trip-krainetrip-ukraine-dark
Sri Lanka lääne- ja idarannik

Panen vaikselt Sri Lanka reisiplaane kokku ja juurdlen, kuhu suunas Colombost edasi põrutada. Lõunaosa rannik ja Kandyd-Ellad jäävad kuhugi hilisemaks, niisiis on valik kas kuhugi kirdesse või kulgeda mööda läänerannikut. Läänerannik võlubki just sellega, et seal nagu polekski midagi vaatamisväärset. Et siis laias laastus tahaks mingit pidi Anuradhapurasse välja jõuda, aga marsruut on lahtine. Ajas pole küsimus. Kas keegi on juhtumisi Sri Lanka lääneosas käinud?Ühtlasi on teretulnud ka info ida- või põhjaranniku kohta. Tunduvad sellised mõnusad paigad olema (vihmaperiood mind üldse ei heiduta).

Sai ise koos elukaaslasega perioodil veebruar-mai 2019 (kokku peaaegu 3 kuud) läbitud järgnev marsruut: Colombo-Bentota-Hikkaduwa-Galle-Unawatuna-Weligama-Mirissa-Dikwella-Tangalle-Ella-Hatton-Kandy-Dambulla-Anuradhapura-Jaffna-Trincomalee-Arugam Bay-Haputale-tagasi lõunarannikule ja sealt vaikselt Colombosse. Lisaks väiksemaid väljasõite ülaltoodud sihtkohtadest. Kõik siis kohaliku bussi/rongiga kolistatud. Miskipärast läänerannikule ei jõudnudki, ei sobitanud kuidagi marsruuti algul sisse ja pärast enam ei viitsinud, sest otseselt miski nagu ei tõmmanud sinna. Seega selle kohta miskit öelda ei oska.Põhjaosa (piirdus peamiselt Jaffnaga ja sealt mõne lühema väljasõiduga) erilist muljet ei jätnud, aga vähemalt süda rahul, et sai ära käidud. Erilist midagi teha seal meie jaoks nagu polnud, kontrast oli muude paikadega muidugi suur. Turisti liialt ei kohanud, India mõjutus suur, toidukohtadega vähe keerulisem, kui mujal. Aga jällegi maitse asi, oleneb, kes mida teha tahab. Idarannikult meeldis Trincomalee kant, baseerusime Uppuvelis. Olime seal aprilli esimeses pooles, kui hooaega veel polnud. Väga mõnus ja rahulik lihtsalt olemiseks, turiste oli üsna vähe, ilm samas ideaalne, ööbimiste hinnad olid soodsad (meile anti ilma allahindlust küsimata korralik a/c tuba 1500 LKR / öö, hooajal siis u 2x kallim), samas enamik turisti teenendavad toidukohad juba ka avatud ning pakkusid samuti tihtipeale tavapärasest soodsamaid hindu ("hotellid" muidugi koguaeg lahti). Meie jaoks parimad toiduelamused ka just sealtkandist.  Uppuvelis oli niisama mõnus lebotada, Trincomaleest leiab vähe kultuuri, kära ja müra rohkem, et peaks kõigile midagi leiduma. Arugam Baysse samas enam ei naaseks, jättis üsna nigela mulje, keskpärane ja ülehinnatud toit, palju tüütuid safari pakkujaid. Samas rolleriga niisama ümbruses ringi kulgeda oli mõnus ning võimalus erinevaid loomi (ilma safari külastuseta) näha.

Vau! Mida Bentota kohta arvata?

Ööbisime kohe kõrvalolevas Aluthgama linnas, kus peamine kaubandus/poed/toidukohad asusid, sest seal oli lihtsalt odavam elada. Bentotasse, mis siis kujutas endast peamiselt vähe kallimaid restosi ja kõrgema klassi hotelle ning randa, oli ca 1-1.5km jalutamist. Rand oli meie arvates üks ilusamaid ja puhtamaid, mida Sri Lankal kohtasime. Peale selle muud seal nagu polnudki, mõneks päevaks käib küll. Kuna see oli pärast Colombot esimene sihtkoht, siis algul ehmatas veidi ära, kõik olid jube tüütud ja kõrvale ilmus igasugu "sõpru", kes kõik kuhugi juhatada soovisid või midagi pähe määrida tahtsid. Jäigi mulje nagu oleks mõnda Indias asuvasse turistide meelispaika jõudnud. Hiljem sellist tüütamist kusagil ei kohanud ning oli kuidagi rahulikum olla.

Jälgin teemat, kuna endalgi analoogne plaan üsna pea ligilähedast marsruuti pidi liikuda.Eelmine kord läksin Colombost piki rannikut alla lõunatipuni välja ja siis Ella, Nuwara Eliya ja Kandy kaudu sisemaad pidi tagasi Colombosse.Seekord tahan liikuda piki läänerannikut Colombost üles ja kui ajaliselt jõuab, siis põhjatipuni välja. Kui ei jõua, siis vähemalt Mannarini. Kustkaudu tagasitulek, pole veel otsustanud aga Anuradhapura oleks küll ka plaanis.Kavas on suhteliselt eelnevalt ette planeerimata tripp. Ööbimised kavatsen vaadata kohapeal ning ühes kohas mitte üle kahe öö.Transpordiks rendi tuk-tuk või ehk roller.

To: veigoMingil põhjusel ei saa ma sõnumit saata.Kirjutasin pika vastuse, hakkasin ära saatma ja... "Täitsa tuksis, bla bla bla"Kogu pikk sõnum läks vett vedama.Aga hästi lühike vastus siin sellele sinu küsimusele - detsembri esimene pool.Kui sõnumite saatmine peaks korda saama, kirjutan pikemalt.Aga siia teemasse ootan ikka kogemusi ja muljeid.

Mul oli ka eile sõnumi saatmisel "Täitsa tuksis", aga kui vaatasin väljaminevaid sõnumeid, oli ikka sõnum saadetud ja koguni topelt. Kohale jõudis ka.

Üldiselt on Sri Lanka turismifirmade poolt ülehaibitud, seetõttu väga rannapuhkusele ei rõhuks, pigem sisemaa  loodusparkidele /Nuwara Eliya - Haputale/ juures World's End tõesti väärib külastust.https://en.wikipedia.org/wiki/World%27s_End,_Sri_LankaEnda reis siis sellel lingilhttp://karavanserai.bluemoon.ee/Aasia/Srilanka/srilanka_tegevused.php

Kuna sai küsitud Sri Lanka lääne- ja idaranniku kohta ning palju infot ei laekunud, siis jagaks infot ja muljeid idarannikust, kus sai kokku veedetud umbes 1,5 nädalat. Läänerannikule ei jõudnudki. Idarannikul oli marsruut Trincomaleest Arugam Baysse.

Idarannik - kellele?

Mul on tunne, et Sri Lanka idarannik pole päris igale maitsele. Kel Sri Lankas aega kuni 2 nädalat ja kirjas reisijuhist või veebist leitud külastamist vajavate vaatamisväärsuste loetelu, siis võiks idaranniku vabalt välja jätta. Sama kehtib nende kohta, kellele meeldib lõunaranniku turistidele mõeldud turismiinfra (söögikohad, poed, ekskursioonid, rannatoolid jne). Idarannik on turismi seisukohalt vaikne, novembris pigem isegi väga vaikne.

Idarannik on sobivam omapäi rändavale inimesele, kellel on veidi aega varuks, et mõnuga ja tormamata kulgeda ning kes ei aja tingimata taga linnukesi, et nüüd on see või teine reisijuhis mainitud koht nähtud. Kuna välisturismi suurt pole, on kõik suuremas osas selline ehe. Ja odav ka Sri Lanka konteksti arvestades.

[[44409]]

Idarannik bussiaknast tulistades (sellist pilti siiski palju ei näe)

Majutus, söök ja hinnad

Majutust leiab igale maitsele ja rahakotile. Päris tippu ei tasu oodata, kuid jagub nii hosteleid, odavat korralikku kui veidi luksuslikumat majutust. Enamasti sai ööbitud oma vannitoaga guesthouse’ides, kus tavaliselt oli laes ventikas, vahest ka konditsioneer. Hinnad jäid üldiselt 1000 ja 2000 LKR vahele (5 - 10 eurot). Wi-Fi töötas peaaegu kõikjal, kuid vahest andis kohalik SIM+datapakett (3,5 GB=1€) parema kiiruse.

Guesthouse’ide pluss on see, et lisaks hommikusöögile saab kohapeal tellida ka kõik teised söögid, söök on väga hea ja hinnad umbes 3 korda soodsamad, kui lõunaranniku söögikohtades. Eks püüa lõunarannikul 200 – 300 ruupiaga (1 – 1,5 eurot) korralikult süüa saada (kui praetud riis mõnes kohas välja arvata). Teine pluss on tänavatoidu kohtade suur hulk. Samosad, kalapallid ja õhtuti kothu on tavaline miinimumpakkumine. Kõik on alati parajalt vürtsine, kuid vähem kui 100 ruupiaga (0,5 eurot) saab kergemat sorti eine kätte. Turismipiirkondades tänavatoitlustust sisuliselt pole ja see ajab ausalt öeldes harja punaseks.

Meri ja ujumine

Sri Lanka idaranniku rannad on kilomeetreid pikad ja valge liivaga. Et lahesoppe on vähe, on lained üsna korralikud ja merre minek kohati veidi keeruline. Murdlainetest läbi nii 5-10 meetrit eemal on muidugi mõnus. Lastele enamik randu ei sobi.

Trincomalee

[[44406]]

Trincomalee rand linnas

[[44407]]

Põhiline vaatamisväärsus

Trincomalee on tänu asukohale osaliselt poolsaarel parajalt väljaveninud soolikas. Kesklinn koosneb kolmest paralleeltänavast, kus põhiliselt müüakse lõputus koguses lõputult ebakvaliteetset odavat riidekaupa. Kuigi teha pole seal otseselt justkui suurt midagi, on Trincomalee sellegipoolest kuidagi mõnusa fiilinguga linn.

Kalamehed tegutsevad üsna linna keskel, põhiline rannapuhkusepiirkond koos majutuse ja söögikohtadega asub kesklinnast 3-4 km eemal, abiks 200 ruupiat (1 euro) maksev tuk-tuk. Rand on paar kilomeetrit pikk, aga veidi põhjapoole (Nilavelist alates) jagub seda veel pikalt.

Kalkudah / Pasikuda

[[44410]]

Kui lahesopis asuv Pasikuda (millel on vähemalt viis erinevat kirjapilti) ja nuki taga asuv Kalkudah rand kuidagi kokku võtta, siis koosneb see kolmest asjast: tavaline külaelu rannast veidi eemal koos odavamate võõrastemajadega, 4-5 korralikumat resorti Pasikuda rannas ja inimtühi Kalkudah rand.

Odavmatest võõrastemajadest on Pasikuda randa veidi minna, aga vist kõik võõrastemajad pakuvad selleks tasuta jalgrattaid, mille keskmine tehniline seisund on „3 minutit kokkulagunemiseni”, kuid ega pidureid seal palju vaja ei lähegi ja pealegi, sõidud saab sõidetud. Tee ääres on korralik valik odavat ja head tänavatoitu ja mõned poeputkad. Põhjalikuma söögi osas tasub siiski saavutada kokkulepe võõrastemajaga. Kokkuvõttes suurepärane kant, kus on lihtsalt hea pea täiesti turismivabalt olla.

Batticaloa

Batticaloa on ühest küljest täiesti linn, mis linn, aga laguunid jagavad selle mitmeks osaks ja rannapiirkond Kallady on jällegi selline no hurry kant. Kuigi Kalladys leiab valiku tavalisi võõrastemaju ja kvaliteedilt veidi parema Riviera Resorti (soe soovitus!), jagad kilomeetreid pikka randa peamiselt kalameestega.

Arugam Bay

[[44411]]

Kõikjal üleshaibitud surfamisrand. Rand ongi tegelikult väga ilus, kuid Arugam Bay ise väga mõnus pole. Põhjus: see on sarnaselt paljude lõunaranniku kohtadega täiesti turismile suunatud ning kohalik elu-olu välja tõrjutud. Kuigi novembris oli rohkem kui 50 majutusasutuse peale kokku ehk 50-100 inimest ja majutuse hinnad all (nendes kohtades, mis lahti olid), ei saa sama öelda söögikohtade kohta. Vähemalt pooled neist olid lihtalt kinni, need, mis lahti olid, kasutasid endiselt kõrghooaja menüüd ehk kõik oli kohalikus mõistes väga kallis (söök alates 700 LKR / 3,5€, keskmine 1100-1300 / 5,5-6,5€).

Kokkuvõtteks

Võib öelda, et 5-nädalase Sri Lankas kulgemise jooksul osutus just idarannik reisi parimaks osaks. Võimalik, et tänu sellele, et reisijuhid sellele kandile suuremat tähelepanu ei pööra ja piirkonda on säästetud must-go vaatamisväärsustest. Pikad valge liivaga rannad, odavad, kuid tasemel majutusvõimalused, odav söök, kõikjale sõitvad bussid, üsna ilma turistiinflatsioonita tukihinnad teevad reisimise idarannikul nauditavaks. Üks suuremaid plusse ongi see, et seal ei ole sa sarnaselt lõunarannikuga tuntavalt osake turismitööstusest, kus põhieesmärk on sult koorida nii palju, kui võimalik. Veidi vabama ajakavaga rändajatel tasub Sri Lanka idarannik reisiplaani võtta küll.

Lisaks: rannasoovitus lõunarannikul

[[44413]]

Ilmselt kõige ilusama ranna Sri Lankas leiab Tangallest veidi lõunapool. Selleks on peaagu inimtühi palmidega Silent Beach.

Isiklikult soovitaksin (safari)parke, eriti seal "all", lõuna pool. Yala National, Kumana, Lunugamvehera. Osa on seal täielikult tsivilisatsioonist ära lõigatud, mis minu arvates on just seetõttu väga erilised. Nõuab väheke rohkem  pealehakkamist.
Millal minek on?

@ veigo 

Tänud põhjaliku ülevaate eest. Kindlasti tuleb see info kasuks. 

Ma ise võtsin ka seekord  lennujaamas hoopis Dialogi datapaketi. 

Seda nagu üldse ei reklaamita ja vähesed vist teavad selle olemasolust. 

Kui täispakett maksab 1299 LKR, siis datapaketi saab vaid 700 LKR eest (649 LKR on pakett ise ja 50 LKR pannakse sinna krediiti peale). 

 Selles paketis on 4G internetti isegi suurem maht (12,5GB) kui üldpaketis (10GB). 

Ja kuigi see peaks olema nagu ainult interneti pakett  siis reaalselt saab nii helistada kui ka SMS-e saata - paketile algselt lisatud 50 LKR väärtuses. Hiljem saab vajadusel raha alati lisada.

Kasutasin samuti Dialogi. SIM oli kas 100 või 200 LKR, datat võtsin 3,5 GB (päevane ja öine ühes puntras) + kõned + SMS-id, mis oli 199 LKR. Dialog on ses mõttes tõesti hea, et pea igas toidupoes ja -putkas saab mahtu lisaks osta. 

Ühendust polnud ainult teepiirkonna mägedes rongiga sõites.  Kuna paljudes öömajades on toimiv wifi olemas, ei suutnud 5 nädala jooksul üle 5 GB ära kasutada.

Veigo, ei ole küll idaranniku teema, aga kui juba teepiirkonna rongidest juttu tegid, siis kui pikalt ostsid ette oma rongipiletid? Kohapeal mul aega vähe, aga plaan perega jõulude ajal teha umbes sama pika 1,5 nädalaga, mis Sa idarannikut nautisid,  see klassikaline turistikas ehk "kuldne ring" aga vastupäeva.  Colombo-Galle/Unawatuna rand-Udawalawe rahvuspark-Ella-Nuwara Eliya-Kandy-Negombo. Kõrgemale või Ida poole  seekord ei jõua. Lisaks bussidele-taksodele tahaks seda paljukiidetud rongisõitu proovida vähemalt selles teepiirkonnas. Ja nii, et pool 7-tunnisest reisist ühel päeval ja edasi Nuwara Eliyast järgmisel.  Pole aimugi, kui hästi selline kiire ring koos paaripäevase rannapuhkusega on teostatav, aga äkki Sina või keegi teine oskab kogemusest nõu anda, kas näiteks kohe Colombosse saabudes saab Forti vaksalist 5-7 päeva ette ostes ka veel mõne pileti?

Rongipiletid ostsin nii 30-15 minutit enne rongi väljumist kassast. Kordagi polnud saadavusega mingit probleemi (sõitsin 2. klassis), kuigi sai teatavatel põhjustel rongiga Colombo ja Ella vahel lausa mitu korda mõlemas suunas liigutud (Rambukkana, Kandy, Nuwara Eliya, Ella). Lihtsalt kui mingil põhjusel t õ e s t i ei peaks 2. klassi pileteid olema, saab vabalt 3 omad osta. Mina ei näinud esimese klassi vaguneid mitte ühelgi rongil, võibolla tipphooajal on. 

Mu meelsest on see rongipiletite paanika täiesti alusetu.

Interneti teemal küsimus.

FB Sri Lanka seljakotirändurite grupist käis läbi mingi teema, et kui kohalik SIM kaart sisse panna, siis tuleb kuskil pärast seda telefonile niiöelda unlock teha. Et see kaart on lukus ja kuskil mingid mobiilipoed teevad seda. Mulle tundus see jutt veidi imelik. Või ongi nii? Või toimis see Dialogi SIM kohe, kui telefoni panna?

Paned SIM-i sisse, teed telefonile restardi ja töötab. Ei mingit keemiat. Ostmisel on vajalik pass.

Paar aastat tagasi meie ei saanud pileteid rongile. Ei netist ostes, ega ka kohapealt Kandyst. Majutuse peremees laiutas vaid käsi. Oli jõulude aeg.

Bentotast oli eelpool juttu.  

Sri Lanka randadest sai mõned aastad tagasi käidud Mirissas, Hikkaduwas ja Bentotas.  Bentota koos oma pika rannaga jättis kahjuks kõige igavama mulje ja minu pilgu läbi polnud selles rannas ka mingit erilist ilu. 

Hinnad sealsetes söögikohtades ja öömajades olid samuti suht kallid. Linnake ise ka mitte midagi erilist.

Kuna Sri Lankal on palju külastamistväärt kohti, siis mina isiklikult jätaks Bentota vahele.

Randade osas jätaks vahele kõik Colmbost lõunas asuvad rannad (kuigi tee ääres paistis paar huvitavat no-name randa) ja lõunas Gallest kuni Mirissani. Unawatuna näiteks on paras vene küla venekeelsete siltidega, kus muidu suht ok rand (aga ei mingit erilist ilu) on koerajunne täis. Aga väga maitse asi muidugi.

[[44455]]

Unawatuna rand

Unawatuna pidi samas olema üks väheseid  randu Mirissast kuni Colomboni, kus pole ohtlikku lainet. See, kes turvalist ujumiskohta otsib, peaks see rand päris hästi sobima.  Ise pole kahjuks seal käinud.

Ei pea puhkama Unawatuna rannas. Sealt edasi umbes 5km. Kandi poole on "Jungle beach". Selline lahesopp, kuskil 50 lamamistooli + rannaliiv.

Elasime Unawatunas, Hommikupoole lasime tuk-tukkidel endid sinna viia, leppisime kokku tagasituleku kellaaja ja tuldi järgi. Ise pidi muidugi väga järsust mäest üles-alla ronima. Rannas baar ja toitlustus.

Unawatunas tasuks ka käia ära saarel kus kasvatatakse kaneeli.