trip-krainetrip-ukraine-dark
Sinu õigused tööl (TUC - Ametiühingute Kongressi juhised A-8 maadest tulijatele)

http://www.tuc.org.uk/international/tuc-9033-f0.cfm

Leidsin selle ühe Soome vahendusfirma lehe kaudu....et ehk pakub selles sisalduv teave kellegile huvi.... Jutt lausa eesti keelde tõlgitud....nii et hea lugemine:)

Sisukord siis selline (raamatut annab ka pdf-formaadis alla laadida):

Tere tulemast Suurbritanniasse. Töö alustamine Suurbritannias. Rahvuslik kindlustus ja maksud. Tööline või töövõtja? Iga väikseimagi kahtluse korral tuleks küsida nõu. Ametühingud ning nõustamisbürood mõistavad juriidilisi probleeme, kuid mõnedel juhtudel on vaja töövaidluskohtu sekkumist. Teie õigused töölisena. Tööaja õigused. Kaitse diskrimineerimise eest. Ametühingu liikmelisus. Agentuuritöölise eriõigused. Töövõtjate lisaõigused. Oma õiguste maksmapanek. Rohkem abi ja informatsiooni. Ametühingud täna – Sinu sõber töö juures.

Eesti keeles ainult pealkirjad. Jutt kõik ikka inglis keeles või ma ei osanud leida õigeid kohti?? Pakuks huvi küll selline lugemine aga hetkel jääks inglis keelega jänni:(

Kui lingile kõpsata, avaneb eesti keelde tõlgitud materjal (pdf-variandis on inglise keeles sama jutt).

Otsisin tegelikult eesti kodanikele NHS-i teenustega seonduvat täpset infot.

See materjal on sellelt toitlustussfääri töid vahendavalt soomlaste tehtud saidilt: http://www.ecares.fi/

http://ee.gastrostaff.com/lingid.php

Ja siit lingilt avanevad nii ülaltoodu kui ka muud eesti keelde tõlgitud materjalid...

Tiina....mul oleks mõned konkreetsed küsimused Sulle, kuna tundub et Sa suht kursis paljude vajalike asjadega..... Tohin ma Sulle meilida?

Jah, ikka tohid. Oled teretulnud.

ma ka küsiks teadjamalt, et kui ma töötan ainult 12 tundi nädalas, siis kas ma pean end ikka WRS registreerima? Samas ei maksa ma nagnii mingeid makse, kuna teenin alla 100 naela nädalas.

...seaduse alusel siiski ei sõltu too registreerimine töötundide arvust. Hiljem, aasta pärast ent annab see Sulle õiguse soodustustele ja abile (kui vaja minema peaks).

Suur tänu, Paar küsimust veel, kui sobiks...

Et see töökoht kus ma momendil tööd alustasin saan raha sulas kätte iga nädal, pole mingit payslipi, kas siis pean ikka wrs registreerima?

Kui ma alustaksin järgmisel kuul teist poole kohaga töökohta, kas siis pean jälle registreerima wrs ja maksama 90 naela?

Mis saab maksude masmisest kui mul on 2 poole kohaga töökohta ja kummaski makse ei maksa, kuna mõlemate töötunnid alla 12 tunni aga samas kokku tuleks jällegi 20 tunni ringis nädalas. Kogu see paberi majandus on nii keeruline. Samas tahaks, et kõik oleks ikka seaduslik kuna jääme siia elama pikemaks ajaks.

See 90 naela on ikka ühekordne. Töö juurest pead (koos WRS registreerimisavaldusega) esitama ka kirja, mis tõendab su töötamise alguskuupäeva.

Kas seal töökohas, kus sulas makstakse ja mingit paberil tõestust saadud tasu kohta ei anta, tehakse asju ikka seaduslikult (seda saad teada, kui küsid neilt kirjakest WRS-i esitamiseks - mul nt fotostuudio omanik tegi suured silmad, sest tal olid maksuvõlad kaelas ja soovis nn madalat profiili hoida, seega jätsime sõbralikult hüvasti.... Samas, WRS jaoks payslipi vaja ei ole, eks see rohkem taoline statistiline protseduur, kuid seaduslikuks muudetud A8 maadest tulijaile...

Aga maksuküsimuses tegelikult oleks nüüd hea kellegi arvamust kuulata, kes konkreetselt ise maksuküsimustega tegeleb (mul endalgi tekkis sama küsimus, Linnavalitsuse TEA - ajutiste tööde agentuuri esindaja väitis siinkohas, et kui mul nt on mingi ankeet...P45? (ei mäleta peast täpselt) ülikoolis houl, et siis on kaks varianti, et kas toon tolle ankeedi Linnavalitsusse või nemad peaks mind teise töökohana suurema protsendiga maksustama....).