trip-krainetrip-ukraine-dark
Suvel autoga Itaaliasse 19.06.2009-07.07.2009

Tere, plaan minna juunis Itaaliasse. Reisile on plaan minna autoga ja pikkuseks oleks umbes kolm nädalat, autosid oleks 2 või 3, inimesi 4-8. Ära tahaks käia ikka Sitsiilias. Ööbimine oleks telkides. Kus tuleks kindlasti ära käia ja kuhu ei tasuks kindlasti minna? Kes on käinud jagage kogemusi, võiks rääkida kulutustest ja palju kilomeetreid umbes kokku tuleb ning kas on mõtekas ikka telkides ööbida?Palju maksab umbes praamipilet autoga Sitsiiliasse?

Tere.. Ka minul on samal ajavahemikul plaan minna Itaaliasse.. kuid see on alles idee vormis.. Kas teile oleks mõeldav see kui sõidaks Itaaliani koos. Minu sõiduvahend on mootorratas. Oleks turvalisem ja võibolla ka huvitavam. Kõik oleneb muidugi seltskonnast ja sihtpunktidest. Ma lihtsalt kaalun variante...

Meie sõidame ühe hooga Itaaliani välja. Mootorrattaga minnes peaks kindlasti ju vahepeal puhkama.

Mul sama mõte. Minna otse Itaaliasse või te mõtlete nii, et kordamööda sõidate 3 päeva, ei maga öösel? Muidu rohkem peatusi mootorrattaga ei tule kui kütus ja öösel magaks.

Meil on jah plaan kordamööda Itaaliasse välja sõita, 4 inimest oleks autos ja koguaeg oleks keegi roolis. Kohapeal teeks alles esimese korraliku puhkuse, sinnamaani ainult tangiks.

Vabandage, et mitte minejana sekkun, aga pean seda vastutustundetuks. Olles ise väga palju roolis olnud, võin kinnitada, et liikuvas autos ei puhka keegi korralikult. Nelja peale võite jagada sõiduaja max 20-ne tunni peale, sest viimane rooli istuja on selleks ajaks juba väsinud. Samas juhile pole midagi tapvamat, kui magav reisiseltskond. Selle tee kohta see üks 8-10 tunnine paus ei ole kaotus. Pole ju vahet kas teete pausi tee peal või magate Itaalias ennast välja. Ärge tapke ennast ja teisi. Sõites öösi ja varahommikul näete tee ääres nende surmakutsarite tagajärgi küllaga.

Eks ta jah mõnesmõttes õige ole.Olen isegi palju roolis istunud, aga see on seltskonna ühine soov. Sõita ruttu kohale, et võimalikult palju aega kohapeal nautida, mis ei ole loomulikult veel 100% kindel.

Tänan vastamast.Kõik soovitused on teretulnud.

Mina ei soovita Roomast lòunas kellelgi telkida - ma isegi ametlikke telkimiskohti ei usalda tingimata (isegi kui neid leidub). Ei usalda just seepàrast, et viimasel ajal on liiga palju uudiseid olnud turistidest, kes telkidest heal juhul paljaks varastatakse, aga halval juhul jòhkralt làbi pekstakse ja àra vàgistatakse.

Kui tahta Itaalias kruiisida, siis àkki sobiks variant: lendate kohale ja yyrite auto? Siis saab rohkem Itaaliale endale pyhendada. Kui plaanite kiirsòitu làbi Euroopa, siis soovitan siiralt mònes esimeses Itaalia linnas kohe paariks pàevaks aeg maha vòtta, et kòik jòuaksid vàlja puhata.

Kuhu minna... Mida te rohkem nàha tahate, loodust vòi kultuuri? Kas see on esimene kàik Itaaliasse?

See on jah esimene käik Itaaliasse ja pole veel otsustanud kas tuleb rohkem kultuuri- või loodusreis. Plaan on teha jah mõnes esimeses linnas peatus ja puhata.

Kahest nädalast jäi Sitsiiliaski väheseks. Praamisõit maksis 2008 mais 45 EUR-i edasi-tagasi. Meile meeldisid väga Sitsiiliast põhja poole jäävad väikesed vulkaanilised saared, kuhu tehakse laevatrippe. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Isola_vulcano.jpg Soovitan soojalt, saarekestel saab rollereid laenutada ja mägiteedel ringi kimada. Veel jättis vapustava mulje Amalfi rannik http://en.wikipedia.org/wiki/File:It_amalfistw2.jpg. Olen elu jooksul väga palju pikka maad sõitnud ja soovitan samuti minna lennukiga - saate ikkagi kohapeal isu täis roolida:) Varsti tuleb turismimess ja soodsaid lennupileteid kuhjaga. Eestist Põhja-Itaaliasse sõita pole midagi, kuid lõunatippu ja tagasi on pehmelt öeldes tüütu. Puhkuse ajal võiks parem puhata, mitte istmemaitse suus pidevalt autos istuda. Kuigi Itaalias on väga-väga head teed, kulub ikkagi mägedes sõitmisele üllatavalt palju aega ja seetõttu tuleb niikuinii palju aega autos veeta. Meil kulus kütteraha u 300 EUR-i ning sõitsime Roomast Sitsiiliasse ja tagasi. Kui tahad vahemaasid arvutada, siis aitab http://www.viamichelin.com/viamichelin/int/tpl/hme/MaHomePage.htm

Endalgi selline plaan, kuid sellise vahega, et plaan lennata Milanosse (RyanAir Riia-Milaano-Riia 2 täiskasvanut ja aastane laps-3300EEK), sealt rendiauto 10-ks päevaks(Compact klass 180EURi) ja siis tiirutada rohkem Põhja-Itaalias, punktid, mis tahaks läbi käia-sõita: San-Marino-Veneetsia-Stelvio guru-Monaco jne. Plaan enamasti odavamates hotellides ööbida, telki ei hakka kasutama juba selle tõttu, et siis juba aasta ja 3 kuune laps kaasas.

Meie seltskond 8 inimest käis Itaalias nii, et lendasime väga soodsalt Viini ning rentisime sealt minibussi/ suure auto, mis mahutas kogu seltskonna koos meie kompsudega. Rahaliselt tuli igal juhul niimoodi odavam kui sõita kahe autoga eestist. Kindlasti ei soovita ma järjest sõitmist, sest ajavõit on tegelikult näiline. Esiteks riskite tõesti enda eludega, aga lisaks, kohale jõudes tuleb ikka kulutada aeg välja puhkamiseks. Parem siis juba sõita inimese kombel ja jõuda kohale puhanuna. Eestist sõitma hakates tuleb arvestada kahe auto kütusekulu + söömised + võimalikud kämpimised teel + (ja see on veel kõige olulisem) kaotatud aeg. Enamusel ju puhkust aastas loetud nädalad, odavam on need 5 päeva, mis edasi-tagasi sõidule kuluvad, tööl olla ja oma puhkust mitte raisata... Need olid meie põhjendused, miks lennukiga läksime.. Reisil ööbisime kämpingutes telkidega, oli oluliselt soodsam kui hotellides. Keegi meid ei tapnud ega röövinud, ei kujuta küll ametlikus kämpingus sellist olukorda ette?

Kui on juhte rohkem kui üks ja juhid tunnevad oma väsimuse piire, siis on ikka mõtekas ühe hooga kohale minna. Valge aeg, kõik uus ja huvitav, väike reisiootus ka, tavaliselt sellises olukorras ei tulegi uni peale ning ühel ööl mõne tunnise ööunega piirduda ei tohiks ühelegi täiskasvanule probleem olla. Oleme 2 a käinud nii, et kahe juhiga jutiga Lido di Jesolosse 32-34 h (tagasisõit ka nii) ning siis 2-4 öö kaupa ühes kohas. Ei ole lapsed ka selle sõitmise peale piiksu teinud vaid avaldanud soovi edasi minna. Kohapeal edasi liikumine ca 300 km/päevas. Meie arvutasime ka nii ja naa, aga leidsime ikkagi, et oma autoga odavam ja mugavam. Lastele meeldib enamasti kodutoit ja seetõttu sööki valmistasime enamalt jaolt ise. Iga päev 3x terve perega väljas söömas käia läheks üsna kulukaks... Minu arust lastega reisides tekib kaasa pakitavaid asju nii palju, et lennupagasisse oleks seda üsna keeruline mahutada. 2007: auto+telk Kesk-Itaaliani, 2täisk+2last, 16 päeva, läbisõit ca 6550 km, otsesed kulud 24000.- (kõik sissepääsupiletid, teemaksud, söögid, ööbimised, kütus jne) 2008: väikebuss+haagissuvila Lõuna-Itaaliani, 4täisk+4last, 18 päeva, läbisõit ca 7400 km, otsesed kulud 1-le perele ca 24000.- to Oudekki: kust pärineb selline informatsioon, et allpool Roomat ohtlik? Kämpinguplatsides ei ole meil küll kordagi õnnestunud mingit ohtu tajuda. to Shrek: käige kindlasti Gargano poolsaarel ära ja tehke tiir peale, imeilusad vaated, liivarannad ja armsad linnakesed. Napoli ümbrus ja Capri saar oma Grottidega ka pool kohustuslik :). Napoli juures ööbisime Vico Equenses kus oli ka super ilus. Sel aastal taoline tiir plaanis Itaaliast mööda Prantsuse rannikut Hispaaniani või siis Horvaatiasse ja sealt laevaga Bari ning edasi Itaalia saapaninna ja Sitsiiliasse. NB! Kui mahutada oma reis juunisse, siis ööbimiste pealt võidab päris kena summa võrreldes juuli või aug-ga.

Käisime Itaalias autoga, reisi pikkus oli kuu, esimese jutiga sõitsime Elki, siis poola teise otsa, siis Austria, ja lõpuks siis Itaalia, alati ööbisime kas kämpingutes või hostelites, et kõik saaks korralikult magada ja pesta ning süüa, ei olnud tähtis päevaga meeletu läbuisõit, mis nii või teisiti ka väsitab vaid iga päev ka vaatasime midagi, et oleks vaheldust. Itaalias tuleb arvestada, et kui ei liigu mööda kiirteed, mis on tasulised, siis on liikumine kohati üpris aeglane ja sinna ei saa midagi parata- nii et aega, aega ja veel kord aega. Tasub võtta piirkond ööbida ühes kohas ja seal ümbruses siis kõik vaadata mis huvi pakub, ettevalmistus teha kindlasti kodus, mis on see mida näha tahetakse. Hea kui sõidaks gps-iga sest muidu läheb jamaks, ise ei tea küll kuidas oleks muidu õnnestunud. Aga muidu head reisi ja toredaid elamusi, kui midagi on ja oskan aidata võite küsida, sest endal sai väga põhjalik eeltöö tehtud.

Cirru, info tuleneb Itaalia ajakirjandusest (peamiselt televisioon, aga ma vòin yritada linke otsida, kui huvi tunned, sellesuvised uudised) ja eelmise aasta kuritegevusraportist. Ilma ametliku kàmpinguta telkimine jàtab mulle peaaegu enesetapja mulje (millest on kahju, sest paarkymmend aastat tagasi vòis seda rahus teha)...

Ametlike kàmpingute kohta ma ei tea (ma ytlesin, et tingimusteta neid ma ei usaldaks). Yldiselt - jah, organiseeritud kuritegevus pyyab oma valdustes teiste poolt sooritatud pisikuriteod àra hoida ja kliente on ka neile vaja, aga need ryndamised on olnud vàga tihti just vaimselt hàiritud inimeste poolt, kelle puhul ei saa garanteerida, et nei ametlike kàmpingute territooriumile ei satu (tjah, isegi òòrongiga ei soovitata sealkandis sòita, aga rong pole muidugi mingi pidevalt kohalolev asi, nagu kàmping). Aga kui seni on tundunud kòik rahulik, siis on mul ainult vàga hea meel (aitàh). Lihtsalt ei tasu liiga nurgatagusesse kohta minna.

Ma kohtade suhtes nyyd natukene mòtlen ja siis soovitan.

Meie oleme ka kõik lähemad Euroopa tripid teinud autoga otse kodunt, eriti et lapsed olid siis väiksemad ja rahalisi võimalusi väljas süüa oli ka väga vähe. Aga nüüd on meie ja Euroopa hinnad nii palju ühtlustunud, et ei tasu enam kodunt toiduaineid kaasa vedada väga palju (siiski sõime ka Itaalias väljas korra päevas ja võtsime ka toitu kodunt kaasa (leiba ja konserve). Lapsed on suuremad ja nii regulaarset söömist enam vaja ei ole. Eks igaüks reisib nii, nagu hetkel vajalik on :)

püüa eemal hoida, kohutavalt räpane

Uurisin vahepeal kämpingute asju ja mulle kinnitati

  • ametlikud kämpingud on okei, nad maksavad kõik maffiale maksu, ei pea kartma
  • niisama suvalises kohas telkimine on enesetapp.

Veel kõlas soovitusi, et enne telkimist tasub mõelda sellele, et maapiirkondades on väga palju ilusaid väikeseid armsaid pansionaate, mis on puhtad ja kus saab ülihästi süüa, mis tähendab seda, et palju kallim ei tule ja toidumure on murtud. Mõnes on äkki lõunaski lootust, et sa ei toetagi organiseeritud kuritegevust (okei, ma olen optimist).

Ja täidan ka selle lubaduse, et mislaadi marsruuti ma soovitaksin. Mina soovitaksin jätkuvalt lennata Itaaliasse ja sealt auto üürida. Seega võtan hüpoteetiliseks alguspunktiks Milano või muu p-Itaalia (ja kui autoga läheneda, mitte lennukiga, siis see palju ei muuda).

Suuri linnu ma ei nimeta. Firenze, Rooma, Venezia, Napoli - neid te teate ise ka. Kolme nädala sisse mõni neist kindlasti mahub ja võtke valitute jaoks paar päeva. Ilma Roomata ma ei soovitaks Itaaliast ära tulla, ka siis kui teiste jaoks aega ei jää. Sitsiilia jaoks võtke ka rahulikult mitu päeva, tehke ring peale (ja ärge vulkaani unustage). Sitsiilia kohta, nii nagu tuntud linnade kohta on olemas eraldi reisijuhte ja manuaale. Mina soovitan nüüd mõningaid imelisi (ja ka tuntuid, googledades leiate kindlasti palju infot) kohti, mida tasuks kindlasti esmakordsel reisil vaadata, aga mis kohe nii ilmselt reisijuhist välja ei karga.

  • Lago di Garda (Lombardia). Imeilus piirkond väikeste kohakestega, kus saab hästi süüa, Itaalia kõige paremat oliiviõli, ajalugu (Salò :P, aga ka palju vanemat suurtes kogustes).

-Siena, San Gimignano ja ümbrus (Toscana). Imeline loodus nagu kogu Toscanas. Kui sattuda juulis või augustis, siis võib ennast palio ajaks rihtida, see on uskumatu vaatepilt. Aga juuli on muidugi kohutavalt kuum, seega valige parem augusti teine pool selleks reisiks.

-Perugia/Assisi/Norcia/Orvieto (Umbria). Kõigis neis on midagi huvitavat, kõik on umbriapärane - valige mõni. Perugias saab näha etruskite ehituskunsti.

-Monte Argentario (Toscana). Imeline vaatepilt mäest, mis on poolsaare ja tammidega maa küljes nii, et tekivad kaks huvitavat laguuni. Kui tammi peal sõidad, siis on tunne, et sõidad üle vee. Hea kala ja huvitavad vaatepildid, kus igal käänakul tahad autot kinni pidada.

-Capalbio (Toscana). Valgelt alabastrilt nime saanud tilluke koht, mille müürid ja tornid tasuvad jalutamist.

-Tivoli (Lazio). Ei vaja vist palju tutvustamist, UNESCO maailmapärandisse kuuluvate objektidega paik. Kõige põnevamad on sealne veidrate purskkaevude kooslus (mis Itaalia suves oikuidas ära tasub)

  • Sperlonga (Lazio). Villa di Tiberio - rooma imperaatori villa tasub kindlasti nägemist, aga ka vanalinn on seal täiesti hämmastav

  • Pompei (Campania). Siia ei ole küll tutvustuseks midagi vaja kirjutada ;)

  • Paestum (Campania). Kreeka stiilis templid, mille kohta itaallased kinnitavad tuliselt, et Kreekas küll nii ilusaid kreeka templeid ei ole.

  • Matera (Basilicata). Taaskord ei loe üles kõike, mille eest see maailma üks vanimaid linnu UNESCO maailmapärandi nimekirjas figureerib, aga huvitav on sealkandis kindlasti külastada iidvanu grotte, kus inimesed veel aastat nelikümmend tagasi elasid (sest maja ei saanud nad endale lubada) /La Casa Grotta nei Sassi di Matera/

  • Castel del Monte (Puglia). Oktagonaalne Friedrich II loss, niisugust tüüpi arhitektuurset lahendust on maailmas täpselt kahes kohas, teine neist on Moldaavias.

  • Foresta Umbra (Gargano, Puglia). Antiikne mets, niisugune nagu ta oli 1000 aastat tagasi (puud on ainult väga palju suuremad) - jugapuud, pöögid, tammed. Täiesti imeline looduskaitseala, palju puhkust ja üks hoopis teistsugune Itaalia, selline, milline see poolsaar oli siis, kui inimesed ei olnud veel hakanud puid maha raiuma. Umbra, muide, siin kontekstis viitab ladinakeelsele sõnale, mis tähendab varjulist paika (mitte Umbriale kui maakonnale)

Selleks ajaks olete te ilmselt parajalt väsinud, seega võtke tee läbi Molise, Abruzzo, Marche, Pescara ja Ancona tagasi, võib põigata Aadria mere ranniku ujumispaikadesse :P

Meie lendasime ka Tallinnast lennukiga Itaaliasse ja rentisime lennujaamast auto. Kui saad hea hinnaga lennupiletid, siis kindlasti on see parem viis minna, kui alates Eestist autoga. Auto panime kinni juba Tallinnast. Kõik ööbimiskohad olin samuti Tallinnas välja otsinud ja bronnid pannud. Ööbisime hotellides, kuid kämpingud on seal samuti korralikud. Tegin internetis ise väga põhjaliku töö ära enne reisi. Kui aega rohkem, siis soovitan kindlasti sõita alustuseks Alpidesse (Canazei, Cortina d`Ampezzo jne) ja nautida mägede lummavat ilu. Linnakesed ja külad seal vahel on lausa hingematvalt ilusad. Garda ja Como järve ümbrused on samuti ilusad. Loomulikult ei saa vahele jätta Veneetsiat, Rimini ja see kant on jube mõtetu. San Marino on ilus ja odav shopata. Ilus on Toscana. Väga ilusad linnakesed on La Spezia, Portovenere, Portofino ja kogu see ranniku äär. Sitsiiliasse kahjuks ei jõudnud, kuna olime vaid 2 nädalat ja sõitsime Itaalias läbi ~3500km. Igal juhul tuleb see teil mega reis! Head reisi!

Meie plaanime ka u nädalaks Lõuna-Itaalia väikest reisi märtsi või aprilli lõpus. Tahaks ka aastase lapse kaasa võtta ja mõtleme siin, kuidas minna, kuhu minna ja kust head infot saab... Targemate järgi otsustades tundub kõige mõistlikum olla lennukiga sinna minna ja seal auto rentida. Kas keegi oskab öelda, mis hinnaga autorent seal on ja kust selle kohta infi saaks?

Meie käime igal aastal Itaalias ja alates 2001 aastast (mõni aasta kaks korda kah:)). Oleme käinud nii lennukiga/rendiautoga ja oma autoga (tegemist olnud siis mahtunivaersaaliga või väikebussiga - tavalise 5-kohalise sõiduautoga pole käinud). Ei eelista konkreetselt kumbagi varianti, sest need on totaalselt erinevad reisid. Autoga minnes on tegu ikkagi koormavama/põnevama ja oluliselt "seikluste"rohkema matkaga. Autoga minnes on ka sõiduaeg meie jaoks põnev reisi osa, mitte nüri kohalesõit. Lennuk seab olulised piirid kaasavõetavale varustusele, korralikku suurt telki, mugavaid magamisasju ja kämpsivarustust, et end kämpsides mugavalt tunda, sa lennukiga kaasa enamasti ei vea.
Terve perega ehk siis 4 inimest on autoga selgelt odavam kui lennukiga. Süüa kaasa ei tassi enam mitu aastat juba, sest mujal on söök ikka tükk maad odavam. Kaasas on esimese päeva toit ja teisel päeval käime Tshehhis supermarketis (seda nii toidu kui odava õlle pärast:) Kohale sõidame nii, et esimene päev on pikk sõit kuni Tshehhi piirini ja seal ööbime (alati ühes kohas, odav ja norm motell), teine päev siis Austrias kuskil õhtul ja kolmandapäeva hommikul Itaalias. Muidugi saaks teise päeva õhtuks ka kohale, aga meil on alati paar peatust niisama huvitavates kohtades ja ka poodides.Selliste peatustega minnes ja tulles sõit igav ja tüütu pole. Oleme ükskord tulnud ka nii, et sõitsime 24 t (jäime 1 päeva kauemaks kohale ja seepärast tagasisõiduga oli kiire), aga seda enam ei tee, autos konkreetselt ööund magada on ikka vastik, vaatamata sellele, et üks terve istmerida oli nö vaba voodi. Viiamsel ajal oleme teinud viimase öö tagasisõidul kämpsis enne Riiat, siis ka ametlik reisilõpupidu ja järgmine päev normaalsel ajal ja puhanult koju. Aga lennukiga/rendiautoga on ka toredad reisid, aga hoopis teistsugused;)

Ps sel aastal läheme mootorrattaga, aga septembris.