Tai hinnad tänaseks

Olen käinud siis Tais nüüdseks 4 korda ja peab kurvastusega nentima, et mõned hinnad on seal on tänaseks soodsast puhkamises ikka väga kaugeks jäänud. Kas sellest ainult või ka muudest asjaoludest sõltuvalt on nende turismisektor kukkunud 20% ja rohkem sellel aastal. Koh Lanta ja Phi Phi hinnad kallimad kui Ao Nang.  Samas Phi Phi ikka rahvast oli kuna tegemist peosaarega. Koh Lanta oli turistidest ikka väga tühi , Ao Nangis võib öelda ,et turiste oli. Samas uurisin seda mitme turismibüroo käest ja elu on raskemaks läinud ehk siis turiste pole enam nii palju. Aga kuidagi nad ära majandavad. Samuti sattusin ühel tuuril jutusoonele Malaisast pärit paariga. Ka nemad kinnitasid, et varemalt oli Taimaal suht palju Malaisia turiste aga hindade tõttu on see oluliselt langenud seoses just raha kursiga.  Tänaseks on siis nii, et õllepudeliga peab arvestama ca 2 EUR, toit kahele ca 10-12 EUR kui just "nuudlisupiga " kohalikus toidukohas ei lepi mille hind on ka ca 2 EUR ports. Värske mahl alates 1,5 EUR. Puuviljad on kallimad kui meil poes. Tõsi sellist mangot ei ole võimlaik siit osta ja samuti mõngaid muid puuvilju aga viinamarjad, õunad banaanid on Eestis odavamad.  Massaas on 200 Baht ja üles ehk siis arvestades kursiga 33 on hind 6,5 EUR ja rohkem ehk see on siis odavam kui meil. Hotellide hinnad samuti oluliselt kallimad EUR's seoses siis halva kursiga ja ka hinnatõusuga. Peab mõtlema kas võtta 25 -35 EUR hotell koos buffee hommikusöögiga kahele või 12 EUR bungalow ja maksta 10 EUR hommikusöögi eest kahele.... Minu arust oli huvitav näiteks grillkala hind . Ao Nangis saab selle ca 180 ..200 Bahtiga aga Koh Lantal 350 Bahti?  Seega kes otsib hindade suhtes soodsat puhkust peaks suunduma kas Myanmari, Kambodzasse või Indoneesisasse,  Enda reis oli 10 päeva Myanmar ja 10 päeva Tai Krabi piirkond

Eelmise veebruaris Koh Lipe-s grillkala oli 200-250tbh, varsti  taas minek sinna,  ehk saab võrrelda...

Näidake mulle neid 25-35 EUR hotelle koos hommikusöögiga? Täitsa põnev oleks mõnda proovida korra. :D

Phuketi saarel Patongis näiteks Lucky Patong Inn. Vaatasin just, hinnad alates 14 eurot öö. Olen seal paar nädalat elanud, väga korralikud ja puhtad rõduga toad ning hommikusöögi eest midagi juurde ei maksnud. Mitte midagi negatiivset ei meenu, tavaline Aasia hotellikogemus.

Vanasti oli Taimaa selline koht, kus sai mugavust nautida "poole" vähema hiinnaga kui Eestis näiteks. See mis on seal muutunud on ikka väga halb turismile. Phuket oli kallis ja Pattaya odav, kuid nüüd on need hinnad võrdsed. 
Kõige selle juures on üheks probleemiks kohalike suhtumine. Maksad rohkem aga saad ikka sama mis varem, kui kõik odavam oli. 

Ööklubides hakkavad õlle hinnad 200 bahtist, baarides 100 keskmiselt, peale "happy hour-i". Pluss nende suhtumine on selline, kui jootraha ei jäta, oled halb inimene, nemad on nii vaesed. 

Seda võiks võrrelda Eestiga, kuid õnneks siin muutus olukord niipalju, et viidi läbi koolitusi paremaks klienditeeninduseks. 

Odavad taksosõidud ei ole ka enam nii odavad. Mõnel juhul on mõistlikum auto rentida, tuleb odavam, paraku nagu näeme, rahvusvaheliste juhilubadega on see Eesti poolelt seaduslikult võimatu.

Hinnavõrdluse näitena. Hiina e-kaubandusest tellides juhtmevabad väiksed kõrvaklapid, 15 eurot. Täpselt sama Hiinas toodetud kõrvaklapide eest küsiti seal 30 eurot.

@ mees80 

 Needsamad kõrvaklapid saad omale hotellitoa aadressile tellida põhimõtteliselt Hiina hinnaga kas Lazada'st või Shopee'st. Enamikul juhul tasuta transpordiga või siis kuni paarieurose tasu eest. 

Pead ainult jälgima, et soovitav kaup asuks Tais, muidu tuleb Hiinast kuni paar nädalat. Kui Tais, siis reeglina 1-3 päeva kulleriga uksele. 

Olen mõlemat kaubamaja korduvalt kasutanud ja alati oma kaubad kullerilt uksel kätte saanud. Helistatakse ka viisakalt ja teatatakse paki saabumisest.

Lazadal on pluss, et väga paljudel kaupadel on kättesaamisel sularahas maksmine. S.t. sa ei riski millegagi, 

Kui neid kahte omavahel võrrelda, siis Lazada meeldib mulle rohkem (nii kasutusmugavus kui ka klienditeenindus) kuigi Shopeel on tihti mõnevõrra soodsamad hinnad.

Shopee äpp on aga algelisem, inglise keele tõlge poolik ning klienditeenindusega on keerulisem asju ajada.

Lazadast saab ka suuremaid asju probleemideta tellida. Ise olen sealt näiteks  tellinud imeodavalt söögilaua, mis toodi kenasti tuppa ja võeti isegi pakendist välja kulleri poolt. Mikroahjuga polnud ka probleemi.

@ snoop

Grand Tower Inn Sathorn Hotel (Bangkok)

23-24 jaanuar

2 inimest, Deluxe tuba,  buffet hommikusöök hinnas, 25 EUR

Atrium Boutique Hotel (Bangkok)

23-24 jaanuar

2 inimest, Studio Twin, buffet hommikusöök hinnas, 24 EUR

Kuupäev on võetud juhuslik, kuid kõrghooajal.

Wow, ongi, 43 EUR eest saab Grand Tower Innis 45-ruuduse Exec Suite hommikusöögiga lausa, kui laristama hakata. :))

Kui teemasse tagasi tulla, siis Tai on parajalt kalliks läinud küll. Astu või esimesse 7-11 poodi sisse ja vaata hindu. Üldjoontes ollakse Tais praegu eitamise faasis:

- Sealne turismiindustri on harjunud, et alati on nad ju tulnud, küll tulevad ka nüüd. Keskmine hotellipidaja ei saa aru, et ta peab kliendi pärast konkureerima teiste Kagu-Aasia riikide, aga Euroopa turisti pärast ka Vahemere riikide ja Egiptusega.

- Tai turismiedendusorganisatsioonile TAT on alati olnud kõige tähtsam pakasuuha ehk Taisse saabuvate turistide üldarv. Nende kvaliteet (peatud ööd, kulutatud raha) pole olnud oluline. Nii ollaksegi seisus, kus üldnumbritel pole väga vigagi, aga raha on palju vähem, sest Hiina või India turist veedab erinevalt eurooplasest Tais parimal juhul nädala, hiinlased õgivad pakinuudleid, hindud vaatavad midagi odavat 7-11 poest.

- Tais ei saada aru, et erinevate seadustega expatide peedistamine mõjutab samuti turismi. Expatid ei reisi enam Tais nii palju, kui varem ning nende negatiivsel hoiakul on kandepinda ka laiemalt. Vaadake või Thaivisa foorumit.

- Tai on aina vähem naeratuste maa. Esimene ettejuhtuv taksojuht tuletab selle ilmselt kohe meelde.

Ebameeldivalt kalleid hindu (eriti hotellid) märkasin Tais detsembris 2018. Viimasest Tai käigust oli siis möödas mul 3 aastat. Ja jõulude paiku oli Phuketil ja Khao Lakis üllatavalt vähe turiste ja kohalikud rääkisid ka, et aina väheneb.

Selle pärast pidasingi oluliseks see väike remark teha ja hea , et Veigo just viimase punkti ära märkis. Kogesin seda ka ise seekord päris mitmel korral. Seda eriti veel Bangkokis.  Seal on muide huvitav komme suvalisel taksojuhtil kelle peatate üritada teid igal juhul kuskile poodi vedada....ise nad aru ei saa, et teevad tegelikult sellega kogu turismindusele karu teene... ja kui sa raiud nagu rauda, et ei mingeid poode siis on nägu ikka pikk mis pikk... Mida veel pean oluliseks märkida on ikka seesama asi, et kui siit nüüd vaadata hotelli hindu läbi Agoda siis on need kõrgemad kui seal kohapeal bookides. Booking sai kohapeal korralikult kontrollitud ja igal juhul oli alati sama hotell kallim samadel tingimustel ja mida kallim hotell seda suuremaks vahe läks. Näiteks ööbisime 44 EUR eest sellises kohas Lanta Casuarina Beach Resort või Adam Bungalow Ao Nangis pakkus Agoda kohapeal 25 EUR ja olime ka sellises hotellis 50 EUR eest Sea Seeker Krabi Resort Lanta LD Beach Bungalow maksis 11 EUR.  Kuna pakkumine on igal juhul suurem kui nõudlus siis soovitan küll asjad kohapeal bookida 1-2 päeva ette. Kuna käidud piisavalt ja nähtud ning maailmas on palju kohti kuhu võiks veel jõuda siis on ka minu valikust Tai kindlasti väljas lähemas tulevikus.

https://www.bangkokpost.com/business/1812439/delayed-high-season-for-phuket-hotels

Palju ebaseaduslikke hotelle, mida tõenäoliselt ei leia ka tuntud majutuse broneerimise lehekülgedelt.

Kasutan teemat ära ja küsin, kui palju peaks Phuketil jootraha jätma (taksod, hotellid, söögikohad) ?

Jootraha ei ole kohustuslik Tais, nii et ei pea tegelikult jätma. Ja ei eeldata ka, et sa peaksid seda tegema. Taksohindade peale kukud nagunii pikali:) 

Aga kui ise tahad anda või teenus meeldis, siis no väike summa. 10% teenuse /eine hinnast või 1 euro väärtuses kohalikku raha on küll. Restoranides jäetakse tavaliselt tagasisaadud peenraha.

@ Jochen

Miks peaks Tais takso hindade peale pikali kukkuma?

Siis küll kui ise oled mingite kokkuleppehindade eest ilma taksomeetrita nõus sõitma või oled liiga purjakil, et millestki aru saada.

Muudel juhtudel aga kui taksojuht on juba nõustunud sinu soovitud sihtkohta sõitma, toimub sõit siiski taksomeetri järgi ja on meie mõistes imeodav.

Esineb muidugi ka taksomeetriga trikitajaid aga see on siiski erandlik.

See kehtib Tai kohta üldiselt. Kui pidasid silmas just Phuketit, siis selles osas ma tõesti ei vaidle. Seal on muidugi omad seadused ja hinnad.

Kuna küsiti Phuketi ja küsija sinna läheb, siis pidasin jah konkreetselt seda silmas. Eriti just lühikesed otsad tehakse "kokkuleppehinnaga", mis on tegelikult väga kallis. 

Mujal Tais on ok hinnad ningpaljudes piirkondades toimivad Grab, Uber jms toredad äpid.

Kasutan teemat ja küsin, kuhu siis reisida, kus oleks sama odav ja hea, nagu Tais vanasti?

Myanmar, tuntud ka kui Birma võiks vast selline koht olla kuigi sinna on keerulisem saada?

@ helenak89

Tai linnadest soovitaksin oma kogemusest käia ära näiteks Chanthaburis.

Sümpaatne linn, söök odav ja samas suurepärane.

Majutuse hinnad on väga viisakad.

Vaatamisväärsusi on nii linnas kui ka lähiümbruses täiesti piisavalt. Jõe kaldal asub vanalinn, mille vanim osa (Chanthaburi Waterfront) võib jätta mulje, et sa polegi üldse Tais.

Kesklinnas oleva turu juurde tekib õhtuks ka hulgaliselt tänavatoidukohti ja letikesi väga isuäratavate kulinaarsete kunstiteostega.

Chanthaburis on ka reedest kuni pühapäevani väga aktiivselt tegutsev Tai suurim vääriskivide turg (pigem küll tänav - Gem Road), kuhu tullakse ostma ja müüma üle kogu maailma.

Linna keskel asub Tai suurim katolik katedraal, mille esisele platsile õhtuti tulevad kohalikud koos peredega aega veetma. Linnas on ka palju muid ilusaid buda ja hiina templeid.

Chanthaburi provintsis on mitmeid peaaegu inimtühje randu, väikseid kalurikülasid ning ka muid vaatamisväärsusi.

Linnast saab teha trippe ka erinevatesse rahvusparkidesse ja koskede juurde.

Kõike ei jõua siin välja tuua.

Arvatavasti on plussiks ka see, et Chanthaburi on siiani peaaegu turistivaba.

Kindlasti lähen ka ise sinna jälle tagasi. Sealt on meenutada ainult meeldivat.

Tere

Tahaks  Taist kaasa osta tigers balm plaastreid,kas võib tuua .Koostis on kirjas,Camphor,Mentha Oil,Eucalyptus Oil,Mentholl,Capsicum Extract.Küsin sellepärast, et eelmine aasta võttis eesti toll minult cobra salvi ära ja väänans trahvi ka veel.Nii ,et kui keegi teadja oskab aidata.

ivo65, kuni tiigrisalvi valmistamisel ei ole kasutatud tiigreid, võid tuua :)

Eelmisel korral oli probleem ilmselgelt kobrades.