Sri Lanka reis

Tere!

Märtsis siis minek Sri Lankale, teemasid küll on sellekohta mitmeid kuid küsiks meie seltskonda huvitavad asjad siiski üle kes käinud oskab kindlasti paremini soovitada.

Soov oleks peatuda saare lõunapoolsetes osades ning tripid sisemaale. Plaan oleks olla 2 nö. baaslaagris paigas ja teha sealt siis väljasõite. Ei otsi väga aktiivset puhkust, st igapäev koguaeg mingi kava samas muidugi soov ühtteist näha ka. Ütleme vähemalt pool ajast võiks olla ringirändamine, ülejäänud rannakas ning rahulikum olemine.

Jõudes sooviks rahuliku lõõgastust ja niisama olla, lähedalasuvad vaatamisväärsused jne. Mis oleks sellisel juhul esimene soovitatav peatuspaik? Galle/ Unawatuna, Mirissa? Või mõni muu soovitus? Peaks olema hea rand, ümbruskonnas võiks ühtteist vaatamist olla, kus ka õhtuti mingisugune elu toimub, koht mis päris tsivilisatsioonist eemal pole.

Palju peaks sisemaa vaatamisväärsusteks aega koguma ning kus seal mõistlik peatuda mõned päevad? Kandy, Ella või miskit muud?

Kindlasti sooviks mõnda rahvusparki külastada, arvamusi vastakaid, soov oleks näha võimalikult mitmekülgset elu parkides ja kus suurem võimalus enam erinevaid loomi kohata?

Kohapeal oleme 13 päeva. Kõik soovitused oodatud. Huvitab kindlasti metsik loodus/ matkarajad jms. Kindlasti head ujutavad rannad.

Ilmselt kuskil nädalaks võtame juhi ka autoga, samas ei pelga ka ühistransporti. Must be rongisõit ka kindlasti kavas.

Samuti kui märtsis veel keegi seal võib ka ühiseid plaane koostada.

Tänud!

SM

Sri Lanka liiklus omapära arvestades kus kaotilusust palju aga kiirust vähe on Sri Lanka raudselt selline sihtkoht mille puhul enne välja mõelda täpselt mida teha tahta, et vältida ilma asjata edasi-tagasi sõitmist ja muud sarnast aja raisku. Sigiriya ja Pinnawala elevantide turvakodu on kaks kõige selgemat mälestust enda seitsme aasta tagusest reisist. Tee istandused ja tehased Nuwara Eliya ümbruses meenuvad veel ka hästi.

Unawatuna rand oleks ühe baaslaagrina täiesti arvestatav. Lai valik majutusasutusi ja erinevaid söögikohti, rand ise on üks populaarsemaid sealkandis. Majutusest soovitaksin seal butiikhotelli The Waves Unawatuna, odavamat rõduga ja merevaatega tuba te Unawatunas ei leia ning hinna-kvaliteedi suhe on parim. Aga võite majutust vaadata ka kohapeal olles, hotellid ja külalistemajad on enamus tegelikult pooltühjad ja lageda taeva alla kindlasti ei jää. Kuid kui sealt otsite endale transpordi tuuride jaoks, siis kontrollige hinnad kindlasti üle. Vaadake netist, küsige kasvõi siit foorumist. Seal mõni ärimees küsib trippide korraldamise eest liiga kallist hinda ja teadmatusest võite üle maksta. Ise olen käinud Unawatunast ühe päevaga ka Sigiriyas ära, aga tegelikult see tripp jätke sellesse perioodi, kui Kandys või mujal seal piirkonnas olete.

Sri Lanka sisemaa on väga mägine ja neid mägesid mööda sõitmine võtab väga palju aega. Tihti on midagi teele varisenud või käib plaaniline tee-ehitus ja autode liikumiskiirus on olematu. Seetõttu tasuks mõelda täpselt läbi, mida näha tahate ja teha ringreis. Huvitavatest kohtadest kindlasti Kandy paar päeva ja sealt vajadusel väljasõidud. Sigirija, Ritigala ürgmets , Ella -Nuwara Elia , siis võiks valida ühe loodusparkidest. Yala oli täitsa ok. Siis jõuategi lõunasse randa. Ise olen peatunud Mirissas. Rannaelu täitsa olemas, majutusasutusi samuti. Küll võivad olla seal märtsis-aprillis hiidlained, siis tuleb ujumiseks pikalt kõndida ranna servadesse. Mirissast väljasõidud Galle linna, merele vaalavaatlusele, surfitunnid, snake farm. Mirissa puhul on see pluss ka veel, et sealt läheb Colombosse (loe: lennujaama) kiirtee.

Me peatume mõned ööd Habaranas ja teeme sealt trippe erinevates suunades.

Rahvusparkidest: kui mina seda "parimat" otsisin, siis jäin lõpuks MInneriya peale pidama, aga eks valik sõltub sul ka sellest, milline park jääb sul marsruudile

Kas keskel teha peatus(ed) kas Kandys või Ellas või Nuwara Eliyas, sõltub juba sinu marsruudist ja mida teha plaanid. Palju sõltub ju ka, millega kuhu ja kus ja millal (edasi) sõita saad. Mine kiika Tripadvisori SL foorumisse, seal neid soovituslikke marsruute alates 3 päevast kuni 2 kuuni. Vali mõned 12-13 päevased välja ja tee oma neist kokku, aga ega mida vaadata on igal pool üks. Paha ei tee ka LP SL raamat läbi lugeda

Mina lisan lühidalt, et Unawatuna on võrreldes Mirissaga täiesti mõtetu koht. Vabandust. Seal ei saa normaalselt ujuda ja turiste on meeletult. Kui minna Sri Lankale, siis mina väldiks ikkagi neid kohti, kuhu turiste tuuakse suure bussiga. Soovitan Mirissas majutuskoht võtta rannas ja sa kindlasti ei kahetse .(nt. Siraś Chalet). Sealt saate tukiga Matarasse kilpkonnadega ujuma minna, hommikul kalaturul käia, isegi Udawalawe looduspark on täiesti norm kaugusel. Jõudu ja nautige reisi.

GoHouse mainis, et soovib kohta, kus ka õhtuti mingisugune elu toimub. Ma arvan, et ta ei pea sellega silmas inimtühja randa ning pärast õhtul peale kella kuute, kui väljas on kottpime ja elu seisab, hostelis kanepi suitsetamist ja lakke vahtimist. Muide, Tripadvisori foorumis üks hipi juba vingus hiljuti, et Mirissas on ka valgeid liiga palju. Peab ikka viha olema omaenda rassi vastu.

Kas keegi oskab hääd nõu anda kuidas Unawatunast Rambodasse 02.01.18 ja 8 nägu?

  1. rongiga, aga siis on teil Colombos rongivahetus (kellaaegade võimalikku kokkusobivust vaata ise), maha peate Nuwara Eliyas minema ja sealt viimane väike jupp nt taksoga
  2. Taksode või vaniga (kõige kiireim variant)
  3. Bussid ka kindlasti lähevad, aga siin äkki keegi targem oskab kellaaegade ja ümberistumistega(?) aidata. Kui ei, siis bussidega on üldiselt nii, et konkreetselt Unawatunasse kohale jõudes uurigegi, et mis buss, mis ümberistumised, mis kell jne. SL bussijuhtidel pidid sõidugraafikud peas olema (kõige aeglasem variant)

Tere! Käisime 3 aastat tagasi Sri Lankal ja meile meeldis hoopis Hikkaduwa: kaunis väike rand (kus mõni päev olime ainukesed inimesed), rannas elasid suured merikilpkonnad, kellega koos sai seal siis snorgeldada ja neid sööta - lihtsalt super! Algselt broneerisime siit 2 ööks majutuse ThaiLanka hotelli (soomlase oma) ja siis võtsime kodumajutuse, mis oli lihtsalt super (Villa 16). Ringi liikusime bussiga (elamus omaette) ja rolleritega avastasime ümbrust. Omal käel käisime kolme saare tripil (kui nime õigesti mäletan): linnusaar + kaneelisaar + vürtsisaar (ehk olid need). Rolleritega sõitsime kohale sealt siis võtsime paadi, mis viis meid saartele. Kõik sisemaa tripid jne tegime Hikkaduwast. Käisime vaatamas ka Unawatunat aga meile ei meeldinud rand - suur ja kole, palju rahvast ja kohutavalt must! Mirissast sõitsime rolleritega läbi ja ei oska midagi selle kohta öelda! Aga kui tagasi minna, siis läheks kindlasti tagasi just Hikkaduwasse :) meeldis see mõnus rahulik rand ja vähe turiste ;)

Käisime mõned aastad tagasi seal. Meil oli väga tore kohalik, kes tegeles giiditeenustega ja oli taksojuht. Kõike, mida soovid näitab, oskab palju soovitada, pole kallis. Igati kindel mees, keda julgeb soovitada, kui sellist teenust soovid. Kui soovid, kirjuta, annan aadressi, kuidas ühendust saada.

Nuwara Eliya lähistelt Nanu Oya peatusest sooviks Ellasse sõita rongiga, või vastupidi. Kas on mõeldav ja kaua sõidab see rong umbes? Teiseks tahaks kohe 4 jaanuariks Kandyst Colombosse 1 klassi piletid ära osta. Mis saidilt seda teha saaks?

Kõik on suhteline. Ise hetkel Ahungallas, mida tugevate hoovuste tõttu rannamõnude nautimisks ehk esimeseks ei soovitaks.Imekena ja rahulik rand koos looduslikus keskkonnas elavate merikilpkonnadega on Hikkaduwa. Tänase kogemuse juures võtaksin nädala Colombos ja nädala rannal, rahvusparkide osas Udawalawa lihtsalt geograafilise läheduse ning suure elevantide esindatuse tõttu.

Käisime kaks aastat tagasi nii Calle, Unawatuna kui ka Hikkaduwa randades, kuid meie meelest oli kõige parem Bentota ilusa liivaga ja peaaegu inimtühi rand, kus keset randa asus külmade jookidega baar ning korralik veega tualett. Majutust võiks Mirissas soovitada eestlanna Ingridi juures ( https://www.airbnb.com/users/43405234/listings ). Nad korraldavad ka vaalavaatluse reise ja on igati abivalmis. Neile, kes ei pelga matkamist ja ronimist, julgeks soovitada Adam´s Peaki ( e.Sri Pada) otsa ronimist. Ülesse jõudes on vägev eneseületamise tunne ja suurepärased vaated. Meiega oli kaasas ka 12 aastane poeg, kes jaksas selle teekonna vapralt kaasa teha. Siiski peaks vältima vihmast aega, kuna trepid võivad olla väga libedad ning kohalikke pühasid, sest siis on rahvast väga palju. Sõitsime kohaliku autojuhi Sunil´iga Callest läbi Tissamaharama Ella -Nuwara Eliya- Kandy-Bentota viie päevaga, mille sisse jäi ka rongisõit Ellast- Nanu-Oya´sse. Rongipiletid ostis Sunil tükk aega varem meie jaoks ära. Väga asjalik autojuht, ta ise naeris, et oleks nagu "spetsialiseerunud" eestlastele. (Temast on varemgi Trip´is juttu olnud).

Jõudsime just tagasi kahenädalaselt puhkuselt. Peatusime Polhenas kahe väga toreda ja külalislahke eestlase villas (http://www.villaferola.com/). Villa asub otse ranna ääres - oma privaatne rand, kus ei ole kunagi liiga suured lained ja kohalikud merikilpkonnad ujuvad ringi. On liivaala, kus lapsed saavad mängida ja murukattega päevitamise ala, kus on rannatoolid, piknikulaud ja toolid ning mõned puud, mis annavad varju. Ka avalik rand ei ole sealt kaugel. Nii mõnelgi päeval jalutasime vahelduse mõttes sinna ujuma. Nädalavahetusel oli seal aga väga palju rahavast (95% ulatuses kohalikud), nädala sees rahulikum. Pererahval on oma tuttav tuk-tuki mees, kes on väga osav juht ja oskab lahendada kõikvõimalikud probleemid alates sellest, kus saab parima kursiga raha vahetada kuni selleni, kus saab lagunenud sandaale paranda, või milliseid mangosid täna puuviljaturult valida. Selline isiklik tark-mees- taskus. Väga sõbralik, kannatlik ja alati valmis. Majapidamise ja kokkamise eest hoolitseb samuti hästi tore ja sõbralik kohalik meesterahvas. Toad olid puhtad ja korras, toidud maitsvad (sõime nii hommiku kui õhtusööki). Kui lennukis kuulsin teistelt eestlastelt, et neil olid kõhuprobleemid, siis meil küll kahe nädala jooksul mingeid kõhuhädasid ei olnud. Hommikusöök tuli lauale, mitte punkt kell 8 vaid siis kui külalised selleks valmis olid. Selline paindlik ja stressivaba suhtumine muutis puhkuse meeldivaks. Kohapeal on ka pesupesemise võimalus, mis lastega reisides tegi elu mugavaks. Inimesed on hästi (laste)sõbralikud, kuid mitte tüütud või pealetükkivad. Kuna seal Villas peatub palju eestlasi siis kohalikud saavad juba väga hästi aru sõnadest tere, aitäh, ema, muna, moos, arbuus, ... jne :) Hotellis käib ka hea käega ayurveda massöör, kelle teenuseid kasutasime - Eestiga võrreldes on hinnad odavad. Tuk-tukiga käisime nii Galles, Mirissas kui Mataras. Käisime joogas, kilpkonnade päästekeskuses, maofarmis, teeistanduses, kus näidati nii aedasid kui tootmist ja jõetripil, kus sai näha templit, mangroovi metsa, kaneelitootmist ja lasta teha kaladel pediküüri. Oleks saanud minna ka vaalavaatlusele, kuid väikeste laste tõttu sellest loobusime. Üldiselt on kõik võimalik, ole ainult mees ja küsi ning sulle korraldatakse just selline väljasõit nagu soovid. Tagasiteel külastasime ka Pinnewela elevantide orbude keskusest, mis oli samuti väärt elamus.

Tere taas tripikad! Meeldejäävat reisuaastat kõigile!

Kiire pühadesagina kõrval hoidnud silma peal ka foorumil ning on tekkinud mingid esmased mõtted- plaanid.

7 da õhtul jõuame colombosse ning põrutaks sealt edasi kohe Bentotasse 7-9, lihtsalt puhkaks sõidust ja kõigest.

Edasi Bentota- Unawatuna 9-11 vaataks ümbrust ja naudiks väheke aktiivsemat elu.

Unawatuna- Mirissa, Mirissasse eelkõige vaalavaatluse huvist. 11- 12. Mirissa- Yala (ainult pargi pärast, kui kuskil sisemaal või lähemal enamvähem samaväärne park, jätaks vahele ja sõidaks sisemaale kohe) 12-13 Mirissa- Yala mõttes hetkel ja siis sealt ülesse.

Yala- Ella- Kandy (Kandysse jääks peatuma ilmselt võib ka muud soovitada) kindel plaan Lions Rock, Adams peak ja mõned kohad veel mida seal kandis tasuks vaadata. 13-16 sisemaal plaanis siis olla.

Sisemaalt tuleks siis tagasi rannikule 16-20 lihtsalt puhkaks ning naudiks seda viimast.

Kas ajaliselt on selline plaan mõeldav vb. Unawatuna vahelt ära jätta ja olla kauem kuskil mujal?

Tänud!

Tahad sisemaale parki, siis võta Minneriya, mul omal see välja valitud. Kandys on Hambatempel, botaanikaaed ja kui tahad vaadata õhtust rahvuslikku etendust, siis Lake Club! Ära teeistandusi unusta, need Ella ja Nuwara Eliya kandis. Sealkandis mõned kosed ka Ella-Kandy teed rongiga? Muid su siinnimetatutest ei oska kommenteerida (aga saaks ka hakkama, kui kaarti uurida ja süveneda), meil hoopis teised ööbimiskohad: Colombo-Anuradhapura-Habarana-Kandy-Ella-Nuwara Eliya-Nallathanniya-Colombo

Neile, kes satuvad Sri Lankale Navam Perahera festivali ajal, mis 2018 aastal on 28. veebruaril (http://gangaramaya.com/) siis soovitan seda külastada. Sattusime seda nägema 2006 aastal ja see avaldas tõeliselt muljet: kümned ehitud elevandid, sajad tantsijad jne. Näidet saab vaadata näiteks siit:

Tundub, et Villa Ferola on veebruariks juba välja müüdud...

Aga eks siis võtan mõne teise hotelli sinna lähedale. Samasse hinnaklassi, hea reitinguga.'

EDIT: siiski sain toa

Tagasi Sri Lankalt. Käidud Colombos, Unawatunas, Mirissas, Yala rahvuspargis, läbisõidul nähtud Ella, siis veel Nuwara Elia, Ramboda, Kandy, sealt Milleeniumi elevantide park ja lõpuks Negombo. Kahetsen et ei jõudnud siiski Ella-Nanu Oya rongitripile, kuna lihtsalt ei jaksanud seekord. On põhjus tagasi minna! Eelpool keegi ütles, et Unawatuna on mõtetu. Kindlasti mitte! Lihtsalt alati leidub veelgi lahedamaid kohti ja inimesi. Päikest kõigile!

Kuidas ilm oli, kas sadas pidevalt?

Praegu ilmaennustust vaadates küll iga päev sajab Colombos...