat majanduslikku laksu lopuks. Loodame et seekord siiski vaibub asi, enne kui suureks levib.

No minul on 22. mai minek. Sa vist ei tule? Ma ei kujuta ette, kas peaks minema või mitte. Need, kellel on enne seda minek, ikka plaanivad minna?

Nojah, aga minul on lennud Finnairi, Iberia ja Air Mexicana kaudu. :S

Mul on praegu õde Mexico City's ja juba mitmendat päeva üritan teda aidata, et ta saaks tagasi, aga piletite hinnad on taevas, sest paljud turistid tahavad riigist võimalikult ruttu tulema saada. British Airways võib öelda küll, et nad on nõus pileteid vahetama, aga nad teevad seda vaid vabade kohtade olemasolul ning kuna kohti ei olen enam mujal kui äriklassis, siis reaalselt tuleb ikkagi uus pilet osta. Mina isiklikult (ja see on ainult minu arvamus) hetkel küll ei soovita Mexico City'sse sõita - ühest küljest gripiviirus ise (mitte ise nakatuda, aga ka mõelda selle peale, et kui nakatute, siis toote viiruse ju ka teistele koju!) ja teisest küljest on kohapeal paras paanika/segadus. Pea kõik kohad on kinni, näiteks tänasest on Mexico City's keelatud ka kõikidel restoranidel ja kohvikutel toitu serveerida (ainult take-away on lubatud). Koolid, mitmed vaatamisväärsused ja paljud teised kohad on juba mitmendat päeva kinni. Suured uudistekanalid värskendavad oma teavet pidevalt, seega lähiajal Mexico City'sse sõitjatel soovitan jooksvalt uudiseid jälgida (nt. http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/8023820.stm). Kuna gripiviirus on levinud ka teistesse Mehhiko osadesse, siis on kuulda, et ka seal on juba turiste vähem, rahvarohkeid kohti pannakse kinni, jne. Samas täpsemat infot hetkel ei ole, kuna saan seda ise ka vaid läbi uudisekanalite või siis Mexico City kontaktide.

Minu reis läheb 6. juunil MC-sse ja esialgu seda ära jätta pole plaaninud. Sinna veel kuu aega aega ja selle ajaga leitakse kindlasti mingi lahendus. Õnneks ei olnud MC-s plaani nagunii pikalt olla.

Koige hullema poleemika ja leviku ajal elasin Oaxaca linnas. Tekkinud paanika ei jaa markamata. Jaotatavad infolehed bakteripuudjatest sinised lapikesed ning katedesifintseerija on apteekidest otsas ka tavaparasest 3 korda kallima hinnaga. Suur tanaval asetleidev toiduturg on margatavlt kahanenud. Kui muidu valitses linna uldpildis punane, siis nadalapevad tagasi oli sinine-roheline margatavalt ule. Raakimata suletud uste jarjest suurenev arv. Samas on ka suur hulk inimesi, kes ilmselt ei usu bakteripuudja edusse ja kaivad muretult tanavail ringi. Kaasarvatud mina. Kull see gripp minuni jouab kui ma sellele vastuvotlik olen. Moningad paevad tagasi pagesin Vaikse ookeani rannikule. Ehk on varskemat ohku veidi rohkem, kuid tanu asutuste ja koolide suletuse tottu saabuvad ka kohalikud, nii Mehhiko City´st kui ka umbritsevatest linnadest roomunaeratusega rannale peesitama, kartmata bakterilevikut. Seagripi teema siiski eriti korvu ei ulatu. Nuudseks vist on margata ka pandeemia rahunemist. Kolakate kohaselt ehk isegi lubatakse ka Guatemalasse nadala-paari parast! Seni pusin paigal.